Tagi

rozdzielczosc computer monitor vision okular wadliwy ostry wzrok zbieznosc komputer

Fora dyskusyjne

zobacz Wada wzroku (0)

zobacz antyrefleks (17)

zobacz Słaby wzrok. (3)

zobacz Pytanie o Wzrok (1)

zobacz Prośba o pomoc. (2)

zobacz refundacja okularów przez pracodawce (4)

zobacz Rozmazane promienie i lekki ból (1)

zobacz Nosić okulary czy to wina czegoś innego ? (1)

zobacz okulary (1)

zobacz Lepiej patrzyć na małe literki czy na duże? (1)

zobacz oczy a informatyka (2)

zobacz Monitor dla krótkowidza (2)

zobacz Nowe okulary i problem (6)

zobacz Czy powinnam mieć okulary przy komputerze? (11)

zobacz do kiedy sie powieksza wada wzroku? (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » oczy,okulary, monitor - doradźcie

oczy,okulary, monitor - doradźcie

mraw, 01-12-2002, 12:47

Witam, Czy ma sens kupowanie okularów antyrefleksyjnych (czy jakoś tak...) przy zdrowych (?) oczach ze względu na kilkunastogodzinne siedzenie przed monitorem? Oczy mi łzawią i w ogóle reagują zmęczeniem, o higienie pracy wiem, ale realia są jakie są... Więc czy warto jakieś ochronne:) "gogle" kupić? Poradźcie, proszę...

pozdrawiam mrawcia

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Yellow Peril, 01-12-2002, 14:24

Jednostka prawdopodobnie myslaca , mraw [at] NOSPAM.gazeta.pl napisala:
Witam, Czy ma sens kupowanie okularów antyrefleksyjnych (czy jakoś tak...) przy zdrowych (?) oczach ze względu na kilkunastogodzinne siedzenie przed monitorem? Oczy mi łzawią i w ogóle reagują zmęczeniem, o higienie pracy wiem, ale realia są jakie są... Więc czy warto jakieś ochronne:) "gogle" kupić?
Moim zdaniem warto... znajdz dobrego optyka, zeby jakos "szkiel" i substancji filtrujacych byla jak najwyzsza - oczywiscie w granicach finansowego rozsadku.

Yellow Peril

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 01-12-2002, 14:51

Yellow Peril wrote:
Jednostka prawdopodobnie myslaca , mraw [at] NOSPAM.gazeta.pl napisala:

Moim zdaniem warto... znajdz dobrego optyka, zeby jakos "szkiel" i substancji filtrujacych byla jak najwyzsza - oczywiscie w granicach finansowego rozsadku.
Pierwsze to trzeba zmienic monitor. Jezeli juz teraz lzawia oczy, to albo ma zla rozdzielczosc pracy ( za wysoka) , albo za male odswiezanie, albo ma za maly rozmiar . I poza tym , praca kilkanacie godzin przed monitorem jest naturalna droga do slepoty.

I nic tutaj nie uratuja wzroku przed uszkodzeniem. Nowoczesne monitory maja wszystkie potrzebne filtry, okreslone europejskimi i swiatowymi normami bezpieczenstwa i zakladania dodatkowych okularow daje taki sam efekt jak jednoczesne noszenie dwoch par okularow przeciwslonecznych, czyli zmniejszenie intensywnosci obrazu i koniecznosc zwiekszenia jasnosci obrazu, i zwiekszenie mocy promieniowania.

Trzeba jasno i wyraznie powiedziec, ze sa na rynku monitory bardzo dobre, dobre , srednie i te gorsze. I do ciaglej, wielogodzinnej pracy nadaje sie naprawde niewiele monitorow. Zwiekszenie rozdzielczosci do 1024 x ... eliminuje od razu te srednie i czesc dobrych, a praca przy grafice, projektowanie, wymaga juz monitora minimum 19" i do specjalistycznego do autocada i projektowania.

Zmeczenie wzoku nastepuje wskutek prostej zaleznosci, ze dwa punkty, 2 linie na monitorze sa blizej siebie, niz rozdzielczosc katowa wzroku i dodatkowo, gdy obraz nie jest w 100% ostry, zmuszamy wzrok do rzeczy niemozliwej, czyli widzenia tego to jest na granicy mozliwosci wzroku. I kto zle widzi grafike, projekt z daleka, przybliza sie do monitora i znow prowadzi do kolejnej skrajnosci , czyli krotkowidztwa.

Zatem nieodpowiedni monitor + kilkanascie godzin pracy dziennie > prowadza szybko do utrwalanej wady wzroku. Zauwaz, z jakiej odleglosci sie oglada telewizor, a z jakiej patrz na monitor. A przeciez te relacje powinny byc zachowane. Telewizor masz 21, 25, 28 , 32" a monitor 15", 17" , 19" a porownaj teraz odleglosci.

Np. w MM masz mozliwosc testowania kilkunastu, 20 i wiecej , roznych monitorow i z latwoscia znajdziesz takie, ktore bardziej mecza wzrok i takie, przy ktorych wzrok wypoczywa i trzeba indywidualnie dobrac monitor pod swoje potrzeby i wlasciwosci wzroku.

Jacek
World's First Holographic Computer incorporating Self(EGO) Technology fit to solve NP problems (knapsack algorithm). Setting 3D holograms generating 4D-space environments. Pseudo-holographic 3D Projector/3DTV.

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Zynkt, 01-12-2002, 15:06

Użytkownik mraw w wiadomości do grup dyskusyjnych > Witam,

Oczy mi łzawią i w ogóle reagują zmęczeniem, o higienie pracy wiem, ale realia są jakie są... Więc czy warto jakieś ochronne:) "gogle" kupić? Poradźcie, proszę...

pozdrawiam mrawcia
Na początek proponuję ustawić częstotliwość odświeżania ekranu na 100 Hz (np. programem Powerstrip) i zmniejszyć kontrast obrazu.

-- Zynkt

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Tinue, 01-12-2002, 16:24

mraw wrote:
Witam, Czy ma sens kupowanie okularów antyrefleksyjnych (czy jakoś tak...) przy zdrowych (?) oczach ze względu na kilkunastogodzinne siedzenie przed monitorem? Oczy mi łzawią i w ogóle reagują zmęczeniem, o higienie pracy wiem, ale realia są jakie są... Więc czy warto jakieś ochronne:) "gogle" kupić?
Od dwóch tygodni używam szkieł z antyrefleksem i zauważyłam, że w końcu przestałam odchodzić od monitora z oczami czerwonymi jak u królika-albinosa :-) Zdecydowanie polecam takie szkła, zwłaszcza, że nie są drogie (70zł za komplet w L'Optique).

-- Uważam za rzecz wskazaną, by zrozumieć innego | TiNUE cyberHYENA człowieka jako zwierzę, zanim gotów jestem | ~crocuta crocuta~ poznać go jako istotę ludzką. | tinue#tlen.pl - John Steinbeck hieny.kv.net.pl

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Tusia, 01-12-2002, 17:19

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości news:27432-1038743516 [at] pd57.katowice.sdi.tpnet.pl...
Yellow Peril wrote:
[ciach]
Zatem nieodpowiedni monitor + kilkanascie godzin pracy dziennie prowadza szybko do utrwalanej wady wzroku. Jacek
Jedna wielka bzdura! Jedyne co powoduje monitor to zmeczenie oczu a nie wada. Twoje poglady sa lekko przestarzale, tak uwazano kilka, kilkanascie lat temu. Oczywiscie nie chce Cie obrazic w zaden sposob, ale ten problem dosc czesto powraca na grupe, wiec nawet nie chce mi sie tlumaczyc... A okulary z antyrefleksem warto kupic, zapewniaja komfort pracy przed komputerem i mniejsza meczliwosc oczu. Pozdrawiam

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 01-12-2002, 17:25

Tinue wrote:
mraw wrote:

Od dwóch tygodni używam szkieł z antyrefleksem i zauważyłam, że w końcu przestałam odchodzić od monitora z oczami czerwonymi jak u królika-albinosa :-) Zdecydowanie polecam takie szkła, zwłaszcza, że nie są drogie (70zł za komplet w L'Optique).
Calkiem mozliwe, ze mialas stary monitor, bez powloki antyrefleksyjnej, ktory nie spelnial normy bezpieczenstwa. Wszystkie nowe monitory maja fabrycznie nanoszona powloke antyrefleksyjna. A zatem bez sensu jest filtrowanie tego, czego juz nie ma.

Niestety zaimportowano tysiace uzywanych monitorow z zagranicy, ktore nie spelnialy juz tam norm bezpieczenstwa i tak jak sie zapisuje okulary, tak sie powinno zapisywac monitor, odpowiedni dla wykonywanej pracy.

Niestety wiele osob nie stac na kupno profesjonalnego monitora odpowiedniej jakosci i wykonujac prace graficzne, a nawet ogladajac strony internetowe , uzywaja niewlasciwej rozdzielczosci, zle dobranej jasnosci, kontrastu, czestotliwosci odswiezania i uzywaja starych, wypalonych monitorow, ktore wyraznie maja uszkodzona zbieznosc.

Najlatwiej to sprawdzic uzywajac lupy i ogladajac czarno biala grafike, tekst, w naroznikach i na srodku ekranu. Czym bardziej zbieznosc jest uszkodzona, tym wiecej zobaczymy kolorowych rozbarwien wokol liter, lini.

Zbieznosc ustawiana jest fabrycznie i zazwyczaj nie da sie juz wtedy nic zrobic i taki monitor przestaje pelnic swoja funkcje, a staje sie przyczyna boli glowy, zaczerwienionych oczu i kolejnych problemow zdrowotnych.

Efekt zaczerwienionych oczu nie ma wiele wspolnego z odblaskiem, gdyz nie wystepuje podczas przebywania nad morzem, w dobrze naslonecznionych dniach. Zaczerwienione oczy, to efekt braku nalezytego oswietlenia i zwyklego przemeczenia , ktore prowadzi do przekrwienia galki ocznej.

Wystarczy przeczytac fragment ksiazki przy latarce, aby oczy od razu byly przekrwione i cale czerwone.

Zatem dobry monitor to 99% ochrony dla wzroku. Gdy jest wadliwy to nalezy z niego zrezygnowac lub korzystac krocej, rzadziej i do tych aplikacji, ktore nie sa zwiazane z grafika wysokiej rozdzielczosci. A gdy wykazuje brak zbieznosci i widac rozbarwienia kolorow, to nalezy go oddac do autoryzowanego serwisu fabrycznego, w celu regulacji.

Naprawa wadliwego monitora okularami antyrefleksyjnymi jest niedopuszczalna, gdyz nie eliminuje pierwotnej wady. Zastosowane filtry moga ukryc rozbarwienia i poprawic wyrazistosc obrazu, ale monitor nadal jest wadliwy i juz do pracy z grafika wysokiej rozdzielczosci sie nie nadaje. Nie warto zatem oszczedzac na monitorze , ktorego uzywamy kilka lat i kupic na raty mozliwie najlepszy. Miesiecznie zaplacimy 50 zl przez 3 lata, ale oszczedzimy wzrok.

Niestety nie ma w Polsce procedury komisyjnego niszczenia wadliwych monitorow, a taki powinien byc obowiazek, aby produkty mogace stanowic zagrozenie dla zdrowia nie dostawaly sie do obiegu handlowego.

Niestety do Unii Europejskiej wchodzimy dopiero za 2,5 roku i do tego czasu tony zlomu komputerowego, a w tym starych, zuzytych monitorow z likwidacji, kasacji i zlomowisk, czy ze smietnikow, trafily pod strzechy.

Jacek
World's First Holographic Computer incorporating Self(EGO) Technology fit to solve NP problems (knapsack algorithm). Setting 3D holograms generating 4D-space environments. Pseudo-holographic 3D Projector/3DTV.

