Powiązane leki
(opisy)

Fitonasal

Euphorbium compositum SN (krople)

Coldrex Maxgrip (Paracetamolum, Phenylephrini hydrochloridum, Acidum ascorbicum)

Amotaks Dis (Amoxicillinum)

Spigelon (tabletki, krople)

AzitroLEK (tabletki) (Azithromycinum)

Duomox (Amoxicillinum)

Klabax (Clarithromycinum)

Augmentin (Amoxicillinum, Acidum clavulanicum)

Curam (Amoxicillinum, Acidum clavulanicum)

Tagi

antybiotyk okropny glowa agatka czolo opaska kropla glowacki zatoka inhalacja

Fora dyskusyjne

Ból głowy w okolicach czoła (5)

Co mi dolega? (0)

Straszliwie zatkany nos/ problem z zatokami? (4)

Oskrzela (2)

Uszy,zatoki i co jeszcze? (13)

Problem z zatoką, bóle głowy przy pochylaniu (12)

długo "zapchany" nos (5)

problem z zatokami? (2)

Nerki - zatoki ? (3)

Zbyt długo trwający ból głowy (1)

Zatoki? (7)

problem z katarem i bólem głowy ale to nie zatoki (0)

Chore nerki a opuchnięte czoło? (5)

Opuchniete czoło (0)

wieczny ucisk na czoło i z tyłu głowy (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??

!!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??

iwona, 22-10-2003, 10:04

Jakis czas temu pisalam o bolach glowy ktore mnie drecza. no i byly caly czas do momentu az rozchorowalam sie i wyszlo na jaw zapalenie zatok. Dostalam antybiotyk Ceclor 500mg, wczoraj skonczylam go brac. Do tego wykonuje inhalacje polecone przez p. dr - rumianek, szalwia i mieta, przez ok 7 dni 15 min inhalacji(krople do nosa sulfarinol i deflegmin na kaszel) caly czas zchodzi z zatok to co powinno :) i PRZESTALA MNIE BOLEC GLOWA znaczy od srody zeszlego tygodnia, moze nawet wtorku- glowa bolala w piatek- ale to bardzo wyrazne "cisnienie" w czole(przeszlo po inhalacji i porzadnym rozgrzaniu.

teraz dwa pytania: 1. czy bol glowy na ktory sie skarzylam mogl byc ze wzgledu na czop (nieiwelki ale zawsze) w lewej zatoce?

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | Anita, 22-10-2003, 09:13

"agatka" wrote in message news:bn5gup$50d$1 [at] korweta.task.gda.pl...
Niestety nie odpowiem Ci na Twoje pytania, ale chcaiłam prosić o radę. Od dwóch tygodni też się męczę z zatokami (przeziębiłam po basenie). Boli
mnie
głowa, naokaoło nosa i nawet zęby w górnej szczęce (koszmarnie).
Ja dodatkowo mam spuchnieta twarz. Cy mozna na opuchlizne stosowac cieple oklady, czy nie ? Anita

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | agatka, 22-10-2003, 13:00

Niestety nie odpowiem Ci na Twoje pytania, ale chcaiłam prosić o radę. Od dwóch tygodni też się męczę z zatokami (przeziębiłam po basenie). Boli mnie głowa, naokaoło nosa i nawet zęby w górnej szczęce (koszmarnie). Brałam przez tydzień anytbiotyk Zinnat i jakby się trochę poporawiło, ale teraz skończyłam i znowu się zaczęło. Nie mam wcale kataru, tylko czasem coś mi spływa po gardle. Mogłabyś mi coś doradzić? Nie chcę juz brać antybiotyku bo mi rozwalił żołądek. agatka Użytkownik "iwona" napisał w wiadomości news:bn5dmu$k5d$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Jakis czas temu pisalam o bolach glowy ktore mnie drecza. no i byly caly czas do momentu az rozchorowalam sie i wyszlo na jaw zapalenie zatok. Dostalam antybiotyk Ceclor 500mg, wczoraj skonczylam go brac. Do tego wykonuje inhalacje polecone przez p. dr - rumianek, szalwia i
mieta,
przez ok 7 dni 15 min inhalacji(krople do nosa sulfarinol i deflegmin na kaszel) caly czas zchodzi z zatok to co powinno :) i PRZESTALA MNIE BOLEC GLOWA znaczy od srody zeszlego tygodnia, moze nawet wtorku- glowa bolala w
piatek-
ale to bardzo wyrazne "cisnienie" w czole(przeszlo po inhalacji i
porzadnym
rozgrzaniu.

teraz dwa pytania: 1. czy bol glowy na ktory sie skarzylam mogl byc ze wzgledu na czop (nieiwelki ale zawsze) w lewej zatoce? wakacje) 2. wczoraj wzielam ostatnia tabletke antykoncepcyjna i ostatni antybiotyk. ze wzgledu na niedawne problemy zaladkowe powinnam juz dzis zaczac nowe opakowanie Minuletu, zeby utrzymac ciaglosc. Ale po ostatniej wizycie w gabinecie pani doktor powiedziala ze mam na jakis czas odstawic tabletki
aby
sprawdzic czy to nie przez nie mnie boli glowa. ale jesli to bylo od zatok i odstawie to nie bede wiedziala- bo w jednym czasie sa dwa czynniki. co byscie radzili? kontynuowac przez ten miesiac i obserwowac czy bole powroca czy zdac sie na intuicje i nie brac a potem zgadywac czemu nie boli? zakrecone:) zeby to byly te zatoki....

pozdrowienia i prosze o rady!:)

Iwona- szczesliwa ze ja nie boli juz od tygodnia:)))

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 13:18

Użytkownik "agatka" napisał w wiadomości news:bn5gup$50d$1 [at] korweta.task.gda.pl...
Niestety nie odpowiem Ci na Twoje pytania, ale chcaiłam prosić o radę. Od dwóch tygodni też się męczę z zatokami (przeziębiłam po basenie). Boli
mnie
głowa, naokaoło nosa i nawet zęby w górnej szczęce (koszmarnie). Brałam przez tydzień anytbiotyk Zinnat i jakby się trochę poporawiło, ale teraz skończyłam i znowu się zaczęło. Nie mam wcale kataru, tylko czasem coś mi spływa po gardle. Mogłabyś mi coś doradzić? Nie chcę juz brać antybiotyku
bo
mi rozwalił żołądek. agatka
nie jestem lakarzem, ale polecam inhalacje- ja je robie juz 4 dni, i czuje poprawe- oprocz tego ze caly czas oczyszczaja mi zatoki- a o to chodzi;)

jesli masz problem z zoladkiem - to rownie dobrze moze byc efekt tego ze ta ropa splywa do przewodu pokarmowego i podraznia blone np. zoladka(ja przez to wymiotowalam caly wieczor) proponuje mimo wszystko isc do lekarza mialas jakies krople do nosa? sulfarinol jest orzydlliwy ale najskutecznijeszy(wg mojej pani doktor)- na recepte a niezaleznie od tego: inhalacje- do garnka/miski czy czego cchesz - po dwie torebki herbat ziolowych (3 herbatki-rumianek, szalwia i mieta) troche zaparzyc, potem troche wolnego czasu, duzy recznik i cierpliwosc:) 15 min pod taka parowka powoduje nieprzyjemne splywanie potu na czubek nosa wiec zaopatrz sie w chusteczki:)podczas inhalacji gleboko wciagaj powietrze dodatkowo mozes sprobowac rozgrzewac sobie zatoki czolowe- smarowanie masciami rozgrzewajacymi(olejek komforowy, wapo-rub, "kim" itd) i na to opaska na czolo, z domu nie waz sie wychodzic bez opaski lub czapki

powodzenia:) moze choc troche Ci pomoglam:)

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | andrzej głowacki, 22-10-2003, 14:19

Użytkownik "iwona" napisał:

O ile dobrze pamiętam to moja pierwsza sugestia na temat Twojego bólu głowy, dotyczyła właśnie zatok ;-). Teraz jestem prawie pewien, że to one Ci dokuczały.

Pozdrawiam, andrzej

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | andrzej głowacki, 22-10-2003, 14:24

Użytkownik "iwona" napisał: [...]
Warto również zakładać na czoło i oczy - na noc, coś w stylu opaski. To może być nawet wełniana skarpeta ;-) przewiązana sznureczkiem.

Pozdrawiam, andrzej

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 14:52

Użytkownik "andrzej głowacki" napisał w wiadomości news:bn5mn2$hkn$1 [at] news.onet.pl...
O ile dobrze pamiętam to moja pierwsza sugestia na temat Twojego bólu
głowy,
dotyczyła właśnie zatok ;-). Teraz jestem prawie pewien, że to one Ci dokuczały.
ja to wykluczylam ..nie wiem czemu:) bardzo chcialabym aby to bylo tylko to!:) przeciez z zatokami mozna sobie poradzic, mozna zapobiegac i leczyc!:) a co z tabletkami? chyba sie przejde do lekarza:)

dzieki:)

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 14:53

Użytkownik "andrzej głowacki" napisał w wiadomości news:bn5mn2$hkn$2 [at] news.onet.pl...
Warto również zakładać na czoło i oczy - na noc, coś w stylu opaski. To
może
być nawet wełniana skarpeta ;-) przewiązana sznureczkiem.
ja na noc - po inhalacji smaruje czolo masicami rozgrzewajacymi i tak sie klade spac:) pomaga bo caly czas sie wszystko oczyszcza:) i nie boli!! nawet nie wiesz jakie to cudowne uczucie!:)))))

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | andrzej głowacki, 22-10-2003, 15:21

Użytkownik "iwona" napisał:

ja to wykluczylam ..nie wiem czemu:) bardzo chcialabym aby to bylo tylko to!:) przeciez z zatokami mozna sobie poradzic, mozna zapobiegac i leczyc!:)
Zatoki to poważna sprawa. Nie można kłopotów z nimi lekceważyć. Trzeba koniecznie dobrze je wyleczyć.

a co z tabletkami? chyba sie przejde do lekarza:)
Pigułki, to Twoja prywatna sprawa, trudno mi tutaj zabierać głos ;-). Jednak moim zdaniem źródłem bólu głowy były chore zatoki.

Pozdrawiam, andrzej

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 15:35

sobie
Zatoki to poważna sprawa. Nie można kłopotów z nimi lekceważyć. Trzeba koniecznie dobrze je wyleczyć.
wlasnie staram sie to zrobic:)))

Pigułki, to Twoja prywatna sprawa, trudno mi tutaj zabierać głos ;-).
Jednak
moim zdaniem źródłem bólu głowy były chore zatoki.
coz- bylam sie zapytac i na razie mam dokladnie wyleczyc zatoki:) jak bole nie wroca to moge znow brac tabletki :)

co do zatok- to prawda ze czop ktory tam sobie jest w glowie sie przemieszcza co jakis czas i wtedy uciska albo sama zmiana polozenia moze powodowac bol glowy?

czy oprocz wymienionych przeze mnie sposobow na zciagniecie z zatok calego swinstwa sa jeszcze jakies metody "domowe"?

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | agatka, 22-10-2003, 16:21

dzięki serdeczne, już nastawiam zioła a sulfarinol przypadkiem mam w domu! agata Użytkownik "iwona" napisał w wiadomości news:bn5i2q$c78$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Użytkownik "agatka" napisał w wiadomości news:bn5gup$50d$1 [at] korweta.task.gda.pl...
Od
mnie
mi
antybiotyku
bo

nie jestem lakarzem, ale polecam inhalacje- ja je robie juz 4 dni, i czuje poprawe- oprocz tego ze caly czas oczyszczaja mi zatoki- a o to chodzi;)

jesli masz problem z zoladkiem - to rownie dobrze moze byc efekt tego ze
ta
ropa splywa do przewodu pokarmowego i podraznia blone np. zoladka(ja przez to wymiotowalam caly wieczor) proponuje mimo wszystko isc do lekarza mialas jakies krople do nosa? sulfarinol jest orzydlliwy ale najskutecznijeszy(wg mojej pani doktor)- na recepte a niezaleznie od tego: inhalacje- do garnka/miski czy czego cchesz - po dwie torebki herbat ziolowych (3 herbatki-rumianek, szalwia i mieta) troche zaparzyc, potem troche wolnego czasu, duzy recznik i cierpliwosc:) 15 min pod taka parowka powoduje nieprzyjemne splywanie potu na czubek
nosa
wiec zaopatrz sie w chusteczki:)podczas inhalacji gleboko wciagaj
powietrze
dodatkowo mozes sprobowac rozgrzewac sobie zatoki czolowe- smarowanie masciami rozgrzewajacymi(olejek komforowy, wapo-rub, "kim" itd) i na to opaska na czolo, z domu nie waz sie wychodzic bez opaski lub czapki

powodzenia:) moze choc troche Ci pomoglam:)

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | andrzej głowacki, 22-10-2003, 16:52

Użytkownik "iwona" napisał: [...] co do zatok- to prawda ze czop ktory tam sobie jest w glowie sie przemieszcza co jakis czas i wtedy uciska albo sama zmiana polozenia moze powodowac bol glowy?
Istnienie czopa w zatoce sugeruje istnienie stanu zapalnego w przeszłości. Prawdopodobnie nawroty stanu zapalnego wywoływały u Ciebie dolegliwości bólowe. Taka jest moja prywatna teoria ;-).

czy oprocz wymienionych przeze mnie sposobow na zciagniecie z zatok calego swinstwa sa jeszcze jakies metody "domowe"?
Na pewno są, poszukaj w archiwum ;-).

Normalny stan zapalny trwa jakiś czas i niestety nie da się tego w jakiś spektakularny sposób skrócić. Antybiotyki stosowane są stosunkowo niedawno. Co do celowości ich użycia w przypadkach podobnych do Twojego, opinie w świecie medycznym są różne. Póki trwa dyskusja, oficjalnie zaleca się ich używanie. To takie dmuchanie na zimno. Jednak z drugiej strony, coraz częściej mówi się o ogromnym nadużywaniu antybiotyków. Generalnie, w bardzo poważnych przypadkach należy je bezwzględnie, ale dalej z rozwagą stosować. W lżejszych, zdrowy organizm, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki, powinien poradzić sobie sam. To jest zdecydowanie lepsze rozwiązanie - jeśli jest skuteczne ;-). Więc gdzie leży granica konieczności użycia antybiotyku? Jest ona delikatna i na to pytanie każdy pacjent musi odpowiedzieć sobie sam, po ewentualnej konsultacji ze swoim lekarzem. Jeśli nie czujemy się na siłach w ocenie sytuacji, nie mamy wyjścia i musimy zaufać lekarzowi. Któremu lekarzowi ufamy, to znowu jest nasz osobisty wybór. Jak widzimy nasze zdrowie, w dużej mierze zależy od świadomości nas samych ;-). Oczywiście kompetentny lekarz, który w dodatku chce nam pomóc, to wielki skarb ;-).

Pozdrawiam, andrzej

www.glowacki.art.pl

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 17:49

Użytkownik "agatka" napisał w wiadomości news:bn5sn7$c4$1 [at] korweta.task.gda.pl...
dzięki serdeczne, już nastawiam zioła a sulfarinol przypadkiem mam w domu! agata

tylko z sulfarinolem nie przesadz- dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ok 3-4 krople. nie dluzej niz 5-7 dni(nie pamietam dokladnie) bo zdaje sie ze mozna sie uzaleznic. powodzenia w walce!:)

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | djemila, 22-10-2003, 17:53

Witam. Ja mam ciagle podobny problem z zatokami i musze powiedziec ze bardzo wiele zalecy od dotarcia do dobrego lekarza, z moich doswiadczen wynika ze jest to bardzo trudne, na poczatku tego roku bylam u czterech i oprocz kosztow nic z tego nie mialam, mozesz mi powiedziec z jakiego miasta jestes? Moze to Wroclaw wiec bede wdzieczna za adres tego doktora:) Pozdrawiam

mila

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 18:35

Użytkownik "djemila" napisał w wiadomości news:bn6268$lp$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Witam. Ja mam ciagle podobny problem z zatokami i musze powiedziec ze bardzo
wiele
zalecy od dotarcia do dobrego lekarza, z moich doswiadczen wynika ze jest
to
bardzo trudne, na poczatku tego roku bylam u czterech i oprocz kosztow nic
z
tego nie mialam, mozesz mi powiedziec z jakiego miasta jestes? Moze to Wroclaw wiec bede wdzieczna za adres tego doktora:) Pozdrawiam
niestety jestem z gdanska, a leczylam sie u mojego lekarza piewrszego kontaktu. Bardzo sympatyczna mloda osoba ktora zapisuje antybiotyk gdy juz na prawde nie widzi innej mozliwosci. jakby co to jest to doktor Bielecka.

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 18:39

Użytkownik "Anita" napisał w wiadomości news:sgwlb.54$JN.1010 [at] newscontent-01.sprint.ca...
"agatka" wrote in message news:bn5gup$50d$1 [at] korweta.task.gda.pl...
Od
mnie

Ja dodatkowo mam spuchnieta twarz. Cy mozna na opuchlizne stosowac cieple oklady, czy nie ? Anita
tego nie wiem, skontaktuj sie z lekarzem!:) pozdrawiam!

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | iwona, 22-10-2003, 18:39

Użytkownik "agatka" napisał w wiadomości news:bn5sn7$c4$1 [at] korweta.task.gda.pl...
dzięki serdeczne, już nastawiam zioła a sulfarinol przypadkiem mam w domu!

i jak po inhalacji?:)

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | maciek_waw, 23-10-2003, 14:26

a może ktoś zna dobrego lekarza w Warszawie???

Pozdrawiam Maciek

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??-A moze Alergia | Dr Tus, 23-10-2003, 22:38

Mrowka napisał(a):

Użytkownik "andrzej głowacki" napisał w wiadomości news:bn5mn2$hkn$2 [at] news.onet.pl...

Zapalenie zatok dopada mnie co roku...:/

magda

Witam widzę że temat na czasie bo też cierpiałem a bul obejmował gardło dziąsła , górne etc , i co gorsza antybiotyki nie pomagały .tutaj uwaga bul może być na tle alergicznym Radzę a- zrobić zdjęcie zatok jeśli nie wykaże wielkiego stanu zapalnego to antybiotyk + cet alergin ( bo to może być alergiczne + wapno i do psikania butazonik tego co się nazywa sulfanilazol czy jak krople do nosa nie polecam po nim dostawałem napadu bólu i 2 przypadkach kończyło się podawaniem na pogotowiu Pyralginy w zastrzykach

I jeszcze jedno pytanko kiedy występuje to zapalenie zatok U mnie chwyta przeważnie kwiecień ,pije środki przeciwalergiczne i pomaga

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | Mrowka, 24-10-2003, 00:20

Warto również zakładać na czoło i oczy - na noc, coś w stylu opaski. To
może
być nawet wełniana skarpeta ;-) przewiązana sznureczkiem.
A ja proponuje nasmarowac czolo mascia rozgrzewajaca-ja uzywam tygrysiej i owinac bandazem. Rano ropa schodzi ladniutko i bol stopniowe sie zmniejsza. Zapalenie zatok dopada mnie co roku...:/

magda

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | Mrowka, 24-10-2003, 00:20

Użytkownik "iwona" napisał w wiadomości news:bn5njr$869$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...

ja na noc - po inhalacji smaruje czolo masicami rozgrzewajacymi i tak sie klade spac:) pomaga bo caly czas sie wszystko oczyszcza:) i nie boli!! nawet nie wiesz jakie to cudowne uczucie!:)))))

Chyba sie spoznilam z moja rada .

Magda

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??-A moze Alergia | andrzej głowacki, 24-10-2003, 01:02

Użytkownik "Dr Tus" napisał: [...]
Koniecznie powinieneś zrobić sobie testy alergiczne. W kwietniu pyli brzoza, jeden z najczęstszych alergenów sezonowych (to tylko przykład).

Pozdrawiam, andrzej

www.glowacki.art.pl

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | andrzej głowacki, 24-10-2003, 01:07

Użytkownik "Mrowka" napisał:

A ja proponuje nasmarowac czolo mascia rozgrzewajaca-ja uzywam tygrysiej i owinac bandazem. Rano ropa schodzi ladniutko i bol stopniowe sie zmniejsza. Zapalenie zatok dopada mnie co roku...:/
No proszę jaka sprytna dziewczyna ;-). Podczas zaostrzeń proponuje w domu (wciągu dnia) nosić wełnianą opaskę, a na noc, na cienki bandaż zakładać ją również. Chyba nie ma nic lepszego na zatrzymanie ciepła niż wełna?

Pozdrawiam, andrzej

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??-A moze Alergia | Mrowka, 24-10-2003, 11:39

Użytkownik "Dr Tus" napisał w wiadomości news:bn9e7f$2n0$1 [at] inews.gazeta.pl...

I jeszcze jedno pytanko kiedy występuje to zapalenie zatok U mnie chwyta przeważnie kwiecień ,pije środki przeciwalergiczne i pomaga
Mnie dopada bardzo roznie ,najszcesciej jesien,zima. Zaobserowalam ze zazwyczaj po tym jak mnie porzadnie przewieje a nie mam czapki.

magda

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI?? | Mrowka, 24-10-2003, 11:40

Użytkownik "andrzej głowacki" napisał w wiadomości news:bn9fvc$k8u$1 [at] news.onet.pl...

No proszę jaka sprytna dziewczyna ;-). Podczas zaostrzeń proponuje w domu (wciągu dnia) nosić wełnianą opaskę, a na noc, na cienki bandaż zakładać
również. Chyba nie ma nic lepszego na zatrzymanie ciepła niż wełna?

No i oczywsicie nalezy nosic czpke na dworku :-)

Magda

Re: !!!okropny bol glowy CD. ZATOKI??-A moze Alergia | andrzej głowacki, 24-10-2003, 14:17

Użytkownik "Mrowka" napisał:

Mnie dopada bardzo roznie ,najszcesciej jesien,zima. Zaobserowalam ze zazwyczaj po tym jak mnie porzadnie przewieje a nie mam czapki.
Najważniejsze jest okrycie nie tyle górnej części głowy co czoła - na przykład opaską.

Pozdrawia, andrzej

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie

Terapia trzeciego tysiąclecia Terapia trzeciego tysiąclecia

Przewodnik antybiotykoterapii 2011 Przewodnik antybiotykoterapii 2011

Kompendium antybiotyków 2009 Kompendium antybiotyków 2009

Kompendium antybiotyków ambulatoryjnych 2009 Kompendium antybiotyków ambulatoryjnych 2009