Tagi

szklic minus otrzymac plus prawy pelny widziec szkla niepelnosprawnosc renta

Fora dyskusyjne

zobacz Źle dobrane szkła? (2)

zobacz Źle dobrane okulary ? (2)

zobacz Problem z soczewkami (5)

zobacz Dziwny widok przez nowe okulary. (2)

zobacz Której firmy szkła kontaktowe warto kupić (0)

zobacz Szkła (0)

zobacz wada wzroku a szkła korekcyjne (1)

zobacz Pytanie o wzrok (3)

zobacz Wada serca a renta/orzeczenie o niepełnosprawności. (0)

zobacz krzywy kręgosób (1)

zobacz renta z zusu (15)

zobacz NOWE OKULARY - ŹLE ZROBIONE ? (5)

zobacz Mam na lewe + 1,75 na na prawe - 0,25 co to znaczy? (2)

zobacz nadwzroczność u dzieci (1)

zobacz Okulista dał plusy, lepiej widzę w minusach (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » renta na "oczy"

renta na "oczy"

Grzegorz, 23-08-2003, 02:42

Witam.

Jestem posiadaczm wrodzonej wady wzroku. Noszę obecnie szkła +6 dioptri. Niestety wada moja jest nieoperacyjna, na szczęście nie postępuje, jak na razie trwa na jednym poziomie. Lewe oko widzi znacznie lepiej niz prawe, prawe pomimo szkła korekcyjnego niedomaga w stopniu znacznym. Wiem że nie zaleca sie dobierania szkieł które spowodują najoptymalniejsze widzenie (zreszta przy mojej wadzie to nawet niemozliwe). I tu moje pytanie - czy wada taka kwalifikuje mnie do ubiegania sie o rente, ewentualnie zaświadczenie o niepełnosprawności ?? Wspomnę też że Wojskowa Komisja Lekarska, w całej swej łaskawości przyznała mi grupę "E".

Pozdrawiam - Grzegorz

Re: renta na "oczy" | casus, 23-08-2003, 13:58

Użytkownik "Grzegorz" napisał w wiadomości news:bi667u$8oe$1 [at] news.onet.pl...
Jestem posiadaczm wrodzonej wady wzroku. Noszę obecnie szkła +6 dioptri. Niestety wada moja jest nieoperacyjna, na szczęście nie postępuje, jak na razie trwa na jednym poziomie. Lewe oko widzi znacznie lepiej niz prawe, prawe pomimo szkła korekcyjnego niedomaga w stopniu znacznym. Wiem że nie zaleca sie dobierania szkieł
które
spowodują najoptymalniejsze widzenie (zreszta przy mojej wadzie to nawet niemozliwe). I tu moje pytanie - czy wada taka kwalifikuje mnie do
ubiegania
sie o rente, ewentualnie zaświadczenie o niepełnosprawności ?? Wspomnę też że Wojskowa Komisja Lekarska, w całej swej łaskawości
przyznała
mi grupę "E". Pozdrawiam - Grzegorz

1. Wada wrodzona nie uprawnia do otrzymania swiadczen rentalnych. Uprawnienia te nabywa sie, jezeli powstala w okresie zatrudnienia, conajmniej po 5 latach od rozpoczecia okresu skladkowego lub do 18 miesiecy po uplynieciu ustania zatrudnienia. 2. Nie wiem, ile widzisz w maksymalnej korekcji okularowej - od tego jest uzalezniona odpowiedz o uznanie stopnia niepelnosprawnosci, o ktore MOZESZ sie ubiegac. Jednakze, aby otrzymac lekki stopnien niepelnosprawnosci ( a wiec bez swiadczen finansowych, jedynie uznanie tzw inwalidztwa ) musisz niewidziec conajmniej 40%. 3. Nie ma znaczenia, ze otrzymales kat E. Wojsko ma swoje normy i swoje przepisy. 4. Nie jest prawda, jakoby nie zaleca sie dobrania szkiel optymalnych. Wrecz odwrotnie, w dzisiejszych czasach tak nalezy dobrac. Pomijam fakt, ze szkla plusowe dobiera sie do pelnej mocy "od zarania dziejow" :-))))) i nigdy nie bylo inaczej. Pomyliles chyba plusy z minusami.

casus spec. ch. oczu

Re: renta na "oczy" | Grzegorz, 23-08-2003, 17:42

Użytkownik "casus" napisał w wiadomości news:bi7dsj$af$1 [at] inews.gazeta.pl...

Dziekuję za odpowiedź. Mam teraz trochę jasności.

4. Nie jest prawda, jakoby nie zaleca sie dobrania szkiel optymalnych.
Wrecz
odwrotnie, w dzisiejszych czasach tak nalezy dobrac. Pomijam fakt, ze
szkla
plusowe dobiera sie do pelnej mocy "od zarania dziejow" :-))))) i nigdy
nie
bylo inaczej. Pomyliles chyba plusy z minusami.
Oj nie pomyliłem się, wspomniane "plusy" ciążą mi od dziecka. Szkopół w tym że nie można mi dobrać szkieł w których bym dobrze widział, pisze tu głównie o prawym oku, lewe jest OK. Prawym okiem widze tak jak przez mgłę, obraz widziany jest mocno ograniczony i znacznie ciemniejszy. Renty nie chcę, chodzi mi bardziej o świadectwo niepełnosprawności - pieniążków z tego nie ma, ale parę innych korzyści można uzyskać.

Pozdrawiam - Grzegorz

Re: renta na "oczy" | casus, 23-08-2003, 18:00

Wrecz szkla nie

Oj nie pomyliłem się, wspomniane "plusy" ciążą mi od dziecka.
Mnie chodzilo o to, ze dawniej byla teoria, ktora jest jeszcze do dzis stosowana, aby minusy nie dawac do pelnej mocy. Natomiast plusy ZAWSZE do pelnej mocy korygowano i koryguje sie.

Szkopół w tym że nie można mi dobrać szkieł w których bym dobrze widział, pisze tu głównie o prawym oku, lewe jest OK. Prawym okiem widze tak jak przez mgłę, obraz widziany jest mocno ograniczony i znacznie ciemniejszy.
Czyli prawdopodobnie masz niedowidzenie od dziecka i jego poprawic sie nie da. Wiec w tym przypadku zadne szklo nie poprawi Ci ostrosci do pelnej mocy, natomiast nalezy Ci przepisac takie, jakim to oko widzi najlepiej. Dobrze byloby, jesli podalbys moc szkiel i ile widzisz kazdym okiem, oraz czy masz widzenie obuoczne. Nipisz mi na priv - plus minus powiem Ci, czy masz szanse dostac stopien niepelnosprawnosci.

Renty nie chcę, chodzi mi bardziej o świadectwo niepełnosprawności - pieniążków z tego nie ma, ale parę innych korzyści można uzyskać. Pozdrawiam - Grzegorz
Jasne- sa okreslone zasady przyznawania stopnia niepelnosprawnosci, jesli beda podstawy na pewno otrzymasz. pozdrawiam

casus

Re: renta na "oczy" | Doxent, 23-08-2003, 23:21

Oj nie pomyliłem się, wspomniane "plusy" ciążą mi od dziecka. Szkopół w tym że nie można mi dobrać szkieł w których bym dobrze widział,
a co widac bez okularow ? o ile sie domyslam z plusami na odleglosc powinno sie dac patrzec gorzej z czytaniem.

Re: renta na "oczy" | Norbert, 23-08-2003, 23:56

a co widac bez okularow ? o ile sie domyslam z plusami na odleglosc
powinno
sie dac patrzec gorzej z czytaniem.
Mocny minus to z nosem przy kartce przeczytasz. Ale jak mocny plus to ani czytania, a ani patrzenia w dal, prawda? :) Wiec chyba lepiej miec minusy.

Norbert www.plfoto.com/uz...rname=nkruk #GG: 4441119

Re: renta na "oczy" | Grzegorz, 24-08-2003, 12:20

a co widac bez okularow ?
Z bliska rozmazane kształty,w dalszej perspektywie widać plamy, cienie i inne widziadła. Ogólnie kiepsko bez okularów, nie da sie normalnie funkcjonować.

ile sie domyslam z plusami na odleglosc powinno sie dac patrzec gorzej z czytaniem.
Niestety, ani na odlagłość, ani też z bliska.

Grzegorz

Re: renta na "oczy" | Robert, 24-08-2003, 12:46

bi9sfh$d6h$1 [at] news.onet.pl, Grzegorz :
Z bliska rozmazane kształty,w dalszej perspektywie widać plamy, cienie i inne widziadła. Ogólnie kiepsko bez okularów, nie da sie normalnie funkcjonować.

Niestety, ani na odlagłość, ani też z bliska.
To o czym pisze Doxent byloby typowe dla nadwzrocznosci niskiej i/lub takiej ktora da sie skorygowac akomodacją (a wiec u osob mlodszych).

Niemniej i w takim przypadku nalezy nosic zalecone okulary.

Robert Email replies: use >mkarta< in place of >spam.trap< and remove .invalid Emaile adresuj do >mkarta< zamiast do >spam.trap< i usun .invalid

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Wyglądaj świetnie każdego dnia Wyglądaj świetnie każdego dnia

Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi

Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej

Choroby reumatyczne Choroby reumatyczne

Medycyna wieku młodzieńczego - klinika i postępowanie w chorobach przewlekłych Medycyna wieku młodzieńczego - klinika i postępowanie w chorobach przewlekłych