Tagi

noga zabieg starac rehabilitacja nauczyc zdjac gips miesien chodzic zlamac

Fora dyskusyjne

zobacz Złamanie kości promieniowej ręki z przemieszczeniem. (9)

zobacz Wieloodłamowe złamanie rzepki (6)

zobacz Złamanie kości śródrecza (4)

zobacz Połamane nogi (1)

zobacz Jakie ćwiczenia po zdjęciu gipsu? skręcone kolano. (3)

zobacz torebka stawowa (1)

zobacz Złamanie 2,3,4 kości śródstopia (33)

zobacz polamane nogi (2)

zobacz Kość strzałkowa (6)

zobacz Złamania V kości śródstopia. (16)

zobacz Złamanie kostki u prawej nogi. (2)

zobacz Złamanie kości strzałkowej (35)

zobacz Złamanie kostki bocznej podudzia prawego z podwichnięciem (33)

zobacz kiedy stane na nogę po złamaniu? Pomocy zaraz rok szkolny. (0)

zobacz ból złamanych kostek (14)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Rehabilitacja po złamaniu nogi

Rehabilitacja po złamaniu nogi

Jacek Czerwieniec, 04-10-2002, 22:09

Udało mi się złamać nogę w kostce - końcówka mniejszej kości (chyba promieniowa ?). Złamanie jest bez przemieszczenia. W gips zostałem zapakowany na 4 tyg, ale mam do Was prośbę o praktyczne rady: jak długo trzeba rzeczywiście ograniczyć przebywanie w pozycji pionowej i nie chodzić ? Zakładam, że przy pomocy kul i auta będę przemieszczał się do fabryki przed zdjęciem gipsu - robotę mam biurową. Ale prawdopodobnie jest jakies minimum, którego nie powinienem przekroczyć, żeby nie zrobic sobie dalszej krzywdy ? Będę wdzięczny za porady w tym temacie. Dzięki :). Jacek

Re: Rehabilitacja po złamaniu nogi | psotna myszka, 04-10-2002, 23:44

Użytkownik "Jacek Czerwieniec" napisał w wiadomości news:anknhj$rfc$1 [at] news.tpi.pl...

Cześć Jacku, akurat tak się zkłada żę pracuję na rehabilitacji, i mam na codzień doczynienia z połamańcami :) BTW Bardzo fajni ludzie : )

To na ile możesz teraz "uzywać" nadwerężać nogi powienien ustwlić ortopeda. I tylko on. Na podstawie badań i prześwietlenia. Chodzic mozesz do woli, ale tylko z kulami. Miałes duzo szczęścia w nieszczęściu że to złamanie bez przemieszczenia.

Dobrze by było żebys po zdjęciu gipsu dostał kilka zabiegów rehabilitacyjnych.

mysza

Re: Rehabilitacja po złamaniu nogi | Ivan, 05-10-2002, 00:56

Udało mi się złamać nogę w kostce - końcówka mniejszej kości (chyba promieniowa ?).
strzalka.

Re: Rehabilitacja po złamaniu nogi | Magister, 05-10-2002, 18:17

Dopoki nie zdejma Ci gipsu, dbaj o utrzymanie masy i sily miesniowej. Noga jest zagipsowana, ale mozesz stosowac izometrie. Np. Kiedy lezysz na plecach, staraj sie wcisnac piety w lozko nogi proste. Napinasz w ten sposob miesnie posladkowe. Rob tyle razy, az miesnie sie zmecza!!! Potem: w tej samej pozycji wciskaj kolanem ( a raczej dolem podkolanowym) w lozko. Staraj sie podciagnac palce nogi do gory (grzbietowo). Napinasz miesien czworoglowy uda. I pare innych cwiczen, ktore sam wymyslisz :)) Nie bede sie tu rozpisywal. Chodzi o to, zebys nie sflaczal. Wazne beda tez cwiczenia przeciwzakrzepowe. Ruszaj ile sie tylko da palcami u nog (ruch podobny do zasiskania piesci w rece) i po takich kilku seriach unies noge na tyle wysoko, aby byla "powyzej serca" Zapobiec to ma powtawaniu obrzeku. Regularne cwiczenia powoduja dzialanie "pompy" miesniowej. Po zdjeciu gipsu postaraj sie o kilka zabiegow z kinezyterapii i fizykoterapii (jak slusznie doradzila Myszka). Z fizykoterapii beda to: Jonoforeza z Ca+, przydalby sie tez laser jesli poszly Ci wiezadla. Skutecznosc zabiegow jest SREDNIA :(( Na razie naucz sie porzadnie chodzic o kulach

Re: Rehabilitacja po złamaniu nogi | Jackie, 05-10-2002, 22:44

Dzięki za konkretne rady. Nie wiem tylko, czy z tym obrzękiem sobie poradzę, on już de facto zaistniał - przypadek miał miejsce 6 dni temu.

Jacek

"Magister" wrote in message news:anms46$928$1 [at] news.tpi.pl...
Dopoki nie zdejma Ci gipsu, dbaj o utrzymanie masy i sily miesniowej. Noga jest zagipsowana, ale mozesz stosowac izometrie. Np. Kiedy lezysz na plecach, staraj sie wcisnac piety w lozko nogi proste. Napinasz w ten
sposob
miesnie posladkowe. Rob tyle razy, az miesnie sie zmecza!!! Potem: w tej samej pozycji wciskaj kolanem ( a raczej dolem podkolanowym) w lozko.
Staraj
sie podciagnac palce nogi do gory (grzbietowo). Napinasz miesien
czworoglowy
uda.
....

Re: Rehabilitacja po złamaniu nogi | Magister, 07-10-2002, 16:57

Dzięki za konkretne rady. Nie wiem tylko, czy z tym obrzękiem sobie
poradzę,
on już de facto zaistniał - przypadek miał miejsce 6 dni temu.

Nie daj sie tylko faszerowac odwadniajacymi medykamentami. Praktycznie nic nie dadza... Po zdjeciu gipsu popros rehabilitanta, zeby nauczyl kogos z rodziny, jak robic drenaz limfatyczny (taki, powiedzmy. rodzaj masazu)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

ABS czyli mięsnie brzucha. Intensywny trening 6-tygodniowy ABS czyli mięsnie brzucha. Intensywny trening 6-tygodniowy

Osteoporoza Osteoporoza

Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku

Co radzi lekarz.Osteoporoza Co radzi lekarz.Osteoporoza

Anatomia kliniczna głowy i szyi Anatomia kliniczna głowy i szyi