Powiązane leki
(opisy)

Finlepsin (Carbamazepinum)

Tegretol (Carbamazepinum)

Karbagen (Oxcarbazepinum)

Lamilept (Lamotriginum)

Phenytoinum WZF (Phenytoinum) (Phenytoinum)

Lameptil S (Lamotriginum)

Lamox (Lamotriginum)

Trileptal (Oxcarbazepinum)

Lamitrin S (Lamotriginum)

Mizodin (Primidonum)

Tagi

napisac neurolog wypadek wyleczyc orzecznik witeks pracowac padaczka napad zawod

Fora dyskusyjne

zobacz Mąż dziwnie się zachowuje (3)

zobacz Czy to powrót epilepsji po latach? (1)

zobacz Czy padaczkę można wyleczyć???? (14)

zobacz Dziwny "odlot" w głowie (11)

zobacz Padaczka a prawo jazdy (1)

zobacz Z RAKIEM MOZNA MIEĆ ZNACZNY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI? (9)

zobacz Padaczka a studia medyczne. (6)

zobacz stan zapalny, prosze o pomoc (5)

zobacz padaczka skroniowa (0)

zobacz Zawód (0)

zobacz Trzaskajace biodro (0)

zobacz Studia medycyny, a niepełnosprawność (4)

zobacz Padaczka a renta (0)

zobacz Czy wyciąg u chorego na padaczkę jest bezpieczny (0)

zobacz torbiel a padaczka (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wyleczenie padaczki

Wyleczenie padaczki

WitekS, 02-08-2004, 15:32

W 1993 miałem wypadek w pracy z winy zakłady pracy (otwarty uraz czaszkowo-mózgowy). Rok później była operacja (plastyka ubytku kostnego - prawy płat czołowy). Od tego czasu zaczęły się ataki epilepsji z drgawkami i utratą świadomości. Takie ataki miałem do 1997 roku. W tym czasie leczyłem się w poradni neuro-chirurgicznej i brałem leki przeciwpadaczkowe. W 2000 roku nastąpiło pierwsze "wyłączenie" nie kojażylem tego z padaczką, która była dla mnie przykrym doświadczeniem. Podobna sytuacja zdarzyła się rok później nie pamiętam dokładnie jak to się zaczyna ani kończy najłatwiej jest mi to zauważyć gdy oglądam telewizję i lepię się na tym że brakuje mi kilku minut. Początkowo myślałem że przysnąłem jednak jak twierdzą świadkowie oczy miałem otwarte i pozostawałem w tej samej pozycji. W 2002 roku nie chciałem już udawać że wszystko jest OK i poszedłem do poradni neurologicznej i lekarz wysył mnie na tomografię komputerową (wykazała bliznę płynową 31x27x50) zacząłem brać TEGRETOL. W roku 2003 zostałem zwolniony z pracy w której pracowałem jako telemonter. Ponieważ mój wypadek był spowodowany niewłaściwą technologią pracy więc zakład zgodził się na warunki dopuszczenia mnie do pracy pod warunkiem, że nie będzie to praca na wysokości i z urządzeniami w ruchu (czyli praca typowa dla mojego wyuczonego zawodu). Po zwolnieniu mnie z pracy mój stan zdrowia znacznie się pogorszył, zawroty i bóle głowy nasiliły się mam także problemy z koncentracją. Okazało się że o podjęciu pracy raczej nie mam mowy ponieważ praca w moim zawodzie z padaczką jest niemożliwa a nawet w innym zawodzie każdy boi się ludzi z padaczką. Od roku toczy się sprawa w sądzie w sprawie przyznania mi renty wypadkowej mam już opinie dwóch składów biegłych lekarzy sądowych: 1-szy neurolog, neurochirurg, psychiatra, internista, 2-gi neurolog, neurochirurg, psychiatra, internista, okulista, które są jednoznaczne - należy mi się renta. Coraz gorzej widzę na prawe oko jest to spowodowane zwyrodnieniami w siatkówce które mogą być następstwem wypadku. Obecnie czekam na opinię biegłych czy mój obecny stan zdrowia jest wynikiem wypadku przy pracy. Na temat ZUS i kompetencji lekarzy orzeczników szkoda słów.

Mam takie oto pytania: Czy można mówić o wyleczeniu z padaczki? Czy makulopatia oka prawego może być spowodowana wypadkiem? Czy postępujące problemy z koncentracją są wynikiem przyjmowania TEGRETOL-u 1-1-2 CR-200? Czy blizna płynowa na mózgu może się powiększyć?

Bardzo będę wdzięczny za każdą informację. Z góry dziękuję Witek

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 15:05

On Mon, 2 Aug 2004 13:32:46 +0200, WitekS wrote:

Mam takie oto pytania: Czy można mówić o wyleczeniu z padaczki?
Tak, ale to delikatna sprawa. Poza tym u ciebie nie mamy do czynienia z padaczką skrytopochodną, a objawową, na tle uszkodzenia mózgu, a tu sytuacja wygląda nieco inaczej...

Czy makulopatia oka prawego może być spowodowana wypadkiem?
Nie wiem.

Czy postępujące problemy z koncentracją są wynikiem przyjmowania TEGRETOL-u 1-1-2 CR-200?
Tegretol może upośledzać koncentrację. Jak zresztą sporo innych leków przeciwpadaczkowych.

Czy blizna płynowa na mózgu może się powiększyć?
Blizna płynowa to "puste" miejsce po zniszczonej tkance mózgowej i jako taka nie ma za bardzo jak rosnąć. Może się w pewien sposób powiększyć, jeśli mózg zmniejszy swoją objetość - np w przypadku zaników korowo - podkorowych, ktore poniekąd mogą być fizjologicznym objawem starzenia, choć nie u wszystkich są jednakowo wyrażone (znaczy im bardziej używasz mózgu, tym mniej on zanika), czy zaników na tle innym, niż fizjologiczne.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Umieranie człowieka jest większym problemem dla osób pozostających przy życiu, niż dla niego samego. /Tomasz Mann/

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 19:12

On Mon, 2 Aug 2004 17:21:51 +0200, WitekS wrote:

A czy ma tu znaczenie miejsce urazu (prawy płat czołowy)?
O tyle ma znaczenie, że zapewne wpływa w jakiś sposób na postac napadów, ale poza tym niespecjalnie...

"Sytuacja wygląda nieco inaczej" czyli że uszkodzenia są (ale nie muszą być) nieodwracalne?
Twoje uszkodzenie jest nieodwracalne na pewno. W przypadku padaczki skrytopochodnej "uszkodzenie" jest niestwierdzalne morfologicznie, a leki przeciwpadaczkowe mogą zahamować ewolucję ogniska padaczkorodnego, a być może i doprowadzić do jego całkowitej regresji.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Re: Wyleczenie padaczki | WitekS, 02-08-2004, 19:21

Tak, ale to delikatna sprawa. Poza tym u ciebie nie mamy do czynienia z padaczką skrytopochodną, a objawową, na tle uszkodzenia mózgu, a tu sytuacja wygląda nieco inaczej...

A czy ma tu znaczenie miejsce urazu (prawy płat czołowy)? "Sytuacja wygląda nieco inaczej" czyli że uszkodzenia są (ale nie muszą być) nieodwracalne?

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 19:35

On Mon, 2 Aug 2004 18:25:02 +0200, Ruua wrote:

mam pytanie - padaczka skroniowa, nabyta przy porodzie. nigdy objawow rzucawkowych. raczej zwidy przy wyskokich temperaturach, rozkojarzenia, zapominanie - brak pamieci krotkotrwalej. wiele lat brania ciezkich lekow i juz od ponad 12 lat eeg wychodzi idealnie. czy tu mozna powiedziec o wyleczeniu? czy eeg robione 1 x rocznie wystarczy?
Nie piszesz nic o napadach. (Nie mam też pojęcia co masz na myśli pisząc o 'objawach rzucawkowych' (o ile wiem, to rzucawka jest terminem gionekologiczno - położniczym), czy o 'zwidach'.)

Padaczka = napady. Jeśli są napady - jest padaczka. Jeśli nie ma napadów - nie ma. Jeśli coś z opisywanych przez Ciebie incydentów rozpoznano jako napady - to padaczka jest.

Spoczynkowe EEG ma tu niezbyt duże znaczenie IMHO.

Mo i oczywiście najlepszą osobą do rozmowy na ten temat jest zawsze lekarz prowadzący.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Umieranie człowieka jest większym problemem dla osób pozostających przy życiu, niż dla niego samego. /Tomasz Mann/

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 19:51

On Mon, 2 Aug 2004 18:41:44 +0200, WitekS wrote:

Czy wobec tego "lekarz" orzecznik ma podstawy aby twierdzić że nic mi nie jest?
Skoro twierdzi, to może i ma, Ja orzecznikiem nie jestem.

Pomijając wszystko inne - nie mam dostępu do żadnej dokumentacji, ani też nie mam żadnych kompetencji, aby wypowiadać się wiążąco na ten temat.

m.

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 20:02

On Mon, 2 Aug 2004 18:50:56 +0200, Ruua wrote:

no tu nie bylo napadow, ale na 100 % lekarz orzekl padaczke skroniowa! jakie inne badanie bys zalecil?
Jeśli lekarz stwierdził padaczkę to zapewne miał po temu powody.

Napad padaczkowy to nie tylko drgawki, przygryzienie jezyka, oddanie moczu. Czasami pacjent w ogóle nie jest świadomy tego, ze ma napady.

Jeśli miał bym wątpliwoci co do tego, czy incydenty, które obserwuje się u pacjenta są napadami, czy nie, to zastanawiał bym się nad skierowaniem pacjenta do ośrodka dysponującego możliwością wykonania video-EEG (czyli z możliwością oceny, czy w czasie obserwowanego i chorego incydentu dochodzi do zmian w zapisie EEG). Ale to tylko teoretyczne rozważania są.

no wlasnie nie ma. czlowiek dobrze sie czuje, eeg spoczynkowe wychodzi dobrze. lekarze byli, ale w dziecinstwie. padaczke leczy neurolog?
Jeszcze raz napiszę: spoczynkowe EEG nie ma tu dużego znaczenia. Spoczynkowe EEG pokazuje aktywność bioelektryczną mózgu w czasie spoczynku. Owszem, w padaczce opisuje się pewne typowe zmiany w EEG, ale u niektorych opacjentów może ich nie być, a także mogą one być obecne u ludzi zupełnie zdrowych, czy też pacjentów z migreną, dla których również są typowe.

Pisząc lekarz prowadzacy miałem na myśli lekarza prowadzacego leczenie padaczki. Jak piszesz - robi to neurolog. Czyli osoba kompetentna. Z nim najlepiej o tym porozmawiać.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 20:08

On Mon, 2 Aug 2004 19:01:49 +0200, WitekS wrote:

Teraz to już nic nie rozumiem! Skoro X-dziestu lekarzy wydaje jednoznaczą opinię a jedna pani orzecznik ją podważa to chyna jest z nią coś nie tak. (Nie chodzi mi o wiąrzącą opinię)
A co ja Ci mogę napisać?...

Chcesz znać moje prywatne zdanie? Jeśli w momencie dopuszczania do pracy człowiek jest na tyle chory, że pracować nie może, a w momencie występowania o rentę nagle okazuje się być zdrowy, to ktoś się tu pomylił. Albo za pierwszym, albo za drugim razem.

m.

Re: Wyleczenie padaczki | Ruua, 02-08-2004, 20:25

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:1oiojoocmpaex.dlg [at] always.coca.cola...

mam pytanie - padaczka skroniowa, nabyta przy porodzie. nigdy objawow rzucawkowych. raczej zwidy przy wyskokich temperaturach, rozkojarzenia, zapominanie - brak pamieci krotkotrwalej. wiele lat brania ciezkich lekow i juz od ponad 12 lat eeg wychodzi idealnie. czy tu mozna powiedziec o wyleczeniu? czy eeg robione 1 x rocznie wystarczy?

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 02-08-2004, 20:41

On Mon, 2 Aug 2004 19:29:05 +0200, WitekS wrote:

O dopuszczeniu albo nie decyduje podpis lekarza medycyny pracy. Jak znam życie to wiem że każdy kto chce pracować zawsze powie, że jest zdrowy!
A każdy lekarz medycyny pracy kilka razy się zastanowi, zanim dopuści do pracy kogoś, kto może w tej pracy na skutek jego decyzji stracić resztę zdrowia lub życie.

Resztę sobie dośpiewaj:)

Moim skromnym zdaniem to 1-no osobowe orzekanie o stanie zdrowia jest "chore" tym bardziej, że orzecznik ma tym lepsze wyniki w pracy im wiecej wniosków odrzuci (niestety).
Nie jestem pewny, czy 'wyniki' pracy orzecznika od tego właśnie zależą...

Mój stan zdrowia tylko Pan potwierdza (albo nie) jako kolejny x "lekarz".
Będę pisał jak wcześniej, bo w usenecie Panów nie ma:)

Nie mogę się wypowiedzieć, potwierdzić czy zaprzeczyć, bo Cię nie badałem i nie widziałem żadnych wyników badań. Na podstawie tego, co napisałeś mogę sobie tylko spekulować.

Mogę napisać, że moim zdaniem pacjent, który w ciągu ostatnich 3 lat miał choć jeden napad (a z Twojego postu IIRC wynika, ze tak było) - nadal powinien być traktowany jak pacjent z padaczką, zwłaszcza, jeśli nadal bierze leki.

Natomiast co do tego, czy pacjent z padaczką może pracować, czy nie, i czy należy mu się renta, czy nie - ja wypowiadać się nie mogę, ponieważ nie mam po temu kompetencji. Czym innym jest rozpoznanie medyczne, a czym innym jego implikacje orzecznicze / prawne / whatever.

IMHO oczywiście.

m.

Re: Wyleczenie padaczki | WitekS, 02-08-2004, 20:41

Czy wobec tego "lekarz" orzecznik ma podstawy aby twierdzić że nic mi nie jest?

Re: Wyleczenie padaczki | Ruua, 02-08-2004, 20:50

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:74ysth8s5nmh.dlg [at] always.coca.cola...

Nie piszesz nic o napadach. (Nie mam też pojęcia co masz na myśli pisząc o 'objawach rzucawkowych' (o ile wiem, to rzucawka jest terminem gionekologiczno - położniczym), czy o 'zwidach'.)

Padaczka = napady. Jeśli są napady - jest padaczka. Jeśli nie ma napadów - nie ma. Jeśli coś z opisywanych przez Ciebie incydentów rozpoznano jako napady - to padaczka jest.

Spoczynkowe EEG ma tu niezbyt duże znaczenie IMHO.
no tu nie bylo napadow, ale na 100 % lekarz orzekl padaczke skroniowa! jakie inne badanie bys zalecil?

Mo i oczywiście najlepszą osobą do rozmowy na ten temat jest zawsze lekarz prowadzący.
no wlasnie nie ma. czlowiek dobrze sie czuje, eeg spoczynkowe wychodzi dobrze. lekarze byli, ale w dziecinstwie. padaczke leczy neurolog?

Re: Wyleczenie padaczki | WitekS, 02-08-2004, 21:01

Teraz to już nic nie rozumiem! Skoro X-dziestu lekarzy wydaje jednoznaczą opinię a jedna pani orzecznik ją podważa to chyna jest z nią coś nie tak. (Nie chodzi mi o wiąrzącą opinię)

Re: Wyleczenie padaczki | WitekS, 02-08-2004, 21:29

No to nie całkiem tak. O dopuszczeniu albo nie decyduje podpis lekarza medycyny pracy. Jak znam życie to wiem że każdy kto chce pracować zawsze powie, że jest zdrowy! Moim skromnym zdaniem to 1-no osobowe orzekanie o stanie zdrowia jest "chore" tym bardziej, że orzecznik ma tym lepsze wyniki w pracy im wiecej wniosków odrzuci (niestety).

Mój stan zdrowia tylko Pan potwierdza (albo nie) jako kolejny x "lekarz".

Re: Wyleczenie padaczki | WitekS, 03-08-2004, 15:43

A każdy lekarz medycyny pracy kilka razy się zastanowi, zanim dopuści do pracy kogoś, kto może w tej pracy na skutek jego decyzji stracić resztę zdrowia lub życie.

Resztę sobie dośpiewaj:)
I tu jest paradoks bo orzecznik po 5-ciu minutach uzdrawia pacjęta i twierdzie że jest zdolny...

wiecej
Nie jestem pewny, czy 'wyniki' pracy orzecznika od tego właśnie zależą...
Ano zeleżą właśnie od tego ile przyzna (albo nie) świadczeń to chyba oczywiste, że ZUS jako pracodawca będzie zadowolony żeby wypłacać jak najmniej świadczeń a orzecznik jako pracownik ZUS musi pracować na kożyść swojego pracodawcy (inaczej będzie zwolniony a w kolejce czekają inni na łatwy zarobek)

"lekarz".
Będę pisał jak wcześniej, bo w usenecie Panów nie ma:)
Przepraszan Panów i Panie...

Nie mogę się wypowiedzieć, potwierdzić czy zaprzeczyć, bo Cię nie badałem i nie widziałem żadnych wyników badań. Na podstawie tego, co napisałeś mogę sobie tylko spekulować.
Badało mnie już naście lekarzy jak nie dziesiąt i wszyscy są zgodni (oczywiście oprócz orzecznika) stan zdrowia nie pozwala na pracę w wyuczonym zawodzie. A żaden pracodawca nie chce pracownika z padaczką (niestety)

Mogę napisać, że moim zdaniem pacjent, który w ciągu ostatnich 3 lat miał choć jeden napad (a z Twojego postu IIRC wynika, ze tak było) - nadal powinien być traktowany jak pacjent z padaczką, zwłaszcza, jeśli nadal bierze leki. Natomiast co do tego, czy pacjent z padaczką może pracować, czy nie, i czy należy mu się renta, czy nie - ja wypowiadać się nie mogę, ponieważ nie mam po temu kompetencji. Czym innym jest rozpoznanie medyczne, a czym innym jego implikacje orzecznicze / prawne / whatever.
Żaden ze znanych mi lekarzy nie chce wypowiadać się na temat orzeczników (dziwne!?)

Re: Wyleczenie padaczki | Marek Bieniek, 03-08-2004, 19:17

On Tue, 3 Aug 2004 18:09:07 +0200, Ruua wrote:

ale nie towarzyszy tego jakies pogorszenie samopoczucia?
Może jak najbardziej towarzyszyć. Ale pacjent może tego nie pamiętać.

[...]
czy ktos zna dobrego neurologa w wwie???
Niestety nikogo polecić nie mogę, bo nikogo osobiście nie znam. Ale akurat w Warszawie mieści się Klinika Neurologii i Epileptologii CMKP - dla padaczki w Polsce ośrodek jak by nie patrzeć referencyjny.

m.

Re: Wyleczenie padaczki | Ruua, 03-08-2004, 20:09

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:1w8dgvpn5r2me$.dlg [at] always.coca.cola...

Napad padaczkowy to nie tylko drgawki, przygryzienie jezyka, oddanie moczu. Czasami pacjent w ogóle nie jest świadomy tego, ze ma napady.
ale nie towarzyszy tego jakies pogorszenie samopoczucia?

Pisząc lekarz prowadzacy miałem na myśli lekarza prowadzacego leczenie padaczki. Jak piszesz - robi to neurolog. Czyli osoba kompetentna. Z nim najlepiej o tym porozmawiać.
tu mam problem. ilekroc ide do lekarza z przypadku, trafiam - za przeproszeniem- na konowala, ktory tylko pogarsza moj stan chorobowy. niestety, tak nagminnie sie to zdarza, ze boje sie juz chodzic w ciemno. w ciemno to tylko w ostatecznosci trafiam na pogotowie.

czy ktos zna dobrego neurologa w wwie???

Re: Wyleczenie padaczki | Ruua, 04-08-2004, 19:48

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:zyz11t2rtbke$.dlg [at] always.coca.cola...

Niestety nikogo polecić nie mogę, bo nikogo osobiście nie znam. Ale akurat w Warszawie mieści się Klinika Neurologii i Epileptologii CMKP - dla padaczki w Polsce ośrodek jak by nie patrzeć referencyjny.
dzieki za ten namiar:)

Re: Wyleczenie padaczki | Jurgen, 09-08-2004, 04:31

zalecam trepanacje czaszki i powolne wlewanie roztworu oryginalnej PoloCocty o temperaturze 50stopni F. Użytkownik "WitekS" napisał w wiadomości news:cel8qd$mac$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
W 1993 miałem wypadek w pracy z winy zakłady pracy (otwarty uraz czaszkowo-mózgowy). Rok później była operacja (plastyka ubytku kostnego - prawy płat czołowy). Od tego czasu zaczęły się ataki epilepsji z drgawkami
i
utratą świadomości. Takie ataki miałem do 1997 roku. W tym czasie leczyłem się w poradni neuro-chirurgicznej i brałem leki przeciwpadaczkowe. W 2000 roku nastąpiło pierwsze "wyłączenie" nie kojażylem tego z padaczką, która była dla mnie przykrym doświadczeniem. Podobna sytuacja zdarzyła się rok później nie pamiętam dokładnie jak to się zaczyna ani kończy najłatwiej
jest
mi to zauważyć gdy oglądam telewizję i lepię się na tym że brakuje mi
kilku
minut. Początkowo myślałem że przysnąłem jednak jak twierdzą świadkowie
oczy
miałem otwarte i pozostawałem w tej samej pozycji. W 2002 roku nie
chciałem
już udawać że wszystko jest OK i poszedłem do poradni neurologicznej i lekarz wysył mnie na tomografię komputerową (wykazała bliznę płynową 31x27x50) zacząłem brać TEGRETOL. W roku 2003 zostałem zwolniony z pracy w której pracowałem jako telemonter. Ponieważ mój wypadek był spowodowany niewłaściwą technologią pracy więc zakład zgodził się na warunki dopuszczenia mnie do pracy pod warunkiem, że nie będzie to praca na wysokości i z urządzeniami w ruchu (czyli praca typowa dla mojego
wyuczonego
zawodu). Po zwolnieniu mnie z pracy mój stan zdrowia znacznie się
pogorszył,
zawroty i bóle głowy nasiliły się mam także problemy z koncentracją.
Okazało
się że o podjęciu pracy raczej nie mam mowy ponieważ praca w moim
zawodzie
z padaczką jest niemożliwa a nawet w innym zawodzie każdy boi się ludzi z padaczką. Od roku toczy się sprawa w sądzie w sprawie przyznania mi renty wypadkowej mam już opinie dwóch składów biegłych lekarzy sądowych: 1-szy neurolog, neurochirurg, psychiatra, internista, 2-gi neurolog, neurochirurg, psychiatra, internista, okulista, które są jednoznaczne - należy mi się renta. Coraz gorzej widzę na prawe oko jest to spowodowane zwyrodnieniami
w
siatkówce które mogą być następstwem wypadku. Obecnie czekam na opinię biegłych czy mój obecny stan zdrowia jest
wynikiem
wypadku przy pracy. Na temat ZUS i kompetencji lekarzy orzeczników szkoda słów.

Mam takie oto pytania: Czy można mówić o wyleczeniu z padaczki? Czy makulopatia oka prawego może być spowodowana wypadkiem? Czy postępujące problemy z koncentracją są wynikiem przyjmowania
TEGRETOL-u
1-1-2 CR-200? Czy blizna płynowa na mózgu może się powiększyć?

Bardzo będę wdzięczny za każdą informację. Z góry dziękuję Witek

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Uregulowania prawne dotyczące wykonywania zawodu pielęgniarki Uregulowania prawne dotyczące wykonywania zawodu pielęgniarki

Padaczka Padaczka

Alergie. Pytania i odpowiedzi Alergie. Pytania i odpowiedzi

Astma. Przyczyny, objawy, leczenie, tryb życia Astma. Przyczyny, objawy, leczenie, tryb życia

Atlas padaczki Atlas padaczki