Powiązane leki
(opisy)

Hepar compositum N

Raphatenal

Cholitol (Atropa belladonna, Chelidonium majus, Curcuma longa, Mentha piperita, Taraxacum officinale, Valeriana officinalis)

Fel Tauri complexe Nr 113

Galstena

Hepatochol

Hepeel (tabletki podjęzykowe)

Homeodose 18

L.114

Raphacholin AC (Carbo medicinalis, Cynara scolymus, Raphanus sativum)

Tagi

bilirubina uminski gilbert lagodny denerwowac watroba rzeczywisty zolty zolciowy przewlec

Fora dyskusyjne

zobacz Zespół Gilberta... (3)

zobacz bilirubina (8)

zobacz wątroba bilirubina żółtaczka zespół gilberta? (1)

zobacz ZESPÓŁ GILBERTA (3)

zobacz zolte oczy (0)

zobacz mdlenie, zawroty głowy, brak apetytu (2)

zobacz problem z bilirubiną częste mdłości i żółta cera twarzy (6)

zobacz Mam pytanie (1)

zobacz żółte białka (3)

zobacz Jak dokładnie zbadać wątrobę? (7)

zobacz Przyczyny wysokiej bilirubiny (7)

zobacz Podwyrzszony parametr BILTS. (3)

zobacz Wyniki badań (8)

zobacz Uszkodzenia wątroby bez objawów w USG i TK (7)

zobacz Bilirubina (5)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Zespol Gilberta ?

Zespol Gilberta ?

Maciek, 15-05-1999, 20:56

witam..... tak szczerze moowiac to chcialbym sie dowiedziec czegos o tej "chorobie".Niedawno sie dowiedzialem od pewnego doktorka,ze mam cos takiego.Wiem tylko tyle,ze bilirubina podnosi sie we krwi,watroba pracuje normalnie(ponoc),hmm......no i chyba tylo tyle.Prawdopodobnie ma to cos samo minac i tego sie nie leczy,ble,ble.......;).Jak narazie to bylem w szpitalu i wroocilem caly dziurawy od kroplow ;(.Ok,jak ktos wie cos o tym wiecej to niech mi napisze pare slowek,tylko tak na chlopski rozum bo medycyna to dla mnie czarna magia :)). podrowionka... Maciej Ryc

Zespol Gilberta - Pytanie | Marek Stasiak, 07-05-1999, 19:13

W skrocie i w medycznym slangu, zespol Gilberta to lagodna (nie powodujaca dolegliwosci), przewlekla (trwajaca prawdopodobnie cale zycie), wrodzona (prawdopodobnie) hiperbilirubinemia.

Oznacza to, ze we krwi jest nieznacznie podwyzszony poziom bilirubiny, czyli substancji bedacej jednym z etapow przemian biochemicznych hemoglobiny (tej z krwinek czerwonych, ktorej zadanie polega na wiazaniu tlenu). Podwyzszenie poziomu bilirubiny w zespole G. wystepuje zwykle w okresach glodzenia, sytuacjach stresowych, czasem tez w infekcjach... Objawia sie czasem delikatnym zazolceniem twardowki oka, ale zwykle nie powoduje wiekszych dolegliwosci. Przyczyna zespolu G. nie jest znana, a funkcja i morfologia watroby nie ulega pogorszeniu.

Pozdrawiam,

Kamil Uminski
Mam takie pytanie. Ja także jestem dosyć czsto bardziej lub mniej żółty. Przejawia się to zarówno żółtą cerą jak i przede wszystkim żółtymi oczami. W związku z tym chciałbym zapytać na jakiej podstawie można orzec zespół Gilberta? Badania krwi rzeczywiście zrobiłem kilka razy i bilirubina wyniosiła kolejno 4,6 ml/dl, 2,6 ml/dl, 3,9 ml/dl. Największy wynik miał miejsce po przyjęciu na którym rzeczywiście niezdrowo zjadłem i napiłem się alkoholu. Pozostałe wyniki są już z biegu nic nadzwyczajnego nie jadłem ani nie piłem. Jestem jednak studentem i dosyć często się denerwuję, a właściwie denerwuję się przez cały czas czego nie mogę do końca opanować. Dodatkowo zrobiłem sobie USG jamy brzusznej, którego wynik chyba nie był najgorszy poza poszerzonym przewodem żółciowym i drogach żółciowych wewnątrz wątroby. Pozostałe organy nie wykazywały zmian. I pojawia się tutaj jeszcze jeden problem, mianowicie dosyć często boli mnie żołądek zarówno gdy jestem głodny jak równierz gdy się najem. I nie wiem czy dlatego, że się denerwuję czy dlatego, że po prostu coś jest z nim nie tak? Czasem także jakieś dziwne ukłucia ujawniają się w dolnych okolicach brzucha.

Proszę o jakieś sugestie co do dalszego postępowania i np. profolaktyki. Pozdrawiam M.S.

Re: Zespol Gilberta ? | Jaś Merkaptan, 17-05-1999, 01:00

Czołem,

O.K, skoro wiesz co to bilirubina, to chyba nie taka znów "czarna magia"??. Krótko: zesp. Gilberta to łagodna, ale przewlekła choroba ( właściwie wada wrodzona), która ujawnia się w drugiej dekadzie życia najczęściej. Przejawia się faktycznie zwiększonym poziomem niesprzężonej bilirubiny. Objawem zewnętrznym jest żółtaczka, która wyłazi szczególnie po okresach niejedzenia ( ale też po nadużyciu alkoholu=)) Powód : defekt enzymatyczny. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma się specjalnie o co martwić, rzecz jest łagodna, i w zasadzie jeśli będziesz o siebie dbał ( czyli unikał czynników wyzwalających żółtaczkę), to żółty też nie będziesz się robił. Co do tego, że to samo przechodzi...lepiej zapytaj swojego lekarza, nas tu uczą że tego typu defekty enzymatyczne raczej pozostają.

Pozdrawiam, Kuba ( alias Jaś Merkaptan)

Re: Zespol Gilberta ? | , 17-05-1999, 08:26

Witam !

"Maciek" rzecze:
tak szczerze moowiac to chcialbym sie dowiedziec czegos o tej "chorobie".Niedawno sie dowiedzialem od pewnego doktorka,ze mam cos takiego.Wiem tylko tyle,ze bilirubina podnosi sie we krwi,watroba pracuje normalnie(ponoc),hmm......no i chyba tylo tyle.Prawdopodobnie ma to cos samo minac i tego sie nie leczy,ble,ble.......;).Jak narazie to bylem w szpitalu i wroocilem caly dziurawy od kroplow ;(.Ok,jak ktos wie cos o tym wiecej to niech mi napisze pare slowek,tylko tak na chlopski rozum bo medycyna to dla mnie czarna magia :)).
W skrocie i w medycznym slangu, zespol Gilberta to lagodna (nie powodujaca dolegliwosci), przewlekla (trwajaca prawdopodobnie cale zycie), wrodzona (prawdopodobnie) hiperbilirubinemia.

Oznacza to, ze we krwi jest nieznacznie podwyzszony poziom bilirubiny, czyli substancji bedacej jednym z etapow przemian biochemicznych hemoglobiny (tej z krwinek czerwonych, ktorej zadanie polega na wiazaniu tlenu). Podwyzszenie poziomu bilirubiny w zespole G. wystepuje zwykle w okresach glodzenia, sytuacjach stresowych, czasem tez w infekcjach... Objawia sie czasem delikatnym zazolceniem twardowki oka, ale zwykle nie powoduje wiekszych dolegliwosci. Przyczyna zespolu G. nie jest znana, a funkcja i morfologia watroby nie ulega pogorszeniu.

Pozdrawiam,

Kamil Uminski

-- !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^! Informacje zawarte powyzej stanowia wyraz osobistej wiedzy autora i nie powinny byc inaczej interpretowane, zas za wynikle z ich zastosowania konskwencje autor nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci. Kamil Uminski, M.D. umil [at] platon.man.lublin.pl !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!

Re: Zespol Gilberta ? | Maciek, 18-05-1999, 01:18

hejka !
czyli,ze w zaden sposob nie moge ja ani moj lekaz pomoc w jej leczeniu ?
Podwyzszenie poziomu bilirubiny w zespole G. wystepuje zwykle w okresach glodzenia, sytuacjach stresowych, czasem tez w infekcjach...
hmmm....OK,czy wisilek fizyczny tez gra jakas rore w wydzielaniu nadmiernej ilosci bilirubiny ?
zwykle nie powoduje wiekszych dolegliwosci
ufffff........;)
Przyczyna zespolu G. nie jest znana, a funkcja i morfologia watroby nie ulega pogorszeniu.
Ponoc jest to przenoszone w genach(Zespol Gilberta).Sprawdzilem to jednak i nikt z mojej rodziny nie chorowal na cos podobnego.Ciekawe skad to sie wzielo u mnie ?:(.... Pozdrowionka dla groopowiczow Maciej Ryc

Re: Zespol Gilberta ? | , 19-05-1999, 22:42

Witam !

"Maciek" rzecze:
czyli,ze w zaden sposob nie moge ja ani moj lekaz pomoc w jej leczeniu ?
Wedlug obecnego stanu wiedzy medycznej, raczej nie...

hmmm....OK,czy wisilek fizyczny tez gra jakas rore w wydzielaniu nadmiernej ilosci bilirubiny ?
Duzy wysilek moze chyba byc zwiazany z powodujacym stres obciazeniem organizmu...

ufffff........;)
Niestety, jest czasem przeciwskazaniem do wykonywania niektorych zawodow. Wiem o niemoznosci bycia lotnikiem wojskowym, a wiec pewnie nie mozna tez byc kosmonauta... 8^(

Ponoc jest to przenoszone w genach(Zespol Gilberta).Sprawdzilem to jednak i nikt z mojej rodziny nie chorowal na cos podobnego.Ciekawe skad to sie wzielo u mnie ?:(....
Rzeczywiscie nie udowodniono dziedzicznego charakteru zespolu Gilberta, a jego przyczyny nadal sa szczegolowo badane i poszukuje sie ich wyjasnienia...

Pozdrawiam,

Kamil Uminski

-- !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^! Informacje zawarte powyzej stanowia wyraz osobistej wiedzy autora i nie powinny byc inaczej interpretowane, zas za wynikle z ich zastosowania konskwencje autor nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci. Kamil Uminski, M.D. umil [at] platon.man.lublin.pl !^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!^!

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych

Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych

Kamica żółciowa Kamica żółciowa

Zadbana skóra Zadbana skóra

Neurocybernatyka teoretyczna Neurocybernatyka teoretyczna