Powiązane leki
(opisy)

Purisan

Nefrobonisol (Achillea millefolium, Betula sp., Equisetum arvense, Solidago virgaurea, Taraxacum officinale, Urtica dioica)

Allupol (Allopurinolum)

Zyloric (Allopurinolum)

Uromix (Betulae folium, Solidaginis herba, Orthosiphonis folium)

Ginjal (Hippocampus coronatus, Methylthioninii chloridum, Orthosiphon aristatus, Panax ginseng, Sonchi arvensis, Strobilanthus deyerianus)

Succus Urticae (Urticae herbae succus)

Herbaurin

Nefrolcaps

Juniperus Complexe Nr 6

Tagi

pajacyk zwiekszyc kwas puryna moczowy dawka moczanowy moczopedny zrozumialy cone

Fora dyskusyjne

zobacz Ból palca stopy (3)

zobacz DNA MOCZANOWA (2)

zobacz BÓL STOPY (3)

zobacz Czuję pełność na pęcherzu/ cewce moczowej (13)

zobacz Dna moczanowa (1)

zobacz Mały poziom kwasu moczowego (0)

zobacz afty (5)

zobacz ból palucha (1)

zobacz Krew w moczu (3)

zobacz DNA, PODAGRA (9)

zobacz Spuchł duży palec u nogi, nie wiem dlaczego? (1)

zobacz Nagły bardzo silny ból stopy (3)

zobacz leukocyty (3)

zobacz "leniwe" nerki (0)

zobacz co znaczają te wyniki ?? (1)

lamb variety meats and by products

Dna moczanowa

St. Cone, 25-04-2001, 07:50

Witam Państwa i przepraszam za zawracanie głowy, ale mam poważne (dla mnie) i nurtujące pytanie. Od kilku lat choruję na dnę moczanową. Zaś moje pytanie dotyczy diety. Gdzie mogę uzyskać wyczerpującą odpowiedź na ten temat. Z góry dziękuję za zainteresowanie się tym tematem Z poważaniem St. Cone stcone [at] wp.pl

Re: Dna moczanowa | , 25-04-2001, 22:14

----- Original Message ----- From: St. Cone To: Sent: Wednesday, April 25, 2001 5:50 AM Subject: Dna moczanowa

Witam Państwa i przepraszam za zawracanie głowy, ale mam poważne (dla mnie) i
nurtujące
pytanie. Od kilku lat choruję na dnę moczanową. Zaś moje pytanie dotyczy diety.
Gdzie
mogę uzyskać wyczerpującą odpowiedź na ten temat. Z góry dziękuję za zainteresowanie się tym tematem Z poważaniem St. Cone stcone [at] wp.pl

Należy unikać produktów zawierających dużo kwasów nukleinowych (lub tkanek o komórkach z dużymi jądrami komórkowymi:-) A tak na poważnie to najgorsze dla Ciebie są w kolejności: wątróbka, mięso i rośliny strączkowe. Należy ich unikać, szczególnie zaś ostro ograniczyć w przypadku nasilenia dolegliwości. Można zaś warzywa (poza strączkowymi) i owoce. Trzeba pamiętać o lekach, niektóre mogą zwiększać poziom kwasu moczowego.

Pozdrawiam, Marek Li (Markus_Li [at] wp.pl) Kliknij w brzuszek Pajacyka, a pomożesz nakarmić głodne dziecko: www.pajacyk.pl/index.php3

Re: Dna moczanowa | , 27-04-2001, 01:58

----- Original Message ----- From: St. Cone To: Sent: Friday, April 27, 2001 12:39 AM Subject: Re: Dna moczanowa

doskonale zdaję sobie sprawę, że jedzenie podrobów jest dla mnie
bardzo
szkodliwe, ale co do mięsiwa słyszałem różne opinie. Mniejsza z tym. Najbadziej interesuje mnie niezrozumiałe pojęcie; "kwasów
nukleinowych (lub
tkanek o komórkach z dużymi jądrami komórkowymi", gdzie znaleźć
zrozumiałe
wyjaśnienie tego cholerstwa, czy istnieją zależności od zawartości
tych
komórek a rodzajem jedzenia. Myślałem, że może istnieje jakaś strona
www,
która w szerszy sposób omawiająca ten problem.
Dokładnie to chodzi o to, że dna jest związana (zwykle, bo napad może być i przy prawidłowym poziomie) z hiperurykemią (podwyższony poziom kwasu moczowego). Powstaje w wyniku przemian puryn, a te są jednym ze składników DNA, RNA i ATP/ADP/AMP itd. Stąd komórki zawierające ich duzo (np. wątroby, która ma więcej niż diploidalny garnitur, bo 4n i 6n i więcej - co stanowi przystosowanie do dużego obrotu metabolicznego) po zjedzeniu będą szczegolnie "skutecznie" podnosiły poziom kwasu moczowego. Prawdopodobnie bardzo rygorystyczne zalecenia dietetyczne nie mają już dzisiaj takiego wielkiego znaczenia jak w czasach sprzed farmakologicznego obniżania poziomu kw. maoczowego, ale nadal zmniejszenie masy ciala i dieta są czynnikami ułatwiającymi "trzymanie choroby w ryzach".

Zajrzałem do Chorób wewnętrznych Wojtczaka i za autorem rozdzialu - Tatoniem podaję zawartość puryn w podawanej wcześniej masie produktu: w 125g wątroby 250-350mg puryn, w 125 nerek 300 w 125 mięsa 112-150 w 125 sardynek 438 w 130 śledzi 273 w 200 fasoli 240 w 200 szpinaku 140 w 200 grochu 108 w 200 brukselki 30 w 200 sałaty 11.25 1/2 porcji piwa 80 w 25g czarnego chleba 10 w 50 chleba białego 2.5 - 12.5 jaja, cukier, kawa, herbata, masło, oleje, mleko, sery, ryż praktycznie nie zawierają lub nie zawierają. Zaleca on też picie płynów: wody Jan z Krynicy, Dąbrówka ze Szczawna i wody Vichy

Mam jeszcze dwa pytania: 1) czy branie Zyloric'u (allopurinol) w
sposób
ciągły (2 x 100 mg dziennie) nie ma jakiś przeciwwskazań? Czy organizm
nie
uzależnia się i potem nie trzeba zwiększać dawki? - Niestety te
pytania
pozostały bez odpowiedzi u lekarza pierwszego kontaktu.
Dość bezpieczny lek. Jak każdy może wykazać dzialanie niepożądane. Ma też i przeciwwskazania. Wszystko (a nawet więcej:-) na ulotce leku. Nie słyszalem nigdy o konieczności zwiększania tej dawki (do 300 ewentualnie). Z mechanizmu działania leku wynika niemożność uzależnienia się. Nie moze też rozwinać się coś na kształt tolerancji z osłabianiem w czasie efektu powodowanego przez lek:-) Wskazane jest rzucenie palenia!

2) Gdzie mogę sprawdzić które leki pozostają w konflikcie z moją
podagrą.

Chodzi o leki moczopędne. Są bardzo chętnie stosowane w leczeniu (bo i dobre i niedrogie) Stosowane długotrwale w dużych dawkach moga podniosić poziom kwasu moczowego w osoczu, a podane u osoby z dną mogą wywołać napad. Poza tym w napadzie nie jest zalecane stosowanie wspomnianego allopurinolu (bardzo dobrego w okresie międzynapadowym)

Ostatnio wśród lekarzy ortopedów wywołałem popłoch, jak stwierdziłem
że mam
dnę moczanową - nie za bardzo wiedziano "jak to się je". Nawet lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi kiedyś środki, które wywołały u mnie zwiększony poziom kwasu i w konsekwencji atak podagry?

Możliwe, że były to wlaśnie leki moczopędne:-( Pewnie podzedł tropem, że jak za dużo kwasu moczowego w osoczu, to moczopędny lek obniży poziom. Niestety jest odwrotnie. To znaczy w celu zwiększenia wydalania moczu wskazane jest zwiększenie przyjmowania płynow, ale nie stosowanie moczopędnych leków.

Pozdrawiam, Marek Li (Markus_Li [at] wp.pl) Kliknij w brzuszek Pajacyka, a pomożesz nakarmić głodne dziecko: www.pajacyk.pl/index.php3

Re: Dna moczanowa | St. Cone, 27-04-2001, 02:39

Należy unikać produktów zawierających dużo kwasów nukleinowych (lub tkanek o komórkach z dużymi jądrami komórkowymi:-) A tak na poważnie to najgorsze dla Ciebie są w kolejności: wątróbka, mięso i rośliny strączkowe. Należy ich unikać, szczególnie zaś ostro ograniczyć w przypadku nasilenia dolegliwości. Można zaś warzywa (poza strączkowymi) i owoce. Trzeba pamiętać o lekach, niektóre mogą zwiększać poziom kwasu moczowego.

Panie Marku, doskonale zdaję sobie sprawę, że jedzenie podrobów jest dla mnie bardzo szkodliwe, ale co do mięsiwa słyszałem różne opinie. Mniejsza z tym. Najbadziej interesuje mnie niezrozumiałe pojęcie; "kwasów nukleinowych (lub tkanek o komórkach z dużymi jądrami komórkowymi", gdzie znaleźć zrozumiałe wyjaśnienie tego cholerstwa, czy istnieją zależności od zawartości tych komórek a rodzajem jedzenia. Myślałem, że może istnieje jakaś strona www, która w szerszy sposób omawiająca ten problem. Mam jeszcze dwa pytania: 1) czy branie Zyloric'u (allopurinol) w sposób ciągły (2 x 100 mg dziennie) nie ma jakiś przeciwwskazań? Czy organizm nie uzależnia się i potem nie trzeba zwiększać dawki? - Niestety te pytania pozostały bez odpowiedzi u lekarza pierwszego kontaktu. 2) Gdzie mogę sprawdzić które leki pozostają w konflikcie z moją podagrą. Ostatnio wśród lekarzy ortopedów wywołałem popłoch, jak stwierdziłem że mam dnę moczanową - nie za bardzo wiedziano "jak to się je". Nawet lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi kiedyś środki, które wywołały u mnie zwiększony poziom kwasu i w konsekwencji atak podagry?

Jeżeli nie będzie to nadużywanie Pańskiej uprzejmości, to proszę o odpowiedź

Z wyrazami szacunku St. Cone stcone [at] wp.pl

Re: Dna moczanowa | St. Cone, 27-04-2001, 10:28

Serdecznie dziękuję Panu za wyczerpującą odpowiedź i za zajęcie się moim problemem. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie: czy w opracowaniu Choroby wewnętrzne Wojtczaka znajdę bardziej szczegółowy spis artykułów spożywczych i np. normy dzienne, których nie powinienem przekraczać. Jeżeli nie, to jaką w miarę bezpieczną ilość puryn (mg) mogę pochłonąć dziennie (może tygodniowo) - oczywiście chodzi tu tylko o wartości bardzo przybliżone. Czy np. mogę sobie pozwolić na 100 g szprotek, a potem "pościć" (odżywiać się posiłkami o bardzo niskiej zawartości puryn) np. przez dwa - trzy dni. Czy w ogóle możemy tu mówić o podobnym sumowaniu ilości puryn jak sumowaniu kalorii pochłanianych w ciągu dnia? I jeszcze pytanie o aspirynę (i temu podobne) tak czy nie. Bo różne opinie na ten temat słyszałem? A jednak jest to lek niezastąpiony w przypadku przeziębień itd.

Szczere wyrazy szacunku Stanisław Cone

------------------------------------ Użytkownik "Marek Li" napisał w wiadomości news:01d301c0ceac$e8e82a80$0ad44dd5 [at] default...
- Original Message - From: St. Cone To: Sent: Friday, April 27, 2001 12:39 AM Subject: Re: Dna moczanowa

bardzo nukleinowych (lub zrozumiałe tych www,

Dokładnie to chodzi o to, że dna jest związana (zwykle, bo napad może być i przy prawidłowym poziomie) z hiperurykemią (podwyższony poziom kwasu moczowego). Powstaje w wyniku przemian puryn, a te są jednym ze składników DNA, RNA i ATP/ADP/AMP itd. Stąd komórki zawierające ich duzo (np. wątroby, która ma więcej niż diploidalny garnitur, bo 4n i 6n i więcej - co stanowi przystosowanie do dużego obrotu metabolicznego) po zjedzeniu będą szczegolnie "skutecznie" podnosiły poziom kwasu moczowego. Prawdopodobnie bardzo rygorystyczne zalecenia dietetyczne nie mają już dzisiaj takiego wielkiego znaczenia jak w czasach sprzed farmakologicznego obniżania poziomu kw. maoczowego, ale nadal zmniejszenie masy ciala i dieta są czynnikami ułatwiającymi "trzymanie choroby w ryzach".

Zajrzałem do Chorób wewnętrznych Wojtczaka i za autorem rozdzialu - Tatoniem podaję zawartość puryn w podawanej wcześniej masie produktu: w 125g wątroby 250-350mg puryn, w 125 nerek 300 w 125 mięsa 112-150 w 125 sardynek 438 w 130 śledzi 273 w 200 fasoli 240 w 200 szpinaku 140 w 200 grochu 108 w 200 brukselki 30 w 200 sałaty 11.25 1/2 porcji piwa 80 w 25g czarnego chleba 10 w 50 chleba białego 2.5 - 12.5 jaja, cukier, kawa, herbata, masło, oleje, mleko, sery, ryż praktycznie nie zawierają lub nie zawierają. Zaleca on też picie płynów: wody Jan z Krynicy, Dąbrówka ze Szczawna i wody Vichy

sposób nie pytania

Dość bezpieczny lek. Jak każdy może wykazać dzialanie niepożądane. Ma też i przeciwwskazania. Wszystko (a nawet więcej:-) na ulotce leku. Nie słyszalem nigdy o konieczności zwiększania tej dawki (do 300 ewentualnie). Z mechanizmu działania leku wynika niemożność uzależnienia się. Nie moze też rozwinać się coś na kształt tolerancji z osłabianiem w czasie efektu powodowanego przez lek:-) Wskazane jest rzucenie palenia!

podagrą.

Chodzi o leki moczopędne. Są bardzo chętnie stosowane w leczeniu (bo i dobre i niedrogie) Stosowane długotrwale w dużych dawkach moga podniosić poziom kwasu moczowego w osoczu, a podane u osoby z dną mogą wywołać napad. Poza tym w napadzie nie jest zalecane stosowanie wspomnianego allopurinolu (bardzo dobrego w okresie międzynapadowym)

że mam Możliwe, że były to wlaśnie leki moczopędne:-( Pewnie podzedł tropem, że jak za dużo kwasu moczowego w osoczu, to moczopędny lek obniży poziom. Niestety jest odwrotnie. To znaczy w celu zwiększenia wydalania moczu wskazane jest zwiększenie przyjmowania płynow, ale nie stosowanie moczopędnych leków.

Archiwum grupy: niusy.onet.pl/pl.sci.medycyna

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2

ABC zdrowia dziecka. Poradnik pierwszej pomocy dla rodziców ABC zdrowia dziecka. Poradnik pierwszej pomocy dla rodziców

Joga dla żółtodziobów Joga dla żółtodziobów

Nadmiar kwasu rujnuje zdrowie - przyczyny i skutki Nadmiar kwasu rujnuje zdrowie - przyczyny i skutki