Tagi

buerger ukrwienie popularny kolano naczyniowy noga konczyna dotyczyc birgera tetnica

Fora dyskusyjne

zobacz Opuchlizna poniżej kolana (11)

zobacz ARTERIA LUSORIA -co to jest ?mam to (0)

zobacz Doppler tętnic szyjnych i kręgowych u 7- latka (0)

zobacz Żylaki kończyn dolnych (1)

zobacz ciągnący ból pod kolanem a zakrzepica (2)

zobacz Wypedek: Konczyna dolna(uraz) (0)

zobacz USG tętnicy lewej kończyny dolnej (0)

zobacz ostre niedokrwienie konczyn dolnych (4)

zobacz Miazdżyca (1)

zobacz Miażdżyca (3)

zobacz problem z kolanem (0)

zobacz bóle kolan (5)

zobacz sine nogi (4)

zobacz Jak leczyć zmiany naczyniowe? (12)

zobacz Owrzodzenie podudzi (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Pytanie o Birgera (?)

Pytanie o Birgera (?)

, 25-01-1999, 01:36

Witam,

Mam pytanie o chorobę Birgera (o ile tak to się poprawnie pisze) - o ile dobrze zrozumiałem, chodzi o martwicę kończyn spowodowaną wadliwym krążeniem obwodowym, albo o coś podobnego.

1. Czy to się jakoś leczy, czy też rzeczywiście jedyną metodą postępowania jest stopniowe skracanie chorej kończyny? Jeżeli choroba jest nieuleczalna, to czy i jak można opóźnić jej rozwój?

2. Czy na zapadnięcie lub pojawienie się objawów podobnych do B. (brak wyczuwalnego tętna w tętnicy udowej, odbarwienie palców i połowy stopy połączone z ostrymi bólami tamże) mogła mieć wpływ przebyta operacja kolana, przed którą "wyciśnięto" krew z nogi mocno owiniętymi bandażami?

3. Czy w przypadku B. można mówić o czynnikach ryzyka, a jeżeli tak, to jakie one są?

4. Jakie badania mogłyby potwierdzić lub wykluczyć chorobę Birgera? Czy badanie dopplerowskie coś tu pomoże?

Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi i pozdrawiam.

Pozdrawiam,

Jan.

PS. Mój adres: nowhere = Polbox.

Re: Pytanie o Birgera (?) | Expert, 28-01-1999, 21:18

1. Czy to się jakoś leczy, czy też rzeczywiście jedyną metodą postępowania jest stopniowe skracanie chorej kończyny? Jeżeli choroba jest nieuleczalna, to czy i jak można opónić jej rozwój?

Ciocia miala znajomego, ktory mial chyba rowniez cukrzyce. Najpierw ucieto mu jedna noge do kolana, potem druga wyzej , a potem wkrotce zmarl.

4. Jakie badania mogłyby potwierdzić lub wykluczyć chorobę Birgera? Czy badanie dopplerowskie coś tu pomoże?
Moj wujek poszedl sie leczyc na korzonki i lekarz stwierdzil ze choruje na Birgera. Bardzo sie tym przejal, plakal, mial silna serwice i nie spal po nocach , gdyz sie dowiedzial, co mu grozi. Ale po pewnym czasie inny lekarz stwierdzil ze to nie birger i jest zdrowy, zyje do dzisiaj ( a bylo to 3 lata temu).

Pozdrawiam,

Jan.

.

Re: Pytanie o Birgera (?) | , 28-01-1999, 22:48

Witam na stronie Newsgrup, chcialbym odpowiedziec na Twoje pytanie dotyczace choroby Winiwartera-Buergera. Jest to choroba z grupy chorob zapalnych, nie majaca nic wspolnego z paleniem papierosow. Wystepuje u ludzi mlodych. Istota leczenia chirurgicznego chorob naczyniowych jest odtworzenie przeplywu krwi w konczynie. W chorobie Winiwartera-Buergera zmiany naczyniowe dotycza malych naczyn ponizej kolana, ktore w zasadzie nie sa juz dostepne leczeniu chirurgicznemu gdyz sa zbyt waskie. Niestety jest to choroba trudna do leczenia i rokowanie jast zle. Jesli chodzi o zaburzenia ukrwienia konczyn (po niemiecku zwane arteriele Verschlusskrankheit czyli tzw.AVK) jest to najbardziej popularna choroba ukrwienia konczyn dotyczaca prawie wylacznie palaczy tytoniu. W chorobie tej mozna operacyjnie instalowac tzw.Bypassy naczyniowe, z wlasnej zyly lub z twozywa sztucznego. Rokowanie moze byc pomyslne. Jesli masz jakiec konkretne pytania to przeslij mi bezposrednio na moj e-mail. Andrzej

Re: Pytanie o Birgera (?) | Marcin Oseka, 05-02-1999, 20:23

Ten watek chyba juz troche przebrzmial, ale ja mam przyjemnosc go czytac dopiero teraz i chcialbym dorzucic swoje trzy grosze. Chyba nikt nie wspomnial, ze "Buerger" to popularna nazwa innej choroby naczyn - miazdzycy zarostowej. Choroba Buergera czyli thrombangitis obliterans jes rzadka. Jej nazwa bywa czesto przekladana przez pacjentow na zwykla miazdzyce tetnic - atherosclerosis obliterans. Lekarz by raczej tych dwoch chorob nie pomylil, ale zdarza sie uzywanie nazwy niewlasciwej, ale lepiej znanej pacjentom. M.O.

"Jan Stożek" wrote:

Witam,

Mam pytanie o chorobę Birgera (o ile tak to się poprawnie pisze) - o ile dobrze zrozumiałem, chodzi o martwicę kończyn spowodowaną wadliwym krążeniem obwodowym, albo o coś podobnego.

1. Czy to się jakoś leczy, czy też rzeczywiście jedyną metodą postępowania jest stopniowe skracanie chorej kończyny? Jeżeli choroba jest nieuleczalna, to czy i jak można opóźnić jej rozwój?

2. Czy na zapadnięcie lub pojawienie się objawów podobnych do B. (brak wyczuwalnego tętna w tętnicy udowej, odbarwienie palców i połowy stopy połączone z ostrymi bólami tamże) mogła mieć wpływ przebyta operacja kolana, przed którą "wyciśnięto" krew z nogi mocno owiniętymi bandażami?

3. Czy w przypadku B. można mówić o czynnikach ryzyka, a jeżeli tak, to jakie one są?

Pozdrawiam,

Jan.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy

Choroby układu sercowo-naczyniowego Choroby układu sercowo-naczyniowego

Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni

Popularna encyklopedia leków Popularna encyklopedia leków

Chirurgia tętnic i żył obwodowych t. 1, 2 Chirurgia tętnic i żył obwodowych t. 1, 2