Powiązane leki
(opisy)

Tagi

poreba znak wzrok czytac cyfra tablica literek litera roberts rozpoznawac

Fora dyskusyjne

zobacz Wrodzona wada wzroku. Leczenie nie pomaga. (0)

zobacz Wada wzroku a prawo jazdy (1)

zobacz Jaka to wada i jak ją leczyć ? (2)

zobacz jestem krótkowidzem i mam okulary do czytania z tablicy (1)

zobacz bezpieczne kolory dla oczu (1)

zobacz Męty (4)

zobacz Wysoka krótkowzroczność u dziecka (3)

zobacz Dziwna sytuacja (0)

zobacz Lateralizacja skrzyżowana (4)

zobacz Okulary nie pomagają. (0)

zobacz Tablice do badania wzroku z bliska. (0)

zobacz Słaby wzrok. (3)

zobacz Problem z widocznościa z daleka (1)

zobacz Widze gorzej na prawe oko (4)

zobacz Częściowa utrata wzroku i równowagi po zatruciu alkocholem (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » [OT] Tablica do badania wzroku

[OT] Tablica do badania wzroku

Art3, 29-12-2003, 18:45

Witam, sorry za lekki OT. Ciekawi mnie czy wszystkie plansze do badania wzroku sa jednakowe (uscislajac: czy na kazdej z nich sa te same cyferki), czy tez kazda tablica jest unikalna...?

Z gory dzieki za odp.!

Pozdrawiam, Art3

Re: [OT] Tablica do badania wzroku | RobertS, 29-12-2003, 18:49

bspi6g$kbn$1 [at] inews.gazeta.pl, Art3 :
Witam, sorry za lekki OT. Ciekawi mnie czy wszystkie plansze do badania wzroku sa jednakowe (uscislajac: czy na kazdej z nich sa te same cyferki), czy tez kazda tablica jest unikalna...?
Prawda lezy posrodku ;) - istnieje pewna ograniczona liczba ukladow tablic Snellena.

Ale bywaja tez w uzyciu nowoczesne systemy, ktore losowo dobieraja fototypy (= np. literki), neutralizujac efekt pamięci badanego.

Robert User in front of [at] is fake, actual user is: mkarta

Re: [OT] Tablica do badania wzroku | Pawel Poreba, 29-12-2003, 19:29

Dnia 29-12-2003 16:49, Pan/Pani RobertS nawrotal:

Prawda lezy posrodku ;) - istnieje pewna ograniczona liczba ukladow tablic Snellena.

Ale bywaja tez w uzyciu nowoczesne systemy, ktore losowo dobieraja fototypy (= np. literki), neutralizujac efekt pamięci badanego.

A jak jest z umiejetnoscia czytania? To znaczy - zawsze sie zastanawialem patrzac na ten najnizszy rzadek, ktorego tak naprawde juz niemal nie widze, ale cyfry odczytuje, na ile moj rzekomo dobry wzrok zbadany w ten sposob, wynika z tego, ze cale zycie sie wgapiam w cyfry i litery i rozpoznaje je dzieki temu nawet jesli sa bardzo niewyrazne... czy ktos mniej czytajacy nie mialby gorszego wyniku tylko dlatego, ze nie jest tak dobrze wytrenowany w rozpoznawaniu ksztaltow poszczegolnych liter i cyfr?

pozdrawiam Pawel Poreba

Re: [OT] Tablica do badania wzroku | RobertS, 29-12-2003, 19:36

bspkqr$hc9$1 [at] atlantis.news.tpi.pl, Pawel Poreba :

A jak jest z umiejetnoscia czytania? To znaczy - zawsze sie zastanawialem patrzac na ten najnizszy rzadek, ktorego tak naprawde juz niemal nie widze, ale cyfry odczytuje, na ile moj rzekomo dobry wzrok zbadany w ten sposob, wynika z tego, ze cale zycie sie wgapiam w cyfry i litery i rozpoznaje je dzieki temu nawet jesli sa bardzo niewyrazne... czy ktos mniej czytajacy nie mialby gorszego wyniku tylko dlatego, ze nie jest tak dobrze wytrenowany w rozpoznawaniu ksztaltow poszczegolnych liter i cyfr?
Jak najbardziej, heurystyka rozpoznawania znaków cyfr i liter na podstawie szczątkowej informacji wizualnej różni się indywidualnie i jest w sporym stopniu funkcją wytrenowania.

Rozumując metodą reductio ad absurdum - dziecko 4-letnie nie przeczyta nawet największej literki przy pelnej ostrosci, dlatego wówczas używa się innych znaków - obracanych rączek, zwierzątek (i tu znowu czynniki pozaokulistyczne mają kapitalne znaczenie).

Re: [OT] Tablica do badania wzroku | Paweł, 31-12-2003, 22:42

Użytkownik "RobertS" napisał w wiadomości news:bspl6n$c11$1 [at] topaz.icpnet.pl...
Rozumując metodą reductio ad absurdum - dziecko 4-letnie nie przeczyta
nawet
największej literki przy pelnej ostrosci, dlatego wówczas używa się innych znaków - obracanych rączek, zwierzątek (i tu znowu czynniki
pozaokulistyczne
mają kapitalne znaczenie).
A co tam, pochwale się;- pamiętam, że mój syn czytał swobodnie w wieku 2lat8 miesięcy. Przyznam, że byłem trochę przerażony:). P

Re: [OT] Tablica do badania wzroku | RobertS, 01-01-2004, 05:12

bsv8o3$ho2$1 [at] nemesis.news.tpi.pl, Paweł :
A co tam, pochwale się;- pamiętam, że mój syn czytał swobodnie w wieku 2lat8 miesięcy. Przyznam, że byłem trochę przerażony:).
Wow :)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Mały atlas anatomiczny Mały atlas anatomiczny

Ajurweda. Kompleksowy system dla twojego zdrowia Ajurweda. Kompleksowy system dla twojego zdrowia

Ból - diagnostyka, leczenie i prewencja Ból - diagnostyka, leczenie i prewencja

Czytanie z ręki Czytanie z ręki

Wszystko o bólu - tom 2 Wszystko o bólu - tom 2