Tagi

rehabilitacja artroskopia rehabilitantka bola zabieg noga artroskopi zginac kolano operacja

Fora dyskusyjne

zobacz Interpretacja wynikow (30)

zobacz Ból po artroskopii kolana (1)

zobacz Artroskopia - szybkie pytanie (20)

zobacz Ból po artroskopii kolana (10)

zobacz Problrm z kolanem 4 SKRĘCENIE i to 9 miesięcy po operacji. (4)

zobacz krew w kolanie po artroskopii (3)

zobacz Komplikacje po operacji kolana (8)

zobacz Kilka pytań co do artroskopi kolana (3)

zobacz Po artroskopii stawu kolanowego (0)

zobacz artroskopia kolana a wf (9)

zobacz Dziwny ból miesiąc po artroskopii kolana. (0)

zobacz po artroskopii kolana (9)

zobacz Przemieszczająca się rzepka: Artroskopia (6)

zobacz Diagnoza kolana+ łąkotka (11)

zobacz Kolano, łąkotka (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybrać?

Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybrać?

Anna, 26-07-2004, 23:34

Witam

Jestem już 2 miesiące po artroskopii, wciaż boli przy chodzeniu, o bieganiu nie ma mowy, wciaz boli przy wchodzeniu po schodach.

Po konsultacjach lekarz prowadzący skierował mnie na rehabilitację.

Nie określił formy zabiegów jakie powinnam przeżyć, a ośrodki w mojej okolicy mają różne jej formy i często nie pokrywające się.

Proszę o opinie, jakie zabiegi warto wziąść w ramach rehabilitacji kolana, jakie wybrać, które są lepsze, a z którcyh zrezygnowac lub nawet nie zawracać sobie nimi głowy.

NIe mam rozeznania w rodzajach, ale słyszałam o magnetoterapi, masażach, laseroterapii, crioterapi, i inne ..

Poradźcie jakich zabiegów szukać.

Pozdrawiam

Kulejąca Anka

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybrać? | petresku, 27-07-2004, 13:15

Witaj Kulejaca ;-)

Co do twojego pytania to niestety nie mam rozeznania. Mnie tak naprawde czeka artroskopia. Jestem po kuracji Synviskiem (trzy zastrzyki bezposrednio w kolano), ale kolano caly czas boli (tylko czasami np. przy wyprostowanej dluzszy okres nodze) wiec bez zabiegu sie nie obejdzie. Natomiast nie boli przy chodzeniu czy kucaniu. I tu mam do Ciebie pytanie: Czy warto ? Widze ze Ciebie boli po zabiegu. Ja tak naprawde zaczynam sie zastanawiac nad skutecznoscia (rozmawialem z kolega ktory mial juz dwie artroskopie i nie pomogly). Co do magnetoterapii to mialem. I nic nie pomoglo. A mialem jeszcze przed zastrzykami. Gdzie szukac tego nie wiem za bardzo bo ja czesc robilem prywatnie a czesc panstwowo (magnetoterapie - moze dlatego nie pomoglo bo panstwowo ?).

Pozdrawiam i zycze mniej bolu (sam wiem jak to jest)

Piotrek

Re: Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybra?? | A., 27-07-2004, 15:53

Witam.

Mam za soba artroskopie (z wypisu: artroskopia diagnostyczna + meniscectomia partialna lakotki bocznej), bylo to w 1995 roku, mialam wtedy 17 lat, wiec i pelna narkoze. Na drugi dzien przeszlam wlasciwie na drugi koniec sali szpitalnej, zeby pozyczyc kule od innej pacjentki, z rany do zbiorniczka nakapalo bardzo niewiele i problemow nie mialam. Inna pacjentka miala spuchnieta noge po operacji, kilka zbiorniczkow zapelnila i nie mogla oprzec sie nawet na operowanej nodze - operowal ja ktos inny i byla ode mnie sporo starsza, wiec moze to dlatego.

Po operacji mialam chodzic o kulach 3 tygodnie, czego grzecznie przestrzegalam ;) Co do rehabilitacji - chodzilam na nia do szpitala oraz przychodzila do mnie do domu rehabilitantka. Nazw przyrzadow i zabiegow nie znam/nie pamietam, postaram sie wiec je opisac.

Szpital: 1. 'Pionowa' wanna z 'jaccuzzi' - napuszczalo sie ciepla wode i kierowalo strumien babelkow na kolano. Noga mi od tego puchla, staralam sie wiec trzymac ja w dosc duzym oddaleniu od babelkow. Czas - kilkanascie minut. 2. Zdaje sie, ze elektroforeza - przez wilgotna (mokra?) szmatke przykladane byly do kolana 2 blaszki (elektrody) i przez to lecial prad, troche mialo 'szczypac'. Od tego noga mi tez puchla, wiec jak nikt nie widzial, to sobie dawke 'pradu' zmniejszalam. Czas - chyba do 10 minut. 3. Na lozku - na stopy byly zakladane specjalne uchwyty, linkami bylo to przyczepiane do siatki, ktora byla wokol lozka i machalo sie nogami po ok. 10-15 minut: a) lezac na brzuchu zginalo sie nogi na przemian i prostujac zdrowa noge doginalo sie operowana, b) lezac na plecach tez cos bylo, ale nie pamietam. 4. Pod koniec rehabilitacji, jak juz sie noga lepiej zginala, byly jeszcze proby jazdy na rowerku.

Dom: 1. Masaz uda, lydki i kolana 2. Lezac na lozku: a) #1 na brzuchu - ja przyciagalam noge do posladka, rehabilitantka ciagnela w przeciwnym kierunku. Ona puszczala, ja 'rozpedem' dociagalam troszke dalej, b) #2 na brzuchu - ja odpychalam noge od posladka (prostowalam), rehabilitantka pchala odwrotnie. Ja luzowalam, a ona lekko dopychala do posladka. c) na plecach - ja zginalam noge, rehabilitantka prostowala, puszczala i ja dociagalam noge do posladka. 4. Samodzielnie za pomoca sprezyny przyczepionej do kaloryfera - 'odrywanie kaloryfera od sciany' poprzez zginanie nogi. Pozycja siedzaca, podparcie rekami za pupa. 5. Siedzac na plasko napinanie uda - minimum 600 razy dziennie. 6. Opierajac sie rekami np. o krzeslo probowac zrobic przysiad.

Poza tym lekarz powiedzial: zadnego tenisa, zadnych barbarzynskich tancow (czyli menueta mozna ;) ), za to w plywaniu mozna zostac jeszcze mistrzem swiata.

Zabiegi musza byc dopasowane do danego przypadku i czasem cos przepisanego tez nie bedzie pasowac (z jontoforezy [tych blaszek] u mnie zrezygnowano w koncu). Powodzenie zalezy tez od zaangazowania pacjenta i stanu kolana i ogolnego wysportowania pacjenta. U mnie wyniki bylo dosc szybko widac, a naleze do dosc 'sztywnych' i cwiczen nie lubilam.

Zaleta - zwolnienie z w-f do konca liceum i przez cale studia :) ('odrobine' naciagane...).

Zycze zdrowia,
A. Arguing with people on the Usenet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still a retard. -- Kenny McCormack on comp.editors.

Re: Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybra?? | k.ia, 27-07-2004, 20:19

1. 'Pionowa' wanna z 'jaccuzzi' - napuszczalo sie ciepla wode i kierowalo strumien babelkow na kolano. Noga mi od tego puchla, staralam sie wiec trzymac ja w dosc duzym oddaleniu od babelkow. Czas - kilkanascie minut.
- MASAŻ WIROWY raczej rzadko stosowany z powodu j.w (zwłaszcza ciepła woda może nasilic obrzęk)

2. Zdaje sie, ze elektroforeza - przez wilgotna (mokra?) szmatke przykladane byly do kolana 2 blaszki (elektrody) i przez to lecial prad, troche mialo 'szczypac'. Od tego noga mi tez puchla, wiec jak nikt nie widzial, to sobie dawke 'pradu' zmniejszalam. Czas - chyba do 10 minut.
- GALWANIZACJA lub JONOFOREZA - zabieg z użyciem prądu stałego (stąd odczucie szczypania). W stanach zapalnych można robić jonoforezę z niesterydowych leków p/zapalnych (w postaci żelu) lub z hydrocortisonu, a na blizny pomaga jonoforeza z np. jodku potasu.

3. Na lozku - na stopy byly zakladane specjalne uchwyty, linkami bylo to przyczepiane do siatki, ktora byla wokol lozka i machalo sie nogami po ok. 10-15 minut:
- ogólnie mówiąc KINEZYTERAPIA - ćw. izometryczne w tzw. zamkniętych łańcuchach kinematycznych, ćw. czynne - często wykonywane w UGUL-u (tzw. klatka ,ew. kraty). Czasami z udziałem terapeuty (np. mobilizacja rzepki).

a) #1 na brzuchu - ja przyciagalam noge do posladka, rehabilitantka ciagnela w przeciwnym kierunku. Ona puszczala, ja 'rozpedem' dociagalam troszke dalej, b) #2 na brzuchu - ja odpychalam noge od posladka (prostowalam), rehabilitantka pchala odwrotnie. Ja luzowalam, a ona lekko dopychala do posladka.
- wygląda to na POIZOMETRYCZNĄ RELAKSACJĘ MIEŚNI

4. Samodzielnie za pomoca sprezyny przyczepionej do kaloryfera - 'odrywanie kaloryfera od sciany' poprzez zginanie nogi. Pozycja siedzaca, podparcie rekami za pupa.
- ĆW. OPOROWE

5. Siedzac na plasko napinanie uda - minimum 600 razy dziennie.
- NAPIĘCIA IZOMETRYCZNE

Poza tym lekarz powiedzial: zadnego tenisa, zadnych barbarzynskich tancow (czyli menueta mozna ;) ), za to w plywaniu mozna zostac jeszcze mistrzem swiata.
... :)

Po ćwiczeniach warto schłodzić kolano (działanie p/zapalne i p/bólowe) np. krioterapia. W domu natomiast polecam używanie COLD-HOT PACK-ów (można zakupić w sklepach rehab.) Czasami włącza się nowe zabiegi a odstawia poprzednie. Rehabilitacja musi być elastyczna, przystosowana do ciągle zmieniającego sie stanu pacjenta. pozdrawiam -k.

Re: Jaka rehabilitacja po artroskopi kolana? Jakie zabiegi wybra?? | A., 28-07-2004, 18:27

k.ia wrote:

- MASAŻ WIROWY raczej rzadko stosowany z powodu j.w (zwłaszcza ciepła woda może nasilic obrzęk)

- GALWANIZACJA lub JONOFOREZA - zabieg z użyciem prądu stałego (stąd odczucie szczypania). W stanach zapalnych można robić jonoforezę z niesterydowych leków p/zapalnych (w postaci żelu) lub z hydrocortisonu, a na blizny pomaga jonoforeza z np. jodku potasu.

- ogólnie mówiąc KINEZYTERAPIA - ćw. izometryczne w tzw. zamkniętych łańcuchach kinematycznych, ćw. czynne - często wykonywane w UGUL-u (tzw. klatka ,ew. kraty). Czasami z udziałem terapeuty (np. mobilizacja rzepki).

- wygląda to na POIZOMETRYCZNĄ RELAKSACJĘ MIEŚNI

- ĆW. OPOROWE
Nie dodalam, ze tu trzeba raczej trzymac druga noge na kaloryferze, zeby go naprawde nie wyrwac ze sciany... ;)
- NAPIĘCIA IZOMETRYCZNE

... :)
Zapomnialam dodac - zadnych nart takze.

Po ćwiczeniach warto schłodzić kolano (działanie p/zapalne i p/bólowe) np. krioterapia. W domu natomiast polecam używanie COLD-HOT PACK-ów (można zakupić w sklepach rehab.)
Tego u mnie nie stosowano, ale i kolano mnie nie bolalo. Chodzenie o kulach bylo bardziej symulacyjne niz konieczne - do tablicy w szkole nie wolali, na schodach ustepowali, same zalety ;)

Czasami włącza się nowe zabiegi a odstawia poprzednie. Rehabilitacja musi być elastyczna, przystosowana do ciągle zmieniającego sie stanu pacjenta.
Co do 'oplacalnosci' zabiegu - u mnie przed operacja wykonywano kilkakrotnie punkcje kolana, po czym ortopeda stwierdzil, ze dobrze byloby poddac sie artroskopii. Profesor, do ktorego trafilam stwierdzil, ze nie mam miesni a flaczyska i zalecil wykonywanie napiec izometrycznych i zeby sie nie cackac z soba - latwo bylo sie posluchac, bo po operacji, gdy nie mialam jeszcze wlasnych kul, musialam zejsc PO SCHODACH z 2. pietra - do ortopedii nie bylo windy... Ogolnie jestem zadowolona z przebiegu zabiegu i rehabilitacji i po tych paru latach wszystko jest OK. Zakazu sportow nie odcierpialam, bo w tenisa nie gralam i na nartach nie jezdzilam. Przy tanczeniu kolano nie doskwiera, a w zyciu codziennym i tak jestem ostrozna ;)

pozdrawiam -k.
No i jak to teraz wyglada? Ja napisalam prawie powiesc, a mozna bylo samymi haslami... No ale dobrze wiedziec na tzw. wszelki, jak sie to wszystko nazywa(lo).

Pozdrawiam,
A. Arguing with people on the Usenet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still a retard. -- Kenny McCormack on comp.editors.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Współczesne operacje wojskowe Współczesne operacje wojskowe

Antyrak. Nowy styl życia Antyrak. Nowy styl życia

Pytania do chirurga plastycznego Pytania do chirurga plastycznego

Atlas laparoskopowych operacji ginekologicznych. 330 rysunków ilustrujących poszczególne etapy operacyjne Atlas laparoskopowych operacji ginekologicznych. 330 rysunków ilustrujących poszczególne etapy operacyjne

Jak radzić sobie z żylakami Jak radzić sobie z żylakami