Powiązane leki
(opisy)

Bryonia Dagomed 37 bóle barku i szyjne

Ceftriaxone (Ceftriaxonum)

Encepur (Encephalitis tick borne vaccine)

Hiberix (Vaccinum haemophili influenzae B)

Meningitec (Vaccinum meningococcale classic C coniugatum)

Penicillin G Sodium Sandoz (Benzylpenicillinum natricum)

Synflorix (Vaccinum pneumococcale polysaccharidicum)

Stawo-Vit

Zeel T (iniekcje)

Nurofen (żel) (Ibuprofenum)

Tagi

przepuklina szyjny kregoslup lordoza opona glowa plomba uraz zniesc odcinek

Fora dyskusyjne

zobacz Całkowite zniesienie lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa (0)

zobacz LORDOZA a chwilowa utrata świadomości (3)

zobacz kręgosłup (7)

zobacz odwrócenie lordozy szyjnej (5)

zobacz lordoza lędźwiowa (1)

zobacz na zniesienie lordozy szyjnej Sportstretcher? (10)

zobacz Zniesienie lordozy. (0)

zobacz NIE do zniesienia ból pleców, szyi, barków (0)

zobacz Czy mam lordoze? (3)

zobacz Zniesienie fizjologicznej lordozy a moje objawy (14)

zobacz LORDOZA (0)

zobacz rtg kregoslupa szyjnego (0)

zobacz straszny ból kręgów szyjnych oraz tylnej częsci głowy (9)

zobacz Bóle pleców (2)

zobacz rtg (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » TK odcinka szyjnego - lordoza, przepuklina...

TK odcinka szyjnego - lordoza, przepuklina...

mattatiah, 09-03-2004, 01:24

Mam prośbę:

Po urazie głowy robiłam badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w odcinku szyjnym, (wcześniej już robiłam głowy - mialam opuchliznę pnia mózgu, - 6 tyg temu) i dostałam wyniki na kartce - opis badania i na płytce CD zapis, z tego drugiego nic nie rozumiem tyle, że mogę policzyć swoje wszystkie plomby :).

Mam do was prośbę, czy ktoś mógłby rozszyfrować opis jaki dostałam, a brzmi on tak:

"Wysokość trzonów w normie. Zniesienie lordozy szyjnej z kyfotycznym wygięciem, ze szczytem na poziomie C5/C6. Tarcza na poziomie C5/C6 jest dyskretnie obniżona z widoczną centralnie i nieco lewoboczną przepukliną wykazująca impresję na worek oponowy i dyskretna na rdzeń kręgowy. Poza tym cech dyslokacji materiału tarczy nie widać."

Czy to co w.w napisane może być przyczyną dużych zawrotów głowy, bólu głowy, zaburzenia w ocenie odległości?

i jest możliwość, że te zmiany były juz wcześniej?

z góry dziękuję za odpowiedź.

Beata

Re: TK odcinka szyjnego - lordoza, przepuklina... | Marek Bieniek, 09-03-2004, 13:06

On Mon, 8 Mar 2004 23:24:00 +0100, mattatiah wrote:

Czy to co w.w napisane może być przyczyną dużych zawrotów głowy, bólu głowy, zaburzenia w ocenie odległości?
I tak, i nie. Z pewną przewagą na korzyść nie.

i jest możliwość, że te zmiany były juz wcześniej?
Oczywiście, że jest.

Bardzo lakonicznie się wypowiedziałem, ale w oderwaniu od człowieka wynik badania mówi niewiele.

Leczymy człowieka, a nie wyniki badań.

To tak, jakbyś podała wartości ciśnienia w oponach i chciała wiedzieć, czy to dlatego samochód znosi w lewo przy prędkości powyżej 70. Nie pisząc nic ani o modelu samochodu, ani o tym w jakim stanie jest ukłąd kierowniczy, ani o tym jakie masz opony, ani....

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek at onet pl) *Life is too complex for oral communication*

Re: TK odcinka szyjnego - lordoza, przepuklina... | deBerg, 09-03-2004, 19:12

Dodam tylko, że obecne możliwości medycyny sprawiają, że po dokładnym przebadaniu nikt nie jest zdrowy :) Zniesienie lordozy a nawet kifotyczne wygięcie kręgosłupa szyjnego może być zmianą pourazową a raczej objawem. Świadczy o zwiększonym napięciu mięśni okołokręgosłupowych. U szczupłych kobiet niekiedy jest to norma. Niewielka dyskopatia też nie zawsze daje objawy. A dolegliwości, które opisujesz zdecydowanie mogą się wiązać z przebytym urazem głowy... Nawet jeśli badania mózgu nic nie wykazały.

Re: TK odcinka szyjnego - lordoza, przepuklina... | mattatiah, 15-03-2004, 10:00

> Po urazie głowy robiłam badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w odcinku
szyjnym, (wcześniej już robiłam głowy - mialam opuchliznę pnia mózgu, - 6 tyg temu) i dostałam wyniki na kartce - opis badania i na płytce CD zapis,
z
tego drugiego nic nie rozumiem tyle, że mogę policzyć swoje wszystkie
plomby
:).

Mam do was prośbę, czy ktoś mógłby rozszyfrować opis jaki dostałam, a
brzmi
on tak:

"Wysokość trzonów w normie. Zniesienie lordozy szyjnej z kyfotycznym wygięciem, ze szczytem na
poziomie
C5/C6. Tarcza na poziomie C5/C6 jest dyskretnie obniżona z widoczną centralnie i nieco lewoboczną przepukliną wykazująca impresję na worek oponowy i dyskretna na rdzeń kręgowy. Poza tym cech dyslokacji materiału tarczy nie widać."
Mam jeszcze pytanie, co z tym dalej. Kark mnie specjalnie nie boli (sporadycznie). Jedynie jak sie zdenerwuje to odczuwam dretwienie szczęki i mrowienie w rękach.

Byłam u neurochirurga i powiedział mi tyle, że gdyby od razu po wypadku to zaobserwowano, to nie byłoby tych zmian, dodał, że na leczenie operacyjne sie nie kwalifikuję i po wizycie.

Czy ja mam to juz tak zostawić i czekać aż kiedyś gorzej sie poczuje, czy teraz mogę coś z tym zrobić , no i co? (pytam bo nie wiem czy mój neurolog na coś wpadnie). czy rezonans odcinka szyjnego pokaże coś więcej? Chciałabym uniknąć sytuacji, że za np 10 lat, lekarz mi powie: czemu wtedy czegoś Pani nie zrobiła.

Beata (lat 26)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany

Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania

Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach

Codzienność bez bólu Codzienność bez bólu

Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych