Powiązane leki
(opisy)

Ben-Gay (Mentholum, Methylis salicylas)

Oenobiol Worki i Cienie Pod Oczami

Artrelux 45+

Artrelux MS

Curarti

Ibalgin Sport (Heparinoidum, Ibuprofenum)

Icy Rub Gel (Benzocainum, Mentholum, Thymolum)

Reumogel

Flugalin (Flurbiprofenum)

Opokan (Meloxicamum)

Tagi

miedzykregowy rehabilitacja zdjac staw krag kregoslup krazek sport wyrazny uszkodzic

Fora dyskusyjne

zobacz zabieg czy rehabilitacja? (1)

zobacz wynik rezonansu- jaka operacja? (3)

zobacz Operacja kręgosłupa lędźwiowego (0)

zobacz Rwa kulszowa? (25)

zobacz Problemy z kręgosłupem (2)

zobacz Wyniki badania RTG (13)

zobacz Bardzo proszę o interpretacje wyniku Rezeonansu Magnetyczneg (3)

zobacz wypuklina krazka międzykregowego, wyniki RTG i MR (0)

zobacz Krazki miedzykregowe (4)

zobacz kręgosłup (1)

zobacz Ból między łopatkami (1)

zobacz wypadnięte dyski (3)

zobacz Problem