Powiązane leki
(opisy)

Evista (Raloxifeni hydrochloridum)

Estraderm MX (Estradiolum)

Ostenil (Acidum alendronicum)

OsteoKompleks K2

SignaCalcium 600 D3

Wapń i magnez

Vitrum Osteomag

Additiva Calcium (Calcium carbonicum)

Domowa Apteczka Wapń + D3

Femcalvit

Tagi

grupa friend kobieta wynik geepee niedobor kosc osteoporoza osteopenia siostra

Fora dyskusyjne

zobacz Osteoporoza u dziecka 15 letniego. (9)

zobacz strasznie słabe kości (7)

zobacz Badanie Radiologiczne (2)

zobacz Cytologia (9)

zobacz Osteoporoza (1)

zobacz Wynik poziomu testosteronu (1)

zobacz PRZETOCZENIE KRWI (0)

zobacz I-C-E (3)

zobacz ból kości lewej nogi (1)

zobacz Choroby tarczycy a kości (1)

zobacz ciąża przy osteoporozie (5)

zobacz BÓLE KOŚCI (1)

zobacz osteoporoza zwolnienie lekarskie (0)

zobacz OSTEOPOROZA (4)

zobacz Bolące nogi (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Co to jest osteopenia?

Co to jest osteopenia?

Kaja, 05-01-2002, 02:42

Nie mam tego "terminu" w encyklopedii zdrowia. Siostrze wyszedł wynik : "nieznaczna osteopenia"...Czy to początek osteoporozy?

Pozdrawiam

Kaja

Re: Co to jest osteopenia? | Iwonka, 05-01-2002, 01:09

Użytkownik "Kaja" napisał w wiadomości news:3C363DC7.379274E8 [at] friend.pl...
Nie mam tego "terminu" w encyklopedii zdrowia. Siostrze wyszedł wynik : "nieznaczna osteopenia"...Czy to początek osteoporozy?
jesli umiesz angielski to tu znajdziesz odpowiedz courses.washingto...openia.html iwona

Odp: Co to jest osteopenia? | GeePee, 05-01-2002, 18:41

To jest zbyt mało kości w kościach. A tak na poważnie to jest to coś podobnego do osteoporozy ale o mniejszym nasileniu tego procesu. O osteoporozie mówi sie jeśli w badaniu densometrycznym wynik oscyluje powyżej dwóch odchyleń standardowych średniej. Natomiast o osteopeni mówi sie jeśli niedobór gęstości jest poniżej dwóch. A poza tym osteoporoza występuje najczęściej u kobiet w wieku przekwitania i ma bezpośredni związek z hormonalnym wpływem estrogenów na kości. U przekwitłej kobiety troszke tych strogenów brakuje, wiec albo się je podaje albo podaje sie leki które wycisną maksymalnie z tego co jeszcze zostało. Czesto jest osteoporoza spowodowana przez duże niegobory w diecie wapnia. Takie kobiety najczęsciej nie jedzą nabialu, nie pija mleka, a zato piją kole i pepsi która całkowicie ogołaca kobiety z wapnia ponieważ zawiera fosforany które wiąża wapń. Jeśli tu chodzi o młoda osobe to raczej nie jest to osteoporoza, a moze niewłaściawa dieta, albo jakies problemy z przytarczycami. Ja na waszym miejscu napewno poradziłbym sie lekarza, ale bez paniki, tymbardziej ze ten wynik to nieznaczna osteopenia.

Narazie i pozdrawiam GeePee Użytkownik Kaja w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:3C363DC7.379274E8 [at] friend.pl...

Pozdrawiam

Kaja

Re: Odp: Co to jest osteopenia? | Kaja, 06-01-2002, 02:17

GeePee napisał(a):

Jeśli tu chodzi o młoda osobe to raczej nie jest to osteoporoza, a moze niewłaściawa dieta, albo jakies problemy z przytarczycami. Ja na waszym miejscu napewno poradziłbym sie lekarza, ale bez paniki, tymbardziej ze ten wynik to nieznaczna osteopenia.
Mam jeszcze pytanie: czy ta osteopenia jest postępująca tzn, czy może potem przejść w osteoporozę?. Siostrze prześwietlano ( tym specjalnym aparatem+ komputer) prawą rękę, chyba od nadgarstka do łokcia.

Kaja

Odp: Odp: Co to jest osteopenia? | GeePee, 06-01-2002, 18:39

To prześwietlenie to pewnie było to własnie badanie densometryczne kości. A bo nie wiem czy sie dobrze zrozumieliśmy, osteopenia jak i osteoporoza dotyczy całego szkieletu, a bada sie tylko przedramię czasem inne kości zależy od aparatu. Osteopenia jest to taki stan który może prowadzić do osteoporozy czyli zrzeszotnienia kości ale nie musi !!!!! Osteopenia jest odwracalna , poprostu trzeba nad soba popracować, zlikwidować ewentualne niedobory, osteoporoza to proces w którym , nie dość ze maleją beleczki kostne, to ulegają one pękaniu i nigdy sie juz nie połączą, kosc wygląda jak gąbka i jest to juz proces nie odwracalny. Poza tym tak jak napisałem trzeba poszukać przyczyny tej osteopeni i dlatego polecałbym wizytę u lekarza. Ale nie ma sie co zbytnio obawiać. Najlepiej zwrócić sie do ortopedy lub reumatologa.

Pozdrawiam i Narazie GeePee (ał)

Użytkownik Kaja w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:3C378970.2C4DD3F6 [at] friend.pl...

GeePee napisał(a):

ten
Mam jeszcze pytanie: czy ta osteopenia jest postępująca tzn, czy może
potem
przejść w osteoporozę?. Siostrze prześwietlano ( tym specjalnym aparatem+ komputer) prawą rękę,
chyba od
nadgarstka do łokcia.

Kaja

Re: Odp: Odp: Co to jest osteopenia? | Kaja, 07-01-2002, 00:23

GeePee napisał(a):

To prześwietlenie to pewnie było to własnie badanie densometryczne kości. A bo nie wiem czy sie dobrze zrozumieliśmy, osteopenia jak i osteoporoza dotyczy całego szkieletu, a bada sie tylko przedramię czasem inne kości zależy od aparatu. Osteopenia jest to taki stan który może prowadzić do osteoporozy czyli zrzeszotnienia kości ale nie musi !!!!! Osteopenia jest odwracalna , poprostu trzeba nad soba popracować, zlikwidować ewentualne niedobory,
Czyli jeść dużo tego co zawiera wapń?

osteoporoza to proces w którym , nie dość ze maleją beleczki kostne, to ulegają one pękaniu i nigdy sie juz nie połączą, kosc wygląda jak gąbka i jest to juz proces nie odwracalny. Poza tym tak jak napisałem trzeba poszukać przyczyny tej osteopeni i dlatego polecałbym wizytę u lekarza. Ale nie ma sie co zbytnio obawiać. Najlepiej zwrócić sie do ortopedy lub reumatologa.
Siostra ma na dodatek dyskopatię szyjną ( kręg C5 i C6)...Czy to może mieć wpływ na osteopenię?

Bardzo serdecznie dziękuję :-)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku

Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie

Aktywnie przeciw osteoporozie Aktywnie przeciw osteoporozie

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży

250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować