Powiązane leki
(opisy)

Hylo-Lasop

Octenisept

Tropicamidum (Tropicamidum)

Bisacodyl (Bisacodylum)

Dormicum (Midazolamum)

Lignocainum hydrochloricum (żel) (Lidocaini hydrochloridum)

Navoban (Tropisetronum)

Rectanal (Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas)

Bupivacainum hydrochloricum (Bupivacaini hydrochloridum)

Emla (Lidocainum, Prilocainum)

Tagi

macica pekac irbis material badac pobrac zabieg miesniak torun kasztelowicz

Fora dyskusyjne

zobacz Zwapnienie w macicy (1)

zobacz mięśniak na macicy? (4)

zobacz Czy jest szansa ze to nie rak płuc? (23)

zobacz Wyniki badań i co dalej ? (0)

zobacz wyniki badań moczu - analiza (1)

zobacz tłumaczenie wyników badań (1)

zobacz Mięśniaki (10)

zobacz Mięśniaki (1)

zobacz mięśniak jaka pojąć decyzje (7)

zobacz JESTEM PO OPERACJI MIĘŚNIAKÓW MACICY (3)

zobacz Mięśniaki (4)

zobacz Czy ja mam raka? (6)

zobacz panika i strach (1)

zobacz małe mięsniaki i ich leczenie (2)

zobacz nieprawidłowe plamienie w czasie HTZ (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » "Zmiana o charakterze miesniaka"

"Zmiana o charakterze miesniaka"

Irbis, 29-05-2002, 02:34

Witam,

Mam pytanie o sposob postepowania w przypadku jak w temacie, ale moze wczesniej kilka szczegolow:

Podczas badania USG wykryto "zmiany o charakterze miesniaka srodscienno-podsluzowkowego o srednicy 40 mm, modelujacego endometrium", cytologia - PAP-I

Skierowano pacjetke do szpitala, gdzie zazadano podpisania zgody na lyzeczkowanie szyjki i jamy macicy, oraz odrebnej zgody na zabieg operacyjny. Ordynator oddzialu ginekologicznego stwierdzil, ze jest to niezbedne! Kiedy zaniepokojeni takim postepowaniem chcielismy sie dowiedziec o rodzaj zabiegu powiedzial, ze bedzie to zabieg czysto diagnostyczny: lyzeczkowanie szyjki i jamy macicy w celu pobrania materialu do badan histopatologicznych, a nastepnie po wykluczeniu w ten sposob zmian nowotworowych wykonaja zabieg usuniecia czesci macicy powyzej szyjki. Czy taki sposob postepowania (pomijam kwestie traktowania pacjeta) jest norma u Polskich ginekologow???????

Pozdrawiam Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 29-05-2002, 10:19

Wiesz, dochtory sa paskudnie przesadne, chca wiedziec na co pacjentka jest chora zanim beda leczyc. I dranie nie wytna po prostu miesniaka, tylko beda biedactwo meczyc, i sprawdzac czy nie ma raka. A na serio: podobaloby Ci sie gdyby wycieli miesniaka (zachowawczo) albo macice (nieradykalnie) a byl przypadkiem zaawansowany nowotwór wymagajacy bardziej rozleglego leczenie ??? Moze nie bardzo czesto ale naprawde sie zdarza, znalezienie raka w macicy usunietej z innego powodu.

-------------- Krzysiek, EBP

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 29-05-2002, 11:14

Użytkownik "suzuki nakai" napisał w wiadomości news:MPG.175e9175f5fc71f19896d9 [at] news.cyf-kr.edu.pl...
Wiesz, dochtory sa paskudnie przesadne, chca wiedziec na co pacjentka jest chora zanim beda leczyc. I dranie nie wytna po prostu miesniaka, tylko beda biedactwo meczyc, i sprawdzac czy nie ma raka. A na serio: podobaloby Ci sie gdyby wycieli miesniaka (zachowawczo) albo macice (nieradykalnie) a byl przypadkiem zaawansowany nowotwór wymagajacy bardziej rozleglego leczenie ??? Moze nie bardzo czesto ale naprawde sie zdarza, znalezienie raka w macicy usunietej z innego powodu.
Dobrze mowisz, tylko chyba z "chlopskiego" punktu widzenia ... (znaczy fachowego inaczej ;-) Moge sie jednak mylic, a wtedy drzyjcie kobiety..! Slyszal tu ktos o pobraniu wycinka do badan pipeta(?) podczas zabiegu w gabinecie??

Tak jakos o uszy mnie sie obilo, ze wylyzeczkowanie macicy czesto daje powiklania w postaci wprowadzenia infekcji*, wystapienia zrostow wewnatrmacicznych itp. i odchodzi sie od barbarzynstwa, zastepujac je np. badaniem celowanym; czyli najpierw wglad we wnetrze macicy histeroskopem i pobieranie materialu do badania z podejrzanych miejsc!!! O wymaganiu przed lyzeczkowaniem zgody takze na usuniecie macicy nie wspomne!

Irbis

[*w tym przypadku bylo to pewne na 99% - wiem z doswiadczenia: rozchodzace sie szwy po cesarce, ogolne zakazenie dziecka, przy normalnym porodzie: gronkowcem, cola i juz nie pamietam czym jeszcze]

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Monika Serowska, 29-05-2002, 11:39

..> tym przypadku bylo to pewne na 99% - wiem z doswiadczenia: rozchodzace
sie szwy po cesarce, ogolne zakazenie dziecka, przy normalnym porodzie: gronkowcem, cola i juz nie pamietam czym jeszcze]
gronkowiec zlocisty u dziecka z ciecia(z doswiadczenia wlasnego)

-- Pozdrawiam Monika Serowska www.serowski.olsztynek.com.pl

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mich, 29-05-2002, 14:25

Dobrze mowisz, tylko chyba z "chlopskiego" punktu widzenia ... (znaczy fachowego inaczej ;-) Moge sie jednak mylic, a wtedy drzyjcie kobiety..! Slyszal tu ktos o pobraniu wycinka do badan pipeta(?) podczas zabiegu w gabinecie??
Witam, Miałam usuwanego mieśniaka 3 lata temu. Było podejrzenie, że to mięsnak a nie mięśniak. Zabieg miałam robiony w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej w Poznaniu. Nikt tam nawet nie wspomniał o wcześniejszym łyżeczkowaniu macicy. Wcześniej byłam w Szpitalu we Wrocławiu gdzie bez pardonu stwierdzono, ze usuną macicę! (miałam wówczas 25 lat!). Zwiałam stamtąd czym prędzej. Ale i tam nikt nie wspominał o konieczności łyżeczkowania.

Tak więc to chyba nie jest konieczne. Pozdrawiam, Mich

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 29-05-2002, 22:03

Witam, Miałam usuwanego mieśniaka 3 lata temu.
Jaki byl powod usuniecia? Wystarczylo to, ze jest miesniak?

Było podejrzenie, że to mięsak a nie mięśniak.
Byl pobierany material do badania histopatologicznego? W jaki sposob (mozliwe lyzeczkowanie, pobieranie pipeta, ew. po rozpoznaniu histeroskopem)?

Zabieg miałam robiony w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej w Poznaniu. Nikt tam nawet nie wspomniał o wcześniejszym łyżeczkowaniu macicy.
Pewnie wynik badania endokrynologicznego wskazywal na zaburzenia hormonalne, ktorego efektem byl miesniak, jednak dla pewnosci robi sie wczesniej wlasnie pobranie materialu w celu wykluczenia zmian rakowych (miesak).

Wcześniej byłam w Szpitalu we Wrocławiu gdzie bez pardonu stwierdzono, ze usuną macicę! (miałam wówczas 25 lat!).
Nie dziwilbym sie, gdyby bylo to poparte rzetelnymi badaniami wskazujacymi, ze zmiana o charakterze miesniaka okazala sie miesakiem (rak).

Zwiałam stamtąd czym prędzej. Ale i tam nikt nie wspominał o konieczności łyżeczkowania.
To skad wiedzieli jaki charakter ma nowotwor (miesniak czy miesak), i czy nie jest to polaczone ze zmianami przedrakowymi w endometrium? Aaaa - uznali, ze wyciecie macicy zabezpieczy ich przed wszelkimi niespodziankami!? Taak, "boli Cie glowa to ja utnij" - makabryczne, ale jak sie okazuje prawdziwe....

Tak więc to chyba nie jest konieczne.
Lyzeczkowanie absolutnie nie jest konieczne, ale zgodnie ze sztuka lekarska (jakby sie kto pytal nie jestem lekarzem, ale tak to sobie wyobrazam na podstawie literatury przygodowej ;-) trzeba zdiagnozowac precyzyjnie z czym mamy do czynienia i ... przede wszystkim nie szkodzic!!!!! Czyli wykluczyc zmiany rakowe, pobierajac material do badan mozliwie nieinwazyjnie, czego o lyzeczkowaniu calej jamy macicy i szyjki nie da sie powiedziec, pozniej przeprowadzic badania endokrynologiczne (jesli miesniak jest nieobjawowy - nie daje jakichs bardzo uciazliwych objawow, lub istnieje szansa je zminimalizowac) i ewentualna kuracje hormonalna, jesli to konieczne powtarzana. Nie ma koniecznosci usuwania miesniaka tylko dlatego, ze go wykryto!!! a juz celowe wprowadzanie w blad pacjeta i ewentualne przeprowadzanie zabiegu wbrew jego woli kloci sie z moim wizerunkiem lekarza... W opisywanym przypadku wyobrazam sobie, ze scenariusz byl taki:

Pacjetka z wykryta zmiana miesniakopodobna zostala poddana wylyzeczkowaniu calej macicy (po co?). Wynikiem zabiegu byl krwotok wewnetrzny. Aby zatrzymac grozny dla zycia pacjetki krwotok konieczne bylo otwarcie jamy brzusznej, korzystajac z nadazajacej sie sposobnosci usunieto macice, na wszelki wypadek cala (w trosce o zdrowie pacjetki - przeciez nie wykluczono zmian rakowych w endometrium, bo cale zdarzenie mialo miejsce podczas pobierania materialu do badan ktore mialy takie zmiany wykluczyc...). Najgorsze jest to, ze takie tlumaczenie nie daje sie krytykowac jesli za sluszna uznamy decyzje o lyzeczkowaniu (czyszczeniu) calej macicy!!!

Moze sie myle?

Pozdrawiam Irbis

Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mrowka, 29-05-2002, 23:46

W czasie gastroskopii pan doktorek znalazl u mnie w przelyku miesniaka,ale nie kazal mi go usuwac.Za rok mam powtorzyc badanie i jak nie bedzie rosl to ma sobie tam siedziec.Co o tym sadzicie?

Magda

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 29-05-2002, 23:58

On Wed, 29 May 2002, Irbis wrote:

Moze sie myle?
cala waga problemu polega na tym ze miesniak (myoma) a miesniak (sarcoma) to dwie roznego kalibru sprawy. Trzeba rozstrzygnac najpierw czy jest to to pierwsze czy drugie.

P. ---- Piotr Kasztelowicz [www.am.torun.pl/~pekasz]

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 00:05

On Wed, 29 May 2002, suzuki nakai wrote:

tylko beda biedactwo meczyc, i sprawdzac czy nie ma raka. A na serio: podobaloby Ci sie gdyby wycieli miesniaka (zachowawczo) albo macice (nieradykalnie) a byl przypadkiem zaawansowany nowotwór wymagajacy
nie wiemy co mowia "dochtory" a moze jest tak ze nie sa na podstawie badan nieinwazyjnych pewni czy jest miesniak czy miesak i decyduja sie na leczenie i diagnostyke srodoperacyjna. Czyli znieczula ogolnie otworza sprawdza co jest i decyzja od rozleglosci zabiegu bedzie zalezala od ropoznania. Tyle ze podczas tego sprawdzania pacjentka bedzie znieczulona ogolnie stad lekarze musza uzyskac zgode na zabieg szeroki - usuniecie macicy - gdyby histopatolog odpowiedzial, ze jest to sarcoma zanim jeszcze zostanie pobrany material do badania

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 00:06

do badan histopatologicznych, a nastepnie po wykluczeniu w ten sposob zmian nowotworowych wykonaja zabieg usuniecia czesci macicy powyzej szyjki.
po potwierdzeniu chyba???

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 01:18

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205292156510.3174-100000 [at] dorota.am.torun.pl...
cala waga problemu polega na tym ze miesniak (myoma) a miesniak (sarcoma) to dwie roznego kalibru sprawy. Trzeba rozstrzygnac najpierw czy jest to to pierwsze czy drugie.
Tak, to rozumiem: miesak (sarkoma) forma zlosliwa, zas mies(s)niak forma lagodna, ale czy aby to stwierdzic trzeba wyciac macice, jak to sie praktykuje???

Pozdro Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 01:32

Użytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisał w wiadomości news:Pine.GSO.4.31.0205292202320.3174-100000 [at] dorota.am.torun.pl... On Wed, 29 May 2002, suzuki nakai wrote:

nie wiemy co mowia "dochtory" a moze jest tak ze nie sa na podstawie badan nieinwazyjnych pewni czy jest miesniak czy miesak i decyduja sie na leczenie i diagnostyke srodoperacyjna. ******** Nie sa pewni? A od czego badanie histopatologiczne? ew. z uzyciem histeroskopu??? Czyzby nie dawaly miarodajnych wynikow? *******

Czyli znieczula ogolnie otworza sprawdza co jest i decyzja od rozleglosci zabiegu bedzie zalezala od ropoznania. Tyle ze podczas tego sprawdzania pacjentka bedzie znieczulona ogolnie stad lekarze musza uzyskac zgode na zabieg szeroki - usuniecie macicy - gdyby histopatolog odpowiedzial, ze jest to sarcoma zanim jeszcze zostanie pobrany material do badania *********** Czyzby nasi ginekolodzy rwali sie do krojenia? A skad ten zapal? Moze Histopatologow mamy takich ktorzy wola na zywo, a nie kamerka, ogladac delikwenta, ew. pobrac wycinek do badania? Przeciez budowa zlosliwej formy rozni sie znacznie od lagodnej... Dla mnie jest to calkiem niezrozumiale!

Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 01:33

W czasie gastroskopii pan doktorek znalazl u mnie w przelyku miesniaka,ale nie kazal mi go usuwac.Za rok mam powtorzyc badanie i jak nie bedzie rosl
to
ma sobie tam siedziec.Co o tym sadzicie?

Magda
Na Twoim miejscu zdecydowalbym sie na badania histopato i endokrynologiczne, i jesli nic niepokojacego sie nie bedzie dzialo tak trzymac ;-)

Powodzenia Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 01:41

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205292206230.3174-100000 [at] dorota.am.torun.pl...
szyjki.
po potwierdzeniu chyba???
To byl skrot myslowy - chodzilo mnie o zlosliwe zmiany chorobowe.

Irbis

Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mrowka, 30-05-2002, 01:53

Użytkownik Irbis w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:ad3i1g$3eq$3 [at] news.tpi.pl...

Na Twoim miejscu zdecydowalbym sie na badania histopato i
endokrynologiczne,
i jesli nic niepokojacego sie nie bedzie dzialo tak trzymac ;-)
A na czym polegaja te badania?Po tej gastroskopii jestem lekko zniesmaczona do grzebania mi w zoladku:-)

Powodzenia
Dziekuje.

Pozdrawiam.Magda

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 02:19

Moze Histopatologow mamy takich ktorzy wola na zywo, a nie kamerka, ogladac delikwenta, ew. pobrac wycinek do badania?
histopatolog oglada preparat na szkielku pod mikroskopem. Jaka kamera mialby ogladac?

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 02:21

Piotr Kasztelowicz

a moze jest tak ze [lekarze] nie sa na podstawie badan nieinwazyjnych pewni czy jest miesniak czy miesak i decyduja
Pewnie ze nie sa pewni - nie zrobili poza USG nic aby to stwierdzic nieinwazyjnie!!!

sie na leczenie i diagnostyke srodoperacyjna. Czyli znieczula ogolnie otworza sprawdza co jest i decyzja od rozleglosci zabiegu bedzie zalezala od ropoznania. Tyle ze podczas tego sprawdzania pacjentka bedzie znieczulona ogolnie stad lekarze musza uzyskac zgode na zabieg szeroki - usuniecie macicy - gdyby histopatolog odpowiedzial, ze jest to sarcoma zanim jeszcze zostanie pobrany material do badania
Po pierwsze - znieczulenie mialo byc miejscowe jak mnie zapewnial ordynator (dlatego jeszcze mnie nosi na wspomnienie proby wciskania mnie bajek!)

Po drugie - moze jednak wypadaloby wczesniej pobrac probki i miesniaka i endometrium do badan histopatologicznych??? Tak w kazdym razie robi sie w cywilizowanym swiecie, gdzie kobiety sa traktowane jak ludzie. U nas zauwazylem, ze ginekolodzy traktuja je (przynajmniej w opisanym przypadku) jak przedmiot i to malej wartosci !!

Wydaje sie mnie, ze pobranie pipetka probki endometrium to nie jest problem dla srednio sprawnego ginekologa, a okazuje sie ze to niewykonalne w kraju... Czyzby Kasy Chorych wolaly placic za skomplikowany zabieg z udzialem kilku "specjalistow" zamiast pieciu minut w ambulatorium (jesli juz inne argumenty traca znaczenie)?

Pozdro Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 02:22

Czyzby nasi ginekolodzy rwali sie do krojenia? A skad ten zapal?
pacjentka nie musi sie godzic na proponowane leczenie - sadze, ze kolejke chetnych maja duza ...

Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mrowka, 30-05-2002, 02:24

Użytkownik Piotr Kasztelowicz w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:Pine.GSO.4.31.0205300027080.306- prawdopodobnie juz sie zdecydowala bo pewnie gastroskopista pobral material. Jesli chodzi o endokrynologiczne to nie wiem o co chodzi w zoladku - gastrinoma czy jakis APUD-oma?

Niestety nie pobral:(

Magda

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 02:26

Przeciez budowa zlosliwej formy rozni sie znacznie od lagodnej...
jak juz bedzie sie roznic znacznie od lagodnej tak, ze bedzie to widac "golym okiem" (naciekanie okolicznej tkanki, przerzuty w wezlach) to jedyne co bedzie mozna zaproponowac to kupno trumny, stad dlatego ginekolodzy proponuja inne, korzystniejsze dla pacjentki w aspekcie jej dalszego zycia rozwiazanie

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 02:28

On Wed, 29 May 2002, Mrowka wrote:

napisał:ad3i1g$3eq$3 [at] news.tpi.pl...

endokrynologiczne,

A na czym polegaja te badania?Po tej gastroskopii jestem lekko zniesmaczona do grzebania mi w zoladku:-)
prawdopodobnie juz sie zdecydowala bo pewnie gastroskopista pobral material. Jesli chodzi o endokrynologiczne to nie wiem o co chodzi w zoladku - gastrinoma czy jakis APUD-oma?

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 02:37

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205300021050.306-100000 [at] dorota.am.torun.pl...

pacjentka nie musi sie godzic na proponowane leczenie - sadze, ze kolejke chetnych maja duza ...
Wlasnie o takim podejsciu wsrod ginekologow mowie ... Brak rzeczowych i logicznych argumentow, w zamian arogancja hochsztaplera

Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 02:45

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205300024160.306-100000 [at] dorota.am.torun.pl...
Wolalbym odpowiedz odnoszaca sie do calosci, a nie do wycietych fragmentow, ale potrafie sie dostosowac ;-)

jak juz bedzie sie roznic znacznie od lagodnej tak, ze bedzie to widac "golym okiem" (naciekanie okolicznej tkanki, przerzuty w wezlach) to jedyne co bedzie mozna zaproponowac to kupno trumny, dlatego ginekolodzy proponuja inne, korzystniejsze dla pacjentki w aspekcie jej dalszego zycia rozwiazanie
W tym przypadku zgadzam sie, ale z zastrzezeniem, ze nie do konca ;-) Majac do wyboru smierc albo wyciecie macicy decyzja jest bezdyskusyjna Problem w tym, ze tak postawiona teza to czyste hochsztaplerstwo.

Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 02:49

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205300018520.306-100000 [at] dorota.am.torun.pl...

histopatolog oglada preparat na szkielku pod mikroskopem. Jaka kamera mialby ogladac?
To bylo powyzej cytowanego tekstu, ale nie ma problemu wkleic znow :-) "... A od czego badanie histopatologiczne? ew. z uzyciem histeroskopu??? Czyzby nie dawaly miarodajnych wynikow? ... " Chyba na tym polegaja wlasnie, ze jest podglad na zmiany, ewentualnie podejrzane miejsca i mozna rozwiac wszelkie watpliwosci pobierajac probki na material dla histopatologa (przy PAP-I z cytologii) i mimo wszystko bez krojenia!!!

Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 02:54

Użytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisał w wiadomości news:Pine.GSO.4.31.0205300027080.306-100000 [at] dorota.am.torun.pl... On Wed, 29 May 2002, Mrowka wrote:

endokrynologiczne,

A na czym polegaja te badania?Po tej gastroskopii jestem lekko
zniesmaczona
do grzebania mi w zoladku:-)
prawdopodobnie juz sie zdecydowala bo pewnie gastroskopista pobral material.

I obylo sie bez otwierania jamy brzusznej. Dobrze, ze tego nie proponowali przed gastroskopia ...

Irbis

---- Piotr Kasztelowicz [www.am.torun.pl/~pekasz]

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 03:56

On Thu, 30 May 2002, Irbis wrote:

podejrzane miejsca i mozna rozwiac wszelkie watpliwosci pobierajac probki na material dla histopatologa (przy PAP-I z cytologii) i mimo wszystko bez
moze zmiana jest lokalizowana srodmacicznie i nie mozna. Ja widze jedna tu rzecz - brak zaufania do proponujacych leczenia lekarzy. Jesli tak samo nie ma zaufania pacjentka - to proponuje na powaznie nie poddawac sie diagnostyce i terapii - jesli pacjent nie ma do mnie zaufania niech sie u mnie nie leczy, duzo jest przeciez lekarzy tej specjalnosci ... Jesli pacjentka chce sie leczyc to powinna oczywiscie otrzymac pelne wyjasnienie stanu rzeczy ale troche zaufania to jednak musi miec. Sprawa dotyczy oczywiscie pacjentki a nie jej rodziny to ona bedzie podejmowac decyzje

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 03:58

On Thu, 30 May 2002, Mrowka wrote:

Niestety nie pobral:(
pewnie byl to tak male, ze nie bylo jak pobrac - wiec poczekania i kontrolne badanie jak proponuje pewnie nie jest zlym pomyslem

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 30-05-2002, 04:07

W tym przypadku zgadzam sie, ale z zastrzezeniem, ze nie do konca ;-) Majac do wyboru smierc albo wyciecie macicy decyzja jest bezdyskusyjna
no widzisz - a jak nie zaproponuja badania srodoperacyjnego a wsrod wlokien miesniaka beda wlokna miesaka i za 2 tygodnie dalby przerzuty to skarzylbys ich na tej liscie ze nie zaproponowali wlasciwego leczenia.

Powtarzam jeszcze raz jesli nie macie zaufania do tych lekarzy to nie poddawajcie sie proponowanemu przez nich leczeniu ale nie wypisuj oskarzajacych lekarzy postingow tym bardziej, ze nie jestes pacjentem a my nie znamy pelnej sytuacji i nie mamy nawet ochoty znac. Nie diagnozuje sie i nie leczy takich rzeczy przez Internet.

Slowem idz do lekarza jednego lub drugiego lub wcale i nie wypisuj bardzo niegrzecznych i bezczenlnych oskarzen wobec lekarzy OK!

Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mrowka, 30-05-2002, 11:14

Użytkownik Piotr Kasztelowicz w wiadomości do grup dy skusyjnych napisał:Pine.GSO.4.31.0205300157220.372-100000 [at] dorota.am.torun. pl...

pewnie byl to tak male, ze nie bylo jak pobrac - wiec poczekania i kontrolne badanie jak proponuje pewnie nie jest zlym pomyslem
A czy takie miesniaki moga zrakowaciec?

Magda

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 30-05-2002, 18:24

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205300202020.372-100000 [at] dorota.am.torun.pl...

no widzisz - a jak nie zaproponuja badania srodoperacyjnego a wsrod wlokien miesniaka beda wlokna miesaka i za 2 tygodnie dalby przerzuty to skarzylbys ich na tej liscie ze nie zaproponowali wlasciwego leczenia.
Przepraszam, ale ja sie nie skarze na tej liscie! Nie skarzylem sie kiedy w ubieglym roku moja Babcie wypisano z tego samego szpitala a na drugi dzien zapadla w spiaczke cukrzycowa z poziomem cukru cos kolo 1200 - w dokumentacji szpitalnej byl wynik z cukru z poziomem w normie! Dla mnie to jest kryminal, ale brak mi czasu na walke z takim systemem, musze go zachowac dla bliskich.

Piszac na te liste chcialem sie dowiedziec czy w polsce ginekolodzy potrafia pobrac material do badania histo-pato zwykla pipeta, tak jak robi sie to w cywilizowanym swiecie!

Bylem po konsultacji z ginekologiem, ktory proponowany wczesniej zabieg wylyzeczkowania calej macicy okreslil "barbarzynski zabieg pseudo-diagnostyczny" a o usunieciu macicy w tym przypadku powiedzial: "NIE ZNOSZE NIEPOTRZEBNEGO KASTROWANIA kobiet" Jak sie jednak okazuje z naszej wymiany zdan - to polska rzeczywistosc, co Mich potwierdzila na samym poczatku watku "... Wczesniej bylam w Szpitalu we Wroclawiu gdzie bez pardonu stwierdzono, ze usuna macice! (mialam wówczas 25 lat!). Zwialam stamtad czym predzej..."! (Byli na tyle przyzwoici, ze nie probowali sciemniac)

I nie mam tu nic do LEKARZY - caly problem w tym, ze przekazalem wynik konsultacji ordynatorowi oddzialu gdzie miano pobrac material do badan histo-pato, a on nas przekonywal, ze to co oni beda robic jest dokladnie tym samym co zalecil konsultujacy ginekolog. Gdyby nie przytomnosc pacjetki, ktora zaniepokojona uporczywym podsuwaniem do podpisania zgody na operacje odmowila, pewnie nie mialaby dzis macicy (i nie to jest makabryczne, ale takie postepowanie przy braku koniecznosci!)

Powtarzam jeszcze raz jesli nie macie zaufania do tych lekarzy to nie poddawajcie sie proponowanemu przez nich leczeniu ale nie wypisuj oskarzajacych lekarzy postingow tym bardziej, ze nie jestes pacjentem a my nie znamy pelnej sytuacji
Nie rozumiem dlaczego bronisz nieudacznikow, jesli juz jednak zaczales to nie chowaj sie za nieznajomosc sytuacji, bo to mozna uzupelnic!

i nie mamy nawet ochoty znac.
"...Byle nasz wies spokojna, byle nasz wies szczesliwa ..."

i nie wypisuj bardzo niegrzecznych i bezczenlnych oskarzen wobec lekarzy OK!
Podtrzymujesz swoje zdanie? Pytam o nieudacznikow, nie o LEKARZY!

Irbis

Re: Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 31-05-2002, 09:26

A czy takie miesniaki moga zrakowaciec?
Nie. Ale jest kwestia, czy to na pewno miesniak. Jak jest potwierdzenie, to mozesz spac spokojnie.

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 31-05-2002, 09:26

Kotku słodki, mowisz biopsja endometrium: moze to slicznie i ladnie, ale tak jak to jest robione w Ludowej Ojczyznie, to mija sie z celem. Tak jak sie widuje, zwykle jest niereprezentatywna. To tyle jesli chodzi o nowoczenosc w domu i zagrodzie.

Re: Odp: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 31-05-2002, 09:29

Jak to jest mięniak (prawdopodobnie) to fajnie. Jak nie (np. gist), to mniej. Ale juz w tym watku nazwana mnie _chlopskim rozumem_. Kolega Irbis proponuje badac przelyk endokrynologicznie. Pewnie jestem niedouczony, ale moze Kolega Szanowny wyjasni, jakie to hormony (moze chormony jak juz po ludowemu) pomoga w diagnostyce roznicowej ???

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 31-05-2002, 09:33

Jestes Piotrze pewien, ze intra z _miesniaka_ to dobry pomysl ? Moze jestem niedowiarkiem, ale uwazam, ze nie bardzo. -------------- Krzysiek, EBP

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 31-05-2002, 11:36

Podtrzymujesz swoje zdanie?
podtrzymuje zdanie, ze jak nie masz zaufania do tamtych lekarzy to znajdz dla chorej innych. To jest bardzo prosta rada i mysle, ze calkiem dobra. Nie ma sie to w ogole do mojej oceny kompetencji tamtych lekarzy bo nie da sie tego zrobic i "opinia publiczna tej grupy" nie jest do tego aby oceniac. Po prostu na prawde jest to dobra rada - jesli sie nie ma zaufania do danego lekarza niezaleznie jakim bylby fachowcem to nie nalezy korzystac z jego porad. I juz,po co wiecej tluc ten problem. Skonsultuj pacjentke z innym ginekologiem. Na prawde lekarzy tej specjalnosci jest wielu

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Piotr Kasztelowicz, 31-05-2002, 11:47

On Fri, 31 May 2002, suzuki nakai wrote:

Jestes Piotrze pewien, ze intra z _miesniaka_ to dobry pomysl ? Moze jestem niedowiarkiem, ale uwazam, ze nie bardzo.
moze nie ale chyba jesli jest srodscienny to bez wyluszczenia go w calosci i oceny od sarcomy sie nie odrozni. Prsypuszczam ze metodami endoskopowymi z biopsja trudno bedzie to ocenic. Ale nikt z nas nie zna tego przypadku w calosci. Ja tu przede wszystkim widze negatywna postawe wobec lekarzy ale moze sie myle ...

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 31-05-2002, 14:34

moze nie ale chyba jesli jest srodscienny to bez wyluszczenia go w calosci i oceny od sarcomy sie nie odrozni. Prsypuszczam ze metodami endoskopowymi z biopsja trudno bedzie to ocenic. Ale nikt z nas nie zna tego przypadku w calosci. Ja tu przede wszystkim widze negatywna postawe wobec lekarzy ale moze sie myle ...
Wlasnie, omniscentia aegrotum familiaeque gradus maioris.

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 31-05-2002, 20:37

Użytkownik "suzuki nakai" napisał w wiadomości news:MPG.176127ef610dfd49896dd [at] news.cyf-kr.edu.pl...
Kotku słodki, mowisz biopsja endometrium: moze to slicznie i ladnie, ale tak jak to jest robione w Ludowej Ojczyznie, to mija sie z celem. Tak jak sie widuje, zwykle jest niereprezentatywna. To tyle jesli chodzi o nowoczenosc w domu i zagrodzie.
Nalegal bede na "chlopskie" wylozenie ;-)

Wlasciwie co jest tego przyczyna? Sposob badania labolatoryjnego?

Czy podobne zdanie masz na temat pobrania materialu po wczesniejszej lokalizacji histeroskopem?

Pozdro Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 31-05-2002, 20:41

Uzytkownik "Piotr Kasztelowicz" napisal w wiadomosci news:Pine.GSO.4.31.0205310933220.1438-100000 [at] dorota.am.torun.pl...
On Thu, 30 May 2002, Irbis wrote: podtrzymuje zdanie, ze jak nie masz zaufania do tamtych lekarzy to znajdz dla chorej innych. To jest bardzo prosta rada i mysle, ze calkiem dobra.
Najlepsza z mozliwych ...

Nie ma sie to w ogole do mojej oceny kompetencji tamtych lekarzy bo nie da sie tego zrobic i "opinia publiczna tej grupy" nie jest do tego aby oceniac.
Uff... to wyszlo calkiem mimowolnie. Przepraszam - czasem goraczka jestem!

Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Irbis, 31-05-2002, 20:43

Użytkownik "suzuki nakai" napisał w wiadomości news:MPG.176128ad7a0a885f9896de [at] news.cyf-kr.edu.pl...
Jak to jest mięniak (prawdopodobnie) to fajnie. Jak nie (np. gist), to mniej. Ale juz w tym watku nazwana mnie _chlopskim rozumem_.
Nie bierz tego do siebie - juz mnie poziom testosteronu spada... i przepraszam jesli naprawde poczules sie urazony.

Kolega Irbis proponuje badac przelyk endokrynologicznie.
Masz pelne prawo mnie teraz pomeczyc ...

Pewnie jestem niedouczony, ale moze Kolega Szanowny wyjasni, jakie to hormony
(moze chormony jak juz po ludowemu) pomoga w diagnostyce roznicowej ???

Charmonia, wbrew temu co twierdza niektorzy, to podstawowe prawo wszechswiata i tego sie bede trzymal ;-)

Pozdro Irbis

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | suzuki nakai, 03-06-2002, 09:23

Nie bierz tego do siebie - juz mnie poziom testosteronu spada... i przepraszam jesli naprawde poczules sie urazony.

Nie koteczku, nie doprowadza mnie wcale do goraczki podejrzenie o posiadanie chlopskiego rozumu. Natomiast ciekawe, ze nie opatrujac listu (wyrazna) tytulatura naukowa zmniejszam wyraznie odzew... no ale to juz kwestia (mojego) wyboru. NB w ogole z Kochanymi Rodakami ciekawa sprawa. Najmniejsza sugestia ze sa ze wsi (co jest w wiekszosci prawda, wystarczy spojrzec na trendy demograficzne) powoduje swiete oburzenie... i te wymyslania od _wsiokow_ i _burakow_...

Re: "Zmiana o charakterze miesniaka" | Mich, 03-06-2002, 14:40

Irbis wrote:

Jaki byl powod usuniecia? Wystarczylo to, ze jest miesniak?
Powód był taki, że przez 4 miesiące miałam nieustające krwawienie, mieśniak rósł "jak na drozdzach" i miał rozmiary "dużej męskiej pięści". O anemii nie wspomnę.

Byl pobierany material do badania histopatologicznego? W jaki sposob (mozliwe lyzeczkowanie, pobieranie pipeta, ew. po rozpoznaniu histeroskopem)?
Pani Profesor zdecydowała, że operacja jest nieunikniona i w wyniku badania hostopatologicznego (śródoperacyjnego i późniejszego) dowiemy się dokładnie.

Pewnie wynik badania endokrynologicznego wskazywal na zaburzenia hormonalne, ktorego efektem byl miesniak, jednak dla pewnosci robi sie wczesniej wlasnie pobranie materialu w celu wykluczenia zmian rakowych (miesak).
A gdyby było potwierdzenie że to własnie mięsnak a nie mięśniak to odwołano by operację? Sądzę, że nie.

Nie dziwilbym sie, gdyby bylo to poparte rzetelnymi badaniami wskazujacymi, ze zmiana o charakterze miesniaka okazala sie miesakiem (rak).
To akurat nie było poparte żadnymi badaniami.Tylko na podstawie USG. Ale jak zdążyłam się zorientować to właśnie takie "średniowieczne" metody stosują na tym oddziale

Nie ma koniecznosci usuwania miesniaka tylko dlatego, ze go wykryto!!!
To zależy od jego rozmiarów oraz objawów.

W opisywanym przypadku wyobrazam sobie, ze scenariusz byl taki:

Pacjetka z wykryta zmiana miesniakopodobna zostala poddana wylyzeczkowaniu calej macicy (po co?). Wynikiem zabiegu byl krwotok wewnetrzny. Aby zatrzymac grozny dla zycia pacjetki krwotok konieczne bylo otwarcie jamy brzusznej, korzystajac z nadazajacej sie sposobnosci usunieto macice, na wszelki wypadek cala (w trosce o zdrowie pacjetki - przeciez nie wykluczono zmian rakowych w endometrium, bo cale zdarzenie mialo miejsce podczas pobierania materialu do badan ktore mialy takie zmiany wykluczyc...). Najgorsze jest to, ze takie tlumaczenie nie daje sie krytykowac jesli za sluszna uznamy decyzje o lyzeczkowaniu (czyszczeniu) calej macicy!!!

Moze sie myle?

To chyba chodzi o mnie więc odpowiadam: mylisz się i to bardzo. Pacjentka (czyli ja) ze stwierdzonym bardzo dużym mięśniakiem (ok. 5,6cm x 4,7 cm) oraz krwotokami nieustającymi została skierowana na oddział ginekologii operacyjnej pewnego szpitala. Tam po otrzymaniu testosteronu (który miał powstrzymać krwotok) została skierowana do zabiegu usuwającego macicę. Nie została poddana jednak żadnym szczegółowym badaniom (łyżeczkowaniu również nie) Zadne inne możliwości/rozwiązania nie wchodziły w grę. Pacjentka jednak skontaktowała się z innym lekarzem w Poznaniu, który zasugerował wypis na własne rządanie i przyjazd do Kliniki. Tam zasugerowano ( w wyniku przeprowadzonego wywiadu i rozpoznania), że być może to jest miesnak a nie mięśniak (szybki rozrost, obfite krwawienia itp). Operacja jednak były nieunikniona i w trakcie jej trwania miało się okazać z czym dokładnie mamy do czynienia. Wstępnie operacja była planowana jako "oszczędzająca" ale pacjentka została uprzedzona (i musiała wyrazić zgodę),

ze w przypadku stwierdzenia mięsnaka zgadza się na usunięcie macicy. Na szczęście! to był mięśniak, który został usunięty a macica ocalona. Wszystko dobrze się skończyło (nawet blizna pooperacyjna)jest mało widoczna. A wszystko dlatego, ze w ostatniej chwili trafiłam w ręce specjalistów a nie.......

Pozdrawiam, Mich

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Rak szyjki macicy Rak szyjki macicy

Atlas cytopatologii szyjki macicy Atlas cytopatologii szyjki macicy

Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie

Sposób na żylaki Sposób na żylaki

Masaż stóp Masaż stóp