Powiązane leki
(opisy)

Pertlenon (Urea peroxydata)

Hylo-Lasop

Octenisept

Tropicamidum (Tropicamidum)

Bisacodyl (Bisacodylum)

Dormicum (Midazolamum)

Lignocainum hydrochloricum (żel) (Lidocaini hydrochloridum)

Navoban (Tropisetronum)

Rectanal (Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas)

Bupivacainum hydrochloricum (Bupivacaini hydrochloridum)

Tagi

delikatny ustny preparat dentysta jesc plukac zabieg jogurt ekstrakcja godzina

Fora dyskusyjne

zobacz Ból po ekstrakcji nasila się z każdym dniem (5)

zobacz wyrwany ząb ból dziąsła (1)

zobacz Swiezy oddech (10)

zobacz Ekstrakcja ósemki. (2)

zobacz Kiedy można jeść po ekstrakcji (1)

zobacz Stan zapalny (2)

zobacz chory ząb (4)

zobacz co to może być za rana w jamie ustnej (0)

zobacz Clindamycin MIP 300mg (0)

zobacz Jogurty po wycinaniu migdałów. (10)

zobacz szczepionka ribomunyl (1)

zobacz Wypadniecie skrzepu po 11 dniach od ekstrakcji (3)

zobacz Ekstrakcja całkowita zębów (1)

zobacz po usunięciu ósemki (4)

zobacz Zachowanie po wyrwaniu zęba (16)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » po ekstrakcji zęba

po ekstrakcji zęba

Agata, 11-07-2003, 18:41

...jestem właśnie po usunięciu 8-ki, zabieg skomplikowany, bo rosła poziomo; z zaleceniami, co robić, a czego nie i tabletkami do łykania (Metronidazol), oczywiście boli i puchnie, itp. Mam problem, nie spytałam lekarza, czy mogę dziś zęby umyć, no i ew. jak? A może znacie sposoby , jak to przejść mniej boleśnie?

pozdrawiam, Agata

Re: po ekstrakcji zęba | Marek B, 11-07-2003, 19:02

Może zamiast myc zastosuj płyn do płukania jamy ustnej, powinen być delikatniejszy i nic nie naruszy a jednocześnie działa dezynfekująco.

Pozdrawiam, Marek B

Re: po ekstrakcji zęba | Dunia, 11-07-2003, 19:07

Może zamiast myc zastosuj płyn do płukania jamy ustnej, powinen być delikatniejszy i nic nie naruszy a jednocześnie działa dezynfekująco.

Mnie dentysta powiedzial, ze ABSOLUTNIE nie wolno co najmniej przez 24 godziny plukac jamy ustnej poekstrakcji zeba. Zeby mylam normalnie, omijalam tylko okolice wyrwanego zeba i bylo OK. Co do jedzenia: wazne, zeby nie jesc jogurtow ani serow (bakterie) oraz niczego, co ma ziarnista strukture (np. chleb z ziarnami).

Przy pierwszej ekstrakcji nie jadlam w ogole przez ok. 24 godziny i wszystko sie ladnie zagoilo. Przy drugiej 'pozwolilam sobie' na szybszy posilek i, prawdopodobnie wlasnie przez to, dostalam jakiejs infekcji, ktora ujawnila sie jako zapalenie oka (6 tyg. meczarni). Trzeba wiec BARDZO uwazac, lepiej przedobrzyc.

Aha, i oczywiscie przez kilka dni zero goracych i gazowanych napojow oraz kofeiny i alkoholu.

Dunia

============= P o l N E W S ============== archiwum i przeszukiwanie newsów www.polnews.pl

Re: po ekstrakcji zęba | Tomasz M., 11-07-2003, 19:12

Polecam preparat w żelu o nazwie Mucosit. Krótki opis zamieszczam poniżej - nie chciało mi się pisać. Preparat zawiera kilka ziółek, ale co naważniejsze zawiera lidokainę - środek, który doskonale złagodzi ból po takim zabiegu. Jest chyba bez recepty.

"Skład Preparat zawiera Extractum compositum ex: Cortex Quercus, Anthodium Chamomillae, Folium Salviae, Flos Calendulae, Allantoinum, Lignocainum hydrochloricum, olea aetherea. Działanie Preparat wykazuje skojarzone działanie składników: garbniki kory dębu działają powierzchniowo ściągająco; związki zawarte w koszyczkach rumianku działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie; kwiat nagietka przyspiesza ziarninowanie; alantoina pobudza proces gojenia się ran; lignokaina działa miejscowo znieczulająco. Wskazania Stany zapalne przyzębia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, stany po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu. Dawkowanie Wcierać w dziąsła 2-3 razy dziennie przez 3 minuty za pomocą opuszki palca lub miękkiej szczoteczki. "

-- Pozdrawiam.

Tomasz M. #GG: 921910 strony.wp.pl/wp/tomaszmilewski/

Re: po ekstrakcji zęba | Agata, 11-07-2003, 19:18

Użytkownik "Dunia" napisał w wiadomości news:03071117073494 [at] polnews.pl...
Mnie dentysta powiedzial, ze ABSOLUTNIE nie wolno co najmniej przez 24
godziny
plukac jamy ustnej poekstrakcji zeba. Zeby mylam normalnie, omijalam tylko okolice wyrwanego zeba i bylo OK. Co do jedzenia: wazne, zeby nie jesc jogurtow ani serow (bakterie) oraz
....ojej, to mam kłopot!... ... dentysta zalecił przy tym Metronidazolu jeść jogurty, bądź Lakcid zażywać, więc teraz nie wiem... :-( ...po umyciu zębów trzeba przeciez też płukać, mam nadzieję że jakieś delikatne płukanie nie zaszkodzi?

Agata

Re: po ekstrakcji zęba | Agata, 11-07-2003, 19:23

Użytkownik "Tomasz M." napisał:

Polecam preparat w żelu o nazwie Mucosit. Krótki opis zamieszczam
poniżej -
nie chciało mi się pisać. Preparat zawiera kilka ziółek, ale co
naważniejsze
zawiera lidokainę - środek, który doskonale złagodzi ból po takim zabiegu. Jest chyba bez recepty.
(...)
Wcierać w dziąsła 2-3 razy dziennie przez 3 minuty za pomocą opuszki palca lub miękkiej szczoteczki. "

....to chyba może być dobre trochę na później, teraz nie mogę tego miejsca nawet dotknąć... :-((

Agata

Re: po ekstrakcji zęba | Dunia, 11-07-2003, 19:28

...ojej, to mam kłopot!... ... dentysta zalecił przy tym Metronidazolu jeść jogurty, bądź Lakcid zażywać, więc teraz nie wiem... :-(
Jogurty IMO mozna, ale dpiero po 2-3 dniach od ekstrakcji, jak juz nie ma otwartej rany.

...po umyciu
zębów trzeba przeciez też płukać, mam nadzieję że jakieś delikatne płukanie nie zaszkodzi?

Ja nie plukalam, 2-3 dni da sie wytrzymac ;)

Dunia
============= P o l N E W S ============== archiwum i przeszukiwanie newsów www.polnews.pl

Re: po ekstrakcji zęba | Agata, 11-07-2003, 20:34

Użytkownik "Dunia" na[isał:

Ja nie plukalam, 2-3 dni da sie wytrzymac ;)

Dunia

....jak długo to może krwawić??!!, już 5 godzin minęło, a rana pokrwawia, co można z tym zrobić, trzymałam ten gazik chyba z godzinę... :-((

Agata

Re: po ekstrakcji zęba | Tomasz M., 11-07-2003, 21:25

Oj Koleżanko spokojnie :-) Możesz tego używać praktycznie zaraz po większości zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Ma to konsystencję zwykłej "maści", jest ciemne i bardzo łatwo rozpływa się wraz z śliną. Już po pierwszym zabiegu zrozumiesz jak wspaniałym środkiem jest lidokaina zawarta w tym żelu. Po kilku, kilkunastu minutach ból zmniejszy się do tego stopnia, że zapomnisz o tym co Ci się przytrafiło. Będziesz mogła dotykać to miejsce ile wlezie :-)

-- Pozdrawiam.

Re: po ekstrakcji zęba | Tomasz M., 11-07-2003, 21:31

Jeśli chodzi o krwawienie to wszystko zależy od samego organizmu i wielkości zabiegu. 5 godzin po jeszcze może krwawić... Proponuje nie używać płynów do płukania jamy ustnej (tak jak już ktoś wspomniał). Przez wcześniej wspomniane 2-3 dni wstrzymałbym się też od mycia zębów zwykłą pastą dla dorosłych. Z opisów wynika, że jesteś raczej delikatną i wrażliwą osóbką (oczywiście w pozytywnym znaczeniu ;-)) więc radzę użyć delikatnej pasy dla dzieci bez żadnych środków ścierających, itp. Z daleka omijać miejsce zabiegu i delikatnie wypłukać. Znałem też osoby, które z powodzeniem myły zęby tylko raz dziennie przez 3 dni wspomnianym przeze mnie Mucositem.

P.S. Jesteś uczulona na jakieś leki?

-- Pozdrawiam.

Re: po ekstrakcji zęba | Agata, 11-07-2003, 22:10

Użytkownik "Tomasz M." napisał:
Z opisów wynika, że jesteś raczej delikatną i wrażliwą osóbką (oczywiście w pozytywnym znaczeniu ;-))
....ależ oczywiście, że w pozytywnym!... ...choć nie jestem pewna, czy to ja jestem tak wrażliwa, czy ,pja ósemka była wyjątkowo perfidna :-)) - doświadczony stomatolog - chirurg szczekowy po godzinie stwierdził, że to nie jest żadna ekstrakcja, tylko "norrmalne dłutowanie" :-) ...pociesza mnie tylko, że przynajmniej szwy same się wchłoną!

P.S. Jesteś uczulona na jakieś leki?
o ile wiem, to nie...

Pozdrawiam.

Tomasz M.
pozdrawiam, Agata

Re: po ekstrakcji zęba | retina, 11-07-2003, 22:21

Ja mialam usuwane 4 osemki,bo rosly mimo,ze nie bylo dla nich miejsca.Zabieg w moim przypadku nie byl skompikowany,nie mialam szwow,ani zapisanego antybiotyku.Moze dlatego dentysta zalecil mi nie jesc tylko przez 2 godziny po zabiegu i koniecznie myc zeby pozostale(bardzo delikatnie),zeby bakterie nie rozbestwily sie zbytnio.Jadlam wszystko,co papkowate,niewymagajace gryzienia-(jogurty tez).Jame ustna plukalam delikatnie Azulanem (rumianek) i prawie bez przerwy okladalam sie zimnymi kompresami (polecam dostepne w aptekach zelowe torebeczki do zamrazania lub ogrzania w zaleznosci od potrzeby).Po trzech dniach prawie nie pamietalam o osemkach i juz od dwoch lat mam spokoj,czego i Tobie zycze ;-) G.

Re: po ekstrakcji zęba | Agata, 12-07-2003, 00:34

Użytkownik "retina" napisał w wiadomości news:bemv0c$5gd$1 [at] news.onet.pl...
Ja mialam usuwane 4 osemki,bo rosly mimo,ze nie bylo dla nich
miejsca.Zabieg
w moim przypadku nie byl skompikowany,nie mialam szwow,ani zapisanego antybiotyku.Moze dlatego dentysta zalecil mi nie jesc tylko przez 2
godziny
po zabiegu i koniecznie myc zeby pozostale(bardzo delikatnie),zeby
bakterie
nie rozbestwily sie zbytnio.Jadlam wszystko,co papkowate,niewymagajace gryzienia-(jogurty tez).Jame ustna plukalam delikatnie Azulanem (rumianek)
i
prawie bez przerwy okladalam sie zimnymi kompresami (polecam dostepne w aptekach zelowe torebeczki do zamrazania lub ogrzania w zaleznosci od potrzeby).Po trzech dniach prawie nie pamietalam o osemkach i juz od dwoch lat mam spokoj,czego i Tobie zycze ;-) G.

...dzięki! ...w moim wypadku zimne kompresy też pomogły, prawie całkiem przestało krwawić i już patrzę bardziej optymistycznie - cieszę się, że to już za mną!... :-) ...jestem wdzięczna za wszystkie rady,

pozdrawiam, Agata

Re: po ekstrakcji zęba | Doxent, 12-07-2003, 15:34

Użytkownik "Agata" napisał w wiadomości news:bemi5k$9ap$1 [at] news.onet.pl...
..jestem właśnie po usunięciu 8-ki, zabieg skomplikowany, bo rosła
poziomo;
z zaleceniami, co robić, a czego nie i tabletkami do łykania
(Metronidazol),

ja po podobnej ekstrakcji wraz z pilowaniem kawalka szczeki nic nie jadlem przez 3 dni tylko pilem wode mineralna no i zebow tez nie mylem. Potem wszystko sie szybko zagoilo i po 10 dniach nie bylo sladu.

Serwis Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Odp: po ekstrakcji zęba | Asia, 12-07-2003, 15:51

Po ekstrakcji najlepsza maścią jest Solcoseryl dentystyczna pasta przylegająca, ból znika w kilka chwil, a poza tym krwawienie ustępuje. Asia

Re: po ekstrakcji zęba | dipsom_ania, 12-07-2003, 19:09

Użytkownik "Agata" napisał w wiadomości news:bemi5k$9ap$1 [at] news.onet.pl...
..jestem właśnie po usunięciu 8-ki
Witaj w klubie. Na pewno kompres i na pewno tabletki przeciwbólowe, ale to na pewno lekarz/rka Ci mówił. Ja się przyznam że nic innego nie znam. Trzeba to przeczekać :( Po jakimś czasie się z tego można śmiać... pełną gębą :> A co do mycia zębów - higiena nie zaszkodzi :), ale nie nadwyrężaj tamtego miejsca, niech się goi.

Ania

Re: po ekstrakcji zęba | dipsom_ania, 12-07-2003, 19:10

Użytkownik "Agata" napisał w wiadomości news:bemkcc$ds7$1 [at] news.onet.pl...

...ojej, to mam kłopot!... ... dentysta zalecił przy tym Metronidazolu
jeść
jogurty, bądź Lakcid zażywać, więc teraz nie wiem...

Nie przepisał Nystatyny? Ania

Re: po ekstrakcji zęba | dipsom_ania, 12-07-2003, 19:12

Użytkownik "Agata" napisał w wiadomości news:bemor5$mrg$1 [at] news.onet.pl...

...jak długo to może krwawić??!!, już 5 godzin minęło, a rana pokrwawia,
co
można z tym zrobić, trzymałam ten gazik chyba z godzinę... :-((
Pokrwawia czy krwawi? Jak pokrwawia to chyba normalne, mi też pokrwawiało tyle tylko że się zaniepokoiłam i pojechałam do dentysty a ten mi dał zastrzyk w kuper ;) Ania

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Delikatny masaż dziecka Delikatny masaż dziecka

Srebro koloidalne. Rewolucja w leczeniu Srebro koloidalne. Rewolucja w leczeniu

Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani

Podstawy mikrobiologii dla stomatologów Podstawy mikrobiologii dla stomatologów

Sposób na żylaki Sposób na żylaki