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 01-12-2002, 18:09

Tusia wrote:
Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości news:27432-1038743516 [at] pd57.katowice.sdi.tpnet.pl... [ciach]

Jedna wielka bzdura!
Dlaczego sie niekompetetnie wypowiadasz publicznie. Fabryznie nowy monitor musi spelniac szereg norm bezpieczenstwa i takze te, ktore gwarantuja, ze nie bedzie stanowil zagrozenia dla zdrowia. Normy te obowiazujaca na calym swiecie i sa szczegolnie ostre w krajach Unii Europejskiej. Jedyne co powoduje monitor to zmeczenie oczu a nie
wada.
Jak mozesz pisa ctakie glupoty. Wadliwy monitor bezposrednio prowadzi do utrwalanej wady wzroku.

Twoje poglady sa lekko przestarzale, tak uwazano kilka,kilkanascie lat temu.
Nie pisz bzdur. Kilkanascie lat temu zadne monitory nie spelnialy obecnych norm bzpieczenstwa.

Oczywiscie nie chce Cie obrazic w zaden sposob, ale ten problem dosc czesto powraca na grupe, wiec nawet nie chce mi sie tlumaczyc... A okulary z antyrefleksem warto kupic, zapewniaja komfort pracyprzed komputerem i mniejsza meczliwosc oczu.
Nie wiem czy handlujesz tymi okularami i dlatego tak je reklamujesz, ale pierwotna przyczyna zmeczenia oczu, jest itensywny wysilek miesni galki ocznej, zwiazanej z koniecznoscia dopasowania otrosci wzroku do ogladanych szczegolow na monitorze. Rozdzielczosc katowa oczu jest okreslona i stala. I zwiekszajac rozdzielczosc na malym monitorze, latwo osiagamy wartosc graniczna, dla ktorej dwa sasiadujace piksle zlewaja sie w jeden lub nie sa rozrozniane. Dlatego zwiekszajac rozdzielczosc grafiki nalezy kupowac coraz wiekszy monitor.

Ale gdy monitor jest kilkuletni i wykazuje wade rozbieznosci w postaci kolorowych rozbarwien wokol czarnych punktow i lini, to jedynym rozwiazaniem jest jego naprawa, fabryczna korekcja ustawien zbieznosci, albo zmniejszenie rozdzielczosci.

Zadne okulary nie maja wplywu na poprawe wady rozdzielczosci uszkodzonego monitora. Oczywiscie dodatkowy filtr , ktory filtruje rozbarwienia, poprawia ostrosc obrazu i z nieostrego, rozmytego,za szklanym filtrem staje sie bardziej ostry. Ale jest to efekt filtracji barw i odfiltrowania tych rozbarwien o malej intensywnosci wokol przedmiotow i obiektow graficznych.

Ale filtrowanie jednoczesnie zmniejsza jasnosc obrazu. Zwiekszenie jasnosci obrazu natomiast dalej zwieksza wade rozbieznosci, czyli jest to rozwiazanie niepopularne, szczegolnie w przypadku nie starych monitorow, ktore spelnialy normy bezpieczenstwa i fabrycznie zostaly wyposazone w filtry i powloki antyrefleksyjne.

Refleksyjnosc nie przeszkadza, bo gdyby tak bylo, to bolalaby by nas oczy podczas pobytu nad morzem, ogladania fal oswietlonych sloncem i byloby zaczerwienione.

Zatem nie istnieje ersatz, ktory moze naprawic wadliwy monitor bez jego naprawy. Monitor 3-5 letni , gdy intensywnie eksploatowany, nalezy juz uznac za zuzyty i poddac badaniom diagnostycznym i sprawdzic czy spelnia obowiazujace normy. Szczegolna uwage nalezy zwrocic na brak zbieznosci , ktory mozemy stwierdzic po licznych kolorowych rozbarwieniach wokol czarnych elementow graficznych w naroznikach ekranu.

Co wiecej. Kupujac nowy monitor, powinnismy z lupa dokladnie zbadac obraz we wszystkich miejscach ekranu, a szczegolnie w naroznikach. I celu badania zbieznosci monitorow sluza programy testujace, ktorych uzywaja autoryzowane serwisy fabryczne , albo inne testy, ktore mozna sciagnac z internetu.

Ogladanie nieostrego obrazu mozna jedynie porownac do noszenia zle dobranych okularow, albo do noszenia okularow przez osobe bez wady wzroku.

Dziecinne sa komentarze, ze mozna uzytkowac wadliwy monitor. Nowy monitor kosztuje od 500 zl do 1000 zl , 1500 zl. Ale juz za 500 zl mozna kupic w Polsce nowy monitor 17" o przyzwoitej rozdzielczosci i naprawde nie warto oszczedzac i narazac swojego zdrowia.

Niestety w zakladach pracy, firmach, pracownicy moga nie miec wplywu na zakup nowych monitorow . Ale mozna zawsze pozyczyc lupe i samodzielnie zbadac zbieznosc monitora, ktory uzywamy przez wiele godzin.

Lupa za 5 zl z targu, latwo wykryjemy kolorowe rozbieznosci w naroznikach. Lupa nam pomoze rowniez przy zakupie nowego telewizora. Z latwoscia zauwazymy rozbieznosci obrazu kontrolnego, kolorowe rozbarwienia wokol liter, znakow graficznych.

Okulary mozna sobie kupic jak ktos chce, ale nie naprawia one wadliwego monitora, ktory po prostu trzeba oddac do serwisu albo wyrzucic. Niestety, monitory kosztowaly w Polsce dosyc duzo i utrwalil sie nawyk odsprzedawania starego sprzetu komputrowego i wile osob uzywa 10 letnich, zuzytych i wadliwych monitorow, bo nie stac ich na nowy.

zakup nowego monitora 17" juz za 500 zl moze byc rozwiazaniem. zakup ratalny to mniej niz 50 zl miesiecznie a wzrok trzeba szanowac.

Zatem nie wypowiadam sie w ogole o okularach. Ale nawet rozowe okulary nie zlikwiduja wady monitora. Gdy wada ta, to rozbieznosc barw to jego przydatnosc do pracy jest zadna i nalezy sie powstrzymac od pracy przy tym monitorze, albo oddac go do autoryzowanego serwisu fabrycznego, ktory dysponuje bardzo drogim i specjalistycznym systemem do automatycznej regulacji ostrosci.

Jacek

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Tusia, 01-12-2002, 19:07

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości news:5488-1038755376 [at] pd57.katowice.sdi.tpnet.pl...
Dlaczego sie niekompetetnie wypowiadasz publicznie. Fabryznie nowy monitor musi spelniac szereg norm bezpieczenstwa i takze te, ktore gwarantuja, ze nie bedzie stanowil zagrozenia dla zdrowia. Normy te obowiazujaca na calym swiecie i sa szczegolnie ostre w krajach Unii Europejskiej.
Nie posadzaj mnie o niekompetencje, lecz przeczytaj co napisales. Monitory nie powoduja wad wzroku! Jesli sadzisz ze jest inaczej, to nie pisz esejow o monitorach i Unii Europejskiej (bo po co), lecz napisz w jaki wedlug Ciebie sposob wplywaja one na krzywizne rogowki (bo na nieprawidlowej krzywiznie rogowki polega wada refrakcji).

Jedyne co powoduje monitor to zmeczenie oczu a nie

Jak mozesz pisa ctakie glupoty. Wadliwy monitor bezposrednio prowadzi do utrwalanej wady wzroku.
Jak wyzej, czekam na dowod, ciekawa jestem jak to sie dzieje ;)

lat temu.
Nie pisz bzdur. Kilkanascie lat temu zadne monitory nie spelnialy obecnych norm bzpieczenstwa.
No i znowu o monitorach... Chyba nie zauwazyles, ze pisalam o wplywie ww na wade refrakcji (i pogladach na ten temat), a nie o normach bezpieczenstwa.

komputerem i mniejsza meczliwosc oczu.
Nie wiem czy handlujesz tymi okularami i dlatego tak je reklamujesz,
[ciach]

Heh, nie handluje niczym ;) Po prostu mam wielu znajomych stosujacych te okulary i znam ich opinie.

[duze ciach]

P.S. Jestes okulista? Pozdrawiam

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 01-12-2002, 20:25

Tusia wrote:
Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości news:5488-1038755376 [at] pd57.katowice.sdi.tpnet.pl...

Nie posadzaj mnie o niekompetencje, lecz przeczytaj co napisales. Monitory nie powoduja wad wzroku!
No wlasnie powoduja. Mam kilka starszych monitorow , ktore z latwoscia doprowadza uzytkownika do pogorszenia wzroku. Jezeli jestes zainteresowana testami, to moge je udostepnic bezplatnie.

Jesli sadzisz ze jest inaczej, to nie pisz esejow o
monitorach i Unii Europejskiej (bo po co), lecz napisz w jaki wedlug Ciebie sposob wplywaja one na krzywizne rogowki (bo na nieprawidlowej krzywiznie rogowki polega wada refrakcji).
Ok. Tutaj jest definicja z Wiem Onetu: " Refrakcja oka, załamywanie promieni świetlnych przechodzących przez wszystkie struktury optycznego układu oka, zwłaszcza przez rogówkę, soczewkę, ciało szkliste. Średnio wartość refrakcji całego układu optycznego wynosi ok. 58,46 dioptrii, z tym że udział poszczególnych struktur wynosi: 45,0 D - rogówka, 13,0 D - soczewka, 0,46 D - ciało szkliste.

Wyróżniamy następujące wady refrakcji:

1) krótkowzroczność,

2) nadwzroczność,

3) astygmatyzm, czyli niezborność wzrokowa. "

I ostatnio byly publikowane wyniki badan, potwierdzajace ze zmiana refrakcji jest odwracalna jedynie w jednym kierunku. Czyli jeden kierunek zmiany refrakcji jest progresywny, a drugi rewersyjny. Czyli osoba zdrowa, bez wady wzroku, poddana testom z ukladem optycznym, w wyniku ktorej nastapi zmiana refracji, w wyniku akomodacji , uzyska zdolnosc do ostrego widzenia i przyzwyczai sie do nowego ukladu optycznego. W jednym kierunku ta zmiana ma charakter progresywny, to znaczy, usuniecie ukladu optycznego, powoduje, ze zmiana pozostaje utrwalona i nieodwracalna. Zmiana refrakcji w druga strone jest rewersyjne, czyli odwracalna i po usunieciu dodatkowego ukladu optycznego, narzad wzroku wykazuje zdolnosc do przywrocenia pierwotnej wartosci refrakcji. Te wyniki badan byly publikowane w internecie i sa dostepne. I modelem ukladu optycznego , zmieniajacego refrakcje, jest wlasnie monitor , ktorego obraz jest nieostry, odleglosc elementow graficznych obrazu jest mniejsza lub na granicy rozdzielczosci katowej wzroku.

Jak wyzej, czekam na dowod, ciekawa jestem jak to sie dzieje ;)
Nie ma sie z czego smiac. Te badania zostaly opublikowanego i ja je czytalem z CNN, ale jak siedzisz w branzy to masz do nich dostep z czasopism specjalistcznych.
lat temu.

No i znowu o monitorach... Chyba nie zauwazyles, ze pisalam o wplywie ww na wade refrakcji (i pogladach na ten temat), a nie o normach bezpieczenstwa.
Raz jeszcze. Test jest prosty. Majac do dyspozycji uklad optyczny, mozesz u osoby zdrowej doprowadzic do widzenia tak rozmytego, czyli niezbieznego obrazu, jak ten na wadliwym monitorze. Dzieki akomodacji i zdolnosci filtracji obrazu i rozpoznawania szczegolow, takze ten nieostry na monitorze bedzie rozpoznawalny, ale wystapi szybki efekt zmeczenia oczu, bol glowy, zaczerwienienie.

I teraz zbadaj ukld optyczny swoich okularow, czy zmieniaja refrakcje ? Nie zmieniaja. Mowisz ze dzialaja antyodblaskowo, maja filtr. Ale monitorow z efektem odblaskowym, juz od dawna nie ma na rynku. Jest powlowa antyodblaskowa naniesiona na ekran i to fabrycznie, trwale. Zatem te okulary nie dzialaja na monitorze antyodblaskowym. A jak dzialaja na nim. Gdy obraz jest niesotry, czyli wystepuja kolorowe rozmycia wokol czarnych elementow graficznych. To filtracja oczywiscie zmniejsza poziom tych kolorowych rozmyc, przez ich filtracje i pozornie zwieksza ostrosc obrazu.

Tylko efekt filtracji zalezy przeciez od uzytego szkla, jego barwy, warstw filtracyjnych. A to wszystko dokladnie masz juz zabudowane w nowych monitorach, ktore spelniaja ostre kryteria bezpieczenstwa szwedzkich norm .

Masz racje, ze dodatkowy filtr szklany przed monitorem zwieksza ostrosc obrazu. Ale dodatkowo zmniejsza jasnosc obrazu. I mas zdo wyboru dodatkowy filtr szklany + zwiekszenie jasnosci. I zwiekszenie jasnosci dokladnie poteguje efekt nieostrosci obrazu. Jezeli ktos naprawia monitory, to z tylu przy transformatorze jest regulacja napiecia, umozliwiajaca zwiekszenie jego jasnosci. Ale jak przesterujesz, to obraz staje sie jasniejszy, ale spada kontrast i staje sie mniej ostry.
komputerem i mniejsza meczliwosc oczu. [ciach]

Heh, nie handluje niczym ;) Po prostu mam wielu znajomych stosujacych te okulary i znam ich opinie.
Ale nikt nie wypowiada sie o tych okularach, ktore sa wszedzie reklamowane.

Istotna jest przyczyna wady i minimum logiki.

Mam nowy monitor , spelniajacy europejskie normy bezpieczenstwa , z wielowarstwowa powloka antyrefleksyjna. Czy podwojny filtr jest lepszy od filtru fabrycznego, ktory zostal nalozony fabrycznie i odpowiada obowiazujacym normom ?

Musisz to udowodnic.

Mam stary monitor, wypalony, obraz jest nieostry, bez powloki antyrefleksyjnej

Czy okulary antyrefleksyjne beda pomocne ?

Okulary wypelnia swoja funkcje w zakresie swojej nazwy, czyli wyeliminuja refleksy, ale przeciez nie naprawia monitora. I obraz nadal bedzie nieostry, szcegoly rozmyte, nadal bedziesz odczuwala bol glowy, przemeczenie.

Gdyz nadal bedziesz realizowala model optyczny ogladania ostrego obrazu , ale tym razem przez uklad optyczny, zmieniajacy refrakcje.

Zatem okulary nie sluza do naprawy uszkodzonego monitora, ktorego obraz jest nieostry, w wyniku utraty rozbieznosci i nie taki jest ich cel stosowania.

Czy obraz na monitorze jest ostry, czy wolny od wad geometrii, to naprawde latwo sprawdzic przy uzyciu kazdej, nawet najtanszej lupy za 5 zl z targu. Nieostrosci obrazu najlatwiej zauwazyc w naroznikach monitora i doprawdy , nie bedziesz miala problemow ze stwierdzeniem, ktory monitor jest wadliwy i doprowadzi do bolu glowy, szybkiego meczenia wzroku.
[duze ciacho]

P.S. Jestes okulista?
jestes okulista ?

Nalezy odrozniac przyczyny od skutkow. Uzytkownicy komputerow maja w domach kilka milionow komputerow i kilka milionow uzywanych, wieloletnich monitorow, pewnie kilkaset tysiecy z nich jest starszych niz 5-7 lat, w kilkadziesiat tysiecy jest starszych niz 10 lat.

Niestety w odroznieniu od telewizji, osoby siedza przy monitorze bardzo blisko, zbyt blisko, gdyz maja male biurka, waskie, male pokoje, malo miejsca na ustawienie monitora w odpowiedniej odleglosci.

Juz u dzieci ze szkoly podstawej widac, jak latwo i szybko traca wzrok od ciaglego siedzenia przy komputerze. I nawet dzieci z podstawowki juz o tym mowia i wiedza, ze Artur, czy Janek, nosi okulary, bo calymi godzinami siedzial przed monitorem i gral, gral , gral godzinami.

I z pewnoscia za 2-3 lata pojawi sie na monitorze komputerowym napisz, ze czeste uzywanie moze prowadzic do uszkodzenia wzoku i innych wad zdrowia. I zapewniam cie, ze wiele osob, ktore utracily wzrok w wyniku codziennej, wielogdzinnej i wieloletniej pracy przy monitorze, utracily wzrok, wystapia o wysokie odszkodowania i te odszkodowania zostana im wyplacone, ale to nie znaczy, ze wzrok zostanie im przywrocony lub wada usunieta. Z badan, z ktorymi sie zapoznalem. Wada jest autokorygowalna tylko w jednym kierunku.

I nikt nie mowi nawet o okularach, czy sa be, czy nie be. Okulary nie sluza do naprawy wadliwego monitora. Najpierw trzeba monitor naprawic, a potem myslec jak dzialaja okulary antyrefleksyjne.

Proponuje zatem test. ##################### Czy nawet nowe monitory, telewizory, moga wykazywac wady zbieznosci.

Niech kazdy wezmie swoja lub pozyczy lupe i uda sie jutro do sklepu z telewizorami i monitorami, ktore sa wlaczone i dokladnie z lupa zbada zbieznosc obrazu w naroznikach i jutro napisze jaki monitor ogladal i jakie stwierdzil czy nie wady zbieznosci.

A beda to przeciez nowe monitory i nowe telewizory, nie te stare, 5-10 letnie, przy ktorych bola nas oczy i mamy czerwone jak kroliki.

W telewizorach latwo zauwazyc brak zbieznosci gdy jest obraz kontrolny, ktory pojawia sie coraz rzadziej, albo patrzac nawet bez lupy na symbol i logo kanalu telewizyjnego w gornym prawym rogu obrazu.

Bywa tak, ze ten grafment grafiki, ktory ma byc bialy, jest lekko rozowy, granat zamienia sie w fiolet.

Zatem nie mozna udawac ze przyczyna nie istnieje i brudnej , nieposprzatanej podlogi zakrywac nowym dywanem, zeby tylko bylo ladnie. Kazdy potrafi sam zdiagnozowac swoj monitor i stwierdzic, czy obraz jest ostry, czy nieostry i jaka jest wielkosc tej rozbieznosci. Kazdy moze to zrobic nawet w tej chwili.

Ja mam monitor kilkuletni 17" firmy XXXXXXXX i juz w naroznikach pohjawily sie rozbieznosci, linie wokol logo przegladarki Netscape sa rozowe, zamiast biale, Linia pozioma u gory nie ma jednakowej grubosci i jest najciensza na srodku , a coraz grubsza z lewej i prawej strony.

I jakkolwiek te wady sa minimalne, to z latwoscia zauwazalne i oznaczaja, ze bede musial oddac monitor do serwisu w celu regulacji zbieznosci, a gdy korekta bedzie niemozliwe, zastapic nowym lub zmniejszyc istotnie czas korzystania z komputera.

Znam wielu projektantow, ktorzy pracuja pod programami cadowskim na minitorach 21" i niestety te monitory zakupione zostaly jako uzywane, kilkuletnie, bo taniej. I to ktore sa niewypalone, nie utracily zbieznosci, jasnosc i kontrast sa przyzwoite, nadal beda pracowaly ku zadowoleniu uzytkownikow, ale nawet w niektorych hipermarketach zauwazylem male monitorki od kas fiskalnych, ktore juz sa calkowicie wypalone, tak bardzo, ze na luminoforze jest wypalony staly obraz wzoru paragonu.

I naprawde, wierzaj mi (jak mowi moj kolega), okulary nie naprawia tych uszkodzonych monitorow, a ogladanie swiata przez rozowe okulary moze wprawdzie wprawic w lepszy nastroj, ale tego swiata nie przeciez nie zmieni, ani nie naprawi.

Jacek - World's First Holographic Computer incorporating Self(EGO) Technology fit to solve NP problems (knapsack algorithm). Setting 3D holograms generating 4D-space environments. Pseudo-holographic 3D Projector/3DTV.

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Tusia, 01-12-2002, 22:07

Sluchaj, napisales mi po raz trzeci o ile sie nie myle, to samo! Nie musisz mi pisac definicji, bo tak sie sklada, ze dokladnie poznalam te zagadnienia kiedys na zajeciach, napewno bardziej wnikliwie niz Ty. Wada refrakcji jest wada wrodzona, ktora ujawnia sie wraz ze zmniejszeniem plastycznosci - akomodacji. Nie wmowisz mi czegos innego, gdyz osoby uczace mnie sa autorytetami w dziedzinie okulistyki nie tylko dla mnie. Mysle, ze nie ma sensu dalej ciagnac tej dyskusji, bo napiszesz (skopiujesz) mi po raz kolejny twoje wywody z ktorymi po prostu sie nie zgadzam i nigdy nie zgodze (i ktorych nie mam ochoty juz czytac)

jestes okulista ?
Nie odpowiada sie pytaniem na pytanie

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 01-12-2002, 23:59

Tusia wrote:
Sluchaj, napisales mi po raz trzeci o ile sie nie myle, to samo!
Nieprawda.
Nie musisz mi pisac definicji, bo tak sie sklada, ze dokladnie poznalam te zagadnienia kiedys na zajeciach, napewno bardziej wnikliwie niz Ty.
Definicje musialem podac, poniewaz sie na nia powolujesz, a ona nic nie wnosi do tematu szkodliwego wplywu na wzrok przesiadywania godzinami przed wadliwym monitorem, ktory wykazuje brak zbieznosci.

Wada refrakcji jest
wada wrodzona, ktora ujawnia sie wraz ze zmniejszeniem plastycznosci - akomodacji.
Utrata plastycznosci rogowki nastepuje niezaleznie od wystapienia wady refrakcji, ktora chcesz uznac za genetyczna.

Nie wmowisz mi czegos innego, gdyz osoby uczace mnie sa autorytetami w dziedzinie okulistyki nie tylko dla mnie.
czy chcesz zatem powiedziec, ze osoba bez wady genetycznej refrakcji, latami, codziennie przesiadujac godzinami przed wadliwym monitorem, wyswietlajacym nieostry obraz, o niewlasciwej jasnosci, kontrascie i braku zbieznosci, nie pogorszy sobie wzroku ?

Jezeli tak twierdzisz, to podaj linki do publikacji naukowych, materialow konferencyjnych na ten temat. Ja o tym nigdy nie slyszalem, ani nikt nigdy tu nie wypowiadal, ze osoby bez wady wrodzonej (genetycznej) refrakcji, zachowaja zawsze sprawnosc wzroku.

Ile procentowo osob w populacji ma wade wrodzona refrakcji ?

Mysle, ze nie ma sensu dalej ciagnac tej dyskusji, bo napiszesz (skopiujesz) mi po raz kolejny twoje wywody z ktorymi po prostu sie nie zgadzam
Alez nigdy nie napisalas z czym sie nie zgadzasz. Monitor z uszkodzona zbieznoscia moge bezplatnie udostepnic do testow. Ja nie chce zwroku stracic i w tescie nie bede bral udzialu. Efekt jest taki, ze po 2-3 godzinach korzystania z niego, oczy staja sie czerwone i zaczynaja bolec od przekrwienia.

Korzystanie z innego monitora, kreslacego ostry obraz, nie wywoluje przekrwienia galek ocznych, nie wywoluje bolu oczu, nie wywoluje bolu glowy, nie meczy.

Drugi monitor tez moge udostepnic do testow.

i nigdy nie zgodze (i ktorych nie mam ochoty juz czytac)
Nie wiem z czym sie chcesz nie zgadzac, poniewaz nic na ten temat nie napisales. Jezeli z tym, ze intensywne uzywanie wadliwego monitora, ktory utracil zbieznosc, prowadzi do uszkodzenia wzroku. To niestety musisz to udowodnic, albo przedstawic publikacje naukowe, wyniki badan, ze rzeczywiscie nie prowadzi do uszkodzenia wzroku.

Nie odpowiada sie pytaniem na pytanie
Jezeli nie ma wiecej pytan to zamykam dyskusje.

Podstawa dyskusji na temat szkodliwosci jest udokumetowana wiedza. Aby twierdzic, ze wadliwy monitor nie szkodzi, trzeba to udowodnic, albo przedstawic wyniki badan, ze istotnie, wieloletnia praca przy wadliwych monitorach nie szkodzi na wzrok.

Tutaj , przy monitorach, ktore sa wadliwe, z uwagi na brak zbieznosci ( obraz nie jest ostry).

Beda zrodla referencyjne, wyniki badan i dowod nieszkodliwosci, wtedy powroce do tematu. Na dzien dzisiejszy ma ona charakter niemerytoryczny.

Na podobnej zasadzie pijak twierdzi, ze alkohol nie szkodzi, bo jeszcze zyje, a palacy dziadek, ze palenie papierosow nie szkodzi, bo dozyl sedziwego wieku.

Nie mozna w dniu dzisiejszym finansowac ze srodkow publicznych badan, ani publikowac ich wynikow, ze dlugotrwale uzywanie wadliwych monitorow prowadzi do uszkodzenia wzroku. Kraje bogate, bogate firmy, niezwlocznie wyeliminowaly monitory szklane CRT i zastapily je monitorami LCD, m.in. po to aby uniknac w przyszlosci spraw odszkodowawczych z tytulu roszczen za utrate zdrowia w wyniku wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Nie ma juz promieniowania, nie ma zadnych odblaskow, nie ma nieostrego obrazu, obraz jest zbiezny w kazdym punkcie.

Kto natomiast juz stracil wzrok od patrzenia godzinami w maly monitorek, przy wadliwym oswietleniu, zle dobranym kontrascie, jasnosci, temu sie samoistnie juz nie naprawi.

Sprawa mrugajacych monitorow z przeplotem, o niskiej czestotliwosci zostala zalatwiona radykalnie. Wszystkie zostaly wycofane z instytucji publicznych i wyzlomowane.

Podobna procedura czeka monitory CRT. Te niskiej jakosci, nie spelniajace kolejnej, zaostrzonej normy bezpieczenstwa i ochrony zdrowia, zostana usuniete z instytucj publicznych, z firm i utylizowane.

Co do noszenia okularow, to pokutuje nieuzasadnione mniemanie, ze intelektualistow poznaje sie po okularach i kto duzo czyta, ten musi nosic okulary, bo musi sobie uszkodzic wzrok.

Ale niestety wiele osob niszczy sobie sama, na wlasne zyczenie. Moj znajomy adwokat kupil sobie monitor chyba 15" i od razu ustawil rozdzielczosc na 1024 x i mnie oczy od razu zaczely bolec, a on biedak tygodniami, miesiacami siedzial przy tym monitorze i pisal pisma procesowe, korzystal z internetu i potem zobaczylem efekt w postaci okularow.

Zatem to jest elementarz, ze przyjmujac rozdzielczosc katowa wzroku za stala, zwiekszajac rozdzielczosc monitora, a nie zmieniajac jego rozmiaru, musimy sie bardziej zblizyc, aby rozpoznac te same szczegoly, albo oddalone od siebie linie.

Kazdy moze sam sobie teraz zrobic test i napisac na ekranie tekst standardowa czcionka i zmierzyc, z jakiej jeszcze odleglosci, przy jakiej rozdzielczosci monitora, bedzie rozroznial te czcionki. Czyli standardowy test badania wzroku z tablica znakow.

I niech kazdy wysle na grupe wynik testu.

Standardowa czcionka, wielkosc czcionki, rozdzielczosc monitora, wielkosc monitora, odleglosc od monitora , przy ktorej mozna te czcionki jeszcze rozroznic.

Nastepnym testem wlasnego wzroku jest narysowanie gesto cienkich pionowych i poziomych lini , np. w Paincie. I zmierzenie , z jakiej odleglosci od monitora, potrafimy jeszcze te linie policzyc (czyli ze nie zlewaja sie juz w szara plame).

To sa standardowe testy , dostepne w internecie, aby raz na tydzien, miesiac sprawdzic stan swojego wzroku.

Jezeli odleglosc bedzie sie szybko zmieniala w czasie, to warto te wyniki rejestrowac i przedstawic swojemu lekarzowi.

Jacek

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Tusia, 02-12-2002, 00:15

Nie bede nic cytowac, bo widze ze nie masz bladego pojecia o temacie ;) P.S. Jezeli pisze ze twoje slowa to bzdury, to chyba logiczne ze sie z nimi nie zgadzam ;P Szczerze ubawiona ;))))))))))))))))) Bez odbioru

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Michał Cieślicki, 02-12-2002, 01:02

begin www.oe.it-faq.pl Jacek quotation:

Twoje trollowanie i nieznajomosc tematu jest przerazajaca , a upor i usilowanie ukrycia wlasciwego problemu, sa szkodliwe.
Chłopie daj sobie spokój, przeszkadzasz ludziom, dla których jest przeznaczona ta grupa w wymianie poglądów i wprowadzasz niepotrzebny szum informacyjny. Naprawdę chcesz, żeby serwer news.tpi.pl przestał z Tobą któregoś dnia rozmawiać?

-- Michał Cieślicki | BOFH# 264799 | GG: 3429916 | OS: w3.pld.org.pl Bóg stworzył apcoh, aby ćwiczyć lamerów. I tak się tam właśnie dzieje. |> > > >> > uggc://jjj.lbfuv.nvc.cy/ncpbu/sbegharf.gkg <

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 02-12-2002, 01:51

To juz rozumiem, ze chodzi ci tylko o ten handelek okularkami a monitorka pewnie jeszcze nie widzialas. To jest ta swiecaca sie skrzynka na ktorej czytasz teraz moj post. Mowisz o jakims bladym pojeciu i masz racje. O monitorach wiesz zero.

Jezeli monitor jest wadliwy to rozowe okularki mu nie pomoga, tylko trzeba zrobic testy i pomiary zbieznosci, geometrii, jasnosci , stanu luminoforu i jezeli sa ok, a oczy dalej bola, to albo unikac monitora, albo zmniejszyc rozdzielczosc i sprawdzic. Jezeli nadal bola, to zwiekszyc czestotliwosc, isc do znajomych, do innego sklepu i przetestowac 10-20 roznych monitorow.

Znalezc taki , ktory spelnia norme, kresli ostry obraz, dobrac odpowiednia jasnosc, kontrakt, oswietlenie pomieszczenia i rozdzielczosc obrazu. teraz malo kto pracuje w trybie VGA, ale jest to najzdrowszy tryb dla pisania tekstow, potem 800x600, a przy 1024 trzeba juz miec minimum 17" lub 19".

Twoje unikanie problemu wadliwego monitora jest przerazajace i szkodliwe, gdyz moze narazic osobe korzystajaca z wadliwego monitora przez dlugi czas, na powazne dolegliwosci zdrowotne i doprowadzic do powaznej choroby.

To nie moze byc tak, ze chcesz sprzedac okulary, zrobic kase, a istotna przyczyne masz w ...... Swoimi dzialaniami i blednymi opiniami mozesz doprowadzic wiele osob do utraty zdrowia.

Marketing i dorazna kasa, nie moga zastapic obowiazujacych norm bezpieczenstwa i standardow przemyslowch, dotyczacych parametrow monitorow, jakie musza spelniac, aby zostaly dopuszczone do obrotu handlowego.

W UE, po kilku latach uzywania monitorow w instytucjach publicznych, administracji, monitory sa albo wycofywane i zastepowane nowymi, albo podlegaja ustawowej kontroli , badania zgodnosci parametrow z fabrycznymi i obowiazujacymi normami bezpieczenstwa i uzyskuja certyfikat dopuszczajacy i kolejna nalepke na obudowie, dokladnie tak samo jak samochody, podlegajace przegladom technicznym.

Jezeli w testach monitor nie spelnia norm, to jest wyofywany, gdyz moze zagrazac zdrowiu i pracodawca nie podejmie ryzyka sprawy odszkodowawczej za utrate zdrowia przez pracownika, w wyniku uzywania sprzetu niezgodnego z obowiazujacymi normami.

Twoje trollowanie i nieznajomosc tematu jest przerazajaca , a upor i usilowanie ukrycia wlasciwego problemu, sa szkodliwe.

To nie moze byc tak, ze komus choremu na raka skory mowisz, zeby nosil nosil koszule, bo wtedy raka nie widac i problem znika. I jak jest ktos chory, boli go, i usmierzysz mu bol, to jutro bedzie zdrowy.

Przyczyna, podstawowa przyczyna, zrodlo problemu, sa najwazniejsze.

I jezeli gdzies smierdzi w pomieszczeniu to nie nalezy sobie zatkac nosa i twierdzic, ze juz nie smierdzi, ale usunac zrodlo smrodu i zanieczyszczenia.

Na temat okularow nikt sie tutaj nie wypowiada, bo nie wskazalas jakie maja parametry. Ale twierdzenie , ze okulary czynia z uszkodzonego monitora sprawny, to jedynie tani chwyt reklamowy. Jeszcze gdyby byly czarne, to "nie widac problemu to go zapewne nie ma" ..

Ale idz w tych okulatach do serwisu RTV, czy monitorow komputerowych i patrzac na uszkodzone, nie sprawisz, ze ktorykolwiek sie sam nie naprawi.

Zatem nie trolluj wiecej i nie powoluj sie na autorytety, ktore nie istnieja. Obowiazuja normy bezpieczenstwa dotyczace monitorow, i albo monitor je spelnia, albo nie. Jezeli nie spelnia, to nie nalezy z niego korzystac.

Ten uszkodzony monitor z brakiem zbieznosci nadal czeka na smialka, ktory chce zobacz, co to znacza bolace czerwone oczy po 2-3 godzinach pracy na nim. Poza brakiem zbieznosci ma jeszcze mala jasnosc i zmniejszony kontrast.

Tusia wrote:
Nie bede nic cytowac, bo widze ze nie masz bladego pojecia o temacie ;) P.S. Jezeli pisze ze twoje slowa to bzdury, to chyba logiczne ze sie z nimi nie zgadzam ;P Szczerze ubawiona ;))))))))))))))))) Bez odbioru

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | grzegorz, 02-12-2002, 02:45

Witam, Czy ma sens kupowanie okularów antyrefleksyjnych (czy jakoś tak...) przy zdrowych (?) oczach ze względu na kilkunastogodzinne siedzenie przed monitorem? Oczy mi łzawią i w ogóle reagują zmęczeniem, o higienie pracy wiem, ale realia są jakie są... Więc czy warto jakieś ochronne:) "gogle" kupić? Poradźcie, proszę...

ja mialem ten sam problem dopoki sobie nie kupilem przyzwoitego filtru na monitor

grzegorz

Re: | Jacek, 02-12-2002, 03:43

Michał Cieślicki From: Michał Cieślicki Message-ID: NNTP-Posting-Host: pe174.gliwice.sdi.tpnet.pl X-Complaints-To: usenet [at] tpi.pl wrote:

Chłopie daj sobie spokój, przeszkadzasz ludziom, dla których jest przeznaczona ta grupa w wymianie poglądów i wprowadzasz niepotrzebny szum informacyjny.
Przeciez to ty trollu przeszkadzasz w dyskusji, zasmiecasz ciagle watek offtopickiem, naruszajac netykiete zakazanymi watkami osobistymi.

Czynisz to rozmyslnie z i premedytacja, pomimo zwracanej uwagi, szkodzac wszystkim i zajmujac mi czas i narazajac na straty materialne przez koniecznosc sciagania smieciowych postow, nie zwiazanych z tematem w naglowku.

Naprawdę chcesz, żeby serwer news.tpi.pl przestał z Tobą któregoś dnia rozmawiać?

Michalku,

uprawiasz zakazany mobbing internetowy nie potrafisz nic napisac na temat, smrodzisz na grupie i przeszkadzasz.

Przestrzegam, netykiety, pisze merytorycznie, zgodnie z tematyka grupy, tematyka watku i jezeli mi grozisz w imieniu spolki TPI Sp. z o.o. i masz jakies uprawnienia , aby sie wypowiadac publicznie za zarzad TPI Sp. z o.o. to w przypadku utrudnien w korzystaniu z serwera, z twojej winy, zwroce sie do zarzadu o pisemne uzasadnienie decyzji i od niej odwolam, poniewaz dzialam zgodnie z obowiazujaca netykieta i regulaminem internetu, oraz Europejska Konwencja Ochrony Praw Czlowieka.

Gdy decyzja bedzie i jest bezzasadna i poniose z tego tytulu jakiekolwiek straty, to adwokat wystapi w moim imieniu do sadu o odszkodowanie za bezprawna dyskryminacje na podstawie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Czlowieka.

Zatem skoncz z publicznymi grozbami, bo spolka TPI Sp. z o.o. jest podmiotem zaleznym TP SA, a ta kapitalowo zalezna od France Telecom.

A nie zauwazylem aby www.aip.pl to byl France Telecom.

Zreszta jutro sie zapytam w TPI jak to wlasciwie z toba jest, ze sie powolujesz na TPI, na jakies tam znajomosci w TPI, grozisz ze TPI utrudni korzystanie z internetu,

a jednoczesnie sam nagminnie naruszasz netykiete, piszesz lamerskie teksty niezgodne z tematyka grupy, prowadzisz zakazane watki osobiste i jawnie i publicznie prowadzisz zakazany mobbing internetowy.

Zatem ostatni raz cie upominam i przywracam do porzadku.

Przestrzegaj netykiety i natychmiast skoncz zakazany watek osobisty. Nigdy mi nie przeszkadzaj, ani nie zasmiecaj watku. Odpowiadaj jedynie merytorycznie na temat dyskusji. I nigdy wiecej nie osmielaj sie odpowiadac na moje posty, gdyz uznam to na celowe i z pelna premedytacja dzialanie naruszajace moj mir i moje dobra osobiste.

Wszystko co napisalem na temat monitorow jest zgodne z prawda, obowiazujacym stanem wiedzy i nauki i potrafie to udowodnic. Uszkodzony, niesprawny monitor moze stac sie zrodlem i przyczyna powaznych dolegliwosci i problemow zdrowotnych.

I wprowadzanie w blad, ze wadliwy, nie spelniajacy norm monitor, ktory utracil zbieznosc nie szkodzi, moze wielu osobom naprawde przyniesc powazne straty na zdrowiu.

Takie jest stanowisko europejskich urzedow badajacych warunki i bezpieczenstwo pracy i certyfikujacych sprzet uzywany na stanowisku pracy.

W Polsce jest to m.in. Sanepid i zainteresowani moga sie zwrocic o wydanie opinii.

Jezeli ktokolwiek posiada urzedowa opinie, ze uszkodzony monitor CRT, nie spelniajacy norm bezpieczenstwa, ktory utracil zbieznosc, ma obnizona jasnosc, kontrast, wadliwa geometrie, nie stanowi zagrozenia dla zdrowia przy intensywnej eksploatacji, niech taka opinie natychmiast ujawni, albo zamilknie.

Jacek

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | , 02-12-2002, 12:37

Według zebranych danych doświadczalnych i teroretycznych jest kilka czynników, które wpływają na zmęczenie wzroku przy pracy z komputerem. Jednym z nich jest właściwy monitor -czego doswiadczyłem osobiście!!!.Z pewnością zużyty monitor stanowi przeciwskazanie, ale jest to oczywiste i prawie banalne..... Obecnie dla osób z wadami wzroku i skłonnościami do stanów zapalnych spojówek i powiek zalecane są monitory ciekłokrystaliczne LCD, przy czym ważne jest ich ustawienie w czasie pracy ,tj dobór odpowiedniego konrastu rozdzielczości i jasności. Zalecane jest praca przy większej rozdzielczości i powiększeniu np liter. Niestety monitory LCD mają też taką niedogodność,że w wypadku pracy przy większym powiększeniu konieczne jest zmniejszenie rozdzielczości i wówczas następuje spadek ostrości. Można to w pewien sposób korygowac przez użycie odpowiednich sterowników. Kontrast jest sprawą subiektyweną, zależną od pacjenta.Niektórzy zalecają duży kontrast ale np dla mnie mniejszy kontrast jest mniej męczący( przy monitorach LCD). Innym bardzo ważną grupą czynników jest tzw. higiena przy pracy z komputerem. Temat bardzo obszerny i wart dyskusji.Np dobór odpowiedniego oświetlenia, robienie przerw wraz z gimnastyką oczu itp. ----- Wiadomość oryginalna ----- Od: "grzegorz" Do: Wysłano: 2 grudnia 2002 00:45 Temat: Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie

ja mialem ten sam problem dopoki sobie nie kupilem przyzwoitego filtru na monitor

grzegorz

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Marcin 'Cooler' Kuliński, 02-12-2002, 14:09

Rozdzielczosc katowa oczu jest okreslona i stala. I zwiekszajac rozdzielczosc na malym monitorze, latwo osiagamy wartosc graniczna, dla ktorej dwa sasiadujace piksle zlewaja sie w jeden lub nie sa rozrozniane.
A musza byc? Przeciez przy ogladaniu telewizji rowniez nie jestes w stanie rozroznic pojedynczych pikseli. Poza tym nie sama rozdzielczosc obrazu ma wlyw na jego odbierana ostrosc, a raczej sposob jej prezentacji. Spojrz na 15" panel tft - natywna rozdzielczoscia jest najczesciej 1024x768 i _idealnie_ widac kazdy pojedynczy pikselek z odleglosci normalnej dla pracy z komputerem. IMHO problemem moze byc faktycznie kiepsko zogniskowany obraz na monitorze crt, kiedy oko zaczyna niejako na sile probowac lapac ostrosc na nieostrym obrazie, jednak glowna przyczyna jest po prostu wielogodzinna praca, podczas ktorej oko jest zakomodowane wciaz na stalej, niewielkiej odleglosci. Prawdopodobnie zmniejsza to zdolnosc do akomodacji na nieskonczonosc - wystarczy dostatecznie dlugo popracowac z monitorem, a pozniej zmierzyc czas lapania ostrego obrazu np. dalekich obiektow za oknem.

Pozdro, Cooler

Re: oczy,okulary, monitor - doradźcie | Jacek, 02-12-2002, 20:52

"Marcin 'Cooler' Kuliński" wrote:

A musza byc? Przeciez przy ogladaniu telewizji rowniez nie jestes w stanie rozroznic pojedynczych pikseli.
Dokladnie. Ale ogladanie telewizji polega na rozroznianiu ksztaltow. Podobne zjawisko wystepuje w telewizji, gdybys czytal pisana malymi czcionkami telegazete.

Poza tym nie sama rozdzielczosc obrazu ma wlyw na jego odbierana ostrosc, a raczej sposob jej prezentacji. Spojrz na 15" panel tft - natywna rozdzielczoscia jest najczesciej 1024x768 i _idealnie_ widac kazdy pojedynczy pikselek z odleglosci normalnej dla pracy z komputerem. IMHO problemem moze byc faktycznie kiepsko zogniskowany obraz na monitorze crt, kiedy oko zaczyna niejako na sile probowac lapac ostrosc na nieostrym obrazie,
Dokladnie

jednak glowna przyczyna jest po prostu wielogodzinna
praca, podczas ktorej oko jest zakomodowane wciaz na stalej, niewielkiej odleglosci.
Dokladnie

Prawdopodobnie zmniejsza to zdolnosc do akomodacji na
nieskonczonosc - wystarczy dostatecznie dlugo popracowac z monitorem, a pozniej zmierzyc czas lapania ostrego obrazu np. dalekich obiektow za oknem.
Dokladnie. I niestety zjawisko sie nasila z wiekiem. Ale niestety juz u malych dzieci, po czestym kontakcie z komputerami, grami i nosem przylepionym do ekranu, nastepuje radykalne pogorszenie wzroku i koniecznosc noszenie okularow.

Komputer jest wynalazkiem nadal nowym i niestety badania szkodliwosci jego wplywu, opieraja sie na danych z okresu 10-15 lat. Dynamiczny rozwoj internetu, stale lacza, to zjawisko znane od 10 lat. Osob uzaleznionych od internetu, przesiadujacych przed komputerem kilka godzin dziennie , jest coraz wiecej i to stan techniki decyduje o tym, ze nowe miejsca pracy w administracji, bankowosci, handlu, coraz czesciej sa zwiazane z koniecznosci ciaglej pracy przy i z komputerem.

Wplyw takiej dlugotrwalowej, wieloletniej pracy z komputerem, nie zostal jeszcze wlasciwie rozeznany, poza zwiekszona liczba osob skarzacych sie na wady wzroku, bole kregoslupa, problemy krazeniowe, bole nadgarstkow, bole glowy, migreny, zmeczenia i syndrom totalnego wyczerpania.

Dodatkowym czynnikiem szkodliwym, jest halas wywolywany przez ciagla prace wentylatorow, dysku i rytmicznego stukania palcami w klawiature.

Podobnie jak z nalogiem tytoniowym, kazdy sam musi sobie szukac metod i sposobow ochrony wlasnego zdrowia, zanim nadejdzie ten moment, gdy zostana opublikowane raporty o szkodliwym wplywie dlugotrwalej pracy przy komputerze i zagregowane wyniki.

Zatem nalzy unikac emocji i zapoznac sie z najnowszymi raportami z zakresu medycyny pracy, z krajow , gdzie to zjawisko jest powszechne i gestosc ukomputerowienia stanowisk pracy jest nawet dziesieciokrotnie wieksza.

Takim miejscem jest gielda na Wall Street w Nowym Jorku i biura maklerskie i biura dilerow walutowych. Osoby tam pracujace, sledza wyniki, dane, jednoczesnie z kilku, kilkunastu monitorow. I sprawdzie, bez przerwy wykonuja ruchy galkami oczu, ale sa narazeni w najwiekszym stopniu na stres i szkodliwosc pracy z komputerem. Osoby te, po 5-10 latach intensywnej pracy, osiagaja stan skrajnego wyczerpania , zwany syndromem skrajnego wyczerpania.

Pisal o tym na grupie gielda dr Robak z Londynu.

Dlatego do sprawy nalezy podchodzic bez emocji, ale pamietajac, ze palenie tytoniu, przez wiele lat nie bylo zakazywane w urzedach , instytucjach, zanim nie udowodniono wplywu na choroby serca i rozwoj raka.

Podobnie bylo z tematem dziury ozonowej i efektu cieplarnianego.

Ale niezaleznie od nadchodzacych wiesci z kregow nauki, kazdy sam musi podjac takie dzialania,aby sie chronic przed czynnikami, ktore podejrzewa ze sa lub moga byc szkodliwe.

Jacek

Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, monitory | Jacek, 03-12-2002, 02:48

Do you have computer vision syndrome?

Syndrom intensywnego patrzenia na monitor komputerowy obejmuje 90% uzytkownikow komputerow. Nieostre widzenie, podwojne widzenie , czeste bole glowy i szyi, wysuszone lub podraznione oczy, bol plecow.

Szczegolowy raport opublikowalo the American Optometric Association (AOA)

the National Institute of Occupational Safety and Health (NIOSH) zaleca 15 minutowe przerwy co 2 godziny .

AOA zaleca szczegolowe badanie wzroku przed rozpoczeciem pracy przy komputerze i okresowe badanie wzroku.

casus wrote: .........
Otoz: ja jestem specjalista chorob oczu, na temat monitorow i wady wzroku juz sie wypowiadalem wczesniej, wiec nie zamierzam ponawiac swoich racji podpartych wiedza medyczna. Mozliwe, ze nie czytales tego co pisalem, lub Ci nie pasowalo do twojej teorii.
Ok. Podaj tylko zrodla. Strony www w angielskim.

Podsumowujac: Tusia ma racje - powstanie lub poglebianie wadywzroku nie ma nic wspolnego z praca przy komputerze.
Podaj zrodla , publikacje, materialy konferencyjne , ktore to potwierdzaja. Podaj rowniez swoje definicje wady wzroku. Dla wada jest kazda koniecznosc noszenia okularow, przez osobe, ktora korzystajac wczesniej z monitora, nie znala takiej potrzeby.

Podaj zatem definicje wady wzroku i linki www do zrodel.

Najwazniejsze tutaj jest jedno: higiena wzroku - a jak znam zycie, praktycznie nikt z komputerowcow jej nie przestrzega, natomiast zglasza czesto skargi wlasnie na komputer. To w swojej praktyce mam na codzien.
Co chcesz przez to powiedziec ? Podaj swoja i oficjalna definicje higieny wzroku i zalecenia WHO - linki www.

Co rozumiesz przez skargi na komputer ? Mowimy o szkodliwym dzialaniu monitora na wzrok.

Napisz jaka ukonczyles akademie i kiwedy, w ktorym roku uzyskales specjalizacje i w jakich miedzynarodowych konferencjach dotyczacych tematu dyskusji, brales udzial.

www.smartcomputin...18s06%2Easp PC Health Hazards Is Your Computer Making You Sick?

Computers arent in the same league as cigarettes, but long-term use can be harmful to your healthif you let it.

www.aarogya.com/f...th/tips.asp Monitors Looking at the monitor for extended periods can cause eyestrain. Eyestrain means different things to different people. It may be experienced as burning, tightness, sharp pains, dull pains, watering, blurring, double vision, headaches, and other sensations, depending on the person.

The major factors affecting the Eye of a computer user are, glare, luminance, distance between eye and screen, user's vision and his/her corrective lenses.

Vision syndrome

Perhaps the biggest threat is posed to the eyes, which have to adjust to varying light intensities. When working on a computer through the day, your eyes move from the screen to the keyboard to paper-based reference material several thousand times. Each object reflects or projects different light intensities. To adapt to varying light intensities, the pupils of the eye need to contract and dilate several times. The eye also needs to refocus as it shifts to a new object every now and then. This kind of adaptation is all the more challenging for the eye when lighting conditions are poor, or if there is screen glare. Over time you could suffer a case of Computer Vision Syndrome (CVS).

Complications arising out of eye- and vision-related problems associated with computer usage are called CVS. The symptoms of CVS include eyestrain, neck-, head- and backaches. And if you see stars or waterfall illusions, blame that on CVS too.

Another problem you might experience is dry, itchy, or burning eyes. As you stare, with full concentration at the monitor, you forget to blink. The surface of the eye must be kept clean and moist with tears produced by the lacrimal gland. Blinking spreads tears evenly across the eye surface, keeping it moist.

Electromagnetic radiation www.timescomputin...1/nws1.html

Jacek

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, monitory | casus, 04-12-2002, 01:34

Ok. Podaj tylko zrodla. Strony www w angielskim. Podaj zrodla , publikacje, materialy konferencyjne , ktore to potwierdzaja. Podaj rowniez swoje definicje wady wzroku. Dla wada jest kazda koniecznosc noszenia okularow, przez osobe, ktora korzystajac wczesniej z monitora, nie znala takiej potrzeby. Podaj zatem definicje wady wzroku i linki www do zrodel. Co chcesz przez to powiedziec ? Podaj swoja i oficjalna definicje higieny wzroku i zalecenia WHO - linki www. Napisz jaka ukonczyles akademie i kiwedy, w ktorym roku uzyskales specjalizacje i w jakich miedzynarodowych konferencjach dotyczacych tematu dyskusji, brales udzial.

Czlowieku, ja nie siedze na liscie dyskusyjnej, aby podawac w kolo linki, definicje, strony itd, a tym bardziej nie musze podawac Ci ani roku ukonczenia studiow, specjalizacji, obrony pracy doktorskiej czy tez mojego uczestnictwa w sympozjach. Jezeli zamierzasz udowadniac swoje racje linkami do stron ( zwlaszcza anglojezycznych ) to zle trafiles. Nie zamierzam sie wiecej dawac wciagac w polemike z Toba, gdyz widze, ze moj poprzedni post nie przyniosl efektu. Skoro jestes tak bardzo twardoglowy i nie zamierzasz uznawac racji innych, to sorry. Skoro nie zamierzasz wierzyc w kwalifikacje swoich rozmowcow, to tym bardziej. Osobiscie nie pamietam, abys Ty przedstawil sie i powiedzial, jakie masz wyksztalcenie czy tez kwalifikacje zawodowe. Mowiac szczerze wogole mnie to nie interesuje. I wybacz, ale tego tonu przepytywanki nie uznaje i jej nie ulegam nigdy. Szanuje rozmowcow i ich poglady, nie szanuje braku elemantarnych zasad dyskusji. pozostawiajac Cie w swoich monitorach pozdrawiam casus

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, monitory | Michał Cieślicki, 05-12-2002, 12:30

begin www.oe.it-faq.pl casus quotation:

Czlowieku, ja nie siedze na liscie dyskusyjnej, aby podawac w kolo linki, definicje, strony itd, a tym bardziej nie musze podawac Ci ani roku ukonczenia studiow, specjalizacji, obrony pracy doktorskiej czy tez mojego uczestnictwa w sympozjach. Jezeli zamierzasz udowadniac swoje racje linkami do stron ( zwlaszcza anglojezycznych ) to zle trafiles. Nie zamierzam sie wiecej dawac wciagac w polemike z Toba, gdyz widze, ze moj poprzedni post nie przyniosl efektu. Skoro jestes tak bardzo twardoglowy i nie zamierzasz uznawac racji innych, to sorry. Skoro nie zamierzasz wierzyc w kwalifikacje swoich rozmowcow, to tym bardziej. Osobiscie nie pamietam, abys Ty przedstawil sie i powiedzial, jakie masz wyksztalcenie czy tez kwalifikacje zawodowe. Mowiac szczerze wogole mnie to nie interesuje. I wybacz, ale tego tonu przepytywanki nie uznaje i jej nie ulegam nigdy. Szanuje rozmowcow i ich poglady, nie szanuje braku elemantarnych zasad dyskusji. pozostawiajac Cie w swoich monitorach pozdrawiam
Heh... nie przeginaj, bo Cię wyzwie od trolli i napisze na Ciebie do jakiegoś (jakiegokolwiek) abuse ;>

PS: Bardzo ładna, sensowna, wyważona i jak najbardziej na miejscu krytyka. Podtrzymuję swoje zdanie, że z niekompetencją należy walczyć, zwłaszcza z tak arogancką jak Dariusza Sławca aka Jacek.

-- Michał Cieślicki | BOFH# 264799 | GG: 3429916 | OS: w3.pld.org.pl Bóg stworzył apcoh, aby ćwiczyć lamerów. I tak się tam właśnie dzieje. |> > > >> > uggc://jjj.lbfuv.nvc.cy/ncpbu/sbegharf.gkg <

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, monitory | casus, 05-12-2002, 22:19

PS: Bardzo ładna, sensowna, wyważona i jak najbardziej na miejscu krytyka. Podtrzymuję swoje zdanie, że z niekompetencją należy walczyć, zwłaszcza z tak arogancką jak Dariusza Sławca aka Jacek. Michał Cieślicki
Dzieki:-) pozdrawiam casus

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, monitory | Michał Cieślicki, 05-12-2002, 22:44

Nie trafilem zle, poniewaz nie sa to nie zadne linki, a publikacje uznanych instytutow o swiatowej renomie. Lekcewazenie tych opinii jest zwyklym dyletanctwem.
Jakich instytutów? Gdzie te prace były republikowane i cytowane? Czy nie jest nietaktem posądzanie twojego adwersarza o dyletanctwo, gdy sam nie jesteś w stanie udokumentować swojej rzekomej wiedzy i wykształcenia?

Ty nie musisz sie wdawac w zadne polemiki z kimkolwiek. Ty masz podac podstawe swoich twierdzen. A jezeli nie potrafisz, to twoje argumenty sa niemerytoryczne, jak jak baby z targu ( nie obrazajac jej).
Zupełnie tak jak z rzekomym self(ago). Same brednie i zero konkretów. Dlaczego bolejesz nad tym, że twój dyskutant, z pewnością nie bez szkody dla swojego poczucia przyzwoitości, zniżył się w poziomie konwersacji do Ciebi?

Wlasnie uznaje autorytet miedzynarodowych instytutow naukowych, ktore temat badaly i omowily, przedstawily rowniez wyniki swoich prac w internecie.
Prosimy o linki. Nie o link do google.com, albo informację, że można je znaleźć w jakiejś wyszukiwarce, tylko link do konkretnej informacji.

Wskaz zatem konkretnie z kim sie nie zgadzasz, z jaka opinia, jakiego instytutu. Dokonamy szybko weryfikacji i zakonczy sie ta zenujaca rozmowa.
Właśnie. Niechaj twój przedpiśca dokładnie powie z kim się nie zgadza, z jaką opinią i jakiego instytutu. Nie mamy wątpliwości, że naukowca i wynalazca tej klasy, co twoja, podsunie odpowiednie linki, celem ustosunkowania się do nich.

Podalem zrodla, publikacje uznanych instytutow naukowych na swiecie, i jezeli masz im cokolwiek do zarzucenia, do zwroc sie do nich bezposrednio, a tutaj mi wiecej nie histeryzuj.
Gdzie podałeś? I kiedy? Przed linkami do inforamcji o self(ago), czy też po?

Masz prawo sie z nimi nie zgadzac, ale tylko na merytoryczne argumenty. A twierdzenie ze zrodla angielskojezyczne z instytutow naukowych sa be, jest zalosne.
Czy kolega tak stwierdził? Nie wydaje mi się.

Za: groups.google.pl/...tput=gplain #v+ Imie i nazwisko: Dariusz Slawiec Telefon: +48 32 266 xx x8 (dane pociete dla ochrony niewinnych) Adres: 41-200 Sosnowiec, ul. Koscielna 4x, m. x Pseudonimy: Expert, Dariusz, Jacek, Pastor, DariusJ, etc Urodzony: szacunkowo kolo 1965-70 lub nieco wczesniej Zamieszkanie: Katowice, mieszka z matka lub babcia (?) Wyksztalcenie: prawdopodobnie studia na Politechnice lub Uniwersytecie Slaskim Zawod: nie ma stalej pracy, dorywcze interesy, tlumaczenia z niemieckiego? Jezyki: polski biegle, angielski na poziomie srednim, niemiecki w stopniu trudnym do okreslenia #v-

Disclaimer: Zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Ustaleniami Brooklynskiej Rady Usenetu mam prawo do podania tej wypowiedzi i jest ona prawnie chroniona.

Przedstawilem merytoryczne zrodla, od kompetentnych instytutow naukowych na swiecie , ktore potwierdzaja to co mowie,
Możesz nam przypomnieć jakie?

jezeli nie chcesz uznac ich autorytetow, to jest twoj problem, ale nie rozpowszechniaj tez, ze oni klamia, bo jest to zwykla nieprawda.
Kolega na pewno będzie miał okazję się poprawić po przedstawieniu przez ciebie jakichkolwiek sensownych argumentów.

To jest naprawde zalosne.
Tu się zgodze.

Zrodla sa wiarygodne i niepodwazalne i jakiekolwiek proby powazania wskazanych przeze mnie instytutow naukowych, sa skazane na niepowodzenie.
Jakich instytutów? Instytutu Prawa Do Szerzenia Bredni w Usenecie?

Oducz sie dyskutowac o mace.
Mace?

Computer Vision Syndrome CVS to jest rzeczywistosc, czy to uznasz , czy nie, czy bedziesz sie sprzeczal jak baba na targu.
Z całym szacunkiem dla twojej trolowatosci... ech... znaczy się wiedzy, jak na razie jedyną osobą, sprzeczającą się jak baba na targu jesteś ty sam.

Dyskusje maja sens, gdy sa oparte na materialach , publikacjach, prezenujacych nalezyty poziom i stan wiedzy. Jezeli chcesz sie klocic, sprzeczac, to nie dorosles do dyskusji.
Właśnie, czy mógłbyś się zastosować do powyższego akapitu? Bo dyskusja z osobą jak ty, która nie jest w stanie swoich ko(s)micznych fantazji udowodnić byłaby na miejscu na pl.rec.fantastyka, ale nie tu.

Spokojnie, bez zenujacych gestow i slownictwa.
To też by ci się przydało. Spróbuj zapamiętać taką zasadę w komunikacji w usenecie.

Zadne argumenty niemerytoryczne nie beda tutaj dopuszczalne.
Właśnie z tym walczymy. Przecz z niekompetencją w usenecie.

Dostep do tych materialow mam, zapoznalem sie z nimi i z latwoscia moge zweryfikowac twoja odpowiedz, czy jest zgodna z obowiazujacym standardem i stanem wiedzy.
Udostępnij je. Nie jesteś postrzegany jako osoba szczególnie kompetentna do przeprowadzenia takiej weryfikacji. Na szczęście na tej grupie są osoby, które mogą się pochwalić odpowiednimi tytułami naukowymi i doświadczeniem naukowym. Choćby z tego powodu będą bardziej właściwe do oceny omawianej sprawy. Musisz tylko udostępnić "materiały".

Takie dyskusje sa czesto prowadzone na zagranicznych grupach dyskusyjnych i takze medycznych i nikt nigdy nie dostaje tam histerii w obronie swoich racji/nie racji.
Może nie rozumie języka polskiego, którego zapewne tam używasz? I właśnie dlatego nikt nie protestuje :)

Jezeli nie chce tutaj przedstawic opinii na temat CVS, to mozesz napisac na grupe angielska, rosyjska, niemiecka, francuska, w dowolnym kraju i w dowolnym jezyku.
No właśnie. Tego się obawiałem. Nie ważne w jakim języku byłoby to napisane, i tak nie będziesz miał możliwości zrozumienia tego. Niemniej zasłanianie się barierami językowymi jest imho nie w twoim stylu. Jak trolować, to porządnie i z klasą.

Przedstawisz swoja opinie i umozliwisz zapoznanie sie z opiniami innych dyskutantow.
Właśnie, zrób to. Z pewnością wiele osób się tym zainteresuje. Sam z przyjemnością zainteresowałem tym tematem znajomego okulistę, który z pewnością z chęcia pozna twoje argumentym jak tylko się pojawią.

Nikt tutaj cie nie atakuje, zatem nikogo tez nie atakuj, uspokoj sie i podejdz o tematu merytorycznie, bez emocji, ktore przeszkadzaja w merytorycznej dyskusji.
Miałbym ci to ochotę wkleić, ale sam fakt przyznania się do tego, jest chyba wystarczający. Więc czekajmy wszyscy na odpowiedź specjalisty z zakresu okulistyki i medycyny pracy, pana Dariusza Sławca.

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, | Jacek, 05-12-2002, 23:10

casus wrote:

Czlowieku, ja nie siedze na liscie dyskusyjnej, aby podawac w kolo linki, definicje, strony itd, a tym bardziej nie musze podawac Ci ani roku ukonczenia studiow, specjalizacji, obrony pracy doktorskiej czy tez mojego uczestnictwa w sympozjach. Jezeli zamierzasz udowadniac swoje racje linkami do stron ( zwlaszcza anglojezycznych ) to zle trafiles.
Nie trafilem zle, poniewaz nie sa to nie zadne linki, a publikacje uznanych instytutow o swiatowej renomie. Lekcewazenie tych opinii jest zwyklym dyletanctwem.

Nie zamierzam sie
wiecej dawac wciagac w polemike z Toba, gdyz widze, ze moj poprzedni post nie przyniosl efektu.
Ty nie musisz sie wdawac w zadne polemiki z kimkolwiek. Ty masz podac podstawe swoich twierdzen. A jezeli nie potrafisz, to twoje argumenty sa niemerytoryczne, jak jak baby z targu ( nie obrazajac jej).

Skoro jestes tak bardzo twardoglowy i nie zamierzasz uznawac racji innych, to sorry.
Wlasnie uznaje autorytet miedzynarodowych instytutow naukowych, ktore temat badaly i omowily, przedstawily rowniez wyniki swoich prac w internecie.

Wskaz zatem konkretnie z kim sie nie zgadzasz, z jaka opinia, jakiego instytutu. Dokonamy szybko weryfikacji i zakonczy sie ta zenujaca rozmowa.

Skoro nie zamierzasz wierzyc w kwalifikacje swoich rozmowcow, to tym bardziej.
Nie oceniamy niczyis kwalifikacji, ale dyskutujemy na temat. Podalem zrodla, publikacje uznanych instytutow naukowych na swiecie, i jezeli masz im cokolwiek do zarzucenia, do zwroc sie do nich bezposrednio, a tutaj mi wiecej nie histeryzuj. Masz prawo sie z nimi nie zgadzac, ale tylko na merytoryczne argumenty. A twierdzenie ze zrodla angielskojezyczne z instytutow naukowych sa be, jest zalosne.

Osobiscie nie pamietam, abys Ty przedstawil sie i powiedzial, jakie masz wyksztalcenie czy tez kwalifikacje zawodowe. Mowiac szczerze wogole mnie to nie interesuje.
Przedstawilem merytoryczne zrodla, od kompetentnych instytutow naukowych na swiecie , ktore potwierdzaja to co mowie, jezeli nie chcesz uznac ich autorytetow, to jest twoj problem, ale nie rozpowszechniaj tez, ze oni klamia, bo jest to zwykla nieprawda.

I wybacz, ale tego
tonu przepytywanki nie uznaje i jej nie ulegam nigdy. Szanuje rozmowcow i ich poglady, nie szanuje braku elemantarnych zasad dyskusji.
Alez zadnych zasad nie przestrzegasz i sie klocisz, gdy zostaja przedstawione argumenty merytoryczne. To jest naprawde zalosne. Zrodla sa wiarygodne i niepodwazalne i jakiekolwiek proby powazania wskazanych przeze mnie instytutow naukowych, sa skazane na niepowodzenie.

pozostawiajac Cie w swoich monitorach pozdrawiam
Oducz sie dyskutowac o mace. Computer Vision Syndrome CVS to jest rzeczywistosc, czy to uznasz , czy nie, czy bedziesz sie sprzeczal jak baba na targu.

Dyskusje maja sens, gdy sa oparte na materialach , publikacjach, prezenujacych nalezyty poziom i stan wiedzy. Jezeli chcesz sie klocic, sprzeczac, to nie dorosles do dyskusji.

Dostep do wiedzy, badan naukowych, publikacji naukowych z calego swiata jst otwarty dla kazdego i kazdy moze w kazdej chwili zweryfikowac, czy mowisz prawde, czy sie rozmijasz z faktami.

A skoro twierdzisz, ze znasz temat, to przedstaw swoja opinie nt. Computer Vision Syndrome. Spokojnie, bez zenujacych gestow i slownictwa.

Merytorycznie, stan wiedzy na swiecie nt. Computer Vision Syndrome CVS. Zadne argumenty niemerytoryczne nie beda tutaj dopuszczalne.

Dostep do tych materialow mam, zapoznalem sie z nimi i z latwoscia moge zweryfikowac twoja odpowiedz, czy jest zgodna z obowiazujacym standardem i stanem wiedzy.

Zatem bez lamowania, napisz co sadzisz o CVS. Takie dyskusje sa czesto prowadzone na zagranicznych grupach dyskusyjnych i takze medycznych i nikt nigdy nie dostaje tam histerii w obronie swoich racji/nie racji.

Jezeli nie chce tutaj przedstawic opinii na temat CVS, to mozesz napisac na grupe angielska, rosyjska, niemiecka, francuska, w dowolnym kraju i w dowolnym jezyku.

Przedstawisz swoja opinie i umozliwisz zapoznanie sie z opiniami innych dyskutantow.

Nikt tutaj cie nie atakuje, zatem nikogo tez nie atakuj, uspokoj sie i podejdz o tematu merytorycznie, bez emocji, ktore przeszkadzaja w merytorycznej dyskusji.

Jacek

Re: Do you have computer vision syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, | Jacek, 05-12-2002, 23:20

casus wrote:

Dzieki:-) pozdrawiam casus
A za coz ty mu tak dziekujesz ? Za spamowanie grupy, za internet abuse, za offtopicki ? Informacje nt. Computer Vision Syndrome CVS, na temat szkodliwego wplywu monitorow komputerowych sa publicznie dostepne.

Za coz tak komus dziekujesz, kto akceptuje naruszanie praw autorskich w internecie, kto wyzywa innych, obraza ?

Juz lepszego towarzystwa nie mogles sobie dobrac.

Rozumiem, ze w sprawie Computer Vision Syndrome sie juz nie wypowiesz, bo mowiles, ze tematu nie znasz.

Jacek

Re: Do you have Computer Vision Syndrome CVS ? Re: oczy, komputer, | Jacek, 06-12-2002, 01:12

Michał Cieślicki wrote:

Jakich instytutów? Gdzie te prace były republikowane i cytowane?
Przeciez podalem zrodla i nazwy instytucji, instytucje te, instytuty, prezentuja wysoki poziom naukowy w skali swiatowej. Ich opinia jest wiarygodna i zgodna ze stanem wiedzy.

Czy nie jest nietaktem posądzanie twojego adwersarza odyletanctwo, gdy sam nie jesteś w stanie udokumentować swojejrzekomej wiedzy i wykształcenia?
Nikt nikogo nie posadza o cokolwiek. Ale w przedmicie Computer Vision Syndrome byly prowadzone badania w licznych osrodkach naukowych na swiecie i wyniki tych badan zostaly opublikowane i sa publicznie dostepne.

Udawanie, ze tych badan nie bylo, albo ze nie byly prowadzone, jest niewlasciwe i nieprofesjonalne.

Zupełnie tak jak z rzekomym self(ago). Same brednie i zero konkretów.
Konkrety sa dostepne na wielu stronach internetowych i kazdy zaintersowany moze sie z nimi zapoznac. Na temat Projektu Self(EGO) przedstawilem zainteresowanym szczegolowe informacje i to wszystko.

Nigdy zadne informacje nie zostana przedstawione abuserom internetowym i osobom zajmujacym sie wywiadem gospodarczym.

Dlaczego bolejesz nad tym, że twój dyskutant, z pewnością nie bezszkody dla swojego poczucia przyzwoitości, zniżył się w poziomie konwersacji do Ciebi?
Ja sie do nikogo nie znizam, ale nie mam czasu na jalowe dyskusje. Wiedza na temat Computer Vision Syndrome jest powszechnie dostepna i jawna dla kazdego zainteresowanego. Mnie kosztuje moj czas i pisanie i moge czytac tylko odpowiedzi merytoryczne. Dyskusje filozoficzne, o poezji, trollowskie, lamerstwo, mnie nie interesuje, obojetnie jak glosno ktos krzyczy, ze ma racje.

Ja znam jedynie standard europejski i amerykanski grup dyskusyjnych. Tam nie ma oszolomow. Ktos zadaje pytanie, ktos odpowiada na temat i wylacznie na temat.

Kazdy potrafi swoja opinie uzasadnic i czyni to z chcecia. Dyskusje sa uprzejme i sympatyczne i czym kto ma wyzszy autorytet ten jest bardziej mily.

Prosimy o linki.
Juz podalem linki nt. Computr Vision Syndrome i nie bede je powtarzal dla kogos, kto czyta nieuwaznie.

Nie o link do google.com, albo informację, że można je
znaleźć w jakiejś wyszukiwarce, tylko link do konkretnej informacji.
Dokladnie podalem linki nt. Computer Vision Syndrome.

Tutaj sa linki do 6420 stron i serwisow www, poswieconych tematowi Computer Vision Syndrome. www.google.com/se...on+syndrome

Jezeli ktos jest zainteresowany temat , to moge mu znalezc duzo wiecej materialow, ale na uzgodnionych warunkach, z rekompensata straconego czasu na poszukiwania.

Właśnie.
Podalem juz linki, zacytowalem opinie nt. Computer Vision Syndrome i 10 razy tego nie bede powtarzal.

Gdzie podałeś? I kiedy? Przed linkami do inforamcji o self(ago), czy też po?
Podalem w watku dotyczacym ochrony oczu podczas korzystania z komputera. Podalem rowniez powyzej.

Czy kolega tak stwierdził? Nie wydaje mi się.
Ubolewam, ale zlekcewazyl wskazane zrodla w jezyku angielskim. Gdyby nie zlekcewazyl i sie z nimi zapoznal, to dyskusja bylaby bezprzedmiotowa.

Za: groups.google..............lain
(Naruszenie Ustawy o Ochronie Danych Osobowych w internecie zostanie zgloszone do Glownego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

Disclaimer: Zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Ustaleniami Brooklynskiej Rady Usenetu mam prawo do podania tej wypowiedzi i jest ona prawnie chroniona.
Coz za wierutne bzdury. Naruszenie Ustawy o Ochronie Danych Osobowej nastapilo i zostalo udokumentowane.

W Brooklinie nie istnieje zadna rada usenetu Naruszenie ochrony danych osobowych , stanowi oczywiste naruszenie Europejskiej Konwencji o Ochronie Danych Osobowych. Gdyby nie ta Konwencja, to w internecie bylyby ujawnione juz dawno adresy, nazwiska , adresy e-mail, wszystkich uzytkownikow internetu.

Możesz nam przypomnieć jakie?
www.google.com/se...on+syndrome

Kolega na pewno będzie miał okazję się poprawić po przedstawieniu przez ciebie jakichkolwiek sensownych argumentów.
www.google.com/se...on+syndrome

Tu się zgodze.

Jakich instytutów? Instytutu Prawa Do Szerzenia Bredni w Usenecie?
Dlaczego od razu obrazac madrych ludzi.

www.allaboutvision.com/cvs/ www.allaboutvisio...d.htm#James

Dr Jeffrey Anshel www.cvconsulting.com/

Dr James Sheedy www.doctorergo.com/

profesor Harry Knopf www.msnbc.com/news/633756.asp

profesor Dr Sheedy www.compukiss.com/vc/cvs/cvs.html

profesor Alan Hedge www.stlukeseye.co...ticleID=160

American Optometric Association profesor Pia Hoenig www.ergoboy.com/w...yndrome.php

moge wymieniac dalej, tylko po co, skoro i tak nikt nie przeczyta

Mace?

Z całym szacunkiem dla twojej trolowatosci... ech... znaczy się wiedzy, jak na razie jedyną osobą, sprzeczającą się jak baba na targu jesteś ty sam.
i po co znow trollujesz podalem stan rzeczy i wiedzy w temacie i kogo interesuje moze przeczytac, zapoznac sie,

Tutaj Medline www.ncbi.nlm.nih....p;DB=PubMed

Po wpisaniu "Computer Vision Syndrome" otrzymujemy 58 publikacji naukowych na ten temat.

Właśnie, czy mógłbyś się zastosować do powyższego akapitu?
j.w. www.ncbi.nlm.nih....p;DB=PubMed

Nie jestem przyzwyczajony do niskiego poziomu dyskusji na grupie medycyna, prowadzonych na zasadzie, ten ma racje kto najglosniej krzyczy.

Inny poziom, inna klase reprezentuja dyskutanci na angielskich grupach medycznych. Kazdy moze porownac poziom, brak agresji, merytorycznosc dyskusji.

Ubolewam, ze korzystanie z internetu, wyszukiwarek, moze komus sprawiac tyle problemow, ze reaguje agresywnie. Ale z drugiej strony rozumiem, bo znam wiele osob, ktore przez wiele lat nie nauczyly sie korzystac z tych narzedzi i nadal zyja w blogim przeswiadczeniu, ze wiedza to te kilka ksiazek, zgromadzonych na polce. A wiedza jako pierwsza poddala sie globalizacji, i stan wiedzy jest globalnie znany i uzgodniony, a nie ten prezentowany lokalnie.

Jest publicznie dostepny Medline mozna czytac na kazdy temat dyskusji, zanim sie ja podejmie.

Bo dyskusja z
osobą jak ty, która nie jest w stanie swoich ko(s)micznych fantazji udowodnić byłaby na miejscu na pl.rec.fantastyka, ale nie tu.
Obolewam, ale nie mialem czasu na czytanie ksiazek fantastycznych i nigdy nie czytam na ten temat w internecie.

Swiat jest realny , a informacja jest dostepna dla kazdego i to prawie za darmo. Jezeli przeczytam 10 publikacji, a ktos jedna, to rozumiem, ze ktos sie stresuje, bo nie wie o jest w tych pozostalych 9-ciu. Al to jeszcze nie powod do histerii czy rozpaczy.

To też by ci się przydało. Spróbuj zapamiętać taką zasadę w komunikacji w usenecie.
Taka zasade zawsze stosuje, gdyz nauczyli mi jej moi rodzice, nauczyciele, i wielu wielu innych i taki po prostu panuj standard na swiecie, ze nikt nie histeryzuje z powodu , ze czegos nie wie.

Właśnie z tym walczymy. Przecz z niekompetencją w usenecie.
Przeciez cytowane przeze mnie materialy reprzentuja najwyzsze autorytety i najwyzszy poziom naukowy na swiecie. Kto szuka kontaktu z Marsjanami, nich go szuka dalej, ale wlasnie na Fantastyce.

Udostępnij je.
juz udostepnilem i udostepniam ale moj czas jest cenny, i jezeli kazdy zainteresowany bedzie mi go rekopensowal finansowo, bo moge przygotowywac bibliografie publikacji ktore przeczytalem, krotkie streszczenia, linki do wlasciwych instytucji na swiecie. Ale wszystko odplatnie, bo na specjalne zyczenie.

Nie jesteś postrzegany jako osoba szczególnie kompetentna do przeprowadzenia takiej weryfikacji.
a co w ogol znaczy opinia trolla. Troll to nie jst istota z ktora sie rozmawia. To jedynie moja wspanialomyslnosc powoduje, ze jeszcze rozmawiam i czas trace.

W Europie nie ma trolli na grupach, Abuse ich usunal, bardziej agresywnymi zajela sie policja, naruszenia praw autorskich sa monitorowane przez ;policje internetowa i jest blogi spokoj.

W Polsce natomiast kontrole nad internetem i usenetem usiluja przejac rozkrzyczane trolle, atakujace innych. Jest to niewatpliwie przestepcza dzialalnosc i znajdzie swoj final w nowym ustawodawstwie.

W kazdym kraju europjskim, w Stanach obowiazuje zasada Abuse Stop i zerowej tolerancji dla trolli, abuaserow internetowych.

Niestety tutaj, to trolle kontroluja usenet , a porzadni ludzie zaprzestaja cokolwiek pisac lub nawet czytac, bo nie ma o czym.

Na szczęście na tej grupie są osoby, które mogą się pochwalić odpowiednimi tytułami naukowymi i doświadczeniem naukowym.
Na swiecie jest ponad 100.000 profesorow , wybitnych specjalistow, setki Noblistow i do kazdego mozna sie zwrocic z zapytaniem i kazdy uprzejmie odpisze, bo taki jest standard demokracji.

I taki standard znam ja i moi znajomi.

A ze ktos reprezentuje, upowszechnia inny standard, to wspolczuje sobie, ze musze brac w tym udzial.

Choćby z tego powodu będą bardziej właściwe do oceny omawianej sprawy. Musisz tylko udostępnić "materiały".
Nic nie musze, ale moge, gdy zostane o to uprzejmie poproszony. Taka usluga jest usluga wyszukiwania informacji w internecie i na calym swiecie jest odplatna.

Może nie rozumie języka polskiego, którego zapewne tam używasz? I właśnie dlatego nikt nie protestuje :)
I znow glupia uwaga. Dyskusje sa prowadzone w dowolnym jezyku i na rozne tematy ale sa prowadzone na wysokim poziomie, bez chamstwa i agresji.

Nie ma czegos takiego jak trolle, trollowanie. Nikt nie dopuszcza takiego zjawiska.

Internetowi abuserzy sa traktowani jako potencjalni terrorysci internetowi, stanowiacy potencjalne zagrozenie dla porzadku publicznego i nikt nie musi sie z nimi uzerac, gdyz z urzedu sa podejmowane dzialania, aby korzystanie z internetu nie narazalo nikogo na naruszenie dobr osobistych, na agresje.

No właśnie. Tego się obawiałem. Nie ważne w jakim języku byłoby to napisane, i tak nie będziesz miał możliwości zrozumienia tego.
Ja tego nie bede robil bo juz zrobilem. Ten temat mnie interesowal juz dawno temu i przeczytalem wszystkie dostepne publikacje, z kims chcialem to porozmawialem, gdyz chcialem chronic moje oczy i dbac o moj interes, a nie opierac sie na podworkowych opiniach, ze komputer nie szkodzi.

Niemniej
zasłanianie się barierami językowymi jest imho nie w twoim stylu. Jak trolować, to porządnie i z klasą.
I czego znow trollu gledzisz. W tej chwili moge czytac grupy dyskusyjne w kilkunastu jezykach, i obojetnie co to jest, czy po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpansku, wlosku, rosyjsku to czytam, gdy mam taka potrzebe, wspieram sie narzedziami, slownikami, ale moge czytac materialy z internetu w dowolnym jezyku, lacznie z japonskim i chinskim.

Właśnie, zrób to. Z pewnością wiele osób się tym zainteresuje.
j.w. podalem wszystkie linki taka opinia kosztuje na google ok. 60 zl

Sam z przyjemnością zainteresowałem tym tematem znajomego okulistę, który z pewnością z chęcia pozna twoje argumentym jak tylko się pojawią.
raz jeszcze, to nie sa moje argumenty, moje wyniki badan ja wtedy dopiero o czyms dyskutuje, czy wczesniej przeczytam , a poniewaz czytam bardzo duzo, to pewne tematy znam i pamietam, gdyz mnie interesuja zawodowo.

Miałbym ci to ochotę wkleić, ale sam fakt przyznania się do tego, jest chyba wystarczający.
Dokladnie. Z trollami szkoda dyskutowac, gdyz nie dysponuja wiedza, a jedynie lecza na usenecie kompleksy. Dostep do publikacji naukowych, do Medline, do bibliotek wirtualnych jest otwarty dla kazdego. Kompleksy trzeba zatem leczyc w bibliotce nad ksiazka.

Kontakty z zakompleksialymi osobami narazaja nas na stres, ponizenie i strate czasu. Niestety nieraz nie ma jak sie pozbyc tych trolli, zasmiecajacych usenet swoja agresja i niekompetencja.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zdrowie przy komputerze Zdrowie przy komputerze

Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa

Widzę bez okularów Widzę bez okularów

Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia

Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa