Powiązane leki
(opisy)

Fastjekt (Epinephrinum)

Adrenalina WZF (Adrenalinum)

Anapen (Epinephrinum)

Dexaven (Dexamethasoni natrii phosphas)

Reumogel

Colocynthis-Homaccord (iniekcje)

Colocynthis-Homaccord (krople)

Sirdalud (Tizanidinum)

Flugalin (Flurbiprofenum)

Opokan (Meloxicamum)

Tagi

jezdzic wstrzas seco wyprostowac pozycja krazek rower kregoslup jazda ciezar

Fora dyskusyjne

zobacz PROBLEM Z KOLANAMI (11)

zobacz Pojemnosc pluc (1)

zobacz Po orchidektomii. (4)

zobacz Ból pięty (2)

zobacz Ból po jeździe na rowerze. (3)

zobacz Jazda na rowerze a odchudzanie ? (8)

zobacz chory kręgosłup a sportt (0)

zobacz ból po jeźdie na rowerku stacjonarnym (4)

zobacz Chory Kręgosłup a Jazda na Rolkach (5)

zobacz lordoza lędźwiowa (1)

zobacz Gdy boli kręgosłup (0)

zobacz GDY BOLI KRĘGOSŁUP (0)

zobacz Kolarstwo a wada wzroku (3)

zobacz OPERACJA GŁOWY, KRWIAK, BRAK CZESCI CZASZKI jazda samochodem (4)

zobacz brak okresu22 lata (15)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa?

Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa?

Mike G., 26-03-2002, 02:51

Czy dobra - na rowerze gorskim, ze zwykla, prosta kierownica?

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Bartosz `Seco` Suchecki, 26-03-2002, 13:24

"Mike G." wrote:
Czy dobra - na rowerze gorskim, ze zwykla, prosta kierownica?

Niezaleznie jaki rower, przy problemach z kregoslupem pozycja na rowerze powinna byc jak najbardziej wyprostowana, taka jak na rowerze miejskim, takim holenderskim.

Jezeli jezdzisz na gorskim rowerze to sila rzeczy pozycja jest pochylona. Jezeli Cie kregoslup nie boli, nie jest Ci niewyodnie to znaczy ze wszystko dobrze.

Ewentualne niedogodnosci pozycji na rowerez groskim mozna eliminowac poprzez wymiane mostka na krotszy lub zamontowanie gietej kierownicy.

Przejezdzilem na wszelkich rowrach okolo 50000 km, teraz staram sie jezdzic kolo powyzej 6 tysiecy rocznie. Zadych rolemow z kregosluem nie mialem, jaki z tego moral- rowerowanie jest dobre na kregoslup

Pozdrawiam i zapraszam na pl.rec.rowery

Seco

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Jan F. Kurkiewicz, 26-03-2002, 13:35

Uzytkownik "Bartosz `Seco` Suchecki" napisal w wiadomosci news:3CA04C77.E61C11CA [at] box43.gnet.pl...

"Mike G." wrote:

Niezaleznie jaki rower, przy problemach z kregoslupem pozycja na rowerze powinna byc jak najbardziej wyprostowana, taka jak na rowerze miejskim, takim holenderskim.
Oczywiscie nie mozna z tym sie zgodzic. Ale moze specjalisci od rekreacji rehabilitacji wypowiedza sie w tej kwestii... Poniewaz mam kontuzje kregoslupa leczona systematycznie w Zachodniej Europie, podstawowym, wbijanym tam wszystkim chorym stwierdzeniem, jest "unikajcie jazdy rowerem na prostym kregoslupie"... Zaznaczam, ze nie jezdze wózkiem inwalidzkim iale rowerem; niestety równiez w kraju lekarze zalecali unikanie prostego kregoslupa... Zapraszam do wypowiedzi lekarzy tej branzy, to powszechny problem, a oswiata milczy :-) JFK

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | , 26-03-2002, 13:46

On Tue, 26 Mar 2002 11:24:55 +0100, Bartosz `Seco` Suchecki wrote:

To nie jest prawda, taka pozycja na rowerze, jak na "składaku" powoduje bardzo duże obciążenie kręgosłupa, szczególnie w dolnym odcinku, do tego dochodzą wstrząsy, które powoduja dodatkowe obciążenie i urazy, po co dajesz takie rady jak się nie znasz?

Przejezdzilem na wszelkich rowrach okolo 50000 km, teraz staram sie jezdzic kolo powyzej 6 tysiecy rocznie. Zadych rolemow z kregosluem nie mialem, jaki z tego moral- rowerowanie jest dobre na kregoslup
Wcale nie wynika z tego taki morał, to są dwie rzeczy bez związku przyczynowo-skutkowego.

Paweł

Rowerem na Północ - Norwegia, Islandia, Szkocja members.fortunecity.de/pawelp/

Re: Odp: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | , 26-03-2002, 14:03

On Tue, 26 Mar 2002 12:33:34 +0100, tom_ski wrote:

zdaje mi sie ze jak do tej pory nie miales problemow z kregoslupem przy rowerowaniu to nie znaczy ze nie bedziesz mial ich w przyszlosci zalozywszy, ze w swojej sportowej aktywnosci ogrnaiczysz sie tylko do samego rowerowania.
Przy jeździe rekreacyjnej (6000km rocznie, czyli niecałe 17 dziennie, czyli jakieś 40 minut spacerowej jazdy) to raczej nie grozi żadnymi powikłaniami. Ja mam problemy z kręgosłupem, boli mnie w odcinku lędźwiowym i generalnie trzeszczy i strzela w różnych miejscach, rekreacyjna jazda rowerem bardzo mi pomaga. Mam siedzącą pracę i dolegliwości nasilają się, jak przez dwa-trzy dni nie mam czasu pojeździć, a jak jeżdżę regularnie, 20-30 km dziennie, to właściwie nic mi nie dolega.

Paweł

Odp: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | tom_ski, 26-03-2002, 14:33

Użytkownik Bartosz `Seco` Suchecki w wiadomooci do grup dyskusyjnych napisał:3CA04C77.E61C11CA [at] box43.gnet.pl...
Jezeli jezdzisz na gorskim rowerze to sila rzeczy pozycja jest pochylona. Jezeli Cie kregoslup nie boli, nie jest Ci niewyodnie to znaczy ze wszystko dobrze. Przejezdzilem na wszelkich rowrach okolo 50000 km, teraz staram sie jezdzic kolo powyzej 6 tysiecy rocznie. Zadych rolemow z kregosluem nie mialem, jaki z tego moral- rowerowanie jest dobre na kregoslup

Hej :-) zdaje mi sie ze jak do tej pory nie miales problemow z kregoslupem przy rowerowaniu to nie znaczy ze nie bedziesz mial ich w przyszlosci zalozywszy, ze w swojej sportowej aktywnosci ogrnaiczysz sie tylko do samego rowerowania. Wszyscy rowerzysci jezdzacy zawodniczo zasadniczo cwicza takze na silowni, plywaja, itd... a problemy moga sie pojawic w swoim czasie... sam rower bez uprawiania sportow uzupelniajacych (idealne jest plywanie) nie wydaje mi sie dla kregoslupa najlepszym rozwiazaniem. pozdrawiam! Tomek

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Pawel Boguszewski, 26-03-2002, 17:02

"Paweł Paroń" wrote:
On Tue, 26 Mar 2002 11:24:55 +0100, Bartosz `Seco` Suchecki wrote:

To nie jest prawda, taka pozycja na rowerze, jak na "składaku" powoduje bardzo duże obciążenie kręgosłupa, szczególnie w dolnym odcinku, do tego dochodzą wstrząsy, które powoduja dodatkowe obciążenie i urazy, po co dajesz takie rady jak się nie znasz?
Wydaje mi sie, ze goral jest lepszy - wszelkie wstrzasy nie ida wzdloz kregow, ale jedynie podskakuje siedzienie. Zainwestowac w amorek z przodu (drogie) i amortyzowana sztyce pod siodelko (dosc tanie).

Pozdrowionka ______________________________________________________ Pawel Boguszewski mailto:pmbogusz [at] 1234poczta.onet.pl Just remove 1234 from my email (spam protector)

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | , 26-03-2002, 19:33

On Tue, 26 Mar 2002 18:05:46 +0100, Bartosz `Seco` Suchecki wrote:

Swoja wypowiedz oparlem na tym, czego sie dowiedzialem podczas parotygodniowego pobytu w Holandii, gdzie rower miejski jest glowny srodkiem transportu. Po powrocie do Polski zadalem sobie trud sprawdzenia jak taki tryb zycia wplywa na zdrowie Holendrow. Ich kregoslupy sa w stanie dobrym, rowerowanie od dziecka na miejskim rowerze nie wplywa negatywnie na ich stan zdrowia.
Na zdrowie Holendrów ma wpływ wiele innych rzeczy, nie związanych z rowerem, przede wszystkim większa świadomość i dbałość o zdrowie od najmłodszych lat, jeśli chodzi o kręgosłup, to na pewno spanie w normalnych łóżkach, a nie na "półkotapczanach", normalne krzesła w szkołach, zamiast jakichś pokracznych taboretów dla zmutowanych karłów, mniejszy pośpiech, mniej pracy i stresów, ogólnie zdrowszy tryb życia. A co do wpływu rowerów na kręgosłup, to tam jazda rowerem nie polega na skakaniu po dziurach i krawężnikach, więc kręgosłup nie jest tak narażony na wstrząsy. Poza tym czy robiłeś porównanie z grupą testową, np. 1000 odpowiednio dobranych Holendrów w różnym wieku (od 3 do 90 lat), którzy nie jeżdżą rowerem, z odpowiednią grupą takich, którzy jeżdżą rowerem? Robisz takie badanie, np. przez 20 lat, porównujesz wyniki, stosujesz odpowiednie opracowanie statystyczne, dopiero to może być w miarę wiarygodne, bo ten test, który zrobiłeś, to chyba nie :)

Paweł

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Bartosz `Seco` Suchecki, 26-03-2002, 20:05

Swoja wypowiedz oparlem na tym, czego sie dowiedzialem podczas parotygodniowego pobytu w Holandii, gdzie rower miejski jest glowny srodkiem transportu. Po powrocie do Polski zadalem sobie trud sprawdzenia jak taki tryb zycia wplywa na zdrowie Holendrow. Ich kregoslupy sa w stanie dobrym, rowerowanie od dziecka na miejskim rowerze nie wplywa negatywnie na ich stan zdrowia.

Pozdrawiam Seco

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Bartosz `Seco` Suchecki, 26-03-2002, 20:09

Zainwestowac w amorek z
przodu (drogie) i amortyzowana sztyce pod siodelko (dosc tanie).

Tutaj ostroznie, niegdys kolarze wyczynowi uzywajacy siodelek amortyzowanych mieli problemy z naderwanymi sciegnami. Oczywiscie do rekreacji moze takie siodlo byc.

Pozdrawiam.

Ps. Pawle, ta informacja rowniez pochodzi z wiarygodnych zrodel :-)

Seco

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | tom_ski, 26-03-2002, 21:29

Użytkownik Paweł Paroń w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:slrnaa0ork.cin.pawelp [at] 210-moo-4.acn.waw.pl...
Ja mam problemy z kręgosłupem, boli mnie w odcinku lędźwiowym i generalnie trzeszczy i strzela w różnych miejscach, rekreacyjna jazda rowerem bardzo
mi
pomaga. Mam siedzącą pracę i dolegliwości nasilają się, jak przez dwa-trzy dni nie mam czasu pojeździć, a jak jeżdżę regularnie, 20-30 km dziennie,
to
właściwie nic mi nie dolega.

Zgoda. Przy rekreacyjnej, spokojnej jeździe takie problemy rzeczywiście nie powinny wystąpić. Lecz w przypadku jazdy wyczynowej dolegliwości w okresie późniejszym są bardzo prawdopodobne.... żaden organizm jest nie do zdarcia. Pozdrawiam Tomek

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Bartosz `Seco` Suchecki, 27-03-2002, 02:13

wiarygodne, bo ten test, który zrobiłeś, to chyba nie :)
W kazdym razie sa zdrowi, o ich kregoslupach mowila mi studentka medycyny, ale przyznam, nic nie mowila o wplywie lozkek i krzesel :-)

Pozdrawiam Seco

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Marek Bieniek, 28-03-2002, 18:35

Hej,

Użytkownik "Paweł Paroń" napisał w wiadomości news:slrnaa0nrt.cin.pawelp [at] 210-moo-4.acn.waw.pl...
On Tue, 26 Mar 2002 11:24:55 +0100, Bartosz `Seco` Suchecki
To nie jest prawda, taka pozycja na rowerze, jak na "składaku" powoduje bardzo duże obciążenie kręgosłupa, szczególnie w dolnym odcinku, do tego dochodzą wstrząsy, które powoduja dodatkowe obciążenie i urazy, po co
dajesz
takie rady jak się nie znasz?
A Ty sie znasz?

Kregosłup jest przystosowany do amortyzacji wstrzasow za pomoca krazkow miedzykregowych. Krazki te to rodzaj poduszek zelowych o niejednorodnej strukturze, z bardziej spoistym srodkiem, ograniczonych pierscieniem wloknistym. Jezeli kregoslup jest wyprostowany odleglosci miedzy trzonami kregow sa w miare jednakowe z przodu i z tylu - krazek pracuje prawidłowo. W pozycji pochylonej obciazenia rozkladaja sie nierownomiernie ('wyciskaja' jadro miazdzyste w jedna strone) i moze to prowadzic do patologii krazka miedzykregowego (inaczej dyskopatii). Dlatego wlasnie lekarze tak nalegaja na noszenie ciezarow symetrycznie w obu rekach, na podnoszenie ciezarow z podlogi 'z kucek' a nie 'z pochylenia', z prostym kregoslupem, na proste siedzenie przy komputerze itp. Nie mowie, ze zawsze, ale w razie jakiejkolwiek patologii 'dyskowej' rower ma racje bytu tylko z wysoka kierownica i z prostym kregoslupem. Przynajmniej tak mnie uczyli.

Tak wiec nie napadaj na wspoldyskutanta 'jak sie nie znasz'.

Pozdrawiam

m.

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | , 28-03-2002, 19:53

On Thu, 28 Mar 2002 16:35:23 +0100, Marek Bieniek wrote:

A Ty sie znasz?
Nie, ale interesowałem się i sporo czytałem, bo sam mam problemy z kręgosłupem.

Kregosłup jest przystosowany do amortyzacji wstrzasow za pomoca krazkow miedzykregowych. Krazki te to rodzaj poduszek zelowych o niejednorodnej strukturze, z bardziej spoistym srodkiem, ograniczonych pierscieniem wloknistym. Jezeli kregoslup jest wyprostowany odleglosci miedzy trzonami kregow sa w miare jednakowe z przodu i z tylu - krazek pracuje prawidłowo. W pozycji pochylonej obciazenia rozkladaja sie nierownomiernie ('wyciskaja' jadro miazdzyste w jedna strone) i moze to prowadzic do patologii krazka miedzykregowego (inaczej dyskopatii).
Wiem, ale chodziło o pozycję na rowerze, a nie w ogóle. Otóż wbrew pozorom, w pozycji odpowiednio "pochylonej" (nie za bardzo oczywiście, nie tak, jak na kolarzówce), kręgosłup jest właśnie wyprostowany, a co więcej, nie działają na niego siły, "wyciskające" krążki. Natomiast w pozycji "wyprostowanej", jak na holendrze czy składaku, kręgosłup zgina się w odcinku lędźwiowym, jak przy siedzeniu na krześle bez oparcia, oraz w odcinku szyjnym/piersiowym, na skutek sięgania do kierownicy i utrzymywania ciężaru rąk (przy pochyleniu ręce prawie swobodnie zwisają i nie trzeba ich aktywnie podtrzymywać). Popatrz z boku na człowieka jadącego na składaku, wcale nie ma wyprostowanych pleców, tylko wygięte jak przy dźwiganiu czegoś ciężkiego. A jeszcze jak do tego dojdą wstrząsy...

Dlatego wlasnie lekarze tak nalegaja na noszenie ciezarow symetrycznie w obu rekach, na podnoszenie ciezarow z podlogi 'z kucek' a nie 'z pochylenia', z prostym kregoslupem, na proste siedzenie przy komputerze itp. Nie mowie, ze zawsze, ale w razie jakiejkolwiek patologii 'dyskowej' rower ma racje bytu tylko z wysoka kierownica i z prostym kregoslupem. Przynajmniej tak mnie uczyli.
Może chodziło o to, żeby się nie zginać jak kolarze. A, i co więcej, jak się jest odpowiednio pochylonym, to część ciężaru opiera się na rękach i kręgosłup jest trochę odciążony,inaczej cały ciężar działa pionowo, czym niżej, tym większy, przy zjeździe z krawężnika to jest ogromne obciążenie, nawet zdrowy kręgosłup można sobie uszkodzić.

Tak wiec nie napadaj na wspoldyskutanta 'jak sie nie znasz'.
Przepraszam, ale nadal uważam, że ta rada nie była dobra. Tu akurat nie trzeba się specjalnie znać na medycynie, bardziej na mechanice.

Paweł

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Jan F. Kurkiewicz, 28-03-2002, 21:23

Użytkownik "Paweł Paroń" napisał w wiadomości news:slrnaa6m40.37j.pawelp [at] 210-moo-4.acn.waw.pl...
On Thu, 28 Mar 2002 16:35:23 +0100, Marek Bieniek

Nie, ale interesowałem się i sporo czytałem, bo sam mam problemy z kręgosłupem.

Przepraszam, ale nadal uważam, że ta rada nie była dobra. Tu akurat nie trzeba się specjalnie znać na medycynie, bardziej na mechanice.
Nie dokonuje wycinek, bo temat ważny. Podkreślam jeszcze raz: jazda na rowerze jak na "stołku" jest dla kręgosłupa zabójcza nawet dla całkowicie zdrowego człowieka. A jest zasada, że by nie szkodzić. Szkodzi się również nieuctwem... JFK

Re: Czy jazda na rowerze dobra dla kregosłupa? | Marek Bieniek, 28-03-2002, 21:41

Hej,

Użytkownik "Jan F. Kurkiewicz" napisał w wiadomości news:a7vqi9$i5v$1 [at] aquarius.webcorp.pl...

Nie dokonuje wycinek, bo temat ważny. Podkreślam jeszcze raz: jazda na rowerze jak na "stołku" jest dla kręgosłupa zabójcza nawet dla całkowicie zdrowego człowieka. A
jest
zasada, że by nie szkodzić. Szkodzi się również nieuctwem...
Az mi w piety poszlo:/

Ale mimo to bede wdzieczny za ewentualne zrodla:)

Pozdrawiam

m.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

I ty możesz schudnąć (CD gratis) I ty możesz schudnąć (CD gratis)

Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych

Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny

Chińska sztuka zdrowego życia Chińska sztuka zdrowego życia

Czytanie z ręki Czytanie z ręki