Powiązane leki
(opisy)

Anastralan (Anastrozolum)

AnastroLek (Anastrozolum)

Ansyn (Anastrozolum)

Etruzil (Letrozolum)

Femara (Letrozolum)

Lostar (Letrozolum)

Mamostrol (Anastrozolum)

Navirel (Vinorelbinum)

Symanastrol (Anastrozolum)

Tamofen (Tamoxifenum)

Tagi

usunac blizna fibroadenoma piers zabieg wyciac guzek nowotwor biopsja usuwac

Fora dyskusyjne

zobacz Nowotwór piersi. (3)

zobacz Gruczołowłókniak (4)

zobacz guz piersi (1)

zobacz Guzek piersi? (6)

zobacz Guz na płucu (35)

zobacz usunięcie węzłów chłonnych szyi (4)

zobacz proszę o przetłumaczenie wyników biopsji guzka ślinianki (1)

zobacz Guzek na karku (4)

zobacz Usuniecie pieprzyka (1)

zobacz Pieprzyki i usunięcie (11)

zobacz Pieprzyki na twarzy (7)

zobacz Usunięcie pieperzyka (1)

zobacz usuniecie piperzyka (2)

zobacz OWALNY CIEN W PŁUCU (18)

zobacz Proszę o interpretację wyników badania usg piersi (1)

FIBROADENOMA

Helisa, 01-08-2003, 21:18

Dzien dobry wszystkim. Mam kilka pytan do specjalistów zajmujacych sie chorobami piersi. Tydzien temu bylam na pierwszym badaniu USG piersi. Powodem tego, ze poszlam do specjalisty radiologa byl bol odczuwany w obu piersiach, podobny do tego, ktory sie odczuwa kiedy piersi rosna. Przy badaniu okazalo sie, ze w prawej piersi po prawej stronie na godzinie 10:30 mam zmiane wielkości 6, 2 mm na 7 mm. Lekarz zidentyfikowal badana zmiane jako cystis (torbiel) lub jako fibroadenoma (gruczolakowlokniak), a watpliwosci te miala rozstrzygnac biopsja. Biopsje przeprowadzono 4 dni pozniej, okazalo sie, ze zmiana owa to gruczolakowlokniak, specjalista patomorfolog napisal na wyniku : "uwaga! w najblizszej przyszlosci, nalezy rozwazyc koniecznosc zabiegu chirurgicznego usuniecia wykrytej zmiany". Poszlam wiec do lekarza chirurga, aby powiedzial mi, co w konsekwencji owych wynikow mam dalej poczac z moim problemem. Lekarz zbadal piersi i powiedzial, ze nie ma pospiechu, ze lepiej nie usuwac i poobserwowac zmiane, a usunie sie dopiero jak urosnie o jakies 50%. Wzbudzilo to moje zdziwnie w zwiazku z tym, poszlam do innego lekarza w poradni chirurgii piersi. Lekarka zbadala mnie dokladnie powiedziala, ze badana zmiane nalezy usunac, oczywiscie bazowala na wczesniejszych wynikach, ktore jej przedstawilam. Powiedziala tez, ze istnieja 2 metody usuniecia takiej zmiany : tradycyjna pozostawiajaca blizne oraz metoda "przez dziurke od klucza" (tak to okreslila) gdzie przez niewielki otworek usuwa sie guzka i ta metoda pozostawia tylko niewielka blizne. W zwiazku z moja historia mam pytania do osob zajmujacych sie chirurgia piersi: 1) Ktory lekarz mial slusznosc w swoim postepowaniu? Ten ktory zwlekal z zabiegiem, czy ten ktory zalecil zabieg natychmiast? 2) Na czym polega metoda usuniecia wykrytego gruczolakowlokniakametoda "przez dziurke od klucza"? 3) Czym jest gruczolakowlokniak - spotkalam sie z opinie iz jest to nowotwor niezlosliwy, a w google, na amerykanskich stornach uwage, ze nie jest to guzek, gdyz wywodzi sie z wielu komorek, a nie z pojedynczej, ktora daje poczatek nowotworom w momencie gdy nie ulega apoptozie i namnaza sie bez kontroli. Pozdrawiam serdecznie Helisa

Re: FIBROADENOMA | krzyniek, 01-08-2003, 23:23

Dnia Fri, 1 Aug 2003 19:18:15 +0200, Helisa napisał:

specjalista patomorfolog napisal na wyniku : "uwaga! w najblizszej przyszlosci, nalezy rozwazyc koniecznosc zabiegu chirurgicznego usuniecia wykrytej zmiany".
Konieczność wycięcia należy rozważyć indywidualnie tzn. ocenić ryzyko wystapienia nowotworu dla danego przypadku. Ma tu znaczenie bardzo wiele czynników np: wiek, nowotwory w rodzinie, dieta, rasa, palenie tytoniu itd. Decyzję po ocenieniu ryzyka pacjent i lekarz powinni podjąć wspólnie.

Fibroadenoma jest zmianą łagodną, nota bene najczęstszą w obrębie piersi, często mnogą, rosnącą powoli. Łatwiej jest oczywiście z punktu widzenia techniki chirurgicznej wyciąć zmianę małą(teraz) niż wiekszą o 50%(za jakiś czas) no i blizna jest mniejsza. No i oczywiście należy pamiętać, że opisany przez Ciebie wynik biopsji nie wyklucza w 100% nowotworu (w końcu to tylko badanie dodadtkowe). Aby być całkowicie pewnym i spać spokojnie należy wyciąć guzek i w całości ocenić go histopatologicznie (tzw. biopsja wycinająca)

Lekarka zbadala mnie dokladnie powiedziala, ze badana zmiane nalezy usunac, oczywiscie bazowala na wczesniejszych wynikach, ktore jej przedstawilam. Powiedziala tez, ze istnieja 2 metody usuniecia takiej zmiany : tradycyjna pozostawiajaca blizne oraz metoda "przez dziurke od klucza" (tak to okreslila) gdzie przez niewielki otworek usuwa sie guzka i ta metoda pozostawia tylko niewielka blizne.
Istnieją też sposoby na usuwanie guzków tak, że blizna praktycznie nie jest widoczna (np cięcie na granicy brodawki sutkowej) Nie wiem co to za metoda "przez dziurkę od klucza", przypuszczam, że jest to jakieś lokalne określenie techniki usuwania guzka przy pomocy małego cięcia (to tylko technika).

1) Ktory lekarz mial slusznosc w swoim postepowaniu? Ten ktory zwlekal z zabiegiem
może mu się nie chciało

czy ten ktory zalecil zabieg natychmiast?
Jeśli zależy Ci na efekcie kosmetycznym i chcesz spokojnie spać to nie czekaj ale oczywiście wybór należy tylko do Ciebie. Lekarz powinien Ci tylko uświadomić wszystkie za i przeciw.

Pozadrawiam - krzyniek

mailto krzyniek [at] idea.net.pl

Re: FIBROADENOMA | ariatari, 02-08-2003, 00:24

Ja mam podobna sytuacje tyle ze juz od roku wiem o swoim guzku.Po biopsji lekarz zalecil usuniecie chirurgiczne.Jeden onkolog tez byl tego zdania inny natomiast powiedzial ze kiedys sie usuwalo od razu teraz jest tendencja ze u mlodych kobiet-mam 23 lata ,sie zostawia i obserwuje/kontroluje ale niektore panie nie wytrzymuja z tym psychicznie i wola wyciac.Wtedy jeszcze tego nie rozmumialam ale teraz po roku wiem dokladnie o co mu chodzilo-gdy dolegaja mi piersi po np 4 mies spokoju zaczynam sie dreczyc ze dzieje sie cos zlego,badam sie sama regularnie i czasem mi sie wydaje ze to sie powiekszylo lub ze jest cos nowego i tak do nastepnego badania usg zyje w strachu i niepewnosci.Teraz waham sie czy nie zdecydowac sie na zabieg.Ale z drugiej strony podobno nie ma pewnosci ze jak sie raz wytnie bedzie spokoj bo to sie moze odnawiac lub moga sie pojawiac nowe i w ten sposob co jakis czas bedzie "ciachanie". No i kogo tu sluchac?U mnie 2 lekarzy mowi zeby wyciac a 2 zeby nie spieszyc sie z tym. Dolaczam sie wiec do pytan.I mam jeszcze jedno do pan u ktorych stwierdzono tego typu guzki:czy piersi wam w jakis sposob dolegaja?Mnie boli i ciagnie czesto nawet 14 dni przed okresem,czasem nie moge nosuc stanika ,wtedy tez jest to bardziej wyczuwalne i wydaje sie wieksze. pozdrawiam

Re: FIBROADENOMA | Helisa, 02-08-2003, 12:10

I mam jeszcze jedno do pan u ktorych stwierdzono tego typu guzki:czy piersi wam w jakis sposob dolegaja?Mnie boli i ciagnie czesto nawet 14 dni przed okresem,czasem nie moge nosuc stanika ,wtedy tez jest to bardziej wyczuwalne i wydaje sie wieksze. pozdrawiam

Witam ponownie i ponawiam moje pytania do specjalistow z dziedziny chirurgii piersi. Juz wiem, ze moja sytuacja nie nalezy do wyjatkowych i tak jak wspomnialas masz za soba podbna historie. Wiec kto tu ma racje? Jak postapic? Mnie piers w okolicy stwierdzonej zmiany w ogole nie boli ( no teraz boli, bo mam siniaka po biopsji), bolaly mnie obie piersi, ale tak ogolnie, podobnie jak sie czuje gdy piersi rosna, no ale hm w tym wieku ? (mam 24 l). Prosimy, juz teraz obie, o odpowiedz na postawione pytania. Pozdrawiam Helisa

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Rak piersi Rak piersi

Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny

Jak radzić sobie z żylakami Jak radzić sobie z żylakami

Dieta z owoców cytrusowych Dieta z owoców cytrusowych

Nerki. Bakterie atakują Nerki. Bakterie atakują