Powiązane leki
(opisy)

Glucardiamid (Glucosum, Nikethamidum)

Byetta (Exenatidum)

Antidiab (Glipizidum)

GlucaGen HypoKit (Glucagonum)

Glucobay (Acarbosum)

Onglyza (Saxagliptinum)

Furoxin

Uro-Vaxom (Escherichia coli)

Glukoza

Glibetic (Glimepiridum)

Tagi

stezec cukrowy przygotowac gawel krzywa krzywy wypic czczy cola glukoza

Fora dyskusyjne

zobacz krzywa cukrowa (1)

zobacz Krzywa cukrowa- dziwne badanie (0)

zobacz krzywa cukrowa (2)

zobacz Wyniki badania krzywej cukrowej (1)

zobacz Interpretacja wyników krzywej cukrowej (2)

zobacz Czy guma może wpłynąć na wynik glukozy (6)

zobacz Krzywa cukrowa (7)

zobacz niedobór cukru (0)

zobacz krzywa po glukozie (0)

zobacz podwyzszona insulina (0)

zobacz INTERPRETACJA WYNIKÓW TSH I KRZYWA (5)

zobacz Proszę o interpretację krzywej cukrowej (5)

zobacz wyniki krzywej cukrowej na czczo (2)

zobacz wyniki krzywej cukrowej (1)

zobacz wyniki badań (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy!

Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy!

Alferek Piacentino, 17-11-1998, 08:08

Moja żona (w ciąży) ma zrobić badanie krzywej cukrowej Kupiła glukozę i nie wiemy co z tym fantem dalej zrobić Proszę o pomoc
alferek [at] priv.onet.pl

_ __ __ __ __ /_ | | _ |__ |__| |__ |_/ / |__ | |__ | _ |__ | friko.onet.pl/ka/...alferek.htm

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Ma-Kr, 17-11-1998, 21:40

Alferek Piacentino napisał
Moja żona (w ciąży) ma zrobić badanie krzywej cukrowej Kupiła glukozę i nie wiemy co z tym fantem dalej zrobić Proszę o pomoc

Najlepiej bedzie jak sie zglosi (na czczo) do laboratorium medycznego, gdzie takie badania wykonuja rutynowo. Domowe sposoby wykonywania krzywej cukrowej zazwyczaj zawodza:-)))

Maja

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Wladyslaw Gawel, 21-11-1998, 09:04

Ma-Kr wrote: ciach.

Twoja żona dostała zapewne zlecenie na rutynowe badanie screeningowe. Kup 50 g glukozy w aptece i zgłoście sie w laboratorium. Żona nie musibyć na czczo. Wypija się te 50 g rozpuszczone w wodzie ( w USA jest coca cola zawierająca 50 g glukozy ) i po godzienie mierzy sie stężenie glukozy we krwi. Powinno być poniżej 140 mg% Cheers W.Gawel

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Ma-Kr, 21-11-1998, 18:06

Wladyslaw Gawel napisal

Twoja żona dostała zapewne zlecenie na rutynowe badanie screeningowe. Kup 50 g glukozy w aptece i zgłoście sie w laboratorium.
Po co ma kupowac ta glukoze, jesli w laboratorium podadza jej juz gotowy do wypicia roztwor.

Żona nie musibyć na czczo.
O to chodzi, ze musi byc na czczo. Tak samo jak przy zwyklym badaniu stezenia cukru we krwi. Gdyby nie byla na czczo - wyniki nie bylyby zgodne ze stanem rzeczywistym.

Wypija się te 50 g rozpuszczone w wodzie ( w USA jest coca cola zawierająca
50 g
glukozy )
brrr...ale to musi byc swinstwo

i po godzienie mierzy sie stężenie glukozy we krwi.
Zeby wykonac krzywa cukrowa, potrzebnych jest co najmniej kilka pomiarow stezenia glukozy. Najpierw pobiera sie krew na czczo, potem po 30 minutach od wypicia roztworu 50g glukozy, nastepnie w odstepach co pol godziny (bodaj 3 pomiary) i to ostatnie stezenie glukozy powinno miec mniejsza wartosc niz pierwsze (na czczo) oczywiscie dla osoby zdrowej.

wyglada to np. tak: na czczo - 93,9 mg/dl po 30 min. od wypicia 50 g gluk. - 191.3 mg/dl po 60 min. - 231.5 mg/dl po 90 min. - 176.6 mg/dl po 120 min. - 88.9 mg/dl

mAJA

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Hektor, 21-11-1998, 19:20

Ma-Kr wrote:

brrr...ale to musi byc swinstwo
A myslisz, ze ile jest cukru w puszce Coca-Coli?

Hektor

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | , 22-11-1998, 01:27

On Sat, 21 Nov 1998 16:20:18, Hektor wrote:

W dietetycznej raczej mało. A zresztą dlaczego myślisz, że w CocaColi jest glukoza? To jest cukier prosty, bardzo energetyczny, ale do słodzenia się raczej nie nadaje, bo jest mało słodki. To, czym słodzisz herbatę (i CocaColę) to jest sacharoza, czyli dwucukier składający się z połączonych cząsteczek glukozy i fruktozy.

Pozdrawiam,

Jan.

PS. Mój adres: nowhere = Polbox.

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Wladyslaw Gawel, 23-11-1998, 09:32

Ma-Kr wrote:

Wladyslaw Gawel napisal
Po co ma kupowac ta glukoze, jesli w laboratorium podadza jej juz gotowy do wypicia roztwor.

Ciekawe,gdzie, bo w ZOZ-ach na pewno nie , może w lab. prywatnzm wcenie usługi jest glukoza

O to chodzi, ze musi byc na czczo. Tak samo jak przy zwyklym badaniu stezenia cukru we krwi. Gdyby nie byla na czczo - wyniki nie bylyby zgodne ze stanem rzeczywistym.

Przyjacielu, chodzi o screening w ciąży, nie trzeba koniecznie być na czczo , bo tu obowiązują inne kryteria

Zeby wykonac krzywa cukrowa, potrzebnych jest co najmniej kilka pomiarow stezenia glukozy. Najpierw pobiera sie krew na czczo, potem po 30 minutach od wypicia roztworu 50g glukozy, nastepnie w odstepach co pol godziny (bodaj 3 pomiary) i to ostatnie stezenie glukozy powinno miec mniejsza wartosc niz pierwsze (na czczo) oczywiscie dla osoby zdrowej.

OK, w krzywej tak jest ale u ciężarnej wykonuje się test screeningowy i oznacza 1 raz po godzinie. W teście diagnostycznym z 75 g glukozy oznacza się glikemię 1 raz po 2 godzinach. W tym wszystkim chodzi o wykrycie cukrzycy ciężarnych - może mieć ona poważne konsekwencje dla płodu.na marginesie, kryteria rozpoznania cukrzycy zmieniły sie _ polecam podręcznik Wojtczaka ( Wyd. 1995) lub Herolda.

po 60 min. - 231.5 mg/dl no i tu mamy przy takim wyniku piękna curzycę ciężarnych i kobietkę trzeba przesłać do regionalnego ośrodka zajmującego się takimi pacjentkami
W.Gawel

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Ma-Kr, 23-11-1998, 13:55

Wladyslaw Gawel napisał
Ma-Kr wrote:

do

Ciekawe,gdzie, bo w ZOZ-ach na pewno nie , może w lab. prywatnzm wcenie
usługi
jest glukoza
Nie wiem jak jest w ZOZ-ach. Byc moze trzeba miec wlasna (strzykawki, probowki, odczynniki, waciki rowniez?), w przychodniach rejonowych nie.

zgodne

Przyjacielu
Przyjaciolko, jesli juz :~)

OK, w krzywej tak jest ale u ciężarnej wykonuje się test screeningowy i
oznacza
1 raz po godzinie.
Mnie w ciazy lekarka polecila zrobienie krzywej cukrowej, takiej jakiej opisalam, a nie testu sreeningowego. Podobnie bylo z dwiema moimi kolezankami (chodzily do roznych lekarzy)

trzeba

To moje prywatne wyniki. Dzieki Bogu zyje, mam sie doskonale, nie mowiac o mojej pieciomiesiecznej corce :~).

Maja

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Ma-Kr, 23-11-1998, 13:55

Hektor napisal:

Ma-Kr wrote:
Obawiam sie, ze w 'normalnej' Coli jest sacharoza, a nie glukoza. I na pewno jest jej mniej niz 50 g, bo inaczej nie daloby sie jej pic. Ja dostalam do wypicia roztwor glukozy o objetosci mniej więcej puszki Coli i z trudnoscia to przelknelam. Jeszcze dzis mnie mdli, jak sobie to przypomne. Wprawdzie glukoza jest mniej slodka niz sacharoza, ale te 50 g. to dla mnie stanowczo za duzo. W polaczeniu z Cola (za ktora nie przepadam) bylaby to 'mieszanka wybuchowa'. To oczywiscie moja subiektywna ocena.

Maja

Re: Krzywa cukrowa - jak się przygotować - pomocy! | Wladyslaw Gawel, 24-11-1998, 13:27

Maja pisze : ciach
Pozwole sobie odpowiedzieć na priv.W.Gawel

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie

Cholesterol - cichy zabójca Cholesterol - cichy zabójca

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca

Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja

Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik