Powiązane leki
(opisy)

L.114

Citrolyt (Acidum citricum, Kali nitras, Natrii citras)

Raphacholin forte (Acidum dehydrocholicum)

Proursan (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursofalk (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursopol (Acidum ursodeoxycholicum)

Rowachol (Borneolum, Camphenum, Cyneolum, Mentholum, Menthonum, Alfa-Pinenum, Beta-Pinenum)

Solaren (Curcumae rhizomae extractum)

Hepar compositum N

Milurit (Allopurinolum)

Tagi

tworzyc pecherzyk kamica zolciowy jadac anka kamien zolcic odzywiac woreczek

Fora dyskusyjne

zobacz Czy wyciąć woreczek żółciowy? (5)

zobacz Nadmierna ilość żółci w żolądku (3)

zobacz problem (?) Po laparoskopii pęcherzyka żółciowego . (2)

zobacz zarzucanie żółci do żołądka (0)

zobacz gronkowiec (0)

zobacz Ból pod prawym żebrem (1)

zobacz kamica żółciowa i reszta (2)

zobacz kamica żółciowa (0)

zobacz Torbiel i zwłóknienia nerek (0)

zobacz kamienie woreczka żółciowego (0)

zobacz kamica przewodowa. amylaza i kłopot z sercem (0)

zobacz Depakine Chrono (1)

zobacz ból po lewej stronie (2)

zobacz czy to kamienie w woreczku żółciowym? (10)

zobacz Kamienie w woreczku żółciowym - metody usunięcia? (6)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Kamienie zolciowe

Kamienie zolciowe

Anka, 24-06-2001, 12:09

Witajcie,

Wlasnie dowiedzialam sie wczoraj podczas USG o tej przypadlosci. Poczytalam troche i zastanawia mnie jedna rzecz, ktorej wyjasnienia sie jednak nie doszukalam. Przede wszystkim jak organizm radzi sobie bez pecherzyka, ktory jednak pelni wazna funkcje, przechowujac zolc podczas przerw miedzy posilkami? Poza tym uwaza sie, ze kamienie tworza sie na skutek pewnej sklonnosci samej zolci, tak wiec co wobec tego daje usuniecie wraz z kamieniem calego pecherzyka? Osobiscie slyszalam o kilku osobach, ktorym po usunieciu pecherzyka kamienie tworzyly sie po jakims czasie bezposrednio w przewodach zolciowych.

Pozdrawiam, Anka

Re: Kamienie zolciowe | iza, 24-06-2001, 13:42

Użytkownik "Anka" napisał w wiadomości news:3b35a178$1 [at] news.astercity.net...
Witajcie,

Wlasnie dowiedzialam sie wczoraj podczas USG o tej przypadlosci.
Poczytalam
troche i zastanawia mnie jedna rzecz, ktorej wyjasnienia sie jednak nie doszukalam. Przede wszystkim jak organizm radzi sobie bez pecherzyka,
ktory
jednak pelni wazna funkcje, przechowujac zolc podczas przerw miedzy posilkami?
Jakoś radzi sobie, wiele osób żyje bez pęcherzyka żółciowego całe dekady. Nie jest to oczywiscie bez znaczenia dla organizmu. Po usunięciu pęcherzyka organizm cierpi na chroniczny , ale nieduży niedostatek żółci, to pociąga za sobą gorsze przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc A, D, K, E. Pacjenci zazwyczaj obserwuja u siebie pewne wysuszenie skóry, pogorszenie stanu śluzóweki temu można zaradzić.

Poza tym uwaza sie, ze kamienie tworza sie na skutek pewnej
sklonnosci samej zolci, tak wiec co wobec tego daje usuniecie wraz z kamieniem calego pecherzyka? Osobiscie slyszalam o kilku osobach, ktorym
po
usunieciu pecherzyka kamienie tworzyly sie po jakims czasie bezposrednio w przewodach zolciowych.
To prawda, nie tak rzadko kamienie tworza sie wciąż, tym razem w przewodach żółciowych. Moim zdaniem można temu zapobiec, odpowiednią dietą i sposobem życia. Poczytaj więcej o profilaktyce i staraj się zdecydowanie dotychczaszłe nawyki, którym zawdzięczasz kamice żółciową. Kamienie tworzą się latami, dają znać o sobie dopiero wtedy, gdy zazwyczaj jest już dość późno.

Pozdrawiam,

Izka

Re: Kamienie zolciowe | Anka, 24-06-2001, 13:46

Użytkownik "iza" napisał w wiadomości news:9h4c7s$61j$1 [at] news.tpi.pl...

Anka:
po
w
To prawda, nie tak rzadko kamienie tworza sie wciąż, tym razem w
przewodach
żółciowych. Moim zdaniem można temu zapobiec, odpowiednią dietą i sposobem życia.
No wlasnie. :) Skoro i tak sie tworza, to nie mozna by tego pecherzyka zostawic, a usunac tylko kamienie? :)

Sprawa z wlasciwym sposobem odzywiania sie tez nie jest taka prosta. Obawiam sie, ze w moim przypadku wieksze znaczenie ma tutaj dziedzicznosc - kamienie miala i moja mama i babcia. Poza tym juz od bardzo dawna (ponad 10 lat) nie jadam typowych polskich dan obfitujacych w tluszcz. Nie jadam zbyt duzo miesa, bo po prostu go nie lubie. Tak wiec moja dieta od bardzo dawna ograniczala sie glownie do owocow, warzyw, nabialu, chudego miesa (szynka, drob, ryby) i ciemnego pieczywa. Moim jedynym grzechem byly slodycze, ale tez nie obzeralam sie nimi codziennie. Dlatego wlasnie tak obawiam sie o operacje usuniecia pecherzyka - skoro juz mam sklonnosci do kamicy, to nie chcialabym zeby kamienie tworzyly sie ponownie w drogach zolciowych, bo jest to chyba jednak grozniejsze niz gdy usytuowane sa w pecherzyku.

Slyszalam tez o zabiegu litotrypsji, stosowanym czasem przy kamicy zolciowej. Czy jest to zabieg skuteczny?

Pozdrawiam, Anka

Re: Kamienie zolciowe | iza, 24-06-2001, 14:45

Użytkownik "Anka" napisał

No wlasnie. :) Skoro i tak sie tworza, to nie mozna by tego pecherzyka zostawic, a usunac tylko kamienie? :)
Pytanie tylko jak to zrobic? Medycyna konwecjonalna każe usuwać pęcherzyk, medycyna naturalna poleca metodę spędzania kamieni, ale to nie miejsce na dawanie przepisów jak tego dokonać.

Sprawa z wlasciwym sposobem odzywiania sie tez nie jest taka prosta.
Obawiam
sie, ze w moim przypadku wieksze znaczenie ma tutaj dziedzicznosc -
kamienie
miala i moja mama i babcia.
Nie zaprzeczę i nie zgodzę sie z tym twierdzeniem. Zdecydowanie szukałabym jednak zależności pomiędzy powstawaniem kamieni a trybem życia, zwłaszcza sposobem odżywiania.

Poza tym juz od bardzo dawna (ponad 10 lat) nie
jadam typowych polskich dan obfitujacych w tluszcz. Nie jadam zbyt duzo miesa, bo po prostu go nie lubie. Tak wiec moja dieta od bardzo dawna ograniczala sie glownie do owocow, warzyw, nabialu, chudego miesa (szynka, drob, ryby) i ciemnego pieczywa. Moim jedynym grzechem byly slodycze, ale tez nie obzeralam sie nimi codziennie.
Jakie to typowe, wszystkie kobiety w mojej rodzinie jedzą chudo, razowe pieczywo, warzywa, owoce, ale do tego sterty słodyczy! Wszystkie mają problem z kamicą .

Slyszalam tez o zabiegu litotrypsji, stosowanym czasem przy kamicy zolciowej. Czy jest to zabieg skuteczny?
Nie wiem , może ktos się odezwie :-)

Pozdrawiam,

Izka

Re: Kamienie zolciowe | Anka, 24-06-2001, 15:04

Użytkownik "iza" napisał w wiadomości news:9h4ftd$kt2$1 [at] news.tpi.pl...

Jakie to typowe, wszystkie kobiety w mojej rodzinie jedzą chudo, razowe pieczywo, warzywa, owoce, ale do tego sterty słodyczy! Wszystkie mają problem z kamicą .
No, ale ja nie jadam stert slodyczy. :) I w tym wlasnie szkopul - mysle, ze odzywiam sie zdrowiej niz wiekszosc moich znajomych, takze tezszych ode mnie (ja nigdy nie mialam wiekszych problemow z nadwaga), ktorzy kamicy nie maja. No, ale nie ma co sie rozwodzic nad przyczynami. To pewnie kombinacja, tak jak wszystko zreszta, sklonnosci i sposobu zycia.

A co do pozbywania sie samych kamieni, to jest to wlasnie m.in. litotrypsja, o ktorej czytalam co nieco, ale szczegolow nie znam, wiec bylabym wdzieczna za wypowiedz kogos, kto slyszal wiecej (a moze sam przez ten zabieg przeszedl?).

A tak poza tym, to dzieki Izo, za odzew. :)

Pozdrawiam serdecznie Anka

Re: Kamienie zolciowe | Kaja, 25-06-2001, 03:12

Anka napisał(a):

Witajcie, Wlasnie dowiedzialam sie wczoraj podczas USG o tej przypadlosci. Poczytalam troche i zastanawia mnie jedna rzecz, ktorej wyjasnienia sie jednak nie doszukalam. Przede wszystkim jak organizm radzi sobie bez pecherzyka, ktory jednak pelni wazna funkcje, przechowujac zolc podczas przerw miedzy posilkami?
Mój organizm radzi sobie wyśmienicie...Jak przyszłam ze szpitala ponad 10 lat temu, to wreszcie zjadłam moje uluione pierogi z truskawkami w ilości 15 sztuk...Moja mamusia ze zdziwienia kiwała tylko głową, bo sama nie mogła zjeść więcej niż 5 szt...Nie mam już nigdy zgagi ( z wyjątkiem jak ostatnio mi coś odbiło i wypiłam od razu litr ugotowanego mleka), mogę się napić winka i jeść to na co mam ochotę.

Poza tym uwaza sie, ze kamienie tworza sie na skutek pewnej sklonnosci samej zolci, tak wiec co wobec tego daje usuniecie wraz z kamieniem calego pecherzyka? Osobiscie slyszalam o kilku osobach, ktorym po usunieciu pecherzyka kamienie tworzyly sie po jakims czasie bezposrednio w przewodach zolciowych.
Sama się o to boję, ale do tej pory jakoś się trzymam :-)

Pozdrawiam, Kaja
*Nie wszystkie kwiaty są wplecione do jednego wieńca; cała mądrość nie mieści się w jednej głowie*

Re: Kamienie zolciowe | , 25-06-2001, 10:33

"iza" wrote in message news:...
Użytkownik "Anka" napisał
Jest prostsza niż się tobie wydaje.

Jaka tam dziedziczność... Jeśli czegoś nie potrafimy wytłumaczyć zwalamy na dziedziczność lub geny. To jest możliwe , ale w bardzo małym procentcie przypadków.

W większości kamienie tworzą się wtedy , gdy żółć zalega zbyt długo w woreczku lub przewodzie żółciowym. Jedząc strawę tłustą , strategicznie rozmieszczone receptory wysyłają sygnał do woreczka, żeby "podrzucił" troche żółci, która jest potrzebna do procesu emulsyfikacji tłuszczy. Woreczek dokonuje tego poprzez obkurczenie się i wyciśnięcie pewnej ilości żółci do dwunastnicy. Jeśli się je tak, że woreczek sie mniej lub więcej regularnie nie opróżnia tworzą się kamienie. To wszystko.

Nie zaprzeczę i nie zgodzę sie z tym twierdzeniem. Zdecydowanie szukałabym jednak zależności pomiędzy powstawaniem kamieni a trybem życia, zwłaszcza sposobem odżywiania.
No pewnie że tak. Od tego trzeba zacząć.

No to szykujesz dobre podłoże do wytrącenia sie soli żółciowych w postaci tzw. kamieni. Dalej tak i ... opiszesz nam tu kiedyś problemy z kamieniami żółciowymi, które sam sobie stworzyłaś i nie zganiaj na mamusie czy tatusia :-))) bo odziedziczyłaś to od nich.

Zdziwiłbym się gdyby nie miały !!

Pozdrawiam, Jerzy Zięba

Re: Kamienie zolciowe | iza, 25-06-2001, 13:40

Użytkownik "George Zieba" napisał

Zdziwiłbym się gdyby nie miały !!
No to co Jerzy proponujesz, poza oczywistym faktem zerwania nałogu wsuwania cukru?

Izka

Re: Kamienie zolciowe | , 25-06-2001, 14:13

"iza" wrote in message news:...
Użytkownik "George Zieba" napisał

No to co Jerzy proponujesz, poza oczywistym faktem zerwania nałogu wsuwania cukru?

Izka
Jedz coś co obkurcza woreczek żółciowy np. jajko, czy coś tłustego. Jeśli masz problem z zaakceptowaniem czegoś co się nazywa "żywienie optymalne", to przynajmniej od czasu do czasu zmuś woreczek do pracy.

Pozdrawiam, Jurek

Re: Kamienie zolciowe | Anka, 25-06-2001, 19:19

Użytkownik "George Zieba" napisał w wiadomości news:cc5589ba.0106250033.4fcd90e9 [at] posting.google.com...
"iza" wrote in message
news:...

Jest prostsza niż się tobie wydaje.
Ale dlaczego komentujesz calkowicie wyrwana z kontekstu wypowiedz?

Jaka tam dziedziczność... Jeśli czegoś nie potrafimy wytłumaczyć zwalamy na dziedziczność lub geny. To jest możliwe , ale w bardzo małym procentcie przypadków.
Ale ja przeciez nie twierdze, ze moj styl zycia zupelnie nie przyczynil sie do kamicy, tyle ze zawsze mniejsza lub wieksza role odgrywaja czynniki konstytucjonalne, np. kamica czesciej wystepuje u kobiet.

No to szykujesz dobre podłoże do wytrącenia sie soli żółciowych w postaci tzw. kamieni. Dalej tak i ... opiszesz nam tu kiedyś problemy z kamieniami żółciowymi, które sam sobie stworzyłaś
Nie przesadzaj. To, ze nie jadam goloneczki, zeberek, bigosu czy salcesonu, nie oznacza, ze tluszczy nie jadam w ogole. Tluszcz zawarty jest w mniejszych lub wiekszych ilosciach w wielu spozywanych na co dzien potrawach. Czyli Twoim zdaniem, jakbym tak walnela sobie w przeciagu ostatnich 10 lat raz na tydzien golonke to bym tych kamieni nie miala? :)

Pozdrawiam, Anka

Re: Kamienie zolciowe | Kaja, 25-06-2001, 19:39

George Zieba napisał(a):

Jedząc strawę tłustą , strategicznie rozmieszczone receptory wysyłają sygnał do woreczka, żeby "podrzucił" troche żółci, która jest potrzebna do procesu emulsyfikacji tłuszczy. Woreczek dokonuje tego poprzez obkurczenie się i wyciśnięcie pewnej ilości żółci do dwunastnicy. Jeśli się je tak, że woreczek sie mniej lub więcej regularnie nie opróżnia tworzą się kamienie. To wszystko.
Hmmmm....to znaczy, że trzeba jeść tluste jedzenie, to kamienie nie będą się tworzyły? Od czego mogłam mieć w woreczku kamienie wapniowe?

Pozdrawiam, Kaja
*Jeden głupiec może zadać więcej pytań, niż mu na nie siedmiu mędrców może odpowiedzieć*

Re: Kamienie zolciowe | Leszek Serdyński, 26-06-2001, 01:51

Użytkownik iza w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:9h4ftd$kt2$1 [at] news.tpi.pl...

Ja też mam kamyczek chociaż nie jestem kobietą. :-) Jest to pamiątka jeszcze po okresie kiedy jadłem chudo, razowe pieczywo, warzywa i owoce. Słusznie Iza zauważyłaś, że jest to związane właśnie z takim sposobem odżywiania. Przy chudym odżywianiu woreczek nie wypycha żółci, bo i po co. Żółć gęstnieje i wytrącają się z niej minerały. Proste.

Pozdrawiam Leszek

Re: Kamienie zolciowe | iza, 26-06-2001, 09:05

Użytkownik "Leszek Serdyński" napisał

Przy chudym odżywianiu woreczek nie wypycha żółci, bo i po co.
Nieprawda, przy chudej paszy wątroba produkuje żółci odpowiednio mniej.

Żółć gęstnieje i wytrącają się z niej minerały. Proste.
Nie takie proste do końca, są różne rodzaje kamieni żółciowych. Prawdą jest, że powstają zawsze w roztworze przesyconym i ten mechanizm jest prosty, ale okazuje się po latach badań, że odżywianie to jedno, a aktywność ruchowa to drugie. Najlepszym przepisem na dobrą pracę wątroby jest praca fizyczna i sport. To m.in. kwas mlekowy powstały w mięśniach stymuluje ruch żółci . Mała aktywność fizyczna plus nadmiar jedzenia (plus często słodyczoholizm torturujący i wątrobę i trzystkę) i kamyczki gotowe.

A słyszałeś Leszku jak działa sok z marchwi na wątrobę? Poza tym nie tylko golonka jest żółciopędna, oliwa też :-)

Pozdrawiam

Izka

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Kamica żółciowa Kamica żółciowa

Uzdrawiająca moc kamieni szlachetnych Uzdrawiająca moc kamieni szlachetnych

100 metod samoleczenia w medycynie naturalnej 100 metod samoleczenia w medycynie naturalnej

Samoleczenie metodą BTL. Biotermiczna metoda leczenia kamieniami Lecha Tkaczyka Samoleczenie metodą BTL. Biotermiczna metoda leczenia kamieniami Lecha Tkaczyka

Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych