Powiązane leki
(opisy)

Betamann (Metipranololum)

Betoptic S (Betaksololum)

Normoglaucon (Metipranololum, Pilocarpini hydrochloridum)

Filmabak

Hyabak Protector

Cusimolol (Timololum)

Oftan Timolol (Timololum)

Timolol-POS (Timololum)

Alphagan (Brimonidini tartras)

Azopt (Brinzolamidum)

Tagi

jaskra jaskier uzywac szklic odstawic przesaczac casus kropla kontaktowy cisnienie

Fora dyskusyjne

zobacz Soczewki przy podwyższonym ciśnieniu. (5)

zobacz Nerwica czy Jaskra (5)

zobacz Diagnoza jaskry (0)

zobacz Jaskra - przeciwskazania (0)

zobacz Jaskra - krople obnizajace ciśnienie (0)

zobacz Zaczerwienione oczy (3)

zobacz Dziwne objawy - czy to jaskra? (5)

zobacz Astygmatyzm a soczewki kontaktowe. (3)

zobacz krople dicortineff (0)

zobacz Jaskra (4)

zobacz Dziedzicznosc Jaskry (0)

zobacz Której firmy szkła kontaktowe warto kupić (0)

zobacz Soczewki do mojej wady wzroku (1)

zobacz Problem z soczewkami (5)

zobacz Ile to dioptri? (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Jaskra a szkla kontaktowe

Jaskra a szkla kontaktowe

Roman, 16-11-2002, 14:44

Czy osoby chorujace na jaskre (od lat bez objawow, cisnienie w normie) moga nosic szkla kontaktowe?

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | casus, 17-11-2002, 18:42

Użytkownik "Roman" napisał w wiadomości news:ar5b3c$l62$1 [at] news.tpi.pl...
Czy osoby chorujace na jaskre (od lat bez objawow, cisnienie w normie)
moga
nosic szkla kontaktowe?

Jaskra nie jest bezwzglednym przeciwwskazaniem do noszenia szkiel kontaktowych. Niestety dowiedziono, ze szkla kontaktowe poprzez swoj ucisk moga spowodowac spowolnienie krazenia w galce ocznej, a te zaburzenia powoduja progresje jaskry. Dlatego nie jest wskazane noszenie szkiel kontaktowych w jaskrze. Ale...skoro nie masz zadnych objawow, cisnienie normalne....to jaki typ jaskry masz i czy bierzesz leki? A skoro bierzesz...to jakies objawy musialy byc...z sufitu jaskry sie nie diagnozuje....pytam dlatego, ze piszesz, ze nie masz zadnych objawow.....????

casus

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Roman, 17-11-2002, 21:09

Jaskra nie jest bezwzglednym przeciwwskazaniem do noszenia szkiel kontaktowych. Niestety dowiedziono, ze szkla kontaktowe poprzez swoj ucisk moga spowodowac spowolnienie krazenia w galce ocznej, a te zaburzenia powoduja progresje jaskry. Dlatego nie jest wskazane noszenie szkiel kontaktowych w jaskrze. Ale...skoro nie masz zadnych objawow, cisnienie normalne....to jaki typ jaskry masz i czy bierzesz leki? A skoro bierzesz...to jakies objawy musialy byc...z sufitu jaskry sie nie diagnozuje....pytam dlatego, ze piszesz, ze nie masz zadnych objawow.....????
1 x Isoptocarpine 1% Od 2-3 lat cisnienie ponizej 20, nawet jak odstawie na dluzej krople. Jaskra prosta obu oczu, pole ok, kat przesaczania szeroki, otwarty

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Roman, 17-11-2002, 21:09

1 x Isoptocarpine 1% Od 2-3 lat cisnienie ponizej 20, nawet jak odstawie na dluzej krople. Jaskra prosta obu oczu, pole ok, kat przesaczania szeroki, otwarty

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | casus, 19-11-2002, 01:44

Sorry, ale nie rozumiem jednego. Jezeli jaskra prosta obu oczu z szerokim katem przesaczania to dlaczego uzywasz pilokarpiny ( isopto-Carpine) , ktora uzywa sie przy waskim kacie !!!!!!!!!!!!!!!!!!Zreszta wtedy rozwiazaniem, a wlasciwie wyleczeniem jest wykonanie zabiegu laserowego ( ambulatoryjnie ). Jezeli zas masz jaskre prosta szerokiego kata, to jesli juz jest stwierdzona, nalezy wlaczyc leki z grupy tzw beta-blokerow, gdyz sa one pierwszym lekiem z wyboru - lekiem pierwszego rzutu. Skoro w polu widzenia nie ma wogole zmian, to dlaczego jaskra? Czy wyjsciowe cisnienie bylo bardzo wysokie? Jezeli wysokie, to dlaczego tylko 1x dziennie pilokarpina a nie czesciej? Mysle, ze pownienes skonsultowac sie u innego okulisty celem weryfikacji diagnozy - bo mi cos tu smierdzi, ze jaskry nie masz. A tak na marginesie: pilokarpina zweza zrenice, i powoduje, ze sie zle widzi wieczorami - czesto tez mozna przeforsowac dobor korekcji.....czy okulista, ktory Cie lecze dobral Ci korekcje przed podaniem Pilokarpiny czy tez dopiero w momencie uzywania???? Aha...i jeszcze jedno...dlaczego odstawiasz na dluzej krople, skoro w leczeniu jaskry nalezy je stosowac stale? Zakladajac, ze jestes dobrze zdiagnozowany - to sam sobie szkodzisz i ryzykujesz poglebieniem jaskry!!!! A skoro znowu po dluzszym nieuzywaniu leku masz dobre cisnienie i dobre pole...to gdzie tu jest jaskra????? pozdrawiam casus

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Roman, 19-11-2002, 12:35

Sorry, ale nie rozumiem jednego. Jezeli jaskra prosta obu oczu z szerokim katem przesaczania to dlaczego uzywasz pilokarpiny ( isopto-Carpine) ,
ktora
uzywa sie przy waskim kacie !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dlatego, ze w mlodosci mialem zdiagnozowana astme. Po okresie dojrzewania nie mam juz objawow, ale chyba tak na wszelki wypadek nie chca dawac mi beta-blokerow.

Zreszta wtedy rozwiazaniem, a wlasciwie wyleczeniem jest wykonanie zabiegu laserowego
( ambulatoryjnie ).
Jezeli zas masz jaskre prosta szerokiego kata, to jesli juz jest stwierdzona, nalezy wlaczyc leki z grupy tzw beta-blokerow, gdyz sa one pierwszym lekiem z wyboru - lekiem pierwszego rzutu. Skoro w polu widzenia nie ma wogole zmian, to dlaczego jaskra? Czy
wyjsciowe
cisnienie bylo bardzo wysokie?
10 lat temu mialem zapalenie teczowki. Bralem Dicortineff. Przy okazji zrobiono mi badanie cisnienia - 37 i 42. Moja mama tez ma ciagle na poziomie 23, wiec stwierdzili, ze to jaskra i ze to dziedziczne. Chociaz spotkalem sie z pogladem, ze niektorzy ludzie maja wyzsza "norme", to znaczy wlasnie tak do 23. Bylem 2 tygodnie w szpitalu, po czym wypuscili mnie z 2 x 1% pilocarpina. Wszystko bylo ok. Przez wiele lat nic sie nie zmienialo. Pole OK. Gdy bylem drugi raz w CZMP, przez dwa tygodnie dokladnie mnie badali i pozwolili odstawic krople. Ale po jakichs dwoch latach, w stresujacym momencie zycia, przy kontroli mialem cisnienie na poziomie 23, wiec znow wlaczyli mi te isoptocarpine 1%. Teraz mam tak z 14 i zastanawiam sie, czy naprawde musze brac te krople i czy dlugie ich branie nie ma jakichs skutkow ubocznych.

Jezeli wysokie, to dlaczego tylko 1x dziennie pilokarpina a nie czesciej? Mysle, ze pownienes skonsultowac sie u innego okulisty celem weryfikacji diagnozy - bo mi cos tu smierdzi, ze jaskry nie masz. A tak na marginesie: pilokarpina zweza zrenice, i powoduje, ze sie zle
widzi
wieczorami - czesto tez mozna przeforsowac dobor korekcji.....czy
okulista,
ktory Cie lecze dobral Ci korekcje przed podaniem Pilokarpiny czy tez dopiero w momencie uzywania????
No wlasnie co okulista to inna teoria. Sam nie wiem. Jak biore krople rano, a ide na badanie wieczorem, to wychodzi mi tak -2, a nosze -1,5. Kiedy powinienem isc na badanie? Po odstawieniu kropli na przyklad na 2 dni?

Aha...i jeszcze jedno...dlaczego odstawiasz na dluzej krople, skoro w leczeniu jaskry nalezy je stosowac stale?
Bo ostatni lekarz polecil, zebym odstawil tak gdzies na 2 tygodnie i przyszedl zobaczyc, czy cisnienie bedzie ok. W ogole jesgo teoria jest taka, ze nawet jesli cisnienie byloby caly czas w normnie, to on by chcial, zebym bral Isoptocarpine, bo ona niby zabezpiecza mnie przed czyms tam w pozniejszym wieku i "dba" o ten kat przesaczania, ktory zawsze mialem ok.

Zakladajac, ze jestes dobrze zdiagnozowany - to sam sobie szkodzisz i ryzykujesz poglebieniem
jaskry!!!!

Hmm. Na ostatnim wypisie ze szpitala, wtedy gdy pozwolili mi odstawic krople, napisali cos mniej wiacej tak: glaucoma oculi itr. in amanesiae. To chyba znaczy jaskra w zapomnieniu?

A skoro znowu po dluzszym nieuzywaniu leku masz dobre cisnienie i dobre pole...to gdzie tu jest jaskra?????
No wlasnie? Ale skoro mialem kiedys te 43 i 37? Tylko wydaje mi sie, ze po prostu tak zareagowalem na ten Dicortineff.

pozdrawiam casus

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Pracus24, 20-11-2002, 00:34

Użytkownik "Roman" napisał w wiadomości news:ard0li$8op$1 [at] news.tpi.pl...
10 lat temu mialem zapalenie teczowki. Bralem Dicortineff. Przy okazji zrobiono mi badanie cisnienia - 37 i 42. Moja mama tez ma ciagle na
poziomie
23, wiec stwierdzili, ze to jaskra i ze to dziedziczne.

A propos jaka jest norma cisnienia srodocznego? U mnie niedawno stwierdzono 22,7. Lekarz troche sie zaniepokoil i kazal powtorzyc badanie za miesiac....

Pracus

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Roman, 20-11-2002, 00:52

A propos jaka jest norma cisnienia srodocznego? U mnie niedawno
stwierdzono
22,7. Lekarz troche sie zaniepokoil i kazal powtorzyc badanie za
miesiac....

20

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | casus, 20-11-2002, 02:19

Dlatego, ze w mlodosci mialem zdiagnozowana astme. Po okresie dojrzewania nie mam juz objawow, ale chyba tak na wszelki wypadek nie chca dawac mi beta-blokerow.
Dzisiaj sa beta blokery selektywne - np Betoptic, ktore nie dzialaja na receptory w oskrzelach i plucach.

10 lat temu mialem zapalenie teczowki. Bralem Dicortineff. Przy okazji zrobiono mi badanie cisnienia - 37 i 42. Moja mama tez ma ciagle na
poziomie
23, wiec stwierdzili, ze to jaskra i ze to dziedziczne. Chociaz spotkalem sie z pogladem, ze niektorzy ludzie maja wyzsza "norme", to znaczy wlasnie tak do 23. Bylem 2 tygodnie w szpitalu, po czym wypuscili mnie z 2 x 1% pilocarpina. Wszystko bylo ok. Przez wiele lat nic sie nie zmienialo. Pole OK. Gdy bylem drugi raz w CZMP, przez dwa tygodnie dokladnie mnie badali i pozwolili odstawic krople. Ale po jakichs dwoch latach, w stresujacym momencie zycia, przy kontroli mialem cisnienie na poziomie 23, wiec znow wlaczyli mi te isoptocarpine 1%. Teraz mam tak z 14 i zastanawiam sie, czy naprawde musze brac te krople i czy dlugie ich branie nie ma jakichs
skutkow
ubocznych.

Moze dostales jaskre posterydowa po dlugim braniu kombinacji antybiotyk-steryd ( Dicortineff )? Ten typ sie cofa. Dzisiaj mozesz miec nawet 26 mm Hg i nie miec jaskry - wtedy mowimy o nadcisnieniu ocznym. Tak wysokie cisnienie nie dziala szkodliwie na nerw wzrokowy. Tak wogole szastanie typu : brac, potem odstawic, znowu brac....to troche zakrawa na strzelaniem na oslep. Albo to masz i bierzesz, albo nie - tak nakazuje logika.

No wlasnie co okulista to inna teoria. Sam nie wiem. Jak biore krople
rano,
a ide na badanie wieczorem, to wychodzi mi tak -2, a nosze -1,5. Kiedy powinienem isc na badanie? Po odstawieniu kropli na przyklad na 2 dni?

Conajmniej 5 dni.

Bo ostatni lekarz polecil, zebym odstawil tak gdzies na 2 tygodnie i przyszedl zobaczyc, czy cisnienie bedzie ok. W ogole jesgo teoria jest
taka,
ze nawet jesli cisnienie byloby caly czas w normnie, to on by chcial,
zebym
bral Isoptocarpine, bo ona niby zabezpiecza mnie przed czyms tam w pozniejszym wieku i "dba" o ten kat przesaczania, ktory zawsze mialem ok.
Kat przesaczania nigdy sie nie zmieni, zawsze pozostanie otwarty - po co wiec go chronic? A co do zabezpieczania na przyszlosc...hmmm.....nie zgodzilbym sie, by moj pacjent byl faszerowany lekami na wyrost.

Hmm. Na ostatnim wypisie ze szpitala, wtedy gdy pozwolili mi odstawic krople, napisali cos mniej wiacej tak: glaucoma oculi itr. in amanesiae.
To
chyba znaczy jaskra w zapomnieniu?

Anamneza znaczy wywiad. Czyli Jaskra z wywiadu. Zakladam, ze w przeszlosci wg Twoich doniesien lekarzom, zapewne nie potwierdzona, gdyz inaczej napisaliby, ze jest. Wiec moze naprawde byla posterydowa ta jaskra?

No wlasnie? Ale skoro mialem kiedys te 43 i 37? Tylko wydaje mi sie, ze po prostu tak zareagowalem na ten Dicortineff.

Prawdopodobnie to najblizsze prawdy.

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | casus, 21-11-2002, 21:34

Użytkownik "Roman" napisał w wiadomości news:arebrr$qqq$1 [at] news.tpi.pl...
stwierdzono miesiac....

20

Dzisiaj nie ma pojecia : norma cisnienia wewnatrzgalkowego. Dawniej bylo, ze do 21 mmH jest norma, a ponad 24 mm Hg to juz patologia. Teraz wiadomo, ze u ludzi z cisnieniem 17 moze dochodzic do zmian jaskrowych, i z cisnieniem 26 moze do nich nie dochodzic i wtedy jest tylko nadcisnienie oczne. Obecnie jest uzywane, ze takie cisnienie wewnatrzgalkowe jest dobre, ktore nie powoduje zmian w polu widzenia ( czyl;i destrukcji n. wzrokowego ). Jezeli nie mam watpliwosci co do wygladu tarczy n wzrokowego, to badam szczegolowiej przy cisnieniu powyzej 19, jezeli zmiany widac na dnie oka, to nawet przy cisnieniu 13 zaczynam diagnostyke pozdrawiam casus

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | Adam Ramatowski, 22-11-2002, 13:07

Casus, z jakiego miasta jestes?

Re: Jaskra a szkla kontaktowe | casus, 22-11-2002, 16:33

Użytkownik "Adam Ramatowski" napisał w wiadomości news:arl01b$kmn$1 [at] news.tpi.pl...
Casus, z jakiego miasta jestes?

A wybierasz sie do mnie na konsultacje?:-)))))))))))))))) Rzeszow pozdrawiam casus

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Terapia trzeciego tysiąclecia Terapia trzeciego tysiąclecia

Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi

Nadciśnienie tętnicze Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze. Zdrowa dieta Nadciśnienie tętnicze. Zdrowa dieta

Wysokie ciśnienie Wysokie ciśnienie