Powiązane leki
(opisy)

Casodex (Bicalutamidum)

Alkeran (Melphalanum)

Etruzil (Letrozolum)

Femara (Letrozolum)

Lostar (Letrozolum)

Navirel (Vinorelbinum)

Tamofen (Tamoxifenum)

Tamoxifen (Tamoxifenum)

Endoxan (Cyclophosphamidum)

Letrozol Teva (Letrozolum)

Tagi

wykryc marker nowotworowy nowotwor konkretny sens torun chciec urazic kasztelowicz

Fora dyskusyjne

zobacz markery nowotworowe (1)

zobacz Dodatnie markery (1)

zobacz Rak jądra (7)

zobacz badania krwi (1)

zobacz Wynik badania (11)

zobacz Guz jądra prawego T3 N2 Mx. (7)

zobacz markery nowotworowe (3)

zobacz Jestem w grupie ryzyka? (4)

zobacz Markery nowotworowe (1)

zobacz operacje raka zołądka (1)

zobacz Wynik histopatologiczny, nowotwór jądra (5)

zobacz INTERPRETACJA WYNIKÓW (8)

zobacz marker CEA (3)

zobacz podwyższone HCG-beta (1)

zobacz Makler jelita grubego (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » nowotwór - jak wykryć na czas?

nowotwór - jak wykryć na czas?

Ewa, 13-12-2003, 03:39

czy są jakieś badania, ktróre można wykonywać, co jakiś czas, aby w przypadku zaistnienia raka wykryc go najwcześniej jak się da? co to są markery i czy w w/w kwestii mają ( i jakie) zastosowanie? Ewa

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Piotr Kasztelowicz, 13-12-2003, 10:47

On Sat, 13 Dec 2003, Ewa wrote:

czy są jakieś badania, ktróre można wykonywać, co jakiś czas, aby w przypadku zaistnienia raka wykryc go najwcześniej jak się da? co to są markery i czy w w/w kwestii mają ( i jakie) zastosowanie?
to zalezy jakiego raka chcesz wykryc - w niektorych nowotworach (np. szyjki macicy) jest mozliwa diagnostyka screaningowa, ktora daje mozliwosc wczesnego wykrycia zas w innych (np. raku pluca) nie ma

P. -- Piotr Kasztelowicz Piotr.Kasztelowicz [at] am.torun.pl www.am.torun.pl/~pekasz PGP Key IDs: DH/DSS:0xF3EED8AF

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 13-12-2003, 20:25

to zalezy jakiego raka chcesz wykryc - w niektorych nowotworach (np. szyjki macicy) jest mozliwa diagnostyka screaningowa, ktora daje mozliwosc wczesnego wykrycia zas w innych (np. raku pluca) nie ma
każdego chciałabym wykryć zanim bedzie za późno, a na pewno chcialabym sprawdzać, te których się obawiam najbardziej z tej racji, że niektórych w rodzinie już pokonały, czyli raka: - płuc - piersi, -jelita grubego, -kości,

Podobno można przerpowadzić jakieś genetyczne badania wskazujące, czy mam jakieś komórki, które w przyszłości mogą przekształcic sie w nowotwór. Czy tak?

zas w innych (np. raku pluca)
nie ma
???? jesteśmy tak bezradni, że nie umiemy go wykryć przed czasem?

Ewa

Odp: nowotwór - jak wykryć na czas? | Wojciech Chmielnicki, 13-12-2003, 21:26

Użytkownik Ewa w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:brdn54$1cl$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
czy są jakieś badania, ktróre można wykonywać, co jakiś czas, aby w przypadku zaistnienia raka wykryc go najwcześniej jak się da? co to są markery i czy w w/w kwestii mają ( i jakie) zastosowanie?

Kiepskie. Ogolnie markery nowotworowe nie zdaly egzaminu jako testy przesiewowe na wykrywanie raka. Poza nielicznymi wyjatkami -jak PSA dla prostaty - sa one malo swoiste i przede wszystkim malo czule. Glowna ich rola jest monitorowanie skutecznosci leczenia - i tutaj sa naprawde przydatne.

pozdrawiam Wojtek

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 13-12-2003, 21:33

"> Kiepskie. Ogolnie markery nowotworowe nie zdaly egzaminu jako testy
przesiewowe na wykrywanie raka. Poza nielicznymi wyjatkami -jak PSA dla prostaty - sa one malo swoiste i przede wszystkim malo czule.
a czy one maja zastosowanie do kazdego nowotworu?

Glowna ich
rola jest monitorowanie skutecznosci leczenia - i tutaj sa naprawde przydatne.
tego wole nie doswiadczyc

Ewa

Odp: nowotwór - jak wykryć na czas? | Wojciech Chmielnicki, 13-12-2003, 22:24

Użytkownik Ewa w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:brfm36$51p$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
"Kiepskie. Ogolnie markery nowotworowe nie zdaly egzaminu jako testy

a czy one maja zastosowanie do kazdego nowotworu?

Nie bardzo wiem o co pytasz. Jesli o to, czy jest jeden marker do wykrywania wszystkich nowotworow: niestety nie. Rozne nowotwory maja rozne markery, sa takie, dla ktorych nie odkryto zadnego, sa takie, dla ktorych odkryto kilka. Ogolnie, w ramach diagnostyki przesiewowej nie nalezy sobie nimi zawracac glowy, one po prostu nie spelnily pokladanych w nich nadziei. Duzo lepsze badania przesiewowe sa czesto niedoceniane. Np. cytologia - badanie proste, tanie, o bardzo wysokiej czulosci i swoistosci. Samokontrola piersi - latwo sie tego nauczyc, a badania dowodza, ze wiekszosc nowotworow piersi wykrywa sama kobieta. Od czasu do czasu morfologia krwi i badanie ogolne moczu. To - w przeciwienstwie do markerow - kosztuje grosze, a pozwala wykryc wczesnie wiele nieprawidlowosci.

pzdr W.

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 13-12-2003, 22:29

Nie bardzo wiem o co pytasz. Jesli o to, czy jest jeden marker do
wykrywania
wszystkich nowotworow: niestety nie.
Tak właśnie o to mi chodziło.

Od czasu do czasu morfologia krwi i badanie ogolne moczu. To -
w przeciwienstwie do markerow - kosztuje grosze, a pozwala wykryc wczesnie wiele nieprawidlowosci.
:( a jak spradzać czy nie masz raka wątroby, jelita grubego, żołądka? Biegać na kolono - i gastrosopie? Mało przyjemne.

drążę tak ten temat, bo własnie ktos mi bliski miesiac temu dowiedzial sie, ze ma raka, niestey jest juz tak zaawansowany, że za poźno na leczenie:( i zaczynam sie zastanawaic czy mozna cos zrobic, aby nie podzielic jego losu

Dziękuję b. za odpowiedzi. Ewa

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Piotr Kasztelowicz, 14-12-2003, 02:18

On Sat, 13 Dec 2003, Ewa wrote:

Podobno można przerpowadzić jakieś genetyczne badania wskazujące, czy mam jakieś komórki, które w przyszłości mogą przekształcic sie w nowotwór. Czy tak?
tak, jesli istnija zwlaszcza nowotwory w rodzinie wskazane jest zasiegniecie porady poradni genetycznej

P. -- Piotr Kasztelowicz Piotr.Kasztelowicz [at] am.torun.pl www.am.torun.pl/~pekasz PGP Key IDs: DH/DSS:0xF3EED8AF

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 14-12-2003, 02:32

tak, jesli istnija zwlaszcza nowotwory w rodzinie wskazane jest zasiegniecie porady poradni genetycznej

a mozesz opowiedziec wiecej, tj. co daje takie badanie i jak mozna sie na nie dostac? przez panstwowa słuzbę zdrowia sie da, czy trzeba prywatnie? Ewa

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Beatka, 14-12-2003, 02:47

drążę tak ten temat, bo własnie ktos mi bliski miesiac temu dowiedzial
sie,
ze ma raka, niestey jest juz tak zaawansowany, że za poźno na leczenie:( i zaczynam sie zastanawaic czy mozna cos zrobic, aby nie podzielic jego losu
Nie popadac w paranoje (mimo ze moze byc to trudne) Czytalam niedawno ze prawie 50%na wyleczenie nowotworu to mocno w to wierzyc, prowadzic w miare mozliwosci normalne zycie, nie uzalac sie nad soba pomagac innym. Wiec staraj sie o tym nie myslec (oczywiscie profilaktyczne badania nie zaszkodza) i zajmij sie cyms innym: praca, spelnieniem swoich malych marzen lub praca jako wolontariusz. Moze tam odnajdziesz swoje szczescie i przestaniesz myslec o smierci. Zaznaczam ze nie jestem lekarzem, chcialam tylko dorzucic swoje przemyslenia bo strasznie smutny jest Twoj post.

Pozdrawiam Beata

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Piotr Kasztelowicz, 14-12-2003, 03:47

On Sun, 14 Dec 2003, Ewa wrote:

przez panstwowa słuzbę zdrowia sie da, czy trzeba prywatnie? Ewa
Ewciu

tak na prawde nie ma w Polsce spisanych i zaakceptowanych, pelnych standardow profilatkycznych w tym zakresie (bo po prawdzie nie ma tez srodkow na realizacje tego). Standardy spisane i zalecone sa np. w Kanadzie. W Polsce jednak na szczescie propaguje sie wiekszosc standardow profilaktyki chorob nowotworowych pomimo, ze urzedowo nikt tego nie wymaga. Napisz wiec konkretnie o co Ci chodzi konkretnie, ile masz lat, czy palisz - moze bedzie mozna wowczas powiedziec konkretnie jakie badania bylyby wskazane (byc moze czesc mialas wykonywanych)

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Jolanta Pers, 14-12-2003, 11:16

Beatka napisał(a):

Wiec staraj sie o tym nie myslec (oczywiscie profilaktyczne badania nie zaszkodza) i zajmij sie cyms innym: praca, spelnieniem swoich malych marzen lub praca jako wolontariusz. Moze tam odnajdziesz swoje szczescie i przestaniesz myslec o smierci. Zaznaczam ze nie jestem lekarzem, chcialam tylko dorzucic swoje przemyslenia bo strasznie smutny jest Twoj post.
Zgłaszam powyższe do Grand Prix w kategorii "największa nadinterpretacja i bezsensowna porada". Dziewczyna najwyraźniej ma podstawy do obaw, że ma genetyczne skłonności do nowotworów, słowem nie pisze o jakimś obsesyjnym lęku, tylko rozsądnie, trzeźwo i proaktywnie zastanawia się, jak zmniejszyć ryzyko, a Ty jej radzisz, żeby popracowała jako wolontariusz. Jasne, na pewno jej to pomoże.

Ludzie, myślta, to nie boli...

JoP

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 14-12-2003, 12:40

Nie popadac w paranoje (mimo ze moze byc to trudne)
:) z psychiką problemów na razie nie mam:)

Czytalam niedawno ze prawie 50%na wyleczenie nowotworu to mocno w to wierzyc,
zwłaszcza, gdy sa przerzuty na inne organy i lekarze mowia "to kwestia dni"

prowadzic w miare mozliwosci normalne zycie, nie uzalac sie nad
soba pomagac innym. Wiec staraj sie o tym nie myslec (oczywiscie profilaktyczne badania nie zaszkodza)
i właśnie o to pytam, jakie to są te profilaktyczne

i zajmij sie cyms innym: praca,
spelnieniem swoich malych marzen lub praca jako wolontariusz.
:) chodze do pracy, pracuje tez w fundacji na rzecz dzieci (bezpłatnie- wolontariat:))) a jednak o chorobach czasem myslę, zwlaszcza wtedy, gdy one atakują z nienacka i pdstępnie. To może faktycznie mam paranoje?:)

Moze tam
odnajdziesz swoje szczescie i przestaniesz myslec o smierci.
Nie myślenie o śmierci nie zmieni faktu, że ona jest i to jedyną pewną w naszym życiu. ja chciałabym tylko odsunąc ja najdalej, jak można.

Zaznaczam ze nie jestem lekarzem, chcialam tylko dorzucic swoje
przemyslenia
bo strasznie smutny jest Twoj post.
Mój post był realistyczny a nie smutny. Ewa

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Beatka, 14-12-2003, 14:53

Zgłaszam powyższe do Grand Prix w kategorii "największa nadinterpretacja i bezsensowna porada". Dziewczyna najwyraźniej ma podstawy do obaw, że ma genetyczne skłonności do nowotworów, słowem nie pisze o jakimś obsesyjnym lęku, tylko rozsądnie, trzeźwo i proaktywnie zastanawia się, jak
zmniejszyć
ryzyko, a Ty jej radzisz, żeby popracowała jako wolontariusz. Jasne, na
pewno
jej to pomoże.
Jezeli kogos urazilam swoim postem to bardzo przepraszam. Ale czytajac rady innych mialam wrazenie ze nikt nie udzielil dziewczynie konkretnej porady (przynajmniej takiej o jaka jej chodzilo)medycznej. Moze takiej odpowiedzi nie ma, nie wiem ale jesli tak jest to chcialam ja jakos wesprzec. Uwazam, ze nie ma sensu caly czas zastanawiac sie jak za wczasu wykryc nowotwor jesli z punktu widzenia medycyny nie da sie tego zrobic.

Pozdrawiam Beata

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Beatka, 14-12-2003, 15:01

Mój post był realistyczny a nie smutny. Ewa
Przepraszam jesli urazilam Cie swoim postem.Zdaje sobie sprawe ze jest Ci ciezko, moim celem nie bylo absolutnie stewierdzenie ze wyolbrzymiasz problem (a tak to chyba odebralas).Mam nadzieje ze nie czujesz sie urazona.

Pozdrawiam Beata

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 14-12-2003, 15:29

Przepraszam jesli urazilam Cie swoim postem.Zdaje sobie sprawe ze jest Ci ciezko, moim celem nie bylo absolutnie stewierdzenie ze wyolbrzymiasz problem (a tak to chyba odebralas).Mam nadzieje ze nie czujesz sie
urazona.
Pozdrawiam Beata
nie, nie czuje sie urazona, tylko rozsmieszona:) nie jestem jakąś panikarą nowotworową, staram sie dowiedzieć, jak możana za wczasu zdiagnozwać to paskudztwo. Ewa

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Janusz, 14-12-2003, 17:42

Jestem jednym z tych którym sie udało, podobno jeden na 5 ma farta i akurat chyba na mnie popadło bo o ile 5 lat temu przewidywano mi rok z powodu chłoniaka, tak teraz .........no latam sobie po tym najpiekniejszym ze swiatów( podobno). Nie ma sensu bać sie na zapas, mozna tylko pogorszyc swoje widoki, tak jak bardzo warto miec motywacje do walki o zycie. Ja miałem. Wystarczyło na tyle by sie udało wyleczyc. Życ w poczuciu nieustającego strachu jest okropnie ciężkie. Mozna czyms innym je zając. Lekarstwo na raka kiedys znajdą, a sa na tym swiecie rzeczy o których sie nie sniło filozofom. Mozliwa jest wiec sytuacja ze raka beda leczyc jak wiele innych chorób, cierpliwosci.

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Piotr Kasztelowicz, 14-12-2003, 20:59

On Sun, 14 Dec 2003, Beatka wrote:

nie ma, nie wiem ale jesli tak jest to chcialam ja jakos wesprzec. Uwazam, ze nie ma sensu caly czas zastanawiac sie jak za wczasu wykryc nowotwor jesli z punktu widzenia medycyny nie da sie tego zrobic.
wroc do mojego postingu - w niektorych przypadkach jest szansa, wiec w uzasadnionych przypadakach da sie zrobic. Zainteresowanej postaram sie odpowiedziec na priva

Re: nowotwór - jak wykryć na czas? | Ewa, 15-12-2003, 20:39

Nie ma sensu bać sie na zapas,

nie zgadzam sie z Tobą, rozumując w ten sposob mozna powiedziec, ze nie ma sensu szczepic sie przeciw zóltaczce czy grupie, nie ma sensu robic badan kontrolnych, bo po co martwic sie na zapas

mozna tylko pogorszyc
swoje widoki, tak jak bardzo warto miec motywacje do walki o zycie.
wlasnie dlatego ze cenie zycia, chialabym w pore wiedziec, ze moze byc zagrozone

Ja
miałem. Wystarczyło na tyle by sie udało wyleczyc.
Gratuluje!

> Lekarstwo na raka kiedys znajdą, a sa na tym swiecie rzeczy o których sie
nie sniło filozofom. Mozliwa jest wiec sytuacja ze raka beda leczyc jak wiele innych chorób, cierpliwosci.
możliwa, albo i nie, nie wszytko umieja leczyc:(

Ewa

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Antyrak. Nowy styl życia Antyrak. Nowy styl życia

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Nowotwór Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Nowotwór

Onkologia w praktyce Onkologia w praktyce

Fruktoza. Brak tolerancji na cukier owocowy Fruktoza. Brak tolerancji na cukier owocowy

Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens? Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens?