Powiązane leki
(opisy)

Noliprel (Perindoprilum, Indapamidum)

Tertensif Bi-Kombi (Perindoprilum, Indapamidum)

Tertensif Kombi (Perindoprilum, Indapamidum)

Co-Prenessa (Perindoprilum, Indapamidum)

Lymphomyosot N (krople)

Conium Dagomed 42 migdałki, węzły chłonne

Lymphomyosot

Sabal-Homaccord

Quinapril Teva (Quinaprilum)

Regrace (Quinaprilum)

Tagi

przerost migdalek serce wasilewski zapalenie serducho ciacho komora lewy tachykardia

Fora dyskusyjne

zobacz Czy źle jest z moim sercem? (2)

zobacz Wyniki EKG, kilka pytań (3)

zobacz Wyniki EKG (1)

zobacz EKG (1)

zobacz Zapalenie mięśnia sercowego (5)

zobacz 3 mIGDAŁEK U 4 LATKA (1)

zobacz prośba o interpretacje wynikow i rade (6)

zobacz Kardiomiopatia Rozstrzeniowa (0)

zobacz Echo serca, hormony tarczycy a Conor Cor, IPP i relanium (8)

zobacz ECHO SERCA - INTERPRETACJA WYNIKÓW (5)

zobacz Wyniki echo - co mnie czeka? (4)

zobacz echo serca interpretacja (0)

zobacz Problemy z sercem (1)

zobacz Interpretacja USG serca- czy Botall? (1)

zobacz Hypokineza i inne coś w sercu (0)

Serducho

Paweł Ryszawa, 08-06-1998, 17:59

Witam!

Mam 21 lat i od okolo 2 lat, po przebyciu zapalenia miesnia serca, mam rozne dziwne sercowe reakcje. Tachykardia do okolo 200-250 po wysilku, duze spadki i wzrosty cisnienia krwi, utraty przytomnosci (na zasadzie: widze co sie wokol mnie dzieje, wiem, ze cos jest nie tak, ale nie jestem w stanie nic zrobic, ani ruszyc reka, ani sie odzewac), wypadanie platkow zastawek mitralnej, aortalnej i trojdzielnej (po 1+), przerost lewej komory i lewego przedsionka, potworna wrecz meczliwosc, dretwienie lydek itp. Tak jest bez lekow, z lekami jest w miare okej, ale przy nastepujacej konfiguracji: Bemecor 2 x dziennie, Propranolol (a wczesniej Atehexal) 2 x po 50 mg. W Instytucie w Aninie, dokad zostalem skierowany po pobycie w szpitalu miejskim, powiedziano mi, ze nie mam zadnej kardiomiopatii, tylko niewydolnosc serca II/III. Moj osobisty kardiolog mowi mi, ze mam podejrzenie kardiomiopatii pozapaleniowej. Pytanie moje brzmi: CO DALEJ? Co moze z tego wyniknac dla mojego organizmu i co moze mi od strony serca grozic w miare posuwania sie z wiekiem (mam dopiero 21 lat...). Z gory dziekuje za odpowiedzi

Pawel

Re: Serducho | Michael, 09-06-1998, 14:05

Czesc Nie jestem lekarzem ale mam nadzieje, ze grupowi cos ci poradza. Mam za to kilka pytan. Byllym bardzo wdzieczny, gdybys byl laskaw odpowiedziec. Jak doszlo do zapalenia? Jak przebiegla choroba i dlaczego do niej doprowadziles.

Paweł Ryszawa napisał(a) w wiadomości: ...
Witam!

Mam 21 lat i od okolo 2 lat, po przebyciu zapalenia miesnia serca, mam
rozne
dziwne sercowe reakcje. Tachykardia do okolo 200-250 po wysilku, duze spadki i wzrosty cisnienia krwi, utraty przytomnosci (na zasadzie: widze co sie wokol mnie dzieje, wiem, ze cos jest nie tak, ale nie jestem w stanie nic zrobic, ani ruszyc reka, ani sie odzewac), wypadanie platkow zastawek mitralnej, aortalnej i trojdzielnej (po 1+), przerost lewej komory i lewego przedsionka, potworna wrecz meczliwosc, dretwienie lydek itp. Tak jest bez lekow, z lekami jest w miare okej, ale przy nastepujacej konfiguracji: Bemecor 2 x dziennie, Propranolol (a wczesniej Atehexal) 2 x po 50 mg. W Instytucie w Aninie, dokad zostalem skierowany po pobycie w szpitalu miejskim, powiedziano mi, ze nie mam zadnej kardiomiopatii, tylko niewydolnosc serca II/III. Moj osobisty kardiolog mowi mi, ze mam podejrzenie kardiomiopatii pozapaleniowej. Pytanie moje brzmi: CO DALEJ? Co moze z tego wyniknac dla mojego organizmu
i
co moze mi od strony serca grozic w miare posuwania sie z wiekiem (mam dopiero 21 lat...). Z gory dziekuje za odpowiedzi

Pawel

Re: Serducho | , 09-06-1998, 14:43

In article , "Paweł Ryszawa" wrote:
Witam!

Mam 21 lat i od okolo 2 lat, po przebyciu zapalenia miesnia serca, mam rozne dziwne sercowe reakcje.
CIACH
W Instytucie w Aninie, dokad zostalem skierowany po pobycie w szpitalu miejskim, powiedziano mi, ze nie mam zadnej kardiomiopatii, tylko niewydolnosc serca II/III. Moj osobisty kardiolog mowi mi, ze mam podejrzenie kardiomiopatii pozapaleniowej. Pytanie moje brzmi: CO DALEJ? Co moze z tego wyniknac dla mojego organizmu i co moze mi od strony serca grozic w miare posuwania sie z wiekiem (mam dopiero 21 lat...).
CIACH Niewydolnoć serca II/III w skali NYHA- to zaawansowana niewydolnoć krżenia (skala kończy się na IV....) Jeżeli jest to kardiomiopatia pozapalne to rokowanie jest złe (choroba postępuje, leczenie zachowawcze jest niezbyt skuteczne). Szans na lepsze życie jest przeszczep serca-wiele operacji przeprowadza się w Polsce, z dobrymi efektami. Doradzałbym podtrzymywanie kontaktu z Aninem.-

----------------------------------------------------------------- Marek Wasilewski Wojewódzki Szpital Zakany Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS ul.Wolska 37 01-201 Warszawa

Re: Serducho | Michael, 10-06-1998, 12:20

Marek Wasilewski napisał(a) w wiadomości: ...
In article , "Paweł Ryszawa"
wrote:
rozne
CIACH
i
CIACH Niewydolnoć serca II/III w skali NYHA- to zaawansowana niewydolnoć
krżenia
(skala kończy się na IV....) Jeżeli jest to kardiomiopatia pozapalne to rokowanie jest złe (choroba postępuje, leczenie zachowawcze jest niezbyt skuteczne). Szans na lepsze życie jest przeszczep serca-wiele operacji przeprowadza się w Polsce, z dobrymi efektami. Doradzałbym podtrzymywanie kontaktu z Aninem.-

Az tak zle! Jak sie chronic przed takim zapaleniem? Jak najczesciej do niego dochodzi? Czy czeste zapalenie zatok, migdalkow, niedoleczone zeby sa bardzo niebezpieczne?

Re: Serducho | , 10-06-1998, 13:28

In article , "Michael" wrote: CIACH CIACH
Az tak zle! Jak sie chronic przed takim zapaleniem? Jak najczesciej do niego dochodzi? Czy czeste zapalenie zatok, migdalkow, niedoleczone zeby sa bardzo niebezpieczne?
Jeżeli już jest kardiomiopatia pozapalna to o ochronie nie ma co mówić (bo za póno) Generalnie w Polsce częciej s to następstwa infekcji wirusowych. Zapobieganie jest trudne- ewentualnie szczepienia jeżeli s dostępne (np. grypa). Zapalenie zatok, migdałków, zęby nieleczone s grone bo mog być punktem wyjcia dla bakteryjnego zapalenia wsierdzia (choroby bardzo gronej nawet dla osoby ze zdrowym dotychczas sercem). Mog też być punktem wyjcia dla wielu innych zakażeń, potencjalnie miertelnych- więc leczcie ludzie żęby i migdałki.

