Powiązane leki
(opisy)

Pseudovac (Pseudomonas aeruginosa vaccinum)

Proursan (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursocam (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursofalk (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursopol (Acidum ursodeoxycholicum)

Tagi

podejrzana wielki postepowac zezlosliwienie czerniak robaczek blekitny znamie hist naevus

Fora dyskusyjne

zobacz Rozpoznanie na karcie wypisowej ze szpitala (3)

zobacz Dziwne znamiona naskórne - czerniak? (2)

zobacz Duza ilosc nowych znamion z czerwonych krostek (5)

zobacz Wynik hist pat znamienia (1)

zobacz Pieprzyki na twarzy (7)

zobacz czy to coś poważnego (4)

zobacz czerniak,zdjecia, wymiana doswiadczeń przed wizyta po wizyci (0)

zobacz 2 cm brązowa plamka na skórze (1)

zobacz czy to moze byc czerniak ? (0)

zobacz Pieprzyk (6)

zobacz znamię - problem co teraz zrobić (1)

zobacz pieprzyki (4)

zobacz Znaczne zmiany znamienia (4)

zobacz Znamie barwnikowe (3)

zobacz Czy to może być czerniak? (4)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Znamie błękitne

Znamie błękitne

rObACzEk, 11-06-2002, 19:54

Witam!

Niedawno zauważono u mnie podejrzane znamie. Wystraszyłem się, że to czerniak, ale na szczęście to nie jest to. Dzisiaj mam już diagnozę. To błękitne znamie. Czy wie ktoś cos na jego temat lub zna jakąś stronę z informacjami o takich rzeczach?

Straszna rzecz takie znamie. Słyszałem o osobach chorych na czerniaka, widziałem też tu jednego posta, w którym ktoś odkrył u siebie coś podejrzanego. :o( I jeszcze najczęściej znajduje się to w takich miejscach, w których nikt tego nie widzi. nAhh... Myślę, ze to, co mam, jest mniej groźne niż czerniak, ale chcę zdobyć jakieś informacje o tym, w języku angielskim lub polskim. Ktoś pomoże? -- TIA rObaCzeK

Re: Znamie błękitne | Iza, 11-06-2002, 23:52

Użytkownik "rObACzEk" napisał w wiadomości news:ae570e$n3c$1 [at] news.tpi.pl...
Witam!

Niedawno zauważono u mnie podejrzane znamie. Wystraszyłem się, że to czerniak, ale na szczęście to nie jest to. Dzisiaj mam już diagnozę. To błękitne znamie. Czy wie ktoś cos na jego temat lub zna jakąś stronę z informacjami o takich rzeczach?

Poczytaj sobie tu: www.google.com.pl...2&ie=UT F8&oe=UTF8&hl=pl Pozdrawiam Iza

Re: Znamie błękitne | suzuki nakai, 12-06-2002, 11:21

Odpowiadam etapami. 1) znamie barwnikowe (naevus pigmentosus) - po ludowemu pieprzyk, 2) polegaja na tym, ze w skorze sa nagromadzenia komorek kt. normalnie produkuja barwnik - melanocytow. W wiekszosci nie sa to nowotwory nawet lagodne, tylko cos w rodzaju zaburzenia rozwojowego /* podobno u plazow sa analogiczne struktury o funkcji czuciowej */, 3) znamiona moga byc rozmaite, w zaleznosci glownie od tego na jakiej glebokosci te melanocyty (komorki znamieniowe) sobie siedza, 4) jedna z odmian jest znamie blekitne (naevus ceruleus), typowo ciemne, plaskie, a kk znamieniowe siedza sobie wyjatkowo gleboko, na granicy skory i tkanki podskornej, 5) poblemy ze znamionami: - kosmetyczne - przeszkadzaja np. golic sie - moga przejsc w czerniaka 6) ryzyko 'zezlosliwienia' jest ogolnie niewielkie: kazdy z nas ma kilkanascie srednio znamion, a czerniak jest dosc rzadki. 7) ryzyko zalezy glownie od typu znamienia. Najwieksze jest wtedy gdy jest wyrazna skladowa 'brzezna' = duzo kk na granicy skorno-naskorkowej. Dla znamion blekitnych jest NIEWIELKIE chociaz takie przypadki sa opisywane. 8) objawy kliniczne nasuwajace podejrzenie mozliwosci rozwoju czerniaka na podlozu znamienia to - zmiana barwy (sciemnienie i zjasnienie) - szybki wzrost - bolesnosc - nieregularny ksztalt i zabarwienie - samoistne krwawienie, owrzodzenie, bolesnosc 9) postepowanie z podejrzanymi znamionami - usuniecie w calosci, z marginesem i badanie hist-pat. 10) wynik hist-pat = znamie -> koniec postepowania = czerniak -> powiekszenie marginesu, obserwacja 11) wiekszosc podejrzanych znamion NIE okazuje sie zmianami zlosliwymi 12) alternatywa: dermatoskopia a potem chirurgia + hist-pat. - zaleta: dermatolog/chirurg wiecej wie jak operacje zaplanowac - wada : wynik pewny 13) cel takiego postepowania: wykrywanie czerniaka we wczesnym stadium, bo czerniak 90% wyleczen, gdy >1.5mm juz 40% 14) skutek: wyleczalnosc czerniaka w krajach cywilizowanych przekracza dobrze 60%...

(nizej podpisany nie daje gwarancji na powyzsze dane procentowe, cytuje z pamiecie) Pozdrawiam -------------- Krzysiek, EBP

Re: Znamie błękitne | rObACzEk, 12-06-2002, 13:42

4) jedna z odmian jest znamie blekitne (naevus ceruleus), typowo ciemne, plaskie,
- U mnie jest wypukłe i pisało, że to typowe.
a kk znamieniowe siedza sobie wyjatkowo gleboko, na granicy skory i tkanki podskornej,
- Jest to dosyć głęboko.
- moga przejsc w czerniaka
- To jest najgorsze. :o(
6) ryzyko 'zezlosliwienia' jest ogolnie niewielkie: kazdy z nas ma kilkanascie srednio znamion, a czerniak jest dosc rzadki. 7) ryzyko zalezy glownie od typu znamienia. Najwieksze jest wtedy gdy jest wyrazna skladowa 'brzezna' = duzo kk na granicy skorno-naskorkowej.
- A błękitne jest głebiej.
Dla znamion blekitnych jest NIEWIELKIE chociaz takie przypadki sa opisywane.
- Oj, teraz się zaniepokoiłem. Wchodzę na www.onkolink.pl/czerniak.html i widzę: "Znamię błękitne (naevus coeruleus). Najczęściej jest to zmiana niewielka, lekko wyniosła, o jednolitym, czarnoniebieskim zabarwieniu. Często występuje na skórze twarzy i kończynach. Złośliwieje rzadko, poza przypadkami umiejscowienia w okolicy krzyżowo-pośladkowej, gdzie proces zezłośliwienia obserwuje się częściej.". A ja mam to właśnie w tej okolicy. :o( To co mam robić? Wycinać go od razu czy mogę za 3 tygodnie?
8) objawy kliniczne nasuwajace podejrzenie mozliwosci rozwoju czerniaka na podlozu znamienia to - zmiana barwy (sciemnienie i zjasnienie) - szybki wzrost - bolesnosc - nieregularny ksztalt i zabarwienie - samoistne krwawienie, owrzodzenie, bolesnosc
- na szczęście nie pasuje.
9) postepowanie z podejrzanymi znamionami - usuniecie w calosci, z marginesem i badanie hist-pat.
- Zrobię to, tylko czy 3 tygodnie coś by zmieniły?
10) wynik hist-pat = znamie -koniec postepowania = czerniak -powiekszenie marginesu, obserwacja 11) wiekszosc podejrzanych znamion NIE okazuje sie zmianami zlosliwymi
- Ile tak około procentowo?
12) alternatywa: dermatoskopia a potem chirurgia + hist-pat. - zaleta: dermatolog/chirurg wiecej wie jak operacje zaplanowac - wada : wynik pewny
- To raczej zaleta. Życie w niepewności często jest gorsze od złej diagnozy.
13) cel takiego postepowania: wykrywanie czerniaka we wczesnym stadium, bo czerniak 90% wyleczen, gdy1.5mm juz 40%
- To dobrze, że początkowo jest duże, zwłaszcza, że ja ma coś, co dopiero może się w niego zmienić chyba.
14) skutek: wyleczalnosc czerniaka w krajach cywilizowanych przekracza dobrze 60%...
- To cholernie mało. A czasem słyszy się o takich przypadkach, że niektóre zapadły mi w pamięci. Zdrowy 18-latek umiera albo coś takiego.

Dzięki za informacje. Troche mnie to wszystko zaniepokoiło. Prosiłbym jeszcze o radę, czy to wyciąć od razu czy za 3 tygodnie można spokojnie. -- Dzięki! rObaCzeK

Re: Znamie błękitne | suzuki nakai, 12-06-2002, 13:55

PT Robaczku, rady co robic moze Ci udzielic lekarz ktory Cie badal, a nie ja. Zalezy czy zmiana jest niepokojaca klinicznie czy nie. I stopien pewnosci diagnozujacego klinicysty. I jeszcze inne rzeczy. Pozdrawiam
-------------- Krzysiek, EBP

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Wielki leksykon leków Wielki leksykon leków

Wielka księga ziół polskich Wielka księga ziół polskich

Wielka interna Pulmonologia część 1 Wielka interna Pulmonologia część 1

Bądź zdrów. Naturalne metody samoleczenia Bądź zdrów. Naturalne metody samoleczenia

Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik