Powiązane leki
(opisy)

Riflux (Ranitidinum)

Polprazol PPH (Omeprazolum)

Lanzul (Lansoprazolum)

Polprazol (Omeprazolum)

Uro-Vaxom (Escherichia coli)

Omepragal (Omeprazolum)

Emanera (Esomeprazolum)

Renazol (Lansoprazolum)

LansoLek (Lansoprazolum)

Pantoprazol-ratiopharm (Pantoprazolum)

Tagi

pylori zoladek wskazac infekcja bakteria gastroskop cola grupa zoladkowy helicobacter

Fora dyskusyjne

gastroskopie, helicobacter pylori, leczenie, znowu bóle (4)

helicobacter pylori (14)

helicobacter pylori (4)

Antygen HELICOBACTER PYLORI (6)

Zapobieganie Helicobacter pylori. (1)

wynik badania helicobacter pylorii - leczenie (8)

wyniki heicobacter pylori (3)

Bardzo proszę o inerpretacje wyników krwi mamy (1)

Problemy poważne z żołądkiem (0)

Helicobacter test (14)

Helicobacter Pylori (16)

Gastritis chronica (0)

Bakterie GASTRITIS CHRONISC (++) ACTIVA(+) (1)

Dodatkowa śledziona (20)

H. pylori (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ????

BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ????

LorD_GarY, 22-05-2002, 08:21

Witam , od jakiegoś czasu miewam , bóle brzucha , czasami , tak jakby bolały plecy , bok, (promieniowanie??) , bóle mam różnie, raz ze 3 -4 dni , raz ból ustaje,taką sytuację miałem kiedyś , ale przestało i dłuższy czas było ok, czasami mam uczucie pełności, słyszałem od znajomej (miała podobne objawy ) o bakteriach żołądkowych, czy ktoś może doradzić ?? może to wrzody , jednak nie bardzo bym chciał na gastroskopię , możecie pomóc ?? Z góry dziękuję za pomoc. Z poważaniem -- _________________________________________ Krzysztof Czerzniewski GG: 1253331 ICQ#: 132626480 _________________________________________

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | jacek, 22-05-2002, 11:27

In article , lordgary [at] poczta.onet.pl says...
Witam , od jakiegoś czasu miewam , bóle brzucha , czasami , tak jakby bolały plecy , bok, (promieniowanie??) , bóle mam różnie, raz ze 3 -4 dni , raz ból ustaje,taką sytuację miałem kiedyś , ale przestało i dłuższy czas było ok, czasami mam uczucie pełności, słyszałem od znajomej (miała podobne objawy ) o bakteriach żołądkowych, czy ktoś może doradzić ?? może to wrzody , jednak nie bardzo bym chciał na gastroskopię , możecie pomóc ?? Z góry dziękuję za pomoc.
Juz zrobilem czary mary i wyszlo ze masz isc na gastroskopie. No juz!

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | LorD_GarY, 22-05-2002, 12:03

Hmm , rozumiem , że najpewniejsze to by było , jednak najpierw kupie test na Heliobacterius, może to pomoże , w przypadku wyniku pozytywnego , kunsultacja z lekarzem w celu przepisania kuracji antybiotykowej (ok. 7 dni) a gdy ból nie ustanie wtedy Gastroskopia , co ty na to ??

Użytkownik jacek w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:MPG.175566beea1e3cf7989757 [at] news.tpi.pl...
bolały
ból
ok,
objawy )
jednak
Juz zrobilem czary mary i wyszlo ze masz isc na gastroskopie. No juz!

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | jacek, 22-05-2002, 12:54

Hmm , rozumiem , że najpewniejsze to by było , jednak najpierw kupie test na Heliobacterius, może to pomoże , w przypadku wyniku pozytywnego , kunsultacja z lekarzem w celu przepisania kuracji antybiotykowej (ok. 7 dni) a gdy ból nie ustanie wtedy Gastroskopia , co ty na to ??
Widzisz to tak - generalnie ok. Klopot w tym ze bedziesz wiedzial czy masz Helicobaktera i bedzisz go ew. tlukl, ale dalej nie bedziesz nic wiedzial jak wyglada twoj zoladek i czy jedynym problemem byl HP. To nie takie znowu straszne.

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | violeczka, 22-05-2002, 13:29

Użytkownik "jacek" napisał w wiadomości news:MPG.17557b27bf73659198975d [at] news.tpi.pl...
In article , lordgary [at] poczta.onet.pl says... Widzisz to tak - generalnie ok. Klopot w tym ze bedziesz wiedzial czy masz Helicobaktera i bedzisz go ew. tlukl, ale dalej nie bedziesz nic wiedzial jak wyglada twoj zoladek i czy jedynym problemem byl HP. To nie takie znowu straszne.
Pozostaje mi tylko dodac, ze testy, ktore mozna kupic w aptece sa do kitu i z praktyki wiem, ze nie potwierdzaja sie z laboratoryjnymi nawet w 50%. Wiec lepiej idz na ta gastroskopie. Wioletta Swiatek-Kwapniewska

Re: Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Lech Trzeciak, 22-05-2002, 14:14

LorD_GarY wrote:

Hmm , rozumiem , że najpewniejsze to by było , jednak najpierw kupie test na Heliobacterius,
Na Helicobacter.

może to pomoże , w przypadku wyniku pozytywnego ,
Większość Polaków ma Helicobacter w żołądku, chyba że coś się w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło. Problemem nie jest Helicobacter, tylko zapalenie, nadżerki albo wrzód - a tego test na Helicobacter nie pokaże.

kunsultacja z lekarzem w celu przepisania kuracji antybiotykowej (ok. 7 dni) a gdy ból nie ustanie wtedy Gastroskopia , co ty na to ??
Sama obecność Helicobacter w żołądku nie jest wskazaniem do leczenia przeciwbakteryjnego, i jeżeli znajdziesz lekarza, który ci w tej sytuacji zapisze antybiotyki + coś jeszcze, to znaczy że znalazłeś złego lekarza. Jeżeli chcesz, możesz się leczyć u złego lekarza, to twoja prywatna sprawa.

Leszek

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Sajmon Templer, 22-05-2002, 15:16

Witam , od jakiegoś czasu miewam , bóle brzucha , czasami , tak jakby bolały plecy , bok, (promieniowanie??)
Ja oprócz Helicobactera pomyślałbym o zrobieniu diastaz trzustkowych.

o bakteriach żołądkowych, czy ktoś może doradzić ?? może to wrzody , jednak nie bardzo bym chciał na gastroskopię , możecie pomóc ??
Zeby potwierdzić nosicielstwo H.pylori niestety trzeba zrobić gastroskopię i nic się tu nie wykombinuje "na skos". Muszą Ci pobrać wycinek śluzówki żołądka, wymaz na ureaze bakterujną i do tego jeszcze najlepiej krew na serologię(bad. przeciwciał p/H. pylori). I po tym dopiero można ewentualnie wdrażać antybiotyki. Łatwo, lekko i przyjemnie to działał o.Klimuszko i jego ziółka, albo Zbyszek Nowak i jego "dłonie, które leczą". Nie wiem tylko, czy chodzi Ci o oszukiwanie się czy o wyleczenie? pzdr -- Sajmon Templer

...."tyle dróg budują tylko ,k***a, nie ma dokąd pójść!"... J.Himilsbach

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | LorD_GarY, 22-05-2002, 15:28

Rozumiem Was i dziękuję za poradę , kupie ten test tak , dla zasady ,a następnie udam się do lekarza. THNX. Może ta gastroskopia nie jest taka zła , ale boję się trochę (tak ze słuchów, a poza tym nie lubie mieć uczycie wymiotności :-(((((((( Brr ) ale faktycznie , może tak będzie lepiej :-)). Z poważaniem _________________________________________ Krzysztof Czerzniewski GG: 1253331 ICQ#: 132626480 _________________________________________

Re: Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Lech Trzeciak, 22-05-2002, 15:41

LorD_GarY wrote:

Rozumiem Was i dziękuję za poradę , kupie ten test tak , dla zasady ,a następnie udam się do lekarza. THNX. Może ta gastroskopia nie jest taka zła
Myślę, że wielu przed tobą i po tobie przeżyje gastroskopię, a to jest w tej chwili najdoskonalsze badanie w sytuacjach różnych przypadłości żołądkowo-dwunastniczych. Więc polecam.

Leszek

PS: w przyszłości oszczędzaj duże litery.

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Marzenka, 25-05-2002, 21:44

gastroskopia nie jest zła nic nie boli jest troszke nieprzyjemna ja miałam ją pięć razy i żyje Nie rozumie paniki po co te nerwy Jest wiele gorszych badań Marzena Użytkownik "LorD_GarY" napisał w wiadomości news:acfva1$5no$1 [at] news.onet.pl...
Rozumiem Was i dziękuję za poradę , kupie ten test tak , dla zasady ,a następnie udam się do lekarza. THNX. Może ta gastroskopia nie jest taka zła , ale boję się trochę (tak ze słuchów, a poza tym nie lubie mieć uczycie wymiotności :-(((((((( Brr )
ale
faktycznie , może tak będzie lepiej :-)). Z poważaniem _________________________________________ Krzysztof Czerzniewski GG: 1253331 ICQ#: 132626480 _________________________________________

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Mrowka, 26-05-2002, 01:21

Użytkownik LorD_GarY w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:acfva1$5no$1 [at] news.onet.pl...
Rozumiem Was i dziękuję za poradę , kupie ten test tak , dla zasady ,a następnie udam się do lekarza. THNX. Może ta gastroskopia nie jest taka zła , ale boję się trochę (tak ze słuchów, a poza tym nie lubie mieć uczycie wymiotności :-(((((((( Brr )
ale
faktycznie , może tak będzie lepiej :-)).
Wybieram sie na gastroskopie w ten wtorek ,opowiem Ci jak bylo :-) Nie ukrywam ze boje sie jak diabli...

Pozdrawiam.Magda

Odp: Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Mrowka, 26-05-2002, 01:44

Użytkownik Lech Trzeciak w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:3CEB6F9F.F3444267 [at] iimcb.gov.pl...

Sama obecność Helicobacter w żołądku nie jest wskazaniem do leczenia przeciwbakteryjnego, i jeżeli znajdziesz lekarza, który ci w tej sytuacji zapisze antybiotyki + coś jeszcze, to znaczy że znalazłeś złego lekarza.
Jeżeli
chcesz, możesz się leczyć u złego lekarza, to twoja prywatna sprawa.
Byl czas ze w mojej rejonowej przychodni wszystkich namawiano do zrobienia badania krwi na ta wlasnie bakterie a nastepnie gdy wynik byz pozytywny lekarz przepisywal cholernie drogi lek ktory niby to 'rozprawial 'sie z ta bakteria.Rozumiem ze bylo to naciagactwo? Od dwoch miesiecy mam klopoty z zoladkiem.Bylam u gastrologa ,dostalam skierowanie na gastroskopie,badnia kalu i krwi wlasnie w kierunku Helicobakter,lekarz podejrzewa wrzody...:(

Pozdrawiam.Magda

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | aniolek, 26-05-2002, 02:09

Użytkownik "LorD_GarY" napisał w wiadomości news:acfdab$r3s$1 [at] news.onet.pl...

o bakteriach żołądkowych, czy ktoś może doradzić ?? może to wrzody ,
jednak
nie bardzo bym chciał na gastroskopię , możecie pomóc ?? Z góry dziękuję za pomoc. Z poważaniem

Wlasnie zrobilam test na helikoptery (tak to nazywam) wyszedl... pozytywny... wiec sa poprostu... czy wrzody zoladka sa dziedziczne ? hmm zastanawiam sie czy isc z tym do lekarza ? ludzie ja juz nawet po suchej bulce mam zgage :( nie wspominajac o soku grapefruitowym

-- aniolek GG 11723 aniolek71 [at] poczta.onet.pl

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Mrowka, 26-05-2002, 11:49

Użytkownik aniolek w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:acp26s$i2p$1 [at] news.tpi.pl...

Wlasnie zrobilam test na helikoptery (tak to nazywam) wyszedl... pozytywny... wiec sa poprostu... czy wrzody zoladka sa dziedziczne ? hmm zastanawiam sie czy isc z tym do lekarza ? ludzie ja juz nawet po suchej bulce mam zgage :( nie wspominajac o soku grapefruitowym
Bedac u gastrologa dowiedzialam sie ze sok grapefruitowy to zbrodnia dla wrzodowcow.Ja bym na Twoim miejscu poszla do lekarza,nic Cie to nie kosztuje a moze pomoc.Czy sa dziedziczne?Moja mama miala ja tez mam wiec moze....

Pozdrawiam.Magda

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | hAo, 26-05-2002, 21:25

sytuacji
Jeżeli
No nie jestem pewien czy to racja. Helicobacter Pylori osłabia śluzówkę, która nas chroni od kwasu w żołądasie i jeżeli ktoś uważa to za niewystarczający powód do pogonienia bakteryjki to jego sprawa.

Pozdrawiam

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | vad, 26-05-2002, 23:52

Użytkownik Mrowka
wspominajac o soku
Bedac u gastrologa dowiedzialam sie ze sok grapefruitowy
to zbrodnia dla
wrzodowcow.Ja bym na Twoim miejscu poszla do lekarza,nic
Cie to nie kosztuje
a moze pomoc.Czy sa dziedziczne?Moja mama miala ja tez mam
wiec moze....
Pozdrawiam.Magda
Z tego co wiem moi rodzice nie mieli a ja mam i to jakieś 25 lat . Chodzę do lekarza i w miarę metodycznie paskudztwo leczę . Jak zaczynam o siebie dbać i biorę leki to mam spokój 2,3 lata. Jak jest dobrze to olewam i zaczyna boleć i tak w koło Macieju :-). Da się z tym żyć . pozdr.vad

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Lech Trzeciak, 27-05-2002, 12:30

hAo wrote:

No nie jestem pewien czy to racja. Helicobacter Pylori osłabia śluzówkę, która nas chroni od kwasu w żołądasie i jeżeli ktoś uważa to za niewystarczający powód do pogonienia bakteryjki to jego sprawa.
To, co piszesz, brzmi logicznie, ale jest to podejście bardzo zawężone, uproszczone. Ma ono szereg wad:

1) Przede wszystkim nie każdy Helicobacter "osłabia śluzówkę". Od kilku lat część gastrologów i mikrobiologów proponuje podział na "dobrego" i "złego" Helicobactera. Jest to sytuacja bardzo podobna do "dobrej" i "złej" Escherichia coli. Dobrą E.coli mamy wszyscy w jelicie i jest nam potrzebna. Zła E.coli powoduje choroby. Do złej E.coli zaliczamy szczepy enteropatogenne, enterotoksyczne i enterokrwotoczne - o ile dobrze pamiętam polskie nazwy - a współczesne badania genetyczne wykazują, że także klasyczna pałeczka czerwonki (Shigella) jest w istocie Escherichią coli, a i niektóre Salmonelle mniej różnią się od E.coli niż poszczególne szczepy E.coli różnią się od siebie. "Dobrą" i "złą" E.coli umiemy od dawna rozróżniać, a obecnie możemy nawet wskazać genetyczne powody tych różnic (posiadanie lub nieposiadanie określonych genów). Natomiast nikt nie ma dokładnie pewności, jak wśród Helicobacter rozróżnić dobrego od złego. Podobnie jak dla infekcji dróg moczowych przez E.coli (lub inne bakterie), dla infekcji żołądka przez H.pylori również postuluje się obecnie model "infekcji mieszanej", czyli infekcji przez kilka szczepów równocześnie - wśród nich może być i "zły", i "dobry". W zależności od tego, który uzyska chwilową przewagę w populacji, mamy objawy choroby lub nie (obie choroby charakteryzuje cykliczne nawracanie i wycofywanie się dolegliwości, przy czym trudno wskazać konkretne przyczyny nawrotów).

2) Pozbycie się "dobrych" bakterii z jelita (w tym E.coli) jest głównym niekorzystnym skutkiem stosowania antybiotyków. Że zaś Helicobactera pozbywamy się za pomocą antybiotyków, to skutkiem leczenia Helicobacter będą w części przypadków powikłania jelitowe.

3) Jeżeli może istnieć "dobry" Helicobacter (tak jak istnieje dobra i zła E.coli), to jego usunięcie nie tylko nie jest potrzebne, ale może być szkodliwe. Teraz uwaga, straszę! Są spekulacje, że zwalczenie Helicobactera u niektórych osób może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu w okolicy wpustu żołądka. Rzeczywiście w ostatnim czasie obserwuje się coraz więcej tego typu nowotworów w krajach rozwiniętych. "Logiczne" wytłumaczenie tej sytuacji jest takie: "dobry" Helicobacter - poprzez wpływ na wydzielanie soku żołądkowego - w jakiś sposób chronił przed rozwojem tych nowotworów. Wzrost poziomu higieny zamknął drogę transmisji bakterii i spadł odsetek nosicieli. W efekcie ochronny wpływ zniknął i po jakimś czasie obserwujemy wzrost zachorowań na raka. Choć jest to straszenie, celowo przytaczam całą argumentację, żeby wykazać, jak słaby jest taki "logiczny" dowód - teraz z jednej strony masz swoją tezę, że bakteria szkodzi śluzówce ( i co więcej, jest związana z rozwojem raka żołądka), a z drugiej tezę, że chroni przed rakiem wpustu. Obie mają jakieś podstawy teoretyczne i doświadczalne - czy umiesz rozstrzygnąć, co robić?

4) Usunięcie Helicobacter nie zawsze się udaje - a nawet gdy się uda, to u części chorych infekcja nawraca. Częstość nawrotów infekcji wygląda różnie. Wydaje się, że w krajach o ogólnie wysokiej higienie (i małym odsetku nosicieli w populacji) częstość nawrotów jest bardzo niska. W krajach typu Polski odsetek nosicieli jest wysoki i prawdopodobnie bardzo częste są nawroty zakażenia (łatwo znowu się zarazić).

I w ogóle w medycynie (szerzej: w biologii) teoria jest na razie tylko podstawą do proponowania pewnych rozwiązań, które następnie trzeba zweryfikować eksperymentalnie. A eksperymentalnie nie potwierdzono, że każdego nosiciela Helicobacter trzeba leczyć, i że suma zysków takiego postępowania przeważa nad sumą strat. W Polsce, gdzie zakażonych H.pylori jest bardzo dużo, a wcale nie każdy z nich ma problemy żołądkowo-jelitowe, można spodziewać się negatywnego bilansu: wysokie koszty, dużo nawrotów, dużo powikłań u osób wcześniej w gruncie rzeczy zdrowych, niewielkie zyski zdrowotne. Wydaje się, że prawie takie same zyski zdrowotne można osiągnąć stosując w sposób staranny leczenie u wybranych pacjentów; kryteria wyboru ustalano i na świecie, i w Polsce podobnie. Consensus Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w tej sprawie wyraźnie grupował zakażonych Helicobacter na 3 grupy pod względem wskazań do leczenia: wskazania bezwzględne, względne i brak wskazań.

Leszek

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | hAo, 27-05-2002, 21:23

Choć jest to straszenie, celowo przytaczam całą argumentację, żeby wykazać, jak słaby jest
taki "logiczny" dowód - teraz z jednej strony masz swoją tezę, że bakteria szkodzi śluzówce ( i co więcej, jest związana z rozwojem raka żołądka), a
z
drugiej tezę, że chroni przed rakiem wpustu. Obie mają jakieś podstawy teoretyczne i doświadczalne - czy umiesz rozstrzygnąć, co robić?
Faktycznie przy takiej argumentacji mój "chłopski rozum" oddaje honor

Wydaje się, że prawie takie same zyski zdrowotne można osiągnąć stosując w
sposób staranny leczenie u wybranych
pacjentów; kryteria wyboru ustalano i na świecie, i w Polsce podobnie.
Consensus
Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w tej sprawie wyraźnie
grupował
zakażonych Helicobacter na 3 grupy pod względem wskazań do leczenia:
wskazania
bezwzględne, względne i brak wskazań.
Jak to rozgraniczyć i właściwie co czynić skoro z jednej strony (powołując się na inny pana list) nienajistotniejsza jest dieta, z drugiej nie warto tępić bakteryjki. Zostają tylko blokery, ale przecież tego nie można chyba przyjmować ciągle, pozatym od miesiąca biorę gasec i do tego rennie po każdym posiłku i czasem mnie potrafi nieźle zaboleć.

Pozdrawaim i dzięki za info

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | suzuki nakai, 28-05-2002, 10:58

Jak to rozgraniczyć i właściwie co czynić skoro z jednej strony (powołując się na inny pana list) nienajistotniejsza jest dieta, z drugiej nie warto tępić bakteryjki.
Jak pisal slusznie i naukowo Leszek nie chodzi o to ze nie warto tepic helikopterow, tylko zeby robic to jak jest to potrzebne. A to najlepiej ocenic w biopji po gatroskopii. W uproszczeniu - masz zapalenie aktywne to znaczy ze bakterie sluzowke uszkadzaja. I wtedy na pewno warto leczyc. Natomiast faszerowanie a-biotykami, bo sie wydmuchalo ze sa h.pylori, jest _watpliwie_ korzystne. Jak zawsze - leczy sie chorobe, nie patogen.

-------------- Krzysiek, EBP

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Mrowka, 29-05-2002, 01:21

Dzisiaj bylam na tej nieszczesnej gastroskopii.Nikomu nie polecam,aczkolwiek wszystko tam widac jak na patelni :-) Wyszedl mi jakis miesniak w przelyku i duzo zolci w zoladku i nadal nie wi adomo dlaczego mam skurcze zoladka w nocy.Wrzodow jakism cudem nie mam,w co az trudno mi uwierzyc.Od jutra rzucam diete :-))

Magda

Re: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | hAo, 30-05-2002, 03:23

Z jednej strony gratulacje a z drugiej ...

Użytkownik "Mrowka" napisał w wiadomości news:ad0soc$qbn$1 [at] news.onet.pl...
Dzisiaj bylam na tej nieszczesnej gastroskopii.Nikomu nie
polecam,aczkolwiek
wszystko tam widac jak na patelni :-) Wyszedl mi jakis miesniak w przelyku i duzo zolci w zoladku i nadal nie wi adomo dlaczego mam skurcze zoladka w nocy.Wrzodow jakism cudem nie mam,w
co
az trudno mi uwierzyc.Od jutra rzucam diete :-))

Magda

Odp: BAKTERIE ŻOŁĄDKOWE ???? | Mrowka, 30-05-2002, 11:12

Użytkownik hAo w wiadomości do grup dyskusyjnych n apisał:ad3nst$bb6$1 [at] news.onet.pl...
Z jednej strony gratulacje a z drugiej ...
Dziekuje :-)

Pozdrawiam. Magda

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie

Grupa krwi a odżywianie Grupa krwi a odżywianie

Gastroenterologia w praktyce Gastroenterologia w praktyce

Nerki. Bakterie atakują Nerki. Bakterie atakują

Srebro koloidalne. Rewolucja w leczeniu Srebro koloidalne. Rewolucja w leczeniu