Powiązane leki
(opisy)

Engerix B (Vaccinum hepatitidis B)

Metanabol (Metandienonum)

Darob (Sotaloli hydrochloridum)

Propranolol WZF (Propranolol) (tabletki) (Propranololi hydrochloridum)

Bonefos (Natrii clodronas)

Calcihexal (Calcitoninum salmonis)

Calcitonin (Calcitoninum salmonis)

Miacalcic Nasal (Calcitoninum salmonis)

Pamidronat-ratiopharm (Dinatrii pamidronas)

Pamifos (Acidum pamidronicum)

Tagi

urodzenie dodatni antygen oznaczyc glowny slab grupa oznaczac ujemny surowica

Fora dyskusyjne

zobacz Grupy krwi (2)

zobacz Problem z grupą krwi (9)

zobacz Interpretacja wynikow (0)

zobacz HBS antygen dziwny winik (0)

zobacz grupa krwi (15)

zobacz Grupa krwi (2)

zobacz Jestem w 5 tygodniu ciazy odebralam wyniki Toxoplazmozy (3)

zobacz badania na przeciwciała przeciwgliadynowe (0)

zobacz interpretacja badań (1)

zobacz Interpretacja wyników (1)

zobacz Wyniki. Antygen HBs - czy w normie ? (7)

zobacz Badabie Hiv (2)

zobacz Chlamydia i mykoplazma (3)

zobacz Wyniki badań prośba o pomoc (3)

zobacz Hbs + (3)

Grupy krwi

Kaktusak, 09-08-2002, 23:59

Witam Dziwna sprawa , mam miec zabieg ( prosty kosmetyczny > wyciecie tluszczaka ) i wyslali mnie na rozne badania , miedzy innymi okreslenie grupy krwi ( nigdy nie bylo mi to potrzebne , nie mialem zadnych spraw ze szpitalem , po urodzeniu okreslali mi tylo i wyszedl bodajze RH +) Tu pojawily sie problemy , robili mi dwa razy to okreslenie grupy i wyszko im za kazdym razem A RhD U + do tego D U C C EE , podobo jakas nienajlepsza grupa , mogo mi przetaczac + ale moge miec odrzut tej krwi? Okazalo sie ze u rodzicow byl konflikt grup ( + i -) i byly jakies problemy , tylko pytanie jk to sie stalo ze urodzilem sie ze jedna grupa a teraz mam inna ;) ? O co wlasciwie w tym wszystkim chodzi ?

--

pozdrowienia "Nie badz woda , nie daj sie nabrac" -------------------------------------------------------- rob [at] piast.interklub.pl kaktusak [at] box43.gnet.pl GG 986100

Re: Grupy krwi | dradam, 10-08-2002, 00:10

On Fri, 9 Aug 2002 22:52:19 +0200, "Mariusz Maksiński" wrote: (...)
problemy mam
(...)
Z tego co tu wynika, oznacza, że po urodzeniu oznaczono Panu jedynie czynnik Rh jako dodatni (+).

(...)
Właśnie dlatego mogą wystąpić problemy związane z przetoczeniem Panu odpowiedniej krwi (ryzyko choroby hemolitycznej)Oprócz tych antygenów dotyczących Rh jak i grupy krwi, istnieje cała masa antygenów tzw. "z poza układu AB0". Do tych antygenów należy : Kell, Duffy, Kidd, Lewis, MN, SS, ..... .

Mariusz Maksiński - Technik Analityki med.

Przyjemnie poczytac taki kompetentny posting. Od siebie moge dodac, ze swiezo po urodzeniu pewne antygeny nie musza wystepowac jednakowo "silnie" . Wykrycie ich wiec moze zalezec od czulosci metody. Ponadto, zwlaszcza w odniesieniu do antygenow "prywatnych", stosowane przed laty testy mialy mniejsza czulosc.

Ale komponenty krwi zaleza wylacznie od genow,ktore nie ulegaja ( w zasadzie) zmianom w trakcie zycia pozaplodowego wiec z jaka grupa (grupami) krwi sie urodzilismy z taka (takimi) umrzemy.

Pozdrawiam

dradam

Re: Grupy krwi | Mariusz Maksiński, 10-08-2002, 00:52

Użytkownik "Kaktusak" napisał w wiadomości news:aj172r$asu$1 [at] szmaragd.futuro.pl...
Witam Dziwna sprawa , mam miec zabieg ( prosty kosmetyczny wyciecie tluszczaka ) i wyslali mnie na rozne badania , miedzy innymi okreslenie grupy krwi ( nigdy nie bylo mi to potrzebne , nie mialem zadnych spraw ze szpitalem , po urodzeniu okreslali mi tylo i wyszedl bodajze RH +) Tu pojawily sie problemy , robili mi dwa razy to okreslenie grupy i wyszko im za kazdym razem A RhD U + do tego D U C C EE , podobo jakas
nienajlepsza
grupa , mogo mi przetaczac + ale moge miec odrzut tej krwi? Okazalo sie ze u rodzicow byl konflikt grup ( + i -) i byly jakies
problemy
, tylko pytanie jk to sie stalo ze urodzilem sie ze jedna grupa a teraz
mam
inna ;) ? O co wlasciwie w tym wszystkim chodzi ?

pozdrowienia "Nie badz woda , nie daj sie nabrac"

rob [at] piast.interklub.pl kaktusak [at] box43.gnet.pl GG 986100

Witam

Z tego co tu wynika, oznacza, że po urodzeniu oznaczono Panu jedynie czynnik Rh jako dodatni (+).

Często się tak zdarza, że nie można od razu ustalić grupy krwi, jedynie sam czynnik Rh. Dopiero po kilku dniach lub tygodniach badanie to się powtarza i oznacza się grupę krwi.

Za czynnik Rh odpowiada wiele antygenów C, D, E, z czego najważniejszym jest antygen D. Antygen ten ma dwie postacie, jako główny antygen D, oraz jako słaby antygen Du. Przy zwykłej metodzie oznaczenia czynnika Rh (z surowicą anty-D) wykazać możemy tylko główny antygen D znajdujący się na krwinkach.

Np: jeżeli po oznaczeniu grupy krwi i czynnika Rh, czynnik Rh jest (+) dodatni to nie ma problemu.

Natomiast gdy wyjdzie nam czynnik Rh (-) ujemny w zwykłym teście z surowicą anty-D, to jeszcze nie oznacza, że pacjent jest Rh(-), ponieważ są jeszcze inne antygeny (C i E) oraz słaby antygen D U [który można wykryć w pośrednich testach antyglobulinowych (PTA, lub zmodyfikowany (lepszy) PTA-LISS, lub najlepszych testach LEN (odczynnik LISSa + papaina)], które ustalają Rh jako dodatni.

Tak więc gdy główny antygen D wyjdzie nam "ujemny" a słaby antygen D U jako "dodatni" to taki pacjent jest Rh (+).

Po oznaczeniu antygenu D i słabego Du (gdy wyjdą nam jako "ujemny"), oznacza się następne antygeny ( antygen C i antygen E). Osoby mające antygen C lub/i antygen E również są Rh (+) (dodatni).

W Pana przypadku jest właśnie tak, że główny antygen D jest u pana "ujemny", ale za to "dodatni" jest słaby antygen Du, oraz inne antygeny C i E - dlatego jest Pan Rh (+) (dodatni).

Właśnie dlatego mogą wystąpić problemy związane z przetoczeniem Panu odpowiedniej krwi (ryzyko choroby hemolitycznej)Oprócz tych antygenów dotyczących Rh jak i grupy krwi, istnieje cała masa antygenów tzw. "z poza układu AB0". Do tych antygenów należy : Kell, Duffy, Kidd, Lewis, MN, SS, ...... .

Mariusz Maksiński - Technik Analityki med.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Czas naszego życia Czas naszego życia

Nadciśnienie tętnicze Nadciśnienie tętnicze

Samoleczenie potęgą podświadomości Samoleczenie potęgą podświadomości

Choroby reumatyczne Choroby reumatyczne

Księga jogi Księga jogi