Tagi

biopsja guzek wezel darek chlonny powiekszyc wskazac wezelchlonny zapalic patolog

Fora dyskusyjne

zobacz usunięcie węzłów chłonnych szyi (4)

zobacz opis z tomografu komputerowego (5)

zobacz Powiększone węzły chłonne u małego dziecka; biopsja (2)

zobacz Woskowina, stan zapalny i wezel chlonny (0)

zobacz Węzły chłonne, biopsja - sprzecznie wyniki (5)

zobacz Powiększone węzły chłonne (1)

zobacz Powiększone węzły chłonne u małego dziecka; biopsja (12)

zobacz Dziwna gorączka (1)

zobacz Węzeł chłonny (14)

zobacz Guzek za uchem (2)

zobacz KILKA GUZKÓW KOŁO SZYI (4)

zobacz Guzek to sa powiekszone wezly chlonne (1)

zobacz Usg Tarczycy mam 25 lat (2)

zobacz guzek na pachwinie (5)

zobacz Problemy z węzłami (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Powiekszony węzełchłonny.

Powiekszony węzełchłonny.

DArek, 12-05-2003, 21:18

Witam,

Mam takie pytanie: od jakiegoś czasu odczuwam lekki ból w pachwinie. Lekarz zdiagnozował małą przepukline ale dla pewności dał skierowanie na USG. Na wyniku z badania mam napisane ze pojawiła sie torbiel nasienna (średnica powyżej 6mm, na poprzednim rok temu było 5x7mm) oraz powiekszony jeden węzeł chłonny pod koscią łonową - niskoechogeniczny węzeł chłonny o wymiarach 26x15mm. Reszta węzłów niepowiekszona. Czy jest to powód do niepokoju? Jakie zazwyczaj jest leczenie?

Pozdrawiam DArek

Re: Powiekszony węzełchłonny. | GazGaz, 12-05-2003, 23:02

Użytkownik "DArek" napisał w wiadomości news:b9okvm$22f2$1 [at] foka1.acn.pl...
Witam,

Mam takie pytanie: od jakiegoś czasu odczuwam lekki ból w pachwinie.
Lekarz
zdiagnozował małą przepukline ale dla pewności dał skierowanie na USG. Na wyniku z badania mam napisane ze pojawiła sie torbiel nasienna (średnica powyżej 6mm, na poprzednim rok temu było 5x7mm) oraz powiekszony jeden
węzeł
chłonny pod koscią łonową - niskoechogeniczny węzeł chłonny o wymiarach 26x15mm. Reszta węzłów niepowiekszona. Czy jest to powód do niepokoju? Jakie zazwyczaj jest leczenie?

Pozdrawiam DArek

Witam główne przyczyny powiększenia węzłów chłonnych to: reakcja na zmiany w rejonie, skąd spływa do węzłów limfa, łącznie z samym zapaleniem tych węzłów, zmiany nowotworowe i nowotworowo-podobne w samych węzłach. W Twoim przypadku wydaje się, że przyczyna istnieje - torbiel nasienna, w sąsiedztwie której toczyć sie może zapalenie. Na razie może bez paniki. Co jest istotne - węzły reaktywne (odczynowe) często są tkliwe, na pewno ruchome względem podłoża (przesuwalne). Jeśli niebolesne powiększenie węzłów (albo jednego, jak u Ciebie) utrzymuje się bez widocznej przyczyny, jeśli są one twarde i niebolesne, w dodatku nieruchome, to wskazane jest rozstrzygnięcie, co się w nich/im dzieje - najprostsze - biopsja cienkoingłowa (cienką igłą trzeba pociągnąć trochę z węzła), jakkolwiek nie zawsze rozstrzygająca. Jeśli mamy do czynienia z odczynowym powiększeniem węzłów, jak można podejrzewać u Ciebie, to leczy się to przyczynowo - trzeba zlikwidować zmiany, które wywołują reakcję w węzłach. Węzły, po likwidacji przyczyny, zwykle same sobie "poradzą" i stopniowo (czasem w cięgu paru miesięcy nawet) powrócą do normalnej wielkości. patolog KriKri

Re: Powiekszony węzełchłonny. | DArek, 12-05-2003, 23:44

Jeśli mamy do czynienia z odczynowym powiększeniem
węzłów, jak można podejrzewać u Ciebie, to leczy się to przyczynowo -
trzeba
zlikwidować zmiany, które wywołują reakcję w węzłach. Węzły, po likwidacji przyczyny, zwykle same sobie "poradzą" i stopniowo (czasem w cięgu paru miesięcy nawet) powrócą do normalnej wielkości.
Witam,

A co będzie w tym przypadku leczeniem przyczynowym? Na stół i pod nóz a potem sie zobaczy czy wezeł wroci do normalnej postaci czy jkaies leczenie farmakologiczne (chociaż stawiam na to pierwsze). A jesli to ciecie to pwenie jakis dłuższy pobyt w szpitalu a nie chirurgia jednego dnia.

Pozdrawiam Darek

Re: Powiekszony węzełchłonny. | GazGaz, 13-05-2003, 20:02

Użytkownik "DArek" napisał w wiadomości news:b9otir$18ie$1 [at] foka.acn.pl...
Jeśli mamy do czynienia z odczynowym powiększeniem trzeba
likwidacji
Witam,

A co będzie w tym przypadku leczeniem przyczynowym? Na stół i pod nóz a potem sie zobaczy czy wezeł wroci do normalnej postaci czy jkaies leczenie farmakologiczne (chociaż stawiam na to pierwsze). A jesli to ciecie to pwenie jakis dłuższy pobyt w szpitalu a nie chirurgia jednego dnia.

Pozdrawiam Darek

jeszcze raz ja z tego, co wiem, to tzw. spermatocoele (a o to chyba chodzi) nie leczy się farmakologicznie. Niestety nie wiem, jak wygląda chirurgia w tym przypadku od strony techinicznej, ale wydaje mi się prawdopodobne, że jest możliwa "chirurgia jednego dnia" Może w tej sprawie odezwie się ktoś bardziej kompetentny pozdrawiam patolog KriKri

Re: Powiekszony węzełchłonny. | Baska, 14-05-2003, 05:05

witam, ja sie troszke podepne pod kolege ze swoim pytaniem;)

miesiac temu mialam robione USG dolow pachowch- ponad 2 miesiace temu wyczulam tam guzka - a pozniej biopsje , ktora wykazala,ze jest to wezel chlonny - ale niestety nic wiecej poza tym sie nie dowiedzialam. zastanawia mnie jednak to,ze jakies 2 tygodnie temu pojawily sie 2 kolejne guzki w okolicach tego pierwszego - USG jeszcze nie robilam, jak zwykle poczekam jeszcze troche.dodam, ze do tego wszystkiego dochodza praktycznie stale stany podgoraczkowe (37 - 37,3) i bole stawow i kosci.czy te objawy moga byc spowodowane migdalami w "nie za dobrej kondycji"?

Re: Powiekszony węzełchłonny. | GazGaz, 14-05-2003, 21:36

Użytkownik "Baska" napisał w wiadomości news:b9s4pf$3tn$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...

miesiac temu mialam robione USG dolow pachowch- ponad 2 miesiace temu wyczulam tam guzka - a pozniej biopsje , ktora wykazala,ze jest to wezel chlonny - ale niestety nic wiecej poza tym sie nie dowiedzialam. zastanawia mnie jednak to,ze jakies 2 tygodnie temu pojawily sie 2 kolejne guzki w okolicach tego pierwszego - USG jeszcze nie robilam, jak zwykle poczekam jeszcze troche.dodam, ze do tego wszystkiego dochodza praktycznie stale stany podgoraczkowe (37 - 37,3) i bole stawow i kosci.czy te objawy moga byc spowodowane migdalami w "nie za dobrej kondycji"?

