Powiązane leki
(opisy)

Visudyne (Verteporfinum)

Jagoda plus luteina

Tropicamidum (Tropicamidum)

Hylo-Lasop

Octenisept

Bisacodyl (Bisacodylum)

Dormicum (Midazolamum)

Lignocainum hydrochloricum (żel) (Lidocaini hydrochloridum)

Navoban (Tropisetronum)

Rectanal (Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas)

Tagi

wzrok nadwzrocznosc nemesis witux okular wada zabieg krotkowzrocznosc czytac poglebiac

Fora dyskusyjne

zobacz Jaka szansa na powstrzymanie krótkowzroczności? (2)

zobacz Astygmatyzm i krótkowzroczność (0)

zobacz astygmatyzm (16)

zobacz Wada +0,75 (8)

zobacz czy to duza wada wzroku? (18)

zobacz Poglebianie sie wady (7)

zobacz astygmatyzm (8)

zobacz Moje oczy? (2)

zobacz Czy okulary tak naprawdę pogłębiają wadę wzroku ? (1)

zobacz Okulary a czytanie (2)

zobacz 0 (10)

zobacz Krótkowzroczność (12)

zobacz Ból głowy = wada wzroku? (1)

zobacz Laserowa korekcja wady wzroku (1)

zobacz laserowa operacja wzroku (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Nadwzroczność i krótkowzroczność

Nadwzroczność i krótkowzroczność

WITUX, 16-11-2003, 22:32

Czy NADWZROCZNOŚĆ jest poważniejszą chorobą oka od KRÓTKOWZROCZNOŚCI ? Czy mężczyzna w wieku 27 lat z nadwzrocznością (L-3,0 P-2,25)może liczyć na poprawienie wzroku (np. ćwiczenia ortoptyczne lub może jakieś soczewki? Czy już tylko został zabieg laserowy lub noszenie szkieł i powolne pogarszanie się wzroku ?

Pozdrawiam WITUX

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 16-11-2003, 22:42

bp8jdo$31p$1 [at] nemesis.news.tpi.pl, WITUX :
Czy NADWZROCZNOŚĆ jest poważniejszą chorobą oka od KRÓTKOWZROCZNOŚCI ?
To nie jest choroba, to wada refrakcji, w obu przypadkach.

Czy mężczyzna w wieku 27 lat z nadwzrocznością (L-3,0 P-2,25)
Chyba "plus" skoro nadwzrocznosc?

może liczyć na poprawienie wzroku (np. ćwiczenia ortoptyczne
Raczej nie. Musisz sie tez liczyc z tym, ze o ile dzis przy tej wadzie prawdopodobnie jestes w stanie bez szkiel "wyostrzyc" wzrok na dalekim obiekcie wykorzystujac akomodacje soczewki oka, to z wiekiem bedzie to coraz trudniejsze.

jakieś soczewki? Czy już tylko został zabieg laserowy lub noszenie szkieł i powolne pogarszanie się wzroku ?
Powinienes nosic szkla korekcyjne. Jesli wada sie poglebia (?) to zabieg laserowy jest wykluczony.

Robert User in front of [at] is fake, actual user is: mkarta

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność | WITUX, 16-11-2003, 22:49

Jesli wada sie poglebia (?) to zabieg
laserowy jest wykluczony.
Tzn jak mam rozumieć pogłębianie ? Z roku na rok ile dioptri ??

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 16-11-2003, 22:52

bp8kak$pom$1 [at] atlantis.news.tpi.pl, WITUX :
Jesli wada sie poglebia (?) to zabieg

Tzn jak mam rozumieć pogłębianie ? Z roku na rok ile dioptri ??
Z roku na rok zero dioptrii.

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | casus, 16-11-2003, 23:12

Z roku na rok zero dioptrii. Robert

?????????? casus

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 16-11-2003, 23:51

bp8lom$bd6$1 [at] inews.gazeta.pl, casus :

?????????? casus
Skrot myslowy pytajacego, za ktorym podazylem. Kryterium niepoglebiania sie wady jest brak poglebiania sie wady, czyli zmiana wady zero dioptrii (i na ogol do zabiegu refrakcyjnego wymaga sie, aby nie bylo zmiany przez przynajmniej rok, o ile wiem).

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | casus, 17-11-2003, 00:00

Skrot myslowy pytajacego, za ktorym podazylem. Kryterium niepoglebiania
sie
wady jest brak poglebiania sie wady, czyli zmiana wady zero dioptrii (i na ogol do zabiegu refrakcyjnego wymaga sie, aby nie bylo zmiany przez przynajmniej rok, o ile wiem). Robert
Ale on pytal o poglebianie sie, a Ty napisales ze zero dptri. Odwrociles chyba:-) casus

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 17-11-2003, 00:37

bp8ogp$kun$1 [at] inews.gazeta.pl, casus :
Ale on pytal o poglebianie sie, a Ty napisales ze zero dptri. Odwrociles chyba:-) casus
Oj, ale sie czepiasz ;) Przeciez doskonale wiadomo, o co chodzi. Zero dioptrii zmiany = nie poglebia sie. Niezero zmiany = poglebia sie.

Chodzilo o kryterium graniczne, a ze tam byla czy nie byla negacja to nie jest takie wazne, bo na pewno zrozumial, o co chodzi, caly czas chodzilo o to, w jakich warunkach mozna rozwazac zabieg refr.

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Doxent, 17-11-2003, 15:24

Użytkownik "WITUX" napisał w wiadomości news:bp8jdo$31p$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
Czy NADWZROCZNOŚĆ jest poważniejszą chorobą oka od KRÓTKOWZROCZNOŚCI ? Czy mężczyzna w wieku 27 lat z nadwzrocznością (L-3,0 P-2,25)może liczyć
o ile wiem z nadwzrocznoscia ciezko zostac zegarmistrzem albo fotografem.

jak to jest z ta nadwzrocznoscia na starosc ? Osoby od mlodosci nadwzroczne nie uzywaja mocniejszych okularow do czytania czy tez nie ? O ile obserwuje starsze osoby bez nadwzrocznosci to do czytania uzywaja od +2 do +4 a u osob nadwzrocznych od mlodosci ta roznica jest duzo mniejsza ok +1 lub nawet wcale. (te same okulary do wszystkiego) Jak to w koncu jest i od czego zalezy ?

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 17-11-2003, 15:53

bpael7$pgq$1 [at] inews.gazeta.pl, Doxent :

jak to jest z ta nadwzrocznoscia na starosc ?
Dochodzi do niej starczowzrocznosc, ktora charakteryzuje sie zanikajaca zdolnoscia do akomodacji.

Osoby od mlodosci nadwzroczne nie uzywaja mocniejszych okularow do czytania czy tez nie ?
Do czytania silniejsze plusy, do dali slabsze plusy (albo bifokalne, albo progresywne)

O ile obserwuje starsze osoby bez nadwzrocznosci to do czytania uzywaja od +2 do +4 a u osob nadwzrocznych od mlodosci ta roznica jest duzo mniejsza ok +1 lub nawet wcale. (te same okulary do wszystkiego)
"Za mlodosci" te same, bo do blizy sobie dostrajaja soczewka. Z wiekiem ta mozliwosc zanika, zob. tabele: www.tedmontgomery...commodation

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Doxent, 17-11-2003, 17:03

"Za mlodosci" te same, bo do blizy sobie dostrajaja soczewka. Z wiekiem ta mozliwosc zanika, zob. tabele: www.tedmontgomery...commodation
na podstawie tej tabeli wyliczylem sobie ze mam wzrok 40 latka. (22 cm a ponizej juz nie skupia sie)

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 17-11-2003, 17:16

bpakev$ikh$1 [at] inews.gazeta.pl, Doxent :
na podstawie tej tabeli wyliczylem sobie ze mam wzrok 40 latka. (22 cm a ponizej juz nie skupia sie)
Domyslam sie, ze wg. metryki jestes mlodszy? To sa wartosci srednie, wiec to nie swiadczy - mozesz miec nieco mniejszy zakres niz sredni. Poza tym metoda pomiaru mogla byc nieco rozna. (No i mozesz tez miec lekka nadwzrocznosc, ale to bylby zbyt pochopny wniosek.)

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność | WITUX, 17-11-2003, 17:31

To nie jest choroba, to wada refrakcji, w obu przypadkach.

Nie pytałem czy to choroba czy wada , natomiast pytałem , która z nich jest poważniejsza (gorsza) ? Może inaczej: Czy jak musiałbyś mieć którąś z tych wad , to którą byś wolał ? :-) może głupie pytanie ale bardzo ważne dla mnie.

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 17-11-2003, 17:41

bpam6i$2ol$1 [at] nemesis.news.tpi.pl, WITUX :
Nie pytałem czy to choroba czy wada , natomiast pytałem , która z nich jest poważniejsza (gorsza) ? Może inaczej: Czy jak musiałbyś mieć którąś z tych wad , to którą byś wolał ? :-) może głupie pytanie ale bardzo ważne dla mnie.
Nie odpowiedzialem bezposrednio na te czesc pytania, bo nie ma ona IMHO wiekszego sensu. Obie sa uciazliwe, a uciazliwosc zalezy od tego, jak duza jest wada. Niemniej, skoro nalegasz, to powiedzialbym, ze dla malych wad, krotkowzrocznosc bedzie mniej uciazliwa dla zegarmistrza lub pisarza (praca glownie do blizy), natomiast nadwzrocznosc mniej dla narciarza albo mysliwego ;) (praca glownie do dali)

Dlaczego to pytanie jest dla Ciebie "bardzo wazne"? Stoisz przed takim wyborem???

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Doxent, 17-11-2003, 18:41

Użytkownik "Robert" napisał w wiadomości news:bpal7n$659$1 [at] topaz.icpnet.pl...
bpakev$ikh$1 [at] inews.gazeta.pl, Doxent :

Domyslam sie, ze wg. metryki jestes mlodszy? To sa wartosci srednie, wiec to nie swiadczy - mozesz miec nieco mniejszy zakres niz sredni. Poza tym metoda pomiaru mogla byc nieco rozna. (No i mozesz tez miec lekka nadwzrocznosc, ale to bylby zbyt pochopny wniosek.)
mam astygmatyzm -1.0 cyl. ale praktycznie okulary tylko uzywam do telewizji i na zewnatrz jednak podczas jazdy przesuwajacy sie obraz w okularach jakby sie rozmywal czego nie ma bez okularow. mozna to porownac do zbyt wolnego fps w grach 3d

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność | WITUX, 17-11-2003, 20:10

Dlaczego to pytanie jest dla Ciebie "bardzo wazne"? Stoisz przed takim wyborem???
Nie nie stoje ale wiem że po wadach wzroku mogą występować różne choroby np. jaskra. Chociaz nie musi. I prędzej u kogo wyskoczy ??? O to mi chodziło. Właśnie teraz wróciłem od okulisty :) Mam na (L +2,0 P + 0,75) ale i tak z bliska nie widze na lewe :( Lekarz powiedział że narazie jestem młody i musze okulary nosić tylko jedne i takie jak mi przepisał ze względu na to że oko musi sie akomodować, natomiast jak bede miał po 40stce wtedy musze osobne do czytania. Dno oka mam podejrzane :( , może to moja taka uroda a może to początki jaskry :(. Musze zbadać sobie pole widzenia żeby móc wykluczyć jaskre. Może wiesz coś o tym ?

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 17-11-2003, 23:44

bpave2$3fe$1 [at] atlantis.news.tpi.pl, WITUX :
Nie nie stoje ale wiem że po wadach wzroku mogą występować różne choroby np. jaskra. Chociaz nie musi. I prędzej u kogo wyskoczy ??? O to mi chodziło.
Nie ma chyba jakiegos wyraznego zwiazku miedzy umiarkowaną wada wzroku a jaskra, niepotrzebnie sie martwisz.

Właśnie teraz wróciłem od okulisty :) Mam na (L +2,0 P + 0,75) ale i tak z bliska nie widze na lewe :(
Nie i tak, tylko dlatego - masz lekka nadwzrocznosc, a zwlaszcza w lewym.

Lekarz powiedział że narazie jestem młody i musze okulary nosić tylko jedne i takie jak mi przepisał ze względu na to że oko musi sie akomodować, natomiast jak bede miał po 40stce wtedy musze osobne do czytania.
Nie tyle musi, co moze :) Reszta sie zgadza.

Dno oka mam podejrzane :( , może to moja taka uroda a może to początki jaskry :(. Musze zbadać sobie pole widzenia żeby móc wykluczyć jaskre. Może wiesz coś o tym ?
Wiem niewiele, ale mimo wszystko za duzo, zeby wszystko opisac ;) A co chcesz wiedziec?

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność | WITUX, 18-11-2003, 13:42

A co chcesz wiedziec?

A czy siedzenie przed monitorem pogłębia mi wade ? Ile godzin dziennie można siedzieć przy monitorze ? I jeszcze wracając do mojej wady do lekarz powiedział że laser wykluczony ze względu na lejowate dno oka. Lekarze będą się bali użuć lasera żeby jaskra nie wyskoczyła. :( Może się niezna ten doktorek ?

Re: Nadwzroczność i krótkowzroczność - pytania | Robert, 18-11-2003, 16:24

bpct5v$eub$1 [at] nemesis.news.tpi.pl, WITUX :
A czy siedzenie przed monitorem pogłębia mi wade ?
Nie.

Ile godzin dziennie można siedzieć przy monitorze ?
Jesli nie odczuwasz zmeczenia, to caly dzien (zerkajac w dal co 15 minut i robiac kilkuminotowe przerwy co godzine) - ze wzgledu na wzrok, ale polecam przerwy na ruch intensywniejszy ze wzgledu na zdrowie ogolnie.

I jeszcze wracając do mojej wady do lekarz powiedział że laser wykluczony ze względu na lejowate dno oka. Lekarze będą się bali użuć lasera żeby jaskra nie wyskoczyła. :( Może się niezna ten doktorek ?
Ciezko mi tu cos powiedziec.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa

Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa Lepszy wzrok bez okularów metodą Batesa

Widzę bez okularów Widzę bez okularów

Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia

Widzę bez okularów wyd. 3 Widzę bez okularów wyd. 3