Powiązane leki
(opisy)

Areplex (Clopidogrelum)

Clopinovo (Clopidogrelum)

Egitromb (Clopidogrelum)

Clopidix (Clopidogrelum)

Tessyron (Clopidogrelum)

Clopidogrel Mylan (Clopidogrelum)

Trombex (Clopidogrelum)

Grepid (Clopidogrelum)

Agregex (Clopidogrelum)

Plavocorin (Clopidogrelum)

Tagi

udar alzheimer wynik ojciec naglic szpital szmigielski vcard niedokrwienny wypis

Fora dyskusyjne

Nootropil (1)

Krwotok PODPAJĘCZYNÓWKOWY - to też udar mózgu? (7)

Niedokrwienny udar mózgu (9)

Udar mózgu (4)

Udar a gorączka (2)

udar mózgu niedokrwienny (0)

nowe sposoby leczenia udaru (0)

udar niedokrwienny brak pomocy (0)

wymaz z gardła proszę o interpretacje (9)

endometrioza (1)

Wynik MR - Stwardnienie rozsiane (8)

Udar Zawroty Głowy (1)

ZŁAMANIE KOŚCI UDOWEJ - PO POWROCIE GŁEBOKI NIEPRZERWANY SEN (3)

zmiana zachowania się (1)

Nagłe wypadanie włosów (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Udar niedokrwienny czy Alzheimer ?!?

Udar niedokrwienny czy Alzheimer ?!?

Anna Szmigielska, 19-03-1999, 12:47

This is a multi-part message in MIME format. --------------BC978F8E70BDDE9AEE2F42FF Content-Type: text/plain; charset=us-ascii Content-Transfer-Encoding: 7bit

Moj ojciec miesiac temu zachorowal. Ma 63 lata. Mial zaburzenia pamieci, rownowagi przy chodzeniu, problemy z czytaniem gazety. Objawy wystapily nagle, zauwazalne byly zmiany w ciagu kilku dni. Od razu poszedl do lekarza (a raczej zostal tam zaprowadzony). Dostal od neurologa skierowanie do szpitala na odzial neurologiczny. Byl tam 10 dni. Wykonano badanie - tomografie komputerowa, badanie przez psychologa i psychiatre. Na wypisie ze szpitala bylo: "Syndroma psychoorganicum dementivum" .. i jeszcze kilka linijek ogolnego opisu i wynik badania tomografem (moge napisac, jesli ktos okaze zainteresowanie). Lekarz, ktory zajmowal sie ojcem powiedzial mi, ze to Alzheimer. Stwierdzil, ze choremu nie powiedzial, zeby go nie denerwowac. Wskazaniem bylo: Aricept 5mg i dalsze leczenie w poradni zdrowia psychicznego. Tata czuje sie coraz gorzej. Wyszedl ze szpitala tydzien temu. Lekarz psychiatra, ktory wczoraj badal chorego, powiedzial, cytuje: "udar niedokrwienny skutkujacy globalnymi zmianami organicznymi w osrodkowym ukladzie nerwowym", dodal, ze stan zdrowia jest powazny .. (tego juz nie cytuje, to sa tylko moje uczucia) i ze szybko sie pogarsza. Przepisal krople Haloperidol. Moja wiedza medyczna jest zbyt uboga, zeby to dokladnie zrozumiec. Czy ktos moze mi powiedziec, jak mam pomoc ojcu? Wydaje mi sie, ze stan jest bardzo powazny. Czy konieczne sa jeszcze badania? Ojciec ma duze problemy z prostymi, codziennymi czynnosciami, ewentualny pobyt w szpitalu bylby dla niego koszmarny. Jak powinno wygladac leczenie? Brac tabletki i czekac, az bedzie jeszcze gorzej? Jeszcze jedna sprawa, na wypisie jest wynik badania HBS dodatni. Jesli dobrze rozumiem, to oznacza zoltaczke. Nie widzialam tego, kiedy bralam wypis ze szpitala. Ale czemu lekarz mi o tym nie powiedzial? Czy szpital nie popelnil tu jakiegos bledu? Troche czytalam o chorobie Alzheimera i mam wrazenie, ze to przebiega duzo wolniej i nie pojawia sie nagle, doslownie w ciagu jednego dnia. Prosze o wszelkie mozliwe informacje (rowniez na priva)

Anna Szmigielska

--------------BC978F8E70BDDE9AEE2F42FF Content-Type: text/x-vcard; charset=us-ascii; name="vcard.vcf" Content-Transfer-Encoding: 7bit Content-Description: Card for Anna Szmigielska Content-Disposition: attachment; filename="vcard.vcf"

begin: vcard fn: Anna Szmigielska n: Szmigielska;Anna email;internet: cloudy [at] friko6.onet.pl x-mozilla-cpt: ;0 x-mozilla-html: FALSE version: 2.1 end: vcard

--------------BC978F8E70BDDE9AEE2F42FF--

Re: Udar niedokrwienny czy Alzheimer ?!? | , 21-03-1999, 17:21

Witam !

Na poczatku uwaga - moim zdaniem rozpoznanie i leczenie powinno byc prowadzone przez lekarza majacego staly kontakt z chorym. Sprobuje jednak wyjasnic pewne terminy medyczne i dodac troche teorii... Pozwolilem sobie skrocic poprzedni post...

Anna Szmigielska rzecze:
Moj ojciec miesiac temu zachorowal. Ma 63 lata. Mial zaburzenia pamieci, rownowagi przy chodzeniu, problemy z czytaniem gazety. Objawy wystapily nagle, zauwazalne byly zmiany w ciagu kilku dni. [...] Lekarz, ktory zajmowal sie ojcem powiedzial mi, ze to Alzheimer. [...] Tata czuje sie coraz gorzej. Wyszedl ze szpitala tydzien temu. Lekarz psychiatra, ktory wczoraj badal chorego, powiedzial, cytuje: "udar niedokrwienny skutkujacy globalnymi zmianami organicznymi w osrodkowym ukladzie nerwowym", dodal, ze stan zdrowia jest powazny .. [...]. Przepisal krople Haloperidol.
Na poczatek wyjasnienie dwoch terminow (zacytuje czesc jedenego z moich poprzednich postow):

Choroba Alzheimera - na skutek zaniku komorek mozgowia pojawia sie stopniowo zespol zaburzen neurologicznych, poczatkowo otepiennych, z ktorych pierwszym, z reguly, bywa zaburzenie pamieci. Chorobe te rozpoznaje sie na podstawie wywiadu, stanu klinicznego, dynamiki zmian, badan dodatkowych. Weryfikacja patomorfologiczna rozpoznania jest mozliwa dopiero po zbadaniu wycinka mozgowia.

Udar niedokrwienny - zespol objawow towarzyszacych zmianom niedokrwiennym lub krwotocznym dotyczacym unaczynienia mozgu. Rozwija sie z reguly nagle, a dolegliwosci chorego i objawy odzwierciedlaja zaburzenia funkcji uszkodzonego osrodka. Moga to byc: bol glowy, spiaczka, utrata przytomnosci, drgawki, zaburzenia mowy, czuciowe, ruchowe i in...

Moja wiedza medyczna jest zbyt uboga, zeby to dokladnie zrozumiec. Czy ktos moze mi powiedziec, jak mam pomoc ojcu?
To co moze rodzina pacjenta to: - troskliwa opieka, zapewnienie spokoju - dowiedziec sie o mozliwosc ewentualnej rehabilitacji - stosowanie sie scisle do wskazan lekarza

Wydaje mi sie, ze stan jest bardzo powazny. Czy konieczne sa jeszcze badania?
Na to odpowiedz moze dac tylko lekarz opiekujacy sie pacjentem - konieczne badania zleca sie jezeli moga cos wniesc do rozpoznania i terapii.

Ojciec ma duze problemy z prostymi, codziennymi czynnosciami, ewentualny pobyt w szpitalu bylby dla niego koszmarny. Jak powinno wygladac leczenie? Brac tabletki i czekac, az bedzie jeszcze gorzej?
Leczenie stosowane przy braku mozliwosci eliminacji przyczyny choroby jest leczeniem objawowym. Wspomaga ono organizm w naturalnym dazeniu do zdrowia, zwalnia lub hamuje niekorzystne zmiany, ale nie czyni cudow. Stad odpowiedz moze byc - nalezy opiekowac sie chorym, "brac tabletki" i miec nadzieje na poprawe stanu chorego.

Jeszcze jedna sprawa, na wypisie jest wynik badania HBS dodatni. Jesli dobrze rozumiem, to oznacza zoltaczke. Nie widzialam tego, kiedy bralam wypis ze szpitala. Ale czemu lekarz mi o tym nie powiedzial? Czy szpital nie popelnil tu jakiegos bledu?
Wynik HBs "dodatni" oznacza to, ze zostal zaszczepiony szczepionka p-WZW B lub w inny sposob mial kontakt z wirusem zapalenia watroby typu B i wytworzyl przeciwciala przeciw jego antygenom powierzchniowym... Kontakt ten mial miejsce prawdopodobnie przed ponad 20-24 tygodniami (tyle trwa wytworzenie sie tych przeciwcial). Na pytanie kiedy i w jaki sposob odbyl sie kontakt z wirusem WZW t. B, powinien odpowiedziec wywiad. Warto zastanowic sie nad zbadaniem HBs u domownikow.

Troche czytalam o chorobie Alzheimera i mam wrazenie, ze to przebiega duzo wolniej i nie pojawia sie nagle, doslownie w ciagu jednego dnia.
Rzeczywiscie - choroba Alzheimera z reguly postepuje stopniowo. Miedzy innymi tym wlasnie rozni sie od zmian spowodowanych udarem mozgu.

Pozdrawiam,

Kamil Uminski

-- !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^! Informacje zawarte powyzej stanowia wyraz osobistej wiedzy autora i nie powinny byc inaczej interpretowane, zas za wynikle z ich zastosowania konskwencje autor nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci. Kamil Uminski, M.D. umil [at] platon.man.lublin.pl !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Alzheimer. Podręcznik pierwszej pomocy Alzheimer. Podręcznik pierwszej pomocy

Choroba niedokrwienna serca Choroba niedokrwienna serca

Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy

250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować

Klasztorna apteka o. Kiliana Klasztorna apteka o. Kiliana