Powiązane leki
(opisy)

Tagi

wynik glodny barbarella analiza pajacyk podawac jola szybki laboratorium nakarmic

Fora dyskusyjne

zobacz TSH wynosi 1.550 (2)

zobacz Wyniki badań (2)

zobacz Interpretacja wyników morfologii (10)

zobacz urachus (1)

zobacz Proszę o analizę wyników z laboratorium (3)

zobacz Analiza wyników nasienia (2)

zobacz Czy podawać Euthyrox? (3)

zobacz Badanie - test prolaktynowy z MCP (2)

zobacz badania krwi (1)

zobacz ciąża mikrofijna (0)

zobacz Analiza biopsji z tarczycy (1)

zobacz Badania biochemiczne - prośba o analizę wyników (2)

zobacz PROSZE O ANALIZĘ WYNIKÓW Z KRWI (2)

zobacz ALT i AST? (1)

zobacz Czy to wątroba? (6)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » co oznacza w analizie krwi?

co oznacza w analizie krwi?

BarBarella, 13-02-2004, 18:45

Wyszło mi coś takiego (robione chyba na Hycel Diagnostics Diana-5 Evolution - jeśli to jest nazwa sprzętu analizującego)

to jest pod WBC (domyślam się że białe krwinki) Mon% (powyżej normy) Bas% (powyżej normy) co to jest? I jaki powód/objawy może dawać ich podwyższony poziom.

W tym raporcie są miejsce na wpisanie daty urodzenia i jakieś mode (D) i type (P). Czy te opcje/dane mają wpływ na normy?

Z góry dzięki za odpowiedź. pozdrawiam barbarella

dzięki za szybką odpowiedź :) | BarBarella, 13-02-2004, 20:02

Dzięki Twojej odpowiedzi wiedziałam czego szukać w internecie :) za dużo monocytów - to chyba dlatego, że ostatnio złapał mnie jakiś wirus (grypopodobny) (choć wyczytałam że to raczej przy chorobach przewodu pokarmowego) a bazofili mam za dużo, bo cierpię na przewlekłą alergię

Dzięki bardzo chyba nie ma powodu do niepokoju, bo normy są przekroczone nieznacznie (przynajmniej tak mi się wydaje). Nie znam się na analizach, ale dla mnie to niezły żart, że laboratoria oddają wyniki w postaci wydruku ze skrótami (z języka angielskiego). Wiesz może jak to jest z tymi normami podawanymi przez taki "automat"? Tak mi się wydaje, że powinno się podawać wiek i płeć - a nic takiego na tym wydruku nie znalazłam, chyba że wszyscy mają takie same normy (choć w to nie wierzę).

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odpowiedź. barbarella

Re: co oznacza w analizie krwi? | C.Jola, 13-02-2004, 20:32

Użytkownik "BarBarella" napisał w wiadomości news:la7Xb.222255$AU2.58007 [at] news.chello.at...
Wyszło mi coś takiego (robione chyba na Hycel Diagnostics Diana-5 Evolution - jeśli to jest nazwa sprzętu analizującego)

to jest pod WBC (domyślam się że białe krwinki) Mon% (powyżej normy) Bas% (powyżej normy) co to jest? I jaki powód/objawy może dawać ich podwyższony poziom.

Mon% - to jest odsetek monocytów w puli leukocytów (czyli WBC) Bas% - to odsetek bazofili w całości WBC

Wbrew powszechnej opinii, akurat automatyka w ocenie rozmazu leukocytów jest techniką wysoce nieprecyzyjną i zawodną. :(. Dlatego nigdy nie powinno interpretować się rozmazu na podstawie takiej analizy, a wykonać rozmaz metodę mikroskopową - bo tylko on jest dokładny i wiarygodny. Dlatego wynik należałoby skonfrontować z takim opisem.

A najczęstsze przyczyny monocytozy to różne choroby zakaźne (mononukleoza, świnka, dur, ospa wietrzna......), ziarnica złośliwa, endocarditis lenta..... -- Jola Nakarm głodne dziecko www.pajacyk.pl

Re: dzieki za szybką odpowied1 :) (was: | Marek Bieniek, 13-02-2004, 20:51

On Fri, 13 Feb 2004 18:02:15 GMT, BarBarella wrote:

Nie znam się na analizach, ale dla mnie to niezły żart, że laboratoria oddają wyniki w postaci wydruku ze skrótami (z języka angielskiego).
Dlaczego? Zasadniczo badanie powinien zlecać ktoś, kto wie po co zleca i dlaczego. Ktoś taki nie będzie miał kłopotu z odszyfrowaniem wyniku. A jak wiadomo nie leczy się wyników badań, a pacjenta.

Krótko mówiąc nie ma powodu, dla którego laboratoria nie miały by wydawać wyników w formie zrozumiałej dla lekarza:)

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na onet pl) Zadziwiające jest, że mało dokształcający sie lekarz może praktykować medycynę, nie dziwi jednak, że robi to źle /Sir William Osler/

Re: dzięki za szybką odpowiedź :) | C.Jola, 13-02-2004, 23:23

Użytkownik "BarBarella" napisał w wiadomości news:Hi8Xb.224193$AU2.26604 [at] news.chello.at...
Wiesz może jak to jest z tymi normami podawanymi przez taki "automat"? Tak mi się wydaje, że powinno się podawać wiek i płeć - a nic takiego na tym wydruku nie znalazłam, chyba że wszyscy mają takie same normy (choć w to
nie
wierzę).
Teoretycznie większośc automatów ma opcję podawania wieku i płci pacjente, ale praktycznie nie spotkałam się jeszcze z wynikiem, na którym byłoby to uwzględnione. Dla maszyny 80 letni pan, 30 letnia kobieta czy 2 miesięczne niemowlę mają więc takie same normy...... A różnią się one jednak dość istotnie........ -- Jola Nakarm głodne dziecko www.pajacyk.pl

Re: dzięki za szybką odpowiedź :) | RobertSA, 13-02-2004, 23:32

c0jblh$4bd$1 [at] news.onet.pl, C.Jola :

Teoretycznie większośc automatów ma opcję podawania wieku i płci pacjente, ale praktycznie nie spotkałam się jeszcze z wynikiem, na którym byłoby to uwzględnione.
A ja sie spotkalem, mimo ze kontakt z labo mam raczej sporadyczny.

Robert User in front of [at] is fake, actual user is: mkarta

Re: dzięki za szybką odpowiedź :) | C.Jola, 13-02-2004, 23:54

Użytkownik "RobertSA" napisał w wiadomości news:c0jc8o$5lv$1 [at] topaz.icpnet.pl...
c0jblh$4bd$1 [at] news.onet.pl, C.Jola :

A ja sie spotkalem, mimo ze kontakt z labo mam raczej sporadyczny.
Widocznie u mnie leniwsi laboranci :P -- Jola Nakarm głodne dziecko www.pajacyk.pl

Re: dzięki za szybką odpowiedź :) | BarBarella, 14-02-2004, 23:40

"C.Jola" wrote in message news:c0jblh$4bd$1 [at] news.onet.pl...
Teoretycznie większośc automatów ma opcję podawania wieku i płci pacjente, ale praktycznie nie spotkałam się jeszcze z wynikiem, na którym byłoby to uwzględnione. Dla maszyny 80 letni pan, 30 letnia kobieta czy 2 miesięczne niemowlę mają więc takie same normy...... A różnią się one jednak dość istotnie........

Tak też myślałam. Rozumiem że skrótowe angielskie wydruki to lekarz odczyta - ale co z normami? Czy lekarz będzie znał normę dla pacjenta? Coś mi się to nie widzi. Ale może się mylę. Idiotyczne te wspólne normy. Pytanie - czyje normy podaje "automatycznie" automat? Jakieś średnie dla całej populacji ludzkiej? Czy też takie jakie akurat laborant ustawi? Czy normy dla różnych ludzi (wiek, płeć) bardzo się różnią? Z tego co wiem to jest duża różnica w normach np. dotyczących krwinek czerwonych między kobietami a mężczyznami.... Jeśli chodzi o znajomość norm poziomu hormonów we krwi - endokrynolodzy z którymi miałam do czynienia nie umieli odczytać wyniku bez podania norm (badania nie były wykonane w "znanych im" laboratoriach) tłumacząc to tym, że laboratoria stosują różne jednostki. Jeśli rzeczywiście jest tyle różnych jednostek itd. to to że lekarze nie umieją ocenić wyniku nie jest wg mnie ich błędem. Co o tym sądzicie? pozdrawiam barbarella

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy

Głodny Anioł. Jak wyleczyłem się z raka Głodny Anioł. Jak wyleczyłem się z raka

250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować

Harmonia czterech ciał Harmonia czterech ciał

Poradnik antybiotykoterapii w pediatrii Poradnik antybiotykoterapii w pediatrii