Powiązane leki
(opisy)

Tagi

onkologia powrot konsultacja chlonny wierzyc probka instytut hist szpital sarkoidoza

Fora dyskusyjne

zobacz podejrzenie - sarkoidoza płuc ? (12)

zobacz Rak nerki -szybka pomoc (1)

zobacz Choroba sluchu otoskleroza (10)

zobacz Nowotwów odbytnicy, gdzie szukać konsultacji i pomocy (2)

zobacz nowotwór sromu (7)

zobacz NERWICA-19 LATEK Co zrobic? (2)

zobacz Ból w dole podkolanowym (0)

zobacz Mojego tate skazali na śmieć (6)

zobacz Biegunka od ponad miesiąca - ciąg dalszy (0)

zobacz Bakteria Proteus Mirabilis (1)

zobacz Powiększony i bolesny węzeł chłonny pod pachą - interferon (0)

zobacz konsultacja wyników tarczycy (13)

zobacz dużo węzłów chłonnych (3)

zobacz powiekszone wezly chlonne ale we wszystkich widoczna wneka (1)

zobacz rak jądra - przerzut do węzłów chłonnych (9)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wyniki hist-pat - pytania

Wyniki hist-pat - pytania

ktus, 11-08-2004, 19:26

Witam.

Tydzień temu w szpitalu miałem robioną mediastinoskopię (zleconą temuż szpitalowi przez Instytut Onkologii), podczas której pobrano mi węzeł chłonny do badania hist-pat. Szpital zrobił badanie hist-pat, którego konkluzja brzmiała "Utkanie chłonne w większości zastąpione ziarniniakami olbrzymiokomórkowymi bez serowacenia. Obraz sugeruje sarkoidozę.". Lekarz po przeczytaniu wyników z marszu dał mi skierowanie do pulmonologa na konsultację. Kiedy poszedłem z tym wynikiem do Instytutu Onkologii, pani doktór najpierw się szczerze zdziwiła (nie wiem dlaczego...), obejrzała zdjęcia RTG i TK, orzekłą, że zaiste jest to prawdopodobnie sarkoidoza, stwierdziła, że w tymże szpitalu patomorfologia jest cyt. "rzetelna", a potem kazała sobie przywieźć ze szpitala pobrane próbki celem zbadania ich przez Instytut Onkologii.

Pytania: O co tu chodzi? Jedni drugim nie wierzą? Czyżby p. onkolog była "rozczarowana" wynikiem badania? Czy takie praktyki są normalne? I na koniec, czemu to ja, do cholery, muszę ganiać w tę i z powrotem przez pół miasta z IO do szpitala po próbki i nazad z próbkami do IO? I czy uda mi się od nich (tj. od IO) wreszcie odczepić...?

Rzekłem...

Przepraszam, ale jestem tą sytuacją wkurzony.

Pozdrawiam,

Marcin

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Wyniki hist-pat - pytania | Krzysztof (Suzuki Kokushu), 16-08-2004, 11:28

Szpital zrobił badanie hist-pat, którego konkluzja brzmiała "Utkanie chłonne w większości zastąpione ziarniniakami olbrzymiokomórkowymi bez serowacenia. Obraz sugeruje sarkoidozę.".

Pytania: O co tu chodzi? Jedni drugim nie wierzą? Czyżby p. onkolog była "rozczarowana" wynikiem badania? Czy takie praktyki są normalne?
Jest to po prostu 'standard' postępowania IO. Z zasady konsultują wyniki badań HP wykonywanych gdzie indziej. A w sytuacji, gdy badanie było zlecane przez IO to tym bardziej jest to naturalne.

W ogóle histopatologia jest taką dziedziną, że konsultacje (wewnątrzzakładowe lub zewnętrzne) są (i powinny być) na porządku dziennym. I nie dlatego że się 'nie wierzy', tylko wynik połączenia wielości możliwych rozpoznań z ostatecznością diagnozy.

A przy okazji pozdrawiam wszystkich po powrocie z urlopu.

Krzysiek, EBP Kiedy słyszę 'kultowy' odbezpieczam rewolwer

Re: Wyniki hist-pat - pytania | Marek Bieniek, 16-08-2004, 12:31

On Mon, 16 Aug 2004 09:28:12 +0200, Krzysztof (Suzuki Kokushu) wrote:

A przy okazji pozdrawiam wszystkich po powrocie z urlopu.
Welcome to the real world;)

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Medycyna Chińska Medycyna Chińska

Podstawowe procedury laboratoryjne w bakteriologii klinicznej Podstawowe procedury laboratoryjne w bakteriologii klinicznej

Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2

Choroby wieku dziecięcego. Poradnik Choroby wieku dziecięcego. Poradnik

Migrena - praktyczny poradnik Migrena - praktyczny poradnik