Tagi

luser egzamin nauka staz studio pracowac kierunek asystent studiowac studia

Fora dyskusyjne

zobacz Studia medyczne (33)

zobacz studia - okulistyka (1)

zobacz onkologia-studia (2)

zobacz Nie wiem co sie ze mną dzieje (4)

zobacz Jakie kierunek studiów...technologia i neurologia. (1)

zobacz Studia (37)

zobacz Otępienie w wieku 30 lat? (0)

zobacz pielęgniarstwo/położnictwo - pytanie. (5)

zobacz Studia medycyny, a niepełnosprawność (4)

zobacz Studia- fizjoterpia (0)

zobacz Neurologia/chirurgia czy inne neuroscience (7)

zobacz Biologia Medyczna (5)

zobacz Specjalizacja z kardiologii (3)

zobacz Jak zostać chirurgiem urazowym? (1)

zobacz Daltonizm przeciwwskazania zawodowe (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Medycyna - studia?

Medycyna - studia?

, 20-11-2002, 23:45

Witam,

Pewnie czytacie pytanie takie, jak moje czesto... Ale pozwole sobie jeszcze raz zapytac: czy studia medyczne to dobry wybor? A konkretniej: * Do czego szczegolnie przylozyc sie przed egzaminami? * Jak wygladaja egzaminy (np. stopien trudnosci)? * Czy studia roznia sie bardzo od innych? * Czy latwo jest "przezyc" pierwszy rok? * Co jest najtrudniejsze na studiach (chodzi mi o zagadnienia)? * Czy jest duzo nauki (bynajmniej nie licze na latwe studiowanie, ale myslalem o studiowaniu dwoch kierunkow - na innych studiach pewnie bym sobie poradzil, ale slyszalem, ze medycyna jest bardzo trudna...)? * Jakie cwiczenia praktyczne sa na studiach (co sie robi na zajeciach takich, jak laboratoria na innych kierunkach)? * Co mozna po 6 latach studiowania? Ile trwa specjalizacja i czy jest konieczna do wykonywania zawodu? * Jak wyglada obecnie polski rynek pracy dla absolwentow medycyny? Czy trudno o prace? Jakie specjalizacje sa najlepiej platne i dajace najwieksza pewnosc zdobycia pracy?

I licze oczywiscie na inne uwagi na temat studiow :) Szczegolnie prosze o odpowiedz studentow i bylych studentow...:)

P.S. Myslalem o studiach na UJ - mam najblizej, a to dobra uczelnia - moze ktos z Was studiowal tam medycyne?

pozdrowienia, Luser

Re: Medycyna - studia? | Adam, 21-11-2002, 00:59

Użytkownik "Luser" napisał w wiadomości news:slrnato01l.1iq.luser [at] localhost.localdomain...
Witam,

Pewnie czytacie pytanie takie, jak moje czesto... Ale pozwole sobie jeszcze raz zapytac: czy studia medyczne to dobry wybor? A konkretniej: * Do czego szczegolnie przylozyc sie przed egzaminami?
biol, chem, fizyka, jezyk a przede wszystkim logiczne myslenie :)

* Jak wygladaja egzaminy (np. stopien trudnosci)?
trudne (w skali 1-10 - ok 8)

* Czy studia roznia sie bardzo od innych?
?? nie wiem, ale jak inni sie bawili to my tez ;)

* Czy latwo jest "przezyc" pierwszy rok?
trudno, czasami nawet zbyt trudno...

* Co jest najtrudniejsze na studiach (chodzi mi o zagadnienia)?
upeirdliwi asystenci ktorzy za wszelka cene chca ci udowodnic ze jestes gdzies pomiedzy szmata do podlogi a wiadrem pomyj... chociaz takich na szczescie nie jest duzo..

* Czy jest duzo nauki (bynajmniej nie licze na latwe studiowanie, ale myslalem o studiowaniu dwoch kierunkow - na innych studiach pewnie bym sobie poradzil, ale slyszalem, ze medycyna jest bardzo trudna...)?
bardzo duzo nauki - znalem jedna osobe ktora ciagnela jeszcze dodatkowo drugie studia - zaoczne ktore tez byly jej hobby - ale wylozyla sie na pierwszym roku ( no w koncu skonczyla obydwa kierunki, ale 2 albo 3 lata pozniej) wiecej nauki jest chyba tylko na farmacji :)

* Jakie cwiczenia praktyczne sa na studiach (co sie robi na zajeciach takich, jak laboratoria na innych kierunkach)?
od 3 roku zaczyna sie zostawac doktorem przez zabawy w doktora - stomatolodzy maja pierwsze zajecia z pacjentami, ogolny lek. ma juz chyba interne ?

* Co mozna po 6 latach studiowania? Ile trwa specjalizacja i czy jest konieczna do wykonywania zawodu?
hyhhhyhy... nic nie mozna, trzeba zakonczyc studia 1.5 rocznym stazem (chyba 1.5??), spcjalizacja dalszych kilka lat, pewnie ze mozna bez ale po co?

* Jak wyglada obecnie polski rynek pracy dla absolwentow medycyny? Czy trudno o prace? Jakie specjalizacje sa najlepiej platne i dajace najwieksza pewnosc zdobycia pracy?
nie ma rynku, wszystko jest postawione na glowie i tak pewnie bedzie przez najblizsze 50 lat... napewno dotad dopoki beda rzadzili Lapinscy i im podobni...

P.S. Myslalem o studiach na UJ - mam najblizej, a to dobra uczelnia - moze ktos z Was studiowal tam medycyne?
moze znajdz cos dalej polozonego :) albo lepiej inne studia...

pozdrowienia, Luser
pozdrowka

Adam

Re: Medycyna - studia? | , 21-11-2002, 01:04

Adam (ad2222 [at] poczta.onet.pl) napisales:
biol, chem, fizyka, jezyk a przede wszystkim logiczne myslenie :)
Na szczescie biol i chem lubie:) Tylko fizyka mi zostaje. Jezyk - trzeba zdac? Znam dobrze angielski, ale nie wiedzialem, ze to potrzebne do egzaminu.
trudno, czasami nawet zbyt trudno...
Pocieszajace... ;)

bardzo duzo nauki - znalem jedna osobe ktora ciagnela jeszcze dodatkowo drugie studia - zaoczne ktore tez byly jej hobby - ale wylozyla sie na pierwszym roku ( no w koncu skonczyla obydwa kierunki, ale 2 albo 3 lata pozniej) wiecej nauki jest chyba tylko na farmacji :)
To w takim razie medycyna z innymi studiami rownolegle nie ma sensu... Skonczyloby sie na tym, ze skonczylbym oba kierunki duzo po trzydziestce ;)

hyhhhyhy... nic nie mozna, trzeba zakonczyc studia 1.5 rocznym stazem (chyba 1.5??), spcjalizacja dalszych kilka lat, pewnie ze mozna bez ale po co?
Czy mozna zaczac staz np. na ostatnim roku?
nie ma rynku, wszystko jest postawione na glowie i tak pewnie bedzie przez najblizsze 50 lat... napewno dotad dopoki beda rzadzili Lapinscy i im podobni...
Tak wlasnie przypuszczalem.

moze znajdz cos dalej polozonego :) albo lepiej inne studia...
Te mi sie podobaja. I biotechnologia. Ale po tym tez nie ma pracy (w Polsce).

pozdrowienia, Luser

Re: Medycyna - studia? | Amalein, 21-11-2002, 16:58

Czy mozna zaczac staz np. na ostatnim roku?
Nie mozna - jak sama nazwa wskazuje jest to staz podyplomowy - czyli najpierw konczysz uczelnie , potem zaczynasz staz. Pozdrawiam, trzymam kciuki i zycze duzo samozaparcia - Amalein

Re: Medycyna - studia? | jurek, 21-11-2002, 18:27

Użytkownik "Luser" napisał w wiadomości news:slrnato3c4.1v3.luser [at] localhost.localdomain...
Adam (ad2222 [at] poczta.onet.pl) napisales:

Na szczescie biol i chem lubie:) Tylko fizyka mi zostaje. Jezyk - trzeba zdac? Znam dobrze angielski, ale nie wiedzialem, ze to potrzebne do egzaminu.
Od kilku lat na egzaminie wstepnym nie ma juz jezyka obcego. Pozostaly biologia, chemia i fizyka (kazdy przedmiot po 40 pytan)

Re: Medycyna - studia? | , 21-11-2002, 22:09

Marek Bieniek (mbieniek [at] poczta_nospam_onet.pl_invalid) napisales:

Czy dobry?... Cóż - jeśli chcesz pracować w zawodzie, który ma opinie najbardziej skorumpowanego i uprawianego przez samych sukinsynów bez serca i rozumu, a jednocześnie zarabiać mniej niż połowę średniej krajowej, z wątpliwą perspektywą poprawy po 6-8 latach od ukończenia studiów (prywatny gabinet), byc obiektem powszechnej nienawiści jako dystrubutor pavulonu i przyjmowacz łapówek, a jednoczesnie nie zawsze zarobić na benzynę do samochodu, który kupili ci rodzice (bo na nowy z pensji nie odłożysz, choćbyś chciał) - idź na medycynę i pracuj jako lekarz w Polsce.
To, co sądzi społeczeństwo średnio mnie obchodzi. I tak każdemu się dostaje :) Ale z tego, co piszesz nie wygląda na to, że jesteś zadowolony z sytuacji lekarzy w Polsce... IMO jest tak, że u nas z zarobków mogą być zadowoleni tylko ci, którzy pracują w dużych firmach prywatnych, albo oddziałach zagranicznych firm - czyli marketingowcy i informatycy. Rzeczywiście żaden z lekarzy, których znam wygląda na bogatego. A informatycy już pod koniec studiów zaczynają zarabiać tyle co przeciętny lekarz w przychodni ;)

Nie wiem, studiowałem tylko medycynę. Wiem natomiast, ze koledzy na innych kierunkach mieli więcej czasu, niektórzy pracowali już w czasie studiów (zwłaszcza marketingowco - zarzadzający - bankowościowo - finansiści i informatycy)- na medycynie to raczej niemożliwe.
Czyli czas jest tylko na naukę. Muszę się zastanowić, bo liczyłem na to, że od drugiego roku zacznę pracować.

Można zrobić staż. Bez niego nie dostaniesz prawa wykonywania zawodu.

Trwa (ZTCW) 4 lub 5 lat (moja na przykład 5, 4 zdaje się, ze medycyna rodzinna...). Teoretycznie nie jest potrzebna. W praktyce bez specjalizacji (zrobionej lub w trakcie / przyszłości) nie zatrudnisz się nigdzie jako lekarz. Jako akwizytor (rep) - owszem.
Czyli będę miał najmniej 29 lat, kiedy będę w miarę wykwalifikowanym lekarzem. Medycyna jako nauka bardzo mi się podoba, ale jeśli chodzi o sprawy kariery - inny zaczynają ją już pięć lat wcześniej. A jednak kasa jest potrzebna.

Spośród tegorocznych absolwentów łódzkiej AM prace dostało 5. Wszyscy mieli dyplomy z wyróznieniem, wszyscy są na etatach rezydenckich (czyli refundowanych centralnie, szpitale im nie płacą). Roczniki z reguły liczą 200 - 250 - 300 osób.(źródło - ostatni numer Gazety Lekarskiej) Tak wygląda.
Czyli dobra uczelnia i dobre wyniki nie dają pewności zdobycia pracy... A co z resztą tych absolwentów? Bezrobotni? Co właściwie może robić lekarz po studiach (i stażu), jeśli nie pracować w państwowej placówce (przychodnia, szpital).

Najlepiej płatne?... Oficjalnie, czy w gabinecie, czy w łapówkach?... Oficjalnie wszyscy zarabiają podobne grosze. Stawki gabinetowe są różne, ale podobne co do rzędu wielkości. Co do łapówek - popytaj w kolejkach... :
Na łapówki nie liczę. Prywatny gabinet byłby dobry, ale nie każdy może go otworzyć - wiwle specjalizacji wymaga sprzętu...

Studia były OK...
_Studia_. A co później?

Zastanów się jeszcze raz czy na pewno tego chcesz i powodzenia tak czy inaczej.
Chcę, bo mi się to podoba. Ale sytuacja jest taka, że powinienm też myśleć o późniejszym okresie - niestety zainteresowania to jedno, a zdobywanie pieniędzy - drugie...

Więc zobaczymy. Muszę szybko podjąć decyzję, bo dobrzy byłoby zacząć się uczyć do egazminów co najmniej rok wcześniej.

pozdrowienia, Luser

Re: Medycyna - studia? | Marek Bieniek, 21-11-2002, 22:25

On Wed, 20 Nov 2002 21:45:55 +0000 (UTC), luser [at] space.pl (Luser) wrote:

Witam,

Pewnie czytacie pytanie takie, jak moje czesto... Ale pozwole sobie jeszcze raz zapytac: czy studia medyczne to dobry wybor?
Czy dobry?... Cóż - jeśli chcesz pracować w zawodzie, który ma opinie najbardziej skorumpowanego i uprawianego przez samych sukinsynów bez serca i rozumu, a jednocześnie zarabiać mniej niż połowę średniej krajowej, z wątpliwą perspektywą poprawy po 6-8 latach od ukończenia studiów (prywatny gabinet), byc obiektem powszechnej nienawiści jako dystrubutor pavulonu i przyjmowacz łapówek, a jednoczesnie nie zawsze zarobić na benzynę do samochodu, który kupili ci rodzice (bo na nowy z pensji nie odłożysz, choćbyś chciał) - idź na medycynę i pracuj jako lekarz w Polsce.

A konkretniej: * Do czego szczegolnie przylozyc sie przed egzaminami?
Do wszystkiego, co w testach. Zdobyć testy i kuć.

* Jak wygladaja egzaminy (np. stopien trudnosci)?
Które? Wstępne? W porównaniu z niektórymi już na studiach, to male piwo. W porównaniu z maturą - nieco trudniej, więcej stresu.

* Czy studia roznia sie bardzo od innych?
Nie wiem, studiowałem tylko medycynę. Wiem natomiast, ze koledzy na innych kierunkach mieli więcej czasu, niektórzy pracowali już w czasie studiów (zwłaszcza marketingowco - zarzadzający - bankowościowo - finansiści i informatycy)- na medycynie to raczej niemożliwe.

* Czy latwo jest "przezyc" pierwszy rok?
Circa about 80% 'przeżywa', więc ani zbyt łatwo, ani zbyt trudno

* Co jest najtrudniejsze na studiach (chodzi mi o zagadnienia)?
Za ogólne pytanie. Wszystko bywa trudne, co będzie trudne dla ciebie - zależy od twoich predyspozycji, umiejętności, zamiłowań.

* Czy jest duzo nauki (bynajmniej nie licze na latwe studiowanie, ale myslalem o studiowaniu dwoch kierunkow - na innych studiach pewnie bym sobie poradzil, ale slyszalem, ze medycyna jest bardzo trudna...)?
Dużo. Porównywalną ilość materiału do opanowania (czytaj zakucia)oferuje chyba tylko prawo.

* Jakie cwiczenia praktyczne sa na studiach (co sie robi na zajeciach takich, jak laboratoria na innych kierunkach)?
Zależnie od kliniki - albo siedzi się w kafejce, albo chowa przed profesorem gdzie się da, żeby asystenta nie obciapał, że ćwiczeń nie robi, albo rozmawia się z asystentem albo / i bada pacjentów samemu albo /i z asystentem... ;) Czasem wejdzie się do sali operacyjnej, czasem poogląda pacjentów w poradni, czasem zobaczy jakieś ciekawsze badanie... Różnie bywa. Spora część ćwiczeń to prelekcje. (np. 8.00 - 10.30 prelekcja, 10.30 - 11.15 przerwa, 11.15 - 12.15 ćwiczenia przy łóżku chorego...) Oczywiście każda klinika jest inna, asystenci również różnią się znacznie między sobą...

* Co mozna po 6 latach studiowania?
Można zrobić staż. Bez niego nie dostaniesz prawa wykonywania zawodu.

Ile trwa specjalizacja i czy jest konieczna do wykonywania zawodu?
Trwa (ZTCW) 4 lub 5 lat (moja na przykład 5, 4 zdaje się, ze medycyna rodzinna...). Teoretycznie nie jest potrzebna. W praktyce bez specjalizacji (zrobionej lub w trakcie / przyszłości) nie zatrudnisz się nigdzie jako lekarz. Jako akwizytor (rep) - owszem.

* Jak wyglada obecnie polski rynek pracy dla absolwentow medycyny?
Spośród tegorocznych absolwentów łódzkiej AM prace dostało 5. Wszyscy mieli dyplomy z wyróznieniem, wszyscy są na etatach rezydenckich (czyli refundowanych centralnie, szpitale im nie płacą). Roczniki z reguły liczą 200 - 250 - 300 osób.(źródło - ostatni numer Gazety Lekarskiej) Tak wygląda.

Czy trudno o prace? Jakie specjalizacje sa najlepiej platne i dajace najwieksza pewnosc zdobycia pracy?
Najlepiej płatne?... Oficjalnie, czy w gabinecie, czy w łapówkach?... Oficjalnie wszyscy zarabiają podobne grosze. Stawki gabinetowe są różne, ale podobne co do rzędu wielkości. Co do łapówek - popytaj w kolejkach... :

I licze oczywiscie na inne uwagi na temat studiow :) Szczegolnie prosze o odpowiedz studentow i bylych studentow...:)
Studia były OK... Zastanów się jeszcze raz czy na pewno tego chcesz i powodzenia tak czy inaczej.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek (at) poczta onet pl) "Fenytoina może powodować zaburzenia proarytmogenne..." (dr A. O.)

Re: Medycyna - studia? | Adam, 21-11-2002, 22:28

Użytkownik "jurek" napisał w wiadomości news:arittp$2dl$1 [at] news.tpi.pl...
Od kilku lat na egzaminie wstepnym nie ma juz jezyka obcego. Pozostaly biologia, chemia i fizyka (kazdy przedmiot po 40 pytan)

OPS... ale plama,,, przepraszam, za moich czasow byl, a potem sie srednio tymi egzaminami interesowalem..

Adam

ps: mimo wszystko jeden jezyk dobrze jest znac - minimum jeden...

A.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Anestezjologia i intensywna opieka. Klinika i pielęgniarstwo Anestezjologia i intensywna opieka. Klinika i pielęgniarstwo

Neurocybernatyka teoretyczna Neurocybernatyka teoretyczna

Psychiatria. Repetytorium Psychiatria. Repetytorium

Zarys pediatrii Podręcznik dla studiów medycznych Zarys pediatrii Podręcznik dla studiów medycznych

Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli