Powiązane leki
(opisy)

Vitreolent (Kalii iodidum, Natrii iodidum)

Quinax (Azapentaceni natrii polysulfonas)

Nevanac (Nepafenac)

Difadol 0,1% (Diclofenacum natricum)

Catalin (Pirenoxinum)

Indocollyre 0,1% (Indometacinum)

Tobradex (Dexamethasonum,Tobramycinum)

Olopeg (Macrogolum)

Octenisept

Visudyne (Verteporfinum)

Tagi

casus zacma teczowka widziec soczewka zapalenie trafic operacja okulista zmetnic

Fora dyskusyjne

zobacz Zmętnienie soczewki (7)

zobacz po witrektomi,zmętnienie soczewki (0)

zobacz Zaćma (4)

zobacz przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego (2)

zobacz Dziwna plamka widziana w jednym oku ba białym tle (3)

zobacz odrzucenie wszczepu sztucznej soczewki (1)

zobacz CZY JA MAM ZAĆMĘ? CZY JA OŚLEPNĘ? (4)

zobacz krople do oczu (2)

zobacz duże pogorszenie wzroku po operacji zaćmy (0)

zobacz potrzebna wizyta u okulisty? (5)

zobacz podwójne widzenie (3)

zobacz Nieskorygowany astygmatyzm (23)

zobacz Soczewki (0)

zobacz Pytanie o soczewki (1)

zobacz Tajemnicza choroba, bardzo proszę o pomoc! (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » zaćma mi się trafiła

zaćma mi się trafiła

Marzena, 11-06-2004, 23:26

Hej!! :-))

W marcu miałam zapalenie tęczówki (o czym zresztą pisałam na grupie), ciągnęło się prawie dwa miesiące. Dziś okulistka stwierdziła, że mam zmętniałe soczewki w obu oczach i to początki zaćmy. Trochę mną to wstrząsnęło. Bo generalnie zaćma kojarzy mi się ze ślepotą. Lekarka przepisała mi krople na dwa miesiące i kazała jadać leki uszczelniające naczynia - np. rutinoscorbin, wit. C. Teraz poszukałam co nieco w googlach i już wiem o co chodzi w tej zaćmie. Nigdy nie miałam problemów z oczami i nie wierzę, że akurat w moim przypadku to może być dziedziczne. Ale przeczytałam za co ciekawe zdanie: zaćma nabyta może powstać w wyniku zapaleń oka (no właśnie) i.... długiego przyjmowania leków sterydowych do oka. Pewnie się nigdy nie dowiem, czy nie zawdzięczam tego stanu okulistom... Bo podczas zapalenia tęczówki badało mnie wielu i nikt nie mówił o żadnych zmętnieniach. To widać dopiero teraz....

Opisy operacji wymiany soczewki na nową, sztuczną są niezłe. Polecam. Mam nadzieję, że to jeszcze dłuuuuugo przede mną. A może nigdy.

Ciekawa jestem Waszych opinii. Czy ktoś z Was cierpi na zaćmę? Jak się z tym żyje? A może ktoś już się wyleczył operacyjnie? Pozdrawiam, Marzena Gdańsk

Re: zaama mi sie trafi3a (was: zaćma mi się trafiła) | Marek Bieniek, 11-06-2004, 22:54

On Fri, 11 Jun 2004 21:26:07 +0200, Marzena wrote:

Ciekawa jestem Waszych opinii. Czy ktoś z Was cierpi na zaćmę? Jak się z tym żyje? A może ktoś już się wyleczył operacyjnie?
Operacja wszczenienia implantu soczewkowego jest dość popularna i mnóstwo ludzi ją przechodzi z dobrym skutkiem. Większość z nich jednak jest IMHO w zbyt podeszłym wieku, zeby można ich było spotkać tu:)

A co do szczegółów, to są na tej liście mądrzjsi ode mnie:)

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na onet pl) Umieranie człowieka jest większym problemem dla osób pozostających przy życiu, niż dla niego samego. /Tomasz Mann/

Re: zaćma mi się trafiła | casus, 12-06-2004, 13:01

W marcu miałam zapalenie tęczówki (o czym zresztą pisałam na grupie), ciągnęło się prawie dwa miesiące. Dziś okulistka stwierdziła, że mam zmętniałe soczewki w obu oczach i to początki zaćmy. Trochę mną to wstrząsnęło. Bo generalnie zaćma kojarzy mi się ze ślepotą. Lekarka przepisała mi krople na dwa miesiące i kazała jadać leki uszczelniające naczynia - np. rutinoscorbin, wit. C. Teraz poszukałam co nieco w googlach i już wiem o co chodzi w tej zaćmie. Nigdy nie miałam problemów z oczami i nie wierzę, że akurat w moim
przypadku
to może być dziedziczne. Ale przeczytałam za co ciekawe zdanie: zaćma
nabyta
może powstać w wyniku zapaleń oka (no właśnie) i.... długiego przyjmowania leków sterydowych do oka. Pewnie się nigdy nie dowiem, czy nie zawdzięczam tego stanu okulistom... Bo podczas zapalenia tęczówki badało mnie wielu i nikt nie mówił o żadnych zmętnieniach. To widać dopiero teraz....

Opisy operacji wymiany soczewki na nową, sztuczną są niezłe. Polecam. Mam nadzieję, że to jeszcze dłuuuuugo przede mną. A może nigdy.

Ciekawa jestem Waszych opinii. Czy ktoś z Was cierpi na zaćmę? Jak się z
tym
żyje? A może ktoś już się wyleczył operacyjnie? Pozdrawiam, Marzena Gdańsk
1. zdarza sie, ze zacma powstaje, jako komplikacja ( lub nastepstwo) zapalenia teczowki. 2. po dlugim braniu sterydow moze powstac zacma posterydowa. 3. lekami uszczelniajacymi zacme sie ani nie cofnie, ani nie leczy. 4. jedynym sposobem leczenia zacmy jest operacja 5. drobne zmetnienia w soczewkach moga byc wrodzone i sie nie zmieniac az do wieku starczego 6. najwazniejsze pytanie: ile widzisz kazdym okiem, a wiec czy istniejaca zacma pogarsza Twoje widzenie 7. zmetnienia pozapalne powstaja dopiero po jakims czasie od zapalenia, wiec nie musial wczesniej nikt Ci o tym mowic, bo moglo ich nie byc 8. jezeli chcesz sie upewnic - skonsultuj kwstie istnienia u Ciebie zacmy z innym okulista 9. nie pamietam Twojego przypadku, nie wiem co uzywalas, jak mocne bylo zapalenie ( czy bylyu zrosty? )i....czy bylo tylko w jednym oku a zacma jest w obu? 10. czy bralas sterydy? jakie i w jakich ilosciach? jak dlugo?

Tyle krotkich odpowiedzi i zapytan Nie mysl na razie o operacji, jezeli okulista o niej nie wspomnial. Mozliwe, ze to poczatkowe zmiany i nie beda sie poglebiac. Tym bardziej nie zastanawiaj sie nad technika operacji itd, bo mozliwe, ze myslisz o czyms, co wcale nie musi Ciebie teraz dotyczyc. Na marginesie - operacje usuniecia zacmy i wszczepienia sztucznych soczewek sa obecnie bardzo czeste i rutynowe. Zabieg w znieczuleniu miejscowym, bezbolesny, czesto w trybie ambulatoryjnym, lub 1-2 dni pobytu w szpitalu, bez komplikacji widzisz bardzo dobrze juz pare dni po operacji.

casus

Re: zaćma mi się trafiła | Robert Pyzel, 12-06-2004, 17:59

W artykule casus tako rzecze:

1. zdarza sie, ze zacma powstaje, jako komplikacja ( lub nastepstwo) zapalenia teczowki.
Qrcze, jako stary pacjent z ZZSK to się bałem jaskry, jako powiklan zapalenia tęczówki. Teraz jeszcze będę się bał zaćmy :-(

2. po dlugim braniu sterydow moze powstac zacma posterydowa.
Doocznych (krople, czasem Depo-Medrol w zastrzyku), czy doustnych (zwykle Encorton dostaję)?

"Ćwiczenie Tai Chi jest doskonałym treningiem szybkości. Mający 90 lat mistrzowie Tai Chi, poruszają się równie szybko jak młodzi początkujący." Robert Pyzel r p y z e l [at] g a z e t a . p l (usuń BezSpamu z adresu)

Re: zaćma mi się trafiła | casus, 12-06-2004, 20:13

Qrcze, jako stary pacjent z ZZSK to się bałem jaskry, jako powiklan zapalenia tęczówki. Teraz jeszcze będę się bał zaćmy :-(
Niestety, wchodza w gre obie mozliwosci.

2. po dlugim braniu sterydow moze powstac zacma posterydowa. Doocznych (krople, czasem Depo-Medrol w zastrzyku), czy doustnych (zwykle Encorton dostaję)? Robert Pyzel r p y z e l [at] g a z e t a . p l (usuń BezSpamu z adresu)
w obu przypadkach, niestety.

casus

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi

Zdrowie na własne życzenie 1. Oczyszczenie Zdrowie na własne życzenie 1. Oczyszczenie

Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu

Joga dla twoich oczu. Naturalne metody poprawy widzenia Joga dla twoich oczu. Naturalne metody poprawy widzenia

Leksykon zdrowia Leksykon zdrowia