Tagi

ulast antybiotyk wplywac popijac woda mleko enzym szklanka przyjmowac grejpfrutowy

Fora dyskusyjne

zobacz Amoksiklav - sposób podawania (1)

zobacz doxycyclinum a mleko (4)

zobacz Alergia na gluten (1)

zobacz CZY UŁOŻONA DIETA JEST ODPOWIEDNIA? (3)

zobacz zdrowa, pomocna dieta? (5)

zobacz Ponowna eradykacja Hp (1)

zobacz jak to dziala? tabletki antykoncepcyjne (7)

zobacz Woda mineralna (67)

zobacz Zielona herbata a witaminy (4)

zobacz Nietolerancja Lakotzy- W jaki sposób zażywać enzym z apteki? (1)

zobacz Nietolerancja laktozy nagle w wieku 21lat? (1)

zobacz wzdęcia rozwala mi brzuch (2)

zobacz wątroba (1)

zobacz Refluks a nasiona lnu. (24)

zobacz rzuciłam palenie i nie moge sie wypróżnić (8)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki

Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki

Aska, 12-09-2004, 12:36

Witam

Ostanio spotkalam się z opinia ze sok grejpfrutowy obniza działanie takich leków jak nasercowe, na nadciśnienie, anybiotyków a nawet pigulek antykoncepcyjnych - tylko ze jakos niechce mi sie wierzyc ze np szklanka soku przed wzięciem leku czy tez po moze spowodowac takie działanie. NIe mówię oczywiście o piciu go litrami ale tak jak napisałam wczesniej

Moze ktoś z grupowiczów mógłby mi to wyjaśnić ??

Pozdrawiam

Aska

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | Piotr, 12-09-2004, 19:32

Po raz kolejny zabiorę głos w sprawie łączenia leków z napojami.

To, co słyszałaś jest prawdą!! Zresz

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | Piotr, 12-09-2004, 19:58

przepraszam, "wysłało mi się" za wcześnie.

Wracając do tematu...

To prawda, że popijanie leków sokiem grejpfrutowym w BARDZO ISTOTNY sposób wpływa na ich działanie. Zresztą nie dotyczy to tylko soku grejpfrutowego. Przykładowo, niektórych antybiotyków nie wolno popijać mlekiem.

Już kilka razy zabierałem na grupie głos w sprawie przyjmowania leków. Powtórzę po raz kolejny: Leki należy popijać WYŁĄCZNIE WODĄ. W niektórych przypadkach nawet popicie herbatą wpływa na ich działanie. Wynika to z faktu, że napoje zawierają związki chemiczne, które reagują z lekami i wpływają na nie w różny sposób.

1. Lek wchłonięty do krwi jest w organizmie metabolizowany (przetwarzany) i wydalany - głównie przez nerki i wątrobę. Za metabolizm leków odpowiadają różne enzymy. Proszę sobie wyobrazić, że lek jest przyjmowany z napojem, który hamuje lub pobudza działanie tych enzymów. W takiej sytuacji efekt działania leku (i jego skutki uboczne) mogą być nasilone (doprowadzając do zatrucia po przyjęciu prawidłowej dawki leku) bądź osłabione (wtedy lek nie spełnia swojego zadania i nie chroni przed efektami choroby). W ten sposób działa alkohol. Skutki łączenia leków z alkoholem mogą być śmiertelne.

2. Wchłanianie leków przyjmowanych doustnie zachodzi w jelicie. Jest to skomplikowany proces. Wpływają na niego różne czynniki, jak postać chemiczna leku, odczyn w jelicie itd. Leki tworzone są w ten sposób, żeby dobrze wchłaniały się w określonych, przewidzianych w sposobie leczenia warunkach. Jeśłi zmienimy te warunki lek nie wchłonie się, nie będzie działał co spowoduje nasilenie choroby i różne inne skutki. Przykładem może być przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin z mlekiem. Mleko zawiera wapń. Wapń reaguje z tymi antybiotykami w taki sposób, że stają się one niewchłanialne - po prostu są wydalane z kałem i nie działają. Dlatego antybiotyki te przyjmuje się na długo przed lub po posiłku, żeby uniknąć kontaktu z wapniem (i innymi podobnymi składnikami) z pożywienia.

3. Powszechnie wiadomo, że niektóre leki uczulają. Przykładem może być Pyralgina, dość popularny lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Kiedy przyjmujemy go z mlekiem łączy się on z białkiem i w ten sposób znacznie zwiększa ryzyko uczulenia.

4. Sok grejpfrutowy zawiera dobroczynne związki zwane flawonoidami. Tak się jednak składa, że wpływają one hamująco na enzymy przetwarzające leki w organizmie. W ten sposób dochodzi do zwiększenia stężenia tych leków we krwi (bo są wolniej usuwane) i nasilenia objawów toksycznych. Wpływ soku na leki zaobserwowano niedawno, bo dopiero w 1989 roku. Wykazano, że wpływ soku jest BARDZO ZNACZNY już po wypiciu jednej szklanki w okresie do jednej godziny po przyjęciu leku. Wpływ ten dotyczy bardzo wielu leków, m.in. sterydów, neuroleptyków, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwhistaminowych i innych.

Pozdrawiam Piotr

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | justy, 12-09-2004, 21:11

w przypadku części leków wystarczy nawet jedna szklanka soku. 24 h odstępu miedzy sokiem a lekiem (niektórymi) to za mało. leki popija się wyłącznie wodą (i to zwykłą, a nie np. wysokozmineralizowaną wodą uzdrowiskowa)

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | ulast, 13-09-2004, 00:23

Użytkownik "Piotr" napisał w wiadomości news:ci1rmn$1pk$1 [at] 213.238.99.30.adsl.inetia.pl...
przepraszam, "wysłało mi się" za wcześnie.

Wracając do tematu...
(...)

Dziękuję, przy okazji pozwoliłam sobie skopiować i zachować, Twój wyjaśniający wiele moich wątpliwości post :-)

Pozdrawiam Ula (ulast) www.ulast.prv.pl

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | Piotr, 13-09-2004, 00:50

Ależ proszę bardzo, kopiuj ile chcesz i wysyłaj gdzie się da :-). Możesz zrobić z tego nawet łańcuszek, tylko dopisz na końcu coś o spełnieniu marzeń ;-). Może przyczyni się to do większej świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa.

Pozdrawiam Piotr

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | ulast, 13-09-2004, 09:09

Użytkownik "Piotr" napisał w wiadomości news:ci2cr6$ha7$1 [at] 213.238.99.30.adsl.inetia.pl...
Ależ proszę bardzo, kopiuj ile chcesz i wysyłaj gdzie się da :-). Możesz zrobić z tego nawet łańcuszek, tylko dopisz na końcu coś o spełnieniu
marzeń
;-). Może przyczyni się to do większej świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa.
:-) No to mnie rozśmieszyłeś od rana.... ;-))) ....

Pozdrawiam Ula (ulast) www.ulast.prv.pl

Re: Sok grejpfrutowy a jego wplyw na leki | Tomek Jarzynka, 20-09-2004, 11:05

Aska wrote:

Ostanio spotkalam się z opinia ze sok grejpfrutowy obniza działanie takich leków jak nasercowe, na nadciśnienie, anybiotyków a nawet pigulek antykoncepcyjnych - tylko ze jakos niechce mi sie wierzyc ze np szklanka soku przed wzięciem leku czy tez po moze spowodowac takie działanie. NIe mówię oczywiście o piciu go litrami ale tak jak napisałam wczesniej Moze ktoś z grupowiczów mógłby mi to wyjaśnić ??
Ja wiem tylko tyle, ze sok z czerwonych grejpfrutow zawiera zestaw substancji, ktore sa inhibitorami niektorych enzymow watrobowych. Ale to po pierwsze powinno zwiekszac dzialanie niektorych lekow, a po drugie zjawisko chyba nie zostalo w pelni potwierdzone.

tomasz k. jarzynka / 601 706 601 / tomee(a-t)kadu(d-o-t)net

"Świat Amerykanina jest tak wielki, jak jego gazeta. -- Albert Einstein"

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Suplementy diety a zdrowie. Porady lekarzy dietetyków Suplementy diety a zdrowie. Porady lekarzy dietetyków

Dieta bezmleczna. Poradnik dla uczulonych Dieta bezmleczna. Poradnik dla uczulonych

Jaja i mleko Jaja i mleko

Uzdrawiająca siła wody Uzdrawiająca siła wody

Charakter człowieka i jego wpływ na zdrowie Charakter człowieka i jego wpływ na zdrowie