----------------------------------------------------------------- Marek Wasilewski Wojewódzki Szpital Zakany Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS ul.Wolska 37 01-201 Warszawa

Re: Serducho | Michael, 10-06-1998, 23:02

Marek Wasilewski napisał(a) w wiadomości: ...
In article , "Michael"
wrote:
CIACH CIACH

Jeżeli już jest kardiomiopatia pozapalna to o ochronie nie ma co mówić (bo
za póno)
Generalnie w Polsce częciej s to następstwa infekcji wirusowych. Zapobieganie jest trudne- ewentualnie szczepienia jeżeli s dostępne (np. grypa). Zapalenie zatok, migdałków, zęby nieleczone s grone bo mog być punktem wyjcia dla bakteryjnego zapalenia wsierdzia (choroby bardzo gronej nawet dla osoby ze zdrowym dotychczas sercem). Mog też być punktem wyjcia dla wielu innych zakażeń, potencjalnie miertelnych- więc leczcie ludzie żęby i migdałki.

Ale wyrywac tez nie radzisz. (migdalkow oczywiscie, bo zeby to oczywiscie wiadomo) Co robic, gdy sie czesto choruje na gardlo?

Michael

Re: Serducho | Medicinsk Afdeling, 12-06-1998, 13:57

Czesc Nie piszesz nic na temat jakie sa podstawy do tych stwierdzen, ktore ponizej podajesz. Kardiomyopatia jest choroba miesnia sercowego gdzie powod nie jest znany. Nie jest natomiast miara na ile choroba jest ciezka czy lekka. Niewydolnosc serca jest z drugiej strony proba opisania objawow a nie przyczyn. Nadomiar wszystkiego piszesz o problemach z zastawkami co nie musi miec nic wspolnego z kardiomyopatia, i tylko wymaga osobnego leczenia kiedy sa podstawy aby twierdzic ze zmiany zastawkowe sa odpowiedzialne za objawy. Jak widzisz sprawa sie komplikuje, mimo to da sie przy wiekszej ilosci informacji dojsc do konkretnych wnioskow. Wiec: 1. Na podstawie jakich badan rozpoznano zapalenie miesnia sercowego. 2. Na podstawie jakich badan zostaly rozpoznane problemy z zastawkami. Czy stopien nedoczynnosci zostal zbadany? Np niedomykalnosc zastawki trojdzielnej wystepuje u prakycznie wszystkich i nie zawsze jest spowodowane choroba. 3. NYHA II/III to sa konkretne objawy. Czy ty je masz? W jakim stopniu ograniczaja one twoj dzien codzienny? 4. Jaki jest stopien przerostu lewej komory? 5. Tachykardia 250 jest patologiczna. Nawet dla mlodego czlowieka przy wysilku. Czy zostalo to zbadane?

Mowiac krotko: 1. Echo serca 2. Holter 3. Badanie kliniczne + EKG wislkowe. 4. X-ray klatki piersiowej. 5. cewnikowanie w szczegolnosci prawej komory itd.

Jak te wszystkie dane beda dostepne mozna sie wypowiedziec na temat rozpoznania, leczenia i o co tez pytasz rokowania.Pozdrawiam Roman

Re: Serducho | , 12-06-1998, 14:28

CIACH
Ale wyrywac tez nie radzisz. (migdalkow oczywiscie, bo zeby to oczywiscie wiadomo) Co robic, gdy sie czesto choruje na gardlo?
Jeżeli s wskazania (decyduje np laryngolog) to migdałki się usuwa (stwierdzajc, że nie pełni swojej funkcji obronnej a s ródłem zakażeń). W latach 50- 60 był szał wycinania migdałków dzieciom a po 20- 30 latach okazało się, że jako doroli czeciej i ciężej choruj- więc nad każdymi migdałkami się debatuje jak leczyć ( a nie kiedy wycić- podobnie jak z zębami).

Co znaczy 'często sie choruje na gardło'- zbyt ogólnie postawione pytanie aby odpowiedzieć. Możemy pokorespondować na priv (odpowiem w lipcu, po urlopie).

Re: Serducho | Dariusz, 12-06-1998, 15:59

Medicinsk Afdeling wrote:
Czesc Nie piszesz nic na temat jakie sa podstawy do tych stwierdzen, ktore ponizej podajesz. Kardiomyopatia jest choroba miesnia sercowego gdzie powod nie jest znany. Nie jest natomiast miara na ile choroba jest ciezka czy lekka. Niewydolnosc serca jest z drugiej strony proba opisania objawow a nie przyczyn. Nadomiar wszystkiego piszesz o problemach z zastawkami co nie musi miec nic wspolnego z kardiomyopatia, i tylko wymaga osobnego leczenia kiedy sa podstawy aby twierdzic ze zmiany zastawkowe sa odpowiedzialne za objawy. Jak widzisz sprawa sie komplikuje, mimo to da sie przy wiekszej ilosci informacji dojsc do konkretnych wnioskow. Wiec: 1. Na podstawie jakich badan rozpoznano zapalenie miesnia sercowego. 2. Na podstawie jakich badan zostaly rozpoznane problemy z zastawkami. Czy stopien nedoczynnosci zostal zbadany? Np niedomykalnosc zastawki trojdzielnej wystepuje u prakycznie wszystkich i nie zawsze jest spowodowane choroba. 3. NYHA II/III to sa konkretne objawy. Czy ty je masz? W jakim stopniu ograniczaja one twoj dzien codzienny? 4. Jaki jest stopien przerostu lewej komory? 5. Tachykardia 250 jest patologiczna. Nawet dla mlodego czlowieka przy wysilku. Czy zostalo to zbadane?

Mowiac krotko: 1. Echo serca 2. Holter 3. Badanie kliniczne + EKG wislkowe. 4. X-ray klatki piersiowej. 5. cewnikowanie w szczegolnosci prawej komory itd.

Jak te wszystkie dane beda dostepne mozna sie wypowiedziec na temat rozpoznania, leczenia i o co tez pytasz rokowania.Pozdrawiam Roman
Mialem ostatnio klientke. Lat 32. Przeszla operacje by-passow. Teraz bedzie miala operacje wszczepienia zastawek. Chce sztuczne bo mowili jej, ze naturalne trzeba wymienic po 10 latach. Mowila, ze ma wade serca od urodzenia. Niemniej wygladala zdrowo, troche blado. Zyczylem jej zdrowia. Dariusz

Re: Serducho | Majkel, 13-06-1998, 13:06

Dariusz napisał(a) w wiadomoci: ...
Mialem ostatnio klientke. Lat 32. Przeszla operacje by-passow.

To tak wczesnie mozna byc juz po zawale? Czy moze miala wrodzone zwezenie tetnicy wiencowej?

Teraz bedzie miala operacje wszczepienia zastawek. Chce sztuczne bo mowili jej, ze naturalne trzeba wymienic po 10 latach. Mowila, ze ma wade serca od urodzenia. Niemniej wygladala zdrowo, troche blado. Zyczylem jej zdrowia. Dariusz

Re: Serducho | Paweł Ryszawa, 15-06-1998, 10:50

Witam i po powrocie z urlopu odpowiadam na Twoje pytania...

1. Na podstawie jakich badan rozpoznano zapalenie miesnia sercowego. 2. Na podstawie jakich badan zostaly rozpoznane problemy z zastawkami. Czy stopien nedoczynnosci zostal zbadany? Np niedomykalnosc zastawki trojdzielnej wystepuje u prakycznie wszystkich i nie zawsze jest spowodowane choroba. 3. NYHA II/III to sa konkretne objawy. Czy ty je masz? W jakim stopniu ograniczaja one twoj dzien codzienny? 4. Jaki jest stopien przerostu lewej komory? 5. Tachykardia 250 jest patologiczna. Nawet dla mlodego czlowieka przy wysilku. Czy zostalo to zbadane?
PYTANIA

Ad. 1.

Zapalenia nie stwierdzono na podstawie żadnych badań, tak mi się wydaje, lecz na podstawie obserwacji i wywiadu - przynajmniej po zadaniu wielu pytań wszyscy stawiali taką samą diagnozę.

Ad. 2.

Zastawki to chyba tylko Echo i osłuchowo. Stopień niedoczynności 1+, tak mam napisane w wynikach ECHA.

Ad. 3.

Nie wiem, jakie są objawy NYHA II/III. Wiem, że dopóki nie brałem żadnych leków, a potem kiedy brałem tylko Dilzem, to czułem się potwornie, nie mogłem wejść na 1. piętro, źle spałem w nocy i w ogóle czułem się jak inwalida... Teraz, na Propranololu i Bemecorze żyję normalnie, mogę jeździć na rowerze, pływać i nie czuję się jak chory...

Ad. 4.

Nie wiem, nigdy nie słyszałem, żeby to ktoś określał w stopniach, ale raczej niewielki, a przy braniu dotychczasowych leków j.w. chyba w ogóle mi się ta komora skurczyła.

Ad. 5.

Tachykardia 250 została stwierdzona w badaniu holtera a także jestem w stanie stwierdzić to sam, kiedy zaczyna mi kołatać w klatce piersiowej, w tchawicy pojawia mi się jakaś gruda, czuję się, jakbym miał zaraz zemdleć, a mój puls jest niemierzalny...

BADANIA

Ad. 1. Echo serca

Przeprowadzane wielokrotnie wykazywało przerost lewej komory od 110 do 130% normy, przerost lewego przedsionka nie pamietam jaki, frakcja wyrzutowa od 35 do 70%, niedomykalnosci aortalna, mitralna i trojdzielna po 1 + oraz to, ze w aortalnej kazdy platek jest roznej wielkosci. Wiecej chyba nie pamietam, reszta prawidlowa.

Ad. 2. Holter

Wykazal jedynie arytmie komorowe i nadkomorowe oraz tachykardie do 250 nic poza tym.

Ad. 3. EKG wysilkowe

Zostalo zakonczone jakos wczesnie, bo wszedlem na bieznie z tetnem 140 i bardzo szybko dostalem zawrotow glowy i przerwano nawet bez dojscia do maxa. Nic poza tym.

Ad. 4. X ray

Nigdy nic nie wykazywal nieprawidlowego.

Ad. 5.

Nie bylo przeprowadzane.

Poza tym mialem dosc czesto przeprowadzane zwykle EKG, ktore w zaleznosci od miesiaca pokazywalo:

-przerost lewej komory i przeciazenie lewego przedsionka, -zaburzenia przewodnictwa srodkomorowego, -skrocony PQ i wydluzony QRS, -jakieś zmiany w obrębie dolnej ściany, ale to miałem zapalenie oskrzeli wtedy, -więcej nie pamiętam...

P.

Re: Serducho | Medicinsk Afdeling, 15-06-1998, 13:38

Paweł Ryszawa skrev i artiklen ...
Witam i po powrocie z urlopu odpowiadam na Twoje pytania...

Czy
PYTANIA

Ad. 1.

Zapalenia nie stwierdzono na podstawie żadnych badań, tak mi się wydaje, lecz na podstawie obserwacji i wywiadu - przynajmniej po zadaniu wielu
pytań
wszyscy stawiali taką samą diagnozę.

Ad. 2.

Zastawki to chyba tylko Echo i osłuchowo. Stopień niedoczynności 1+, tak
mam
napisane w wynikach ECHA.

Ad. 3.

Nie wiem, jakie są objawy NYHA II/III. Wiem, że dopóki nie brałem żadnych leków, a potem kiedy brałem tylko Dilzem, to czułem się potwornie, nie mogłem wejść na 1. piętro, źle spałem w nocy i w ogóle czułem się jak inwalida... Teraz, na Propranololu i Bemecorze żyję normalnie, mogę
jeździć
na rowerze, pływać i nie czuję się jak chory...

Ad. 4.

Nie wiem, nigdy nie słyszałem, żeby to ktoś określał w stopniach, ale
raczej
niewielki, a przy braniu dotychczasowych leków j.w. chyba w ogóle mi się
ta
komora skurczyła.

Ad. 5.

Tachykardia 250 została stwierdzona w badaniu holtera a także jestem w stanie stwierdzić to sam, kiedy zaczyna mi kołatać w klatce piersiowej, w tchawicy pojawia mi się jakaś gruda, czuję się, jakbym miał zaraz
zemdleć, a
mój puls jest niemierzalny...

BADANIA

Ad. 1. Echo serca

Przeprowadzane wielokrotnie wykazywało przerost lewej komory od 110 do
130%
normy, przerost lewego przedsionka nie pamietam jaki, frakcja wyrzutowa
od
35 do 70%, niedomykalnosci aortalna, mitralna i trojdzielna po 1 + oraz
to,
ze w aortalnej kazdy platek jest roznej wielkosci. Wiecej chyba nie pamietam, reszta prawidlowa.

Ad. 2. Holter

Wykazal jedynie arytmie komorowe i nadkomorowe oraz tachykardie do 250
nic
poza tym.

Ad. 3. EKG wysilkowe

Zostalo zakonczone jakos wczesnie, bo wszedlem na bieznie z tetnem 140 i bardzo szybko dostalem zawrotow glowy i przerwano nawet bez dojscia do
maxa.
Nic poza tym.

Ad. 4. X ray

Nigdy nic nie wykazywal nieprawidlowego.

Ad. 5.

Nie bylo przeprowadzane.

Poza tym mialem dosc czesto przeprowadzane zwykle EKG, ktore w zaleznosci
od
miesiaca pokazywalo:

-przerost lewej komory i przeciazenie lewego przedsionka, -zaburzenia przewodnictwa srodkomorowego, -skrocony PQ i wydluzony QRS, -jakieś zmiany w obrębie dolnej ściany, ale to miałem zapalenie oskrzeli wtedy, -więcej nie pamiętam...

P.

Czesc, Wyglada na to, ze glownym problemer jest tachykardia, i ja tez nalezy kontrolowac przede wszystkim. Propranolol jest jednym z takich srodkow, wiec nie dziwne, ze czujesz sie z nim lepiej niz bez. Dziwi mnie tylko opis EKG, krotki PQ i wydluzony QRS to zespol W-P-W (Wolf-Parkinson-White), ktory daje tendencje do tachykardii, ale tez daje sie WYLECZYC metoda elektrokoagulacji. Wyniki echa wymagaja badania gdy nie ma tachykardii w innym przypadku nie mozna polegac na rezultacie. Przerost jaki opisujesz jest marginalny i jesli dobrze czytam rezultat, bez znaczenia. Frakcja wyrzutowa powyzej 56% jest normalna, 35% jest powaaznie obnizona, ale jesli mierzona w czasie tachykardii to nie mozna na niej polegac. Idz wiec do swojego kardiologa, dowiedz sie czy to nie czsem WPW. Moze nic innego Ci nie dolega? Kto wie?

Moc Pozdrowien Roman (roman.s [at] dadlnet.dk)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Prostata Prostata

Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych

Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit

Choroby nerek i pęcherza Choroby nerek i pęcherza

Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C