Powiązane leki
(opisy)

Zinacef (Cefuroximum)

Proxacin (tabletki) (Ciprofloxacinum)

Trimesan (Trimethoprimum)

Droperteel

Ipeca compose

Mavena B12

Engerix B (Vaccinum hepatitidis B)

Euvax B (Vaccinum hepatitidis B)

Gamma anty HBs (Hepatitis B immunoglobulin)

Havrix (Vaccinum Hepatitidis A)

Tagi

rozlac plyn nowotworowy gruzliczy zapalenie narzad zapalic chirurgiczny otrzewna brzuszny

Fora dyskusyjne

zobacz Prosze o przetlumaczenie rozpoznania (1)

zobacz Gruźlicze zapalenie kości (0)

zobacz Zapalenie Otrzewne (1)

zobacz z pytaniem do lekarza (1)

zobacz guzek w powłokach brzusznych czy otrzewnej (0)

zobacz wyrostek (1)

zobacz guzek w powłokach brzusznych czy otrzewnej (2)

zobacz Prosze o wyjasnienie wypisu szpitalnego (3)

zobacz Niewielka ilość wolnego płynu w jamie otrzewnej (0)

zobacz Rtg klatki piersiowej (5)

zobacz torbiel czekoladowa (1)

zobacz Kolczyk w pępku (12)

zobacz oddawanie krwi (3)

zobacz komórki nowotworowe w wyniku biopsji piersi (2)

zobacz Gorąca prośba (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » co to jest otrzewna?

co to jest otrzewna?

rena, 28-01-2003, 23:48

dzis lekarz powiedzial mi, ze mam podrazniona otrzewna. i tak naprawde uswiadomilam, ze nie wiem, co to jest dokladnie - cos gdzies tak w sroku, jak jest zapalenie, to sie laduje na stole operacyjnym. czy ktos prostym jezykiem rozjasni moja glowke?

Re: co to jest otrzewna? | Cichutka, 29-01-2003, 00:39

Użytkownik "rena" napisał w wiadomości news:b16qb4$nt8$1 [at] foka.acn.pl...
dzis lekarz powiedzial mi, ze mam podrazniona otrzewna. i tak naprawde uswiadomilam, ze nie wiem, co to jest dokladnie - cos gdzies tak w sroku, jak jest zapalenie, to sie laduje na stole operacyjnym. czy ktos prostym jezykiem rozjasni moja glowke?

Otrzewna, błona surowicza jamy brzusznej, składająca się z otrzewnej ściennej (pokrywa od wewnątrz ścianą jamy brzusznej), otrzewnej krezkowej (krezka) i otrzewnej trzewnej (pokrywa ściany narządów jamy brzusznej).

Pomiędzy otrzewną ścienną a trzewną zawarta jest jama otrzewnowa, która wypełniona jest minimalną ilością płynu zwilżającego powierzchnię narządów. Każde zwiększenie ilości płynu otrzewnowego jest patologiczne i prowadzi do wodobrzusza (puchliny brzusznej). Płyn może być przesiękowy lub wysiękowy.

Wodobrzusze towarzyszy ogólnym obrzękom w chorobach wątroby (marskość wątroby), serca (niewydolności krążenia) i nerek, występuje w ciężkich postaciach niedobiałczenia, w nadciśnieniu w żyle wrotnej, w gruźliczym zapaleniu otrzewnej i w wysianiu się komórek nowotworowych na otrzewną.

Objawy: brzuch wzdęty, kulisty, pępek wygładzony, na skórze mogą zaznaczać się poszerzone naczynia krwionośne (głowa meduzy) jako oznaka krążenia obocznego.

Płyn wysiękowy pojawia się w przebiegu zapalenia otrzewnej (bakteryjnego lub gruźliczego), rozsiewu nowotworowego (w przypadku przerzutów nowotworowych). W osadzie płynu można wykryć elementy komórkowe, np. patognomoniczne komórki nowotworowe.

Zapalenie otrzewnej Zapalenie otrzewnej może być ograniczone lub rozlane, ostre lub przewlekłe. Występuje najczęściej w przebiegu procesów zapalnych zlokalizowanych w narządach jamy brzusznej lub jako powikłanie po operacji chirurgicznej.

Do zapalenia dochodzi gdy zmieniona zapalenie ściana narządu ulegnie perforacji. Wówczas zakażenie obejmuje najpierw okolicę zmienioną chorobowo, a następnie (przy braku leczenia) całą otrzewną. Do zapalenia może rzadko dojść też drogą krwionośną (np.: zapalenie otrzewnej pneumokokowe, gruźlicze, paciorkowcowe).

Do częstych przyczyn zapalenia otrzewnej (a w konsekwencji konieczności interwencji chirurgicznej), należy: kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (przebiegająca z perforacją wrzodu), zapalenie przydatków, niedrożność jelit (powodująca martwicę i wzrost przepuszczalności ściany jelita dla toksyn zawartych w jego świetle), zapalenie trzustki, czy pęknięcie ścian narządów w wyniku urazu mechanicznego.

Objawy zapalenia otrzewnej mogą być różnie silnie wyrażone w zależności od stanu zaawansowania zapalenia: gorączka, bóle brzucha (początkowo zlokalizowane, często promieniujące w inne okolice, a potem rozlane), obrona mięśniowa, nudności, wymioty, zatrzymanie perystaltyki jelitowej (co powoduje zatrzymanie wiatrów i stolca), bardzo ciężki stan ogólny, wstrząs. Rozlane zapalenie otrzewnej w niektórych przypadkach (np. ostre zapalenie trzustki) może zakończyć się śmiertelnie mimo interwencji chirurgicznej i wdrożonego leczenia antybiotykami.

Leczenie operacyjne, którego celem jest usunięcie przyczyny choroby bądź stworzenie odpływu dla wysięku i ropy. Przez zgłębnik żołądkowy odprowadza się z żołądka treść zastoinową, stosuje się kroplowe podawanie płynów, elektrolitów, białka, zwalcza atonię jelit. Duże dawki antybiotyków.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Pediatria. Tomy 1-2 Pediatria. Tomy 1-2

Zespół metaboliczny w praktyce klinicznej Zespół metaboliczny w praktyce klinicznej

Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych

Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit

Choroby nerek i pęcherza Choroby nerek i pęcherza