Powiązane leki
(opisy)

Steri-Neb Salamol (Salbutamolum)

Atrovent N (Ipratropii bromidum)

Oxodil (Formoteroli fumaras)

Steri-Neb Ipratropium (Ipratropii bromidum)

Foradil (Formoteroli fumaras)

Afonilum SR (Theophyllinum)

Euphyllin (Theophyllinum)

Theophyllinum prolongatum (Theophyllinum)

Theoplus (Theophyllinum)

Berotec N (Fenoteroli hydrobromidum)

Tagi

oskrzela corka dziecko skurczyc atak efekt ogolic pluco oddychac astma

Fora dyskusyjne

Zapalenia oskrzeli, a astma. (0)

Świszczący oddech co mi dolega? (4)

Bańki u dziecka (6)

CO ROBIĆ? (41)

Problemy z oddechem. (3)

zielony katar (10)

problem z oddychaniem (4)

alergia na grzyby plesniowe (3)

Czy to objawy astmy? (6)

ból/suchosc nosa jak oddychac ? -gęsta wydzielina (15)

(chyba) infekcja górnych dróg oddechowych i płuc (1)

Ataki kaszlu. Osoba niepaląca. (8)

ataki duszności połączone z katarem i "graniem " w (3)

czy to astma? (4)

oddychanie. (5)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Astma (?) i dziecko

Astma (?) i dziecko

wm, 11-12-2001, 14:49

Mam prawie 12 letnia corke. Jako dziecko miala skaze bialkowa, ale po 1,5 roku scislej wspolpracy z alergologiem wyszla z tego i teraz je wszystko. Od kilku lat jesienia i zima jest bardzo czesto chora. Ostatnio ma objawy spazmatyczne (nie wiem, czy to sie tak nazywa, ale lapie pol oddechu a czasem prawie wcale - wtedy pedem do lekarza i dostaje leki rozkurczowe). Pediatra powiedziala, ze ona juz tu nic nie pomoce trzeba gdzies dalej. Pytanie- gdzie???????????

Mieszkamy w Warszawie. Corka jest chora 50% czasu w okresie jesienno-zimowym, a i latem potrafi ja niezle dorwac (co ciekawe glownie przed wyjazdem na kolonie). Szybko sie meczy. Na wf kazdy bieg konczy sie ostrym atakiem kaszlu. Wlasnie spotkalam facta, ktory opowiedzial mi o swojej corce, ktora zmarla w wieku 18 lat na astme !!!!!!!!!!! Myslalam, ze na to sie nie umiera :((((( Jestem przerazona! Teraz nie pracuje. Nie stac mnie na eksperymenty (mam jeszcze dwoje mlodszych dzieci). Gdzie isc? Do jakiego specjalisty? Moge isc prywatnie, nie ma problemu - chce tylko dobrze trafic. W zeszlym roku corka brala rozne antybiotyki przez 3 m-ce a IgE bylo trzykrotnie ponad norme (lekarz nam kazal zrobic badania). Juz glupia jestem....

Alergolog? Laryngolog? Pneumolog?

Pomozcie prosze.

Pozdrawiam Renata

Re: Astma (?) i dziecko | Lech Trzeciak, 11-12-2001, 17:32

wm wrote:

Mam prawie 12 letnia corke. [...] Ostatnio ma objawy spazmatyczne
spastyczne (skurczowe). Astma to choroba, w której dochodzi do zwężenia oskrzeli - systemu rozgałęziających się rureczek doprowadzających powietrze od krtani i tchawicy do pęcherzyków płucnych. Skurcz oskrzeli ma taki efekt jakby człowiek został zmuszony do oddychania przez cienką słomkę (to uproszczenie pomija ważny efekt wentylowy, ale nie da rady go tu prosto opisać). Oczywiście oddychając przez słomkę zacznie się podduszać mniej lub bardziej (zależy jak cienka słomka, czyli jak silny skurcz). Nazywamy to skurczem, gdyż oskrzela wyposażone są w warstewkę mięśni i to ta warstwa mięśni się kurczy, zaciskając oskrzela. Skurcz ten jest wywołany przez reakcję alergiczną (uczuleniową) - nadwrażliwość na różnego rodzaju substancje mogące dostawać się razem z powietrzem do płuc. Najczęściej są to roztocza (malutkie żyjątka z kurzu domowego), pyłki roślin, zarodniki grzybów (pleśni), itd. A więc podłożem ataków astmatycznych (skurczów oskrzeli) jest istniejące uczulenie (alergia) na różne substancje (alergeny; najczęściej jest tych substancji wiele na raz). U astmatyków skurcz oskrzeli może być także wywołany przez inne czynniki, np. wysiłek fizyczny. W trakcie wysiłku organizm potrzebuje więcej tlenu -> dochodzi do nasilonego oddychania, co może powodować 1) zetknięcie z zimnym powietrzem (powietrze szybko wdychane nie zdąży się ogrzać w nosie) i oziębienie oskrzeli 2) zwiększenie dawki alergenów trafiających do płuc przy nasilonym oddychaniu - i w konsekwencji skurcz oskrzeli i utrudnienie oddychania wtedy, kiedy tego oddychania bardzo potrzeba.

Pediatra powiedziala, ze ona juz tu nic nie pomoce trzeba gdzies dalej.
I nie powiedziała, gdzie ????? Czy to nie lekarz podstawowej opieki kieruje do specjalisty wyższego rzędu?

Szybko sie meczy. Na wf kazdy bieg konczy sie ostrym atakiem kaszlu.
Może to być opisany wyżej wysiłkowy skurcz oskrzeli, po którym następuje atak kaszlu.

i latem potrafi ja niezle dorwac (co ciekawe glownie przed wyjazdem na kolonie).
U chorych na astmę często obserwuje się pogorszenie choroby związane ze stresem. Czasami jest to bezpośredni wpływ stresu na zdrowie, a czasami jest to histerycznie wywołany atak choroby, mający na celu oddalenie przyczyny stresu (klasówka? -> astma! -> zostajemy w domu -> nie piszemy klasówki!; kolonie? -> astma! -> zostajemy w domu -> nie jedziemy na kolonie!). Dziecko szybko się uczy, że atakami choroby poprawia swoje położenie. Niska wydolność organizmu spowodowana astmą jest dobrą przyczyną, by obawiać się współzawodnictwa z rówieśnikami na koloniach - a priori jest się skazanym na porażkę, a w nowym środowisku ma to bardzo przykre konsekwencje.

Wlasnie spotkalam facta, ktory opowiedzial mi o swojej corce, ktora zmarla w wieku 18 lat na astme !!!!!!!!!!! Myslalam, ze na to sie nie umiera :(((((
Astma może skracać życie, ale tylko wyjątkowo oznacza to śmierć w młodym wieku czy w średnim wieku. Najczęściej skrócenie życia bierze się ze skutków wieloletniego (kilkudziesięcioletniego) niszczenia płuc przez tlącą się, a nie leczoną chorobę. Astmę należy systematycznie leczyć, na ogół przez całe młode i dorosłe życie. Córka ma 12 lat, więc można liczyć na świadomą współpracę. Pierwsze kilka dni leczenia już powinno ją przekonać, że dzięki lekom żyje się lepiej, wzrasta wydolność organizmu i poprawiają się możliwości dorównania rówieśnikom w zabawie czy sporcie.

Gdzie isc? Do jakiego specjalisty? Moge isc prywatnie, nie ma problemu - chce tylko dobrze trafic. W zeszlym roku corka brala rozne antybiotyki przez 3 m-ce a IgE bylo trzykrotnie ponad norme (lekarz nam kazal zrobic badania).
Astmy nie leczą antybiotyki. Antybiotyki leczą infekcję towarzyszącą lub wywołującą zaostrzenia astmy (zaostrzenie astmy w czasie infekcji gardła lub oskrzeli jest typowym zjawiskiem i często wymaga zwiększenia dawek leków przeciwastmatycznych). Astmę leczy się lekami zmniejszającymi reakcję alergiczną (np. hormony sterydowe - nie mylić z anabolicznymi) oraz lekami zmuszającymi mięśnie oskrzeli do rozkurczu. Ten drugi efekt jest przyjemny, ten pierwszy jest ważniejszy w wieloletniej perspektywie. Leki te obecnie stosuje się w aerozolu pod ciśnieniem w małych pojemniczkach, do bezpośredniego wdychania do płuc (tzw. preparaty wziewne). Dzięki temu efekt leków jest silny i szybki, zaś efektów działania na inne organy prawie się nie obserwuje. Dodatkowo opracowano modyfikacje hormonów sterydowych sprawiające, że lek wchłonięty z płuc zostaje natychmiast rozłożony w wątrobie. Dlatego można uznać, że leczenie astmy jest obecnie jednym z najbardziej skutecznych terapii w medycynie i równocześnie jednym z najbezpieczniejszych. W niektórych przypadkach można próbować odczulania na alergeny, ale udaje się to niezbyt często, zwłaszcza że lista alergenów bywa długa i złożona.

Alergolog? Laryngolog? Pneumolog?
Lepiej alergolog albo pneumonolog, chociaż laryngolodzy też się tym zajmują. Dziecku należy m.in. ocenić sprawność płuc (to prosty test wydmuchiwania powietrza, nie jakieś straszne badania), ew. wykazać dobroczynny wpływ leków na tę sprawność, wykonać testy alergiczne itd. itp. Najważniejsze to zacząć, później na ogół jest już z górki. Powtórzę tylko, że leczenie PODTRZYMUJĄCE trwać ma mimo osiągnięcia poprawy stanu zdrowia - wtedy ogranicza się na ogół do przyjmowania wziewnych sterydów. To jest ważne, gdyż zapobiega podstępnemu niszczeniu płuc przez niedogaszoną chorobę (nie odczuwalną przez chorego, ale dającą się stwierdzić badaniami).

PS: nie należy mylić astmy oskrzelowej (asthma bronchiale) od sercowej (cardiale). Na ogół w społeczeństwie "astmatyk" kojarzony jest właśnie z tym drugim: dusznością wysiłkową u starszej osoby, wywołaną osłabieniem serca wskutek np. przebytych zawałów, choroby wieńcowej itp. Z pozoru wygląda to tak samo, ale mechanizm powstawania jest zupełnie inny, sposób leczenia również, no i astma sercowa rzeczywiście dotyczy raczej osób starszych, a oskrzelowa - często dotyczy właśnie młodych!

Leszek

Re: Astma (?) i dziecko | wm, 11-12-2001, 18:06

Lech Trzeciak wrote in message news:3C1618EB.FE089CE2 [at] iimcb.gov.pl...
Najważniejsze to zacząć, później na ogół jest już z górki. Powtórzę tylko,
że leczenie PODTRZYMUJĄCE
trwać ma mimo osiągnięcia poprawy stanu zdrowia - wtedy ogranicza się na
ogół do
przyjmowania wziewnych sterydów. To jest ważne, gdyż zapobiega podstępnemu niszczeniu płuc przez niedogaszoną chorobę (nie odczuwalną przez chorego,
ale
dającą się stwierdzić badaniami).
Wielkie, naprawde wielkie dzieki!!!!!!! Sporo rzeczy mi sie wyjasnilo. M.inn. to, dlaczego jeszcze 2 m-ce po zakonczeniu kuracji antybiotykowej corka brala 3 rozne lekarstwa w postaci inhalacji (takie male zbiorniczki). Ten lekarz chyba wiedzial co robi. Niestety przeprowadzilismy sie w zupelnie inny rejon miasta i stracilam z nim kontakt.

Pani doktor, poradzila pojscie do alregologa lub laryngologa, nie byla przekonana, do ktorego lepiej. Wizyta byla prywatna (nagly, silny atak dusznosci - nie bylo czasu na szukanie innych lekarzy). To mila, starsza Pani, ale nie jest naszym lekarzem - zreszta nie mamy takiego. W ogole nie znam sie na tych sprawach. Po reformie czuje sie dosc zagubiona. Bez przerwy sie przeprowadzamy. Nie wiem jak i gdzie sie rejestrowac. Z reguly chodzimy do lekarzy prywatnie (i to glownie z dziecmi - my z mezem raczej tylko w bardzo powaznych sytuacjach).

Jeszcze raz bardzo dziekuje za wyjasnienia i pytanie: ten czlowiek, ktoremu zmarla corka mowil o zupelnie zniszczonej watrobie i dobroczynnym dzialaniu preparatow Herbalife (zwlaszcza wapna). Nie probowal mi nic sprzedac. Rozmawialam tylko chwile. Z cala pewnoscia ide z dzieckiem do lekarza i to jak najszybciej (znowu jest chora), ale ciekawa jestem czy powinnam sie bac tych sterydow (tyle zlego sie o nich slyszy) i czy prawda jest wysoka jakosc preparatow "naturalnych" (po prostu nie wiem w jakim stopniu sa one naturalne) w porownaniu z ogolnie dostepnymi?

Pozdrawiam Renata

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Ocena czynności płuc w chorobach układu oddechowego Ocena czynności płuc w chorobach układu oddechowego

Metoda Montignac dla dzieci. Zapobieganie i leczenie otyłości dziecięcej Metoda Montignac dla dzieci. Zapobieganie i leczenie otyłości dziecięcej

Urazy klatki piersiowej Urazy klatki piersiowej

Bioterroryzm - zasady postępowania lekarskiego Bioterroryzm - zasady postępowania lekarskiego

Rozkosze odchudzania Rozkosze odchudzania