Powiązane leki
(opisy)

Areplex (Clopidogrelum)

Plavocorin (Clopidogrelum)

Clopidogrel Mylan (Clopidogrelum)

Clopinovo (Clopidogrelum)

Grepid (Clopidogrelum)

Clopidix (Clopidogrelum)

Trombex (Clopidogrelum)

Tessyron (Clopidogrelum)

Agregex (Clopidogrelum)

Egitromb (Clopidogrelum)

Tagi

kardiolog niedokrwienny mama tomograf wykonac skierowac oslabic szpital tomografia udar

Fora dyskusyjne

nowe sposoby leczenia udaru (0)

Krwotok PODPAJĘCZYNÓWKOWY - to też udar mózgu? (7)

Niedokrwienny udar mózgu (9)

wynik tomografii głowy (1)

Bóle głowy (1)

PRYWATNe BADANIE TOMOGRAFIA ZATOK GDZIE? (4)

Kolejna tomografia komputerowa (3)

Tomografia komputerowa głowy -skierowanie. (3)

KT? (1)

Tomografia - co i jak? (6)

Nootropil (1)

udar niedokrwienny brak pomocy (0)

udar mózgu niedokrwienny (0)

Osoba po udarze z niewydolnością nerek. (3)

cień w płucu (8)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » prawa pacjenta

prawa pacjenta

Sabinka, 23-06-2004, 19:07

Wiem ze jest "Karta praw pacjenta". Ale jak to z prawem bywa - trudno zrozumiec konkretny przypadek bez pomocy prawnika :) lub grupy dyskusyjnej :) Podam pare przykladow i proszę mi pomoc w odpowiedzi na pytanie, czy prawa pacjenta były łamane i gdzie mozna by praw dochodzic.

1) 70 letnia kobieta nagle nie moze mowic. Przyjezdza pogotowie, daje tabletki na obnizenie cisnienia, kaze obserwowac pacjentke i odjezdza. (Przypadkowo mam w domu Nootropil, cytat z ulotki: "Leczenie udarow niedokrwiennych mozgu (taki podobno miala ta osoba, a utracenie zdolnosci mowienia to chyba dosc jasny symptom): Leczenie nalezy rozpoczac tak szybko jak to mozliwe (...)"

2) Osoba ta w koncu trafia do szpitala. ZTCMW podstawowym badaniem jest w takim wypadku tomografia. Ordynator twierdzi: "tomografia nie zostala wykonana bo tomograf zepsuty". Mieszkam w miescie, z ktorego wozi sie pacjentow szpitala na tomografie do innego miasta. Chyba w tym wypadku tez tak powinno byc?

3) Kobieta wychodzi ze szpitala. Mowi _prawie_ dobrze choc nie zawsze, czuje sie oslabiona, zmeczona. Wychodzi ze szpitala bez skierowania na tomografie. Zato ze skierowaniem do kardiologa - w szpitalu EKG wykrylo migotanie przedsionkow - najprawdopodobniej przyczyna udaru. Rejestruje sie do kardiologa - najblizszy termin na "za miesiąc".

Nie chodzi mi tu o oskarzanie lekarzy, jednak chcialabym tej osobie (mamie) pomoc w szybszym dotarciu do odpowiednich badan, bo chyba w tej sytuacji szybkosc sie liczy. Mama niestety wzbrania sie przed leczeniem prywatnym i niestety chyba wciaz slepo ufa lekarzom. Czy na przyklad jest szansa wyklucenia sie o szybsza wizyte u kardiologa? U kogo - u dyrektora jednostki opieki zdrowotnej (szpitala/przychodni)?

Pozdrawiam, Sabina (z adresu usun co trzeba)

www.pajacyk.pl

Re: prawa pacjenta | m, 23-06-2004, 23:43

cześć, należy rozróżnić prawa pacjenta (np. do zachowania prywatności) od błędów lekarskich.

1) 70 letnia kobieta nagle nie moze mowic. Przyjezdza pogotowie, daje Leczenie nalezy rozpoczac tak szybko jak to mozliwe (...)"
skąpy opis, jednak jeżeli był to udar o typowych cechach a pacjent nie został hospitalizowany to błąd lekarski i w normalnym kraju pogotowie wypłaciłoby duże odszkodowanie.

2) Osoba ta w koncu trafia do szpitala. ZTCMW podstawowym badaniem jest w takim wypadku tomografia. Ordynator twierdzi: "tomografia nie zostala wykonana bo tomograf zepsuty". Mieszkam w miescie, z ktorego wozi sie pacjentow szpitala na tomografie do innego miasta. Chyba w tym wypadku tez tak powinno byc?
decyzja ordynatora zależy od wielu czynników, jeżeli rodzaj udaru udało się rozpoznać klinicznie to tomograf jako taki jest zbędny. zaś nie powinno się przewozić chorej ze szpitala do szpitala w ciężkim stanie.

3) Kobieta wychodzi ze szpitala. Mowi _prawie_ dobrze choc nie zawsze, czuje sie oslabiona, zmeczona. Wychodzi ze szpitala bez skierowania na tomografie. Zato ze skierowaniem do kardiologa - w szpitalu EKG wykrylo migotanie przedsionkow - najprawdopodobniej przyczyna udaru. Rejestruje sie do kardiologa - najblizszy termin na "za miesiąc".
IMVHO tomografia nie jest potrzebna. to badanie nic już nie zmieni. zupełnie inaczej jest z kardiologiem, który może b. pomóc :)
Czy na przyklad jest szansa wyklucenia sie o szybsza wizyte u kardiologa? U kogo - u dyrektora jednostki opieki zdrowotnej (szpitala/przychodni)?
tyle ile jest szpitali tyle różnych sposobów przyspieszenia ścieżki. domyślam się, że w szpitalu zostały już przypisane leki kardiologiczne, zaś kolejne wizyty mają na celu kontrolę.

take care!

m

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: prawa pacjenta | Marek Bieniek, 24-06-2004, 01:15

On Wed, 23 Jun 2004 21:43:14 +0000 (UTC), m wrote:

decyzja ordynatora zależy od wielu czynników, jeżeli rodzaj udaru udało się rozpoznać klinicznie to tomograf jako taki jest zbędny. zaś nie powinno się przewozić chorej ze szpitala do szpitala w ciężkim stanie.
Nie wiem czy wiesz, ale nie można postawić w 100% pewnego rozpoznania udaru niedokrwiennego na podstawie kliniki.

IMVHO tomografia nie jest potrzebna. to badanie nic już nie zmieni.
Czy chcesz, żebym Ci wymienił jedną bardzo istotną sytuacje, w której tomografia mogła by bardzo wiele zmienić? Hipotetyczną, ale zawsze? I nie raz taką sytuację widziałem?...

zupełnie inaczej jest z kardiologiem, który może b. pomóc :)
Tu jak najbardziej się zgadzam.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Zadziwiające jest, że mało dokształcający sie lekarz może praktykować medycynę, nie dziwi jednak, że robi to źle /Sir William Osler/

Re: prawa pacjenta | m, 24-06-2004, 11:33

Nie wiem czy wiesz, ale nie można postawić w 100% pewnego rozpoznania udaru niedokrwiennego na podstawie kliniki.
i tylko technologia od tomografu w zwyz umozliwiaja takie roznicowanie?

Czy chcesz, żebym Ci wymienił jedną bardzo istotną sytuacje, w której tomografia mogła by bardzo wiele zmienić? Hipotetyczną, ale zawsze? I nie raz taką sytuację widziałem?...
jak znajdziesz chwilke czasu, to poprosze. chodzi o kolejny udar i porownanie zdjec?

sluchajac posła leppera, pozdrawiam!

m

Re: prawa pacjenta | m, 24-06-2004, 11:54

stronę www.strokecenter....s.htm#Acute i okolice.
Nie. Chodzi o rzekomoudarowy przebieg guza.
dzięki!

m

Re: prawa pacjenta | Marek Bieniek, 24-06-2004, 12:52

On Thu, 24 Jun 2004 09:33:25 +0000 (UTC), m wrote:

i tylko technologia od tomografu w zwyz umozliwiaja takie roznicowanie?
Właściwie tak. Zajrzyj sobie do jakiegokolwiek w miarę nowoczesnego podręcznika neurologii i przeczytaj rozdział o ostrym udarze. Na przykład do Liberskiego/Kozubskiego (żeby było po polsku). Albo zajrzyj sobie na stronę www.strokecenter....s.htm#Acute i okolice.

jak znajdziesz chwilke czasu, to poprosze. chodzi o kolejny udar i porownanie zdjec?

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Re: prawa pacjenta | Sabinka, 24-06-2004, 15:55

On Wed, 23 Jun 2004 21:43:14 +0000 (UTC), "m" wrote:

należy rozróżnić prawa pacjenta (np. do zachowania prywatności) od błędów lekarskich.
Pewnie tak. Ale karta praw pacjenta mowi rowniez o innych prawach, np. z ustawy o zakładach opieki zdrowotnej: Art. 19. 1. Pacjent ma prawo do: 1) świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń - do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń,

I chodzi mi o to, ze z tego co zrozumialam, zgodnie z wiedza medyczna, przy podejrzeniu udaru robi sie tomografie, a jesli to nie jest mozliwe (tomograf zepsuty a wozenie pacjenta moze nie wskazane), nalezy to badanie wykonac pozniej. Czyli IMO powinno byc skierowanie na to badanie.

skąpy opis, jednak jeżeli był to udar o typowych cechach a pacjent nie został hospitalizowany to błąd lekarski i w normalnym kraju pogotowie wypłaciłoby duże odszkodowanie.
Mysle ze to byly typowe cechy. Opisywalam w watku "mama nie moze mowic" wiec nie bede sie powtarzac, krotko: duze zabuzenie mowy, oslabienie, dziwne zachowanie. No ale jakby co to u nas na odszkodowanie pewnie nie ma co liczyc?

IMVHO tomografia nie jest potrzebna. to badanie nic już nie zmieni. zupełnie inaczej jest z kardiologiem, który może b. pomóc :)
No wlasnie - ale czy miesiac czekania to nie za dlugo? Mama jest bardzo oslabiona, wczesniej tego nie miala, mysle ze to moze przez to serce.
tyle ile jest szpitali tyle różnych sposobów przyspieszenia ścieżki.
Czyli jezdzic po szpitalach i sprawdzac na kiedy maja terminy? No ale kolejki pewnie sa wszedzie...

domyślam się, że w szpitalu zostały już przypisane leki kardiologiczne, zaś kolejne wizyty mają na celu kontrolę.
Juz nie jestem pewna czy nie chodzi o kontrole, ale nie sadze. Sprobuje sie doinformowac. Tylko ze od mamy sie pewnie duzo nie dowiem - ona sama jest niespecjalnie doinformowana. Np. w papierach ze szpitala jest, ze RTG wykazalo "zageszczenie srodmiazszowe i drobnoplamiste miazszowe" i ani mama ani tata ktory ja wypisywal nie wiedza o co chodzi. Albo np. ze serce jest poszerzone.

take care!
Dzieki wielkie :)

www.pajacyk.pl

Re: prawa pacjenta | Sabinka, 24-06-2004, 16:06

On Thu, 24 Jun 2004 10:52:49 +0100, Marek Bieniek wrote:

No wlasnie - przypadek dziadka jednej kolezanki z psm byl podobny, tez nie zrobili tomografii, zrobili ja pozniej gdy jego stan znowu bardzo sie pogorszyl i okazalo sie ze ma guza mozgu. Marek, prosze, powiedz co mam zrobic zeby ten tomograf zalatwic? Umiesz mi doradzic? Neurolog pewnie wypisalby skierowanie, prawda? No ale co zrobic skoro kolejki sa takie strasznie dlugie? Czy czekac 2 miesiace to nie za dlugo? Czy moge sie spodziewac, ze jesli mama trafi do obojetnie jakiego neurologa, on skieruje na tomografie? Czy _powinien_ to zrobic?

www.pajacyk.pl

Re: prawa pacjenta | Marek Bieniek, 24-06-2004, 16:09

On Thu, 24 Jun 2004 14:06:10 +0200, Sabinka wrote:

[...]
Neurolog pewnie wypisalby skierowanie, prawda? No ale co zrobic skoro kolejki sa takie strasznie dlugie? Czy czekac 2 miesiace to nie za dlugo?
Nieco długo...

Napisze tak: Nie mam możliwości oceniać sytuacji zdalnie i nie mam prawa negować opinii tych lekarzy, którzy widzieli pacjenta. Gdyby jednak hipotetycznie podobna sytuacja przydarzyła się komuś z mojej rodziny - wysupłał bym te 300 PLN i wykonał TK z kontrastem odpłatnie. Tak na wszelki wypadek i dla świętego spokoju.

W standardach diagnostyki udaru niedokrwiennego zawsze jest obecne obrazowanie (owszem, są wyjątki, ale w szczególnych sytuacjach) To, ze nie zawsze się je wykonuje raczej nie wynika ze względów medycznych, a z logistycznych bądź wprost finansowych. Moim skromnym i prywatnym zdaniem oczywiście.

Czy moge sie spodziewac, ze jesli mama trafi do obojetnie jakiego neurologa, on skieruje na tomografie? Czy _powinien_ to zrobic?
Lekarz powinien zrobić to, co uzna za słuszne w danym przypadku. Niestety (a może na szczęście - różnie to bywa) nie wszyscy lekarze myślą tak samo, a w naszym kraju nie obowiązują żadne konkretne standardy. I nikt z rządzących nie widzi swojego interesu w ich zdefiniowaniu i wprowadzeniu w życie (bo to kosztuje).

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Problemy kardiologiczne w cukrzycy Problemy kardiologiczne w cukrzycy

Choroba niedokrwienna serca Choroba niedokrwienna serca

Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej

Mamo, Tato, patrzcie ja rosnę Mamo, Tato, patrzcie ja rosnę

Zaburzenia lękowe Zaburzenia lękowe