Powiązane leki
(opisy)

Fluoro-żel (Natrii fluoridum, Natrii monofluorophosphas)

Pertlenon (Urea peroxydata)

Petroselin

Iruxol Mono (Collagenasum)

Multi-Tabs (tabletki do ssania, od 1 do 6 lat)

Pikovit (tabletki)

Fluormex (Aminofluoridum)

Elmex (Aminofluoridum, Natrii fluoridum)

Profylin (żel)

Sensilab Q10 Sensitive

Tagi

dziaslo usunac dziecko ujsc miazga tabletka zgorzel prochnica stomatolog przetoka

Fora dyskusyjne

zobacz Zbierające się jedzenie w przetoce, krwawienie u dziecka (3)

zobacz spychnięte dziąsło, zepsuty ząb, a węzły chłonne (23)

zobacz Wybielanie paskami blend a med white strips (8)

zobacz Fluor - dobry czy zły? (11)

zobacz dziąsła (1)

zobacz USÓWANIE ZĘBÓW MLECZNYCH W ZNIECZULENIU (5)

zobacz próchnica (1)

zobacz ból i opuchlizna (1)

zobacz Dziwne objawy po usunięciu zęba (2)

zobacz Zęby mądrości - ósemki (22)

zobacz kamień jak usunąć. (1)

zobacz siny ząb (5)

zobacz Ból żuchwy (4)

zobacz Zgorzel leczenie kanałowe (4)

zobacz Ból zęba pół roku po kanałówce (6)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » przetoka w dziasle u dziecka

przetoka w dziasle u dziecka

GosiaH, 29-03-2004, 23:33

Moje dziecko ma zdiagnozowaną przetokę w dziąśle. Utrzymuje się już prawie 2 miesiące. Nie boli. Jest pod prawą dolną 4ką a ma ujście przy 3ce (miała prześwietlenie z, hm...., swego rodzaju patyczkiem włożonym w to ujście, rety nie wiem jak to opisać). Codziennie coś wypływa tym ujściem. Lekarz zaaplikował już antybiotyk - nie pomógł. Córka ma rozwierconą i 3kę i 4kę, obie już w tej chwili otwarte by ew. tlen dostał się do tej przetoki (może to od beztlenowców?). Nic to nie pomaga. Ostatecznie stomatolog zdecydował o usunięciu zęba, pod którym jest ta przetoka. W gruncie rzeczy to nie ma większych problemów z naszej strony. To jest mleczak. Nie powinien jakoś mocno jego brak zaburzyć przestrzeń międzyzębową dla zębów stałych.

Ale... Ale, jak wygooglałam, takie problemy mają również ludzie dorośli. Co się wtedy robi? Chyba nie usuwa się problematycznych zębów? Nie dopuszczam myśli, że przetoka w tym roku w jednym miejcu, w następnym w drugim i tak po kolei w gruncie rzeczy zdrowe zęby idą się zęby paść. Co się wtedy robi? Jak to jest?

I druga sprawa. Moje dziecko już miało zgorzel, teraz przetokę. Oczywiście każda dotyczyła innego zęba. Co może być tego przyczyną? Czy to jakaś skłonność? Braki higieny? Jakaś szczególna podatność? Co w ogóle? Da się temu zapobiegać? Córka jest pod stałą kontrolą stomatologa. Mycie zębów, jak u każdego dziecka, tzn. matka pilnuje by w ogóle były myte, ale z jakością wykonania to pewnie różnie bywa.

serdecznosci botwinka

Re: przetoka w dziasle u dziecka | Adam, 31-03-2004, 23:27

W wiadomości: c4atbt$cj6$1 [at] news.onet.pl , której nadawcą było GosiaH zostało napisane:

Moje dziecko ma zdiagnozowaną przetokę w dziąśle. Utrzymuje się już prawie 2 miesiące. Nie boli. Jest pod prawą dolną 4ką a ma ujście przy 3ce (miała prześwietlenie z, hm...., swego rodzaju patyczkiem włożonym w to ujście, rety nie wiem jak to opisać). Codziennie coś wypływa tym ujściem. Lekarz zaaplikował już antybiotyk - nie pomógł. Córka ma rozwierconą i 3kę i 4kę, obie już w tej chwili otwarte by ew. tlen dostał się do tej przetoki (może to od beztlenowców?). Nic to nie pomaga. Ostatecznie stomatolog zdecydował o usunięciu zęba, pod którym jest ta przetoka. W gruncie rzeczy to nie ma większych problemów z naszej strony. To jest mleczak. Nie powinien jakoś mocno jego brak zaburzyć przestrzeń międzyzębową dla zębów stałych.

Ale... Ale, jak wygooglałam, takie problemy mają również ludzie dorośli. Co się wtedy robi? Chyba nie usuwa się problematycznych zębów? Nie dopuszczam myśli, że przetoka w tym roku w jednym miejcu, w następnym w drugim i tak po kolei w gruncie rzeczy zdrowe zęby idą się zęby paść. Co się wtedy robi? Jak to jest?

I druga sprawa. Moje dziecko już miało zgorzel, teraz przetokę. Oczywiście każda dotyczyła innego zęba. Co może być tego przyczyną? Czy to jakaś skłonność? Braki higieny? Jakaś szczególna podatność? Co w ogóle? Da się temu zapobiegać? Córka jest pod stałą kontrolą stomatologa. Mycie zębów, jak u każdego dziecka, tzn. matka pilnuje by w ogóle były myte, ale z jakością wykonania to pewnie różnie bywa.
przetoka to objaw, a nie choroba. przetoką znajduje ujscie ostry stan zapalny, w przypadku zębów przetoka jest spowodowana miazgą zgorzelinową zeba (tak po kolei to próchnica-->zapalenie miazgi-->zgorzel-->przetoka (ale nie zawsze). w tym konkretnym przypadku stomatolog postapil slusznie. usuna siedlisko bakterii, ognisko zapalne. mozna by tez pomyslec o jakims utrzymywaczu przestrzeni po tych usunietych zebach, zeby potem nie miec jakichs problemow ze zgryzem. tym najczesciej zajmuja sie stomatolodzy dzieciecy (pedodonci) ew. ortodonci. jak juz wczesniej wspomnialem, przetoka to nastepstwo zgorzeli miazgi zeba, a to najczesciej jest spowodowane przez prochnice zebow. czyli wychodzi na to ze brak higieny. nie wystarczy 'pilnowac żeby byly myte' - dziecko samo nie potrafi dobrze umyc zebow. trzeba je osobiscie i wlasnorecznie myc. i to najlepiej po kazdym posilku. wiem ze to 'unreal' ale to zaprocentuje. oczywiscie szczotke do zabawy dziecku jak najbardziej mozna dawac, nawet trzeba. ale trzeba pamietac o tym ze bedzie to tylko zabawa. nauke samodzielnego mycia zebow mozna wspomóc tabletkami wybarwiajacymi - po umyciu dac do ssania tabletke, płytka nazębna wybarwi sie na jakis ładny pastelowy kolor (w zaleznosci od producenta tabletki) i od razu bedzie widac gdzie wystapily niedociagniecia. ale to dopiero okolo 5 r.ż.

u doroslych ta sprawa wyglada troche inaczej, a to dlatego ze zeby sa juz stale. korzenie nie resorbuja sie wtedy fizjologicznie, wiec leczenie kanalowe - oczyszczenie kanalu, uformowanie i potem szczelne wypelnienie ma sens. usuwasz przyczyne, mijaja objawy. bardzo czesto takie zeby mozna uratowac.

milego dnia adam, gg# 402495

Re: przetoka w dziasle u dziecka | GosiaH, 02-04-2004, 23:10

2004-03-31 21:27, Adam: CIACH
jak juz wczesniej wspomnialem, przetoka to nastepstwo zgorzeli miazgi zeba, a to najczesciej jest spowodowane przez prochnice zebow. czyli wychodzi na to ze brak higieny.
Moje dziecko miało próchnicę już w wieku 2 lat. Nie jadało wtedy w ogóle słodyczy, zęby były myte na tyle, an ile to pozwalało u 2latka. Ja zachodzę w głowę skąd ta próchnica?

nie wystarczy 'pilnowac żeby byly myte' - dziecko samo nie potrafi dobrze umyc zebow. trzeba je osobiscie i wlasnorecznie myc. i to najlepiej po kazdym posilku. wiem ze to 'unreal' ale to zaprocentuje. oczywiscie szczotke do zabawy dziecku jak najbardziej mozna dawac, nawet trzeba. ale trzeba pamietac o tym ze bedzie to tylko zabawa. nauke samodzielnego mycia zebow mozna wspomóc tabletkami wybarwiajacymi - po umyciu dac do ssania tabletke, płytka nazębna wybarwi sie na jakis ładny pastelowy kolor (w zaleznosci od producenta tabletki) i od razu bedzie widac gdzie wystapily niedociagniecia. ale to dopiero okolo 5 r.ż.
Zanabędę taką tabletkę jak gdzieś ją wytropię. Na razie mój stomatolog to po prostu zamówi i przy kolejne wizycie sprawdzimy razem efektywność mycia.

u doroslych ta sprawa wyglada troche inaczej, a to dlatego ze zeby sa juz stale. korzenie nie resorbuja sie wtedy fizjologicznie, wiec leczenie kanalowe - oczyszczenie kanalu, uformowanie i potem szczelne wypelnienie ma sens. usuwasz przyczyne, mijaja objawy. bardzo czesto takie zeby mozna uratowac.

dzięki za wyjaśnienia

serdecznosci botwinka

Re: przetoka w dziasle u dziecka | Adam, 06-04-2004, 00:59

W wiadomości: c4qmml$lq8$1 [at] news.onet.pl , której nadawcą było GosiaH zostało napisane:

2004-03-31 21:27, Adam: CIACH

Moje dziecko miało próchnicę już w wieku 2 lat. Nie jadało wtedy w ogóle słodyczy, zęby były myte na tyle, an ile to pozwalało u 2latka. Ja zachodzę w głowę skąd ta próchnica?
kiedys juz pisalem w tej sprawie - no nie ma upros, próchnica sie bierze z brudu i z niczego innego... nie wszyscy sie ze mna zgadzali (no, jakas genetyke do tego mieszali, czynniki niebieskie, itp itd) ale niestety tak jest.

Zanabędę taką tabletkę jak gdzieś ją wytropię. Na razie mój stomatolog to po prostu zamówi i przy kolejne wizycie sprawdzimy razem efektywność mycia.
www.stomatologiao...produkty=16

tu to sie nazywa RED COTE - firmy Butler

milego dnia adam, gg# 402495

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii

Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny

Do zdrowia bez tabletek. Wprowadzenie do kuracji życia Do zdrowia bez tabletek. Wprowadzenie do kuracji życia

Jak radzić sobie z żylakami Jak radzić sobie z żylakami

Kolorowe tabletki Kolorowe tabletki