zacznę od końca - raczej migdały nie mają nic wspólnego z węzłami pachowymi, ale mogą mieć związek z objawami ogólnymi (ale nie muszą). Wskazane - badanie laryngologiczne - czy laryngolog stwierdza przewlekłe zapalenie migdałków? Wskazane jednak wyjaśnienie sytuacji z węzłami pachowymi (a właściwie - guzkami, bo przecież mogą to nie być węzły, a biopsja mogła "pociągnąć" komórki z ich sąsiedztwa, jeśli jest reakcja zapalna) - to, że w biopsji było utkanie węzła, jeszcze nie wyjaśnia sprawy. Czy miałaś badane piersi - w porządku (szczególnie po stronie węzłów)? Inna możliwość (jedna z licznych) - czy nie masz kota, który by Cię zadrapał albo nie wbiłaś drzazgi/kolca w rekę, po tej stronie co pacha (mogło być chwilę temu)? W związku z bólami stawowymi i kości oraz stanami podgorączkowymi może należałoby zacząć od badań podstawowych - morfologia krwi z obrazem odsetkowym (czyli, ile czego - limfocytów, granulocytów itp.), OB - jak podwyższone (poczynając od dwucyfrowego pierwszego wyniku) - to wskazanie na stan zapalny - np. OB 20/40, CRP - tzw. białka ostrej fazy - poziom wskazuje na zapalenie. Uff, już się spisałam, a jeszcze nie wszystko - w związku z powyższym - najlepiej zacząć od lekarza pierwszego kontaktu - jeśli zaufany to może da skierowanie na morfologię, jeśli nie - to prywatnie - na czczo (i chyba nie jest to strasznie drogie) Może wystarczy tych wstępnych wskazówek (a jeszcze - jak jużnie będze wiadomo, co z tym guzkiem, to najlepiej wyciąć taki jeden i wysłać do patologa, może obraz rozstrzygnie - co to jest) pozdrowienia patolog KriKri

Odp: Powiekszony węzełchłonny. | Agata, 14-05-2003, 21:52

Użytkownik Baska w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:b9s4pf$3tn$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...

...może warto byłoby zrobic np. ASO? (tło reumatyczne dolegliwości), a jeśli chodzi o kobietę - badanie piersi?

Agata

Re: Powiekszony węzełchłonny. | Baska, 15-05-2003, 05:53

witam! i dziekuje za odpowiedz;) Wskazane -
badanie laryngologiczne - czy laryngolog stwierdza przewlekłe zapalenie migdałków?
- laryngolog zakwalifikowal je do usuniecia (i chyba wlasnie chodzilo o przewlekle zapalenie) Czy miałaś badane
piersi - w porządku (szczególnie po stronie węzłów)?
- mialam robione usg piersi i wszystko jest ok

Inna możliwość(jedna z
licznych) - czy nie masz kota, który by Cię zadrapał albo nie wbiłaś drzazgi/kolca w rekę, po tej stronie co pacha (mogło być chwilę temu)?
kota nie mam, drzazgi tez sobie nie przypominam.. W
związku z bólami stawowymi i kości oraz stanami podgorączkowymi może należałoby zacząć od badań podstawowych - morfologia krwi z obrazem
wiec wyglada to tak: morfologie robie ostatnio baaaardzo czesto:)mam 2 ostatnie wyniki ( robione w odstepach 6 tygodniowych) w sumie nie ma tam nic drastycznego - z tym ze OB wynosilo wtedy 35 , teraz 8. ASO caly czas niezmiennie wynosi 300 (norma do 200) troche mam "szalejace" plytki krwi, ale nie wiem czy to tak juz jest - ilosc spada do 100 tys. moj lekarz troche sie ostatnio przestraszyl tymi guzkami i stanami podgoraczkowymi idal mi skierowanie do szpitala - jakos nie bardzo mi sie widzi pobyt w szpitalu wiec szukam jak moge innego wyjscia z sytuacji... biopsje mialam robiona w IO w gliwicach i raczej nie bede sie podejmowac samodzielnych poszukiwan chirurga onkologa - mam do nich zaufanie dziekuje jeszcze raz:) pozdrawiam, Baska

Re: Powiekszony węzełchłonny. | Baska, 15-05-2003, 05:57

"Agata" wrote in message news:b9tvo7$56j$1 [at] news.onet.pl...
..może warto byłoby zrobic np. ASO? (tło reumatyczne dolegliwości), a
jeśli
chodzi o kobietę - badanie piersi?

Agata

dzieki za odpowiedz;) odpowiedzi udzielilam w poprzednim poscie . pozdrawiam;)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2

Jak radzić sobie z chorobami skórnymi Jak radzić sobie z chorobami skórnymi

Zdrowe oczy Zdrowe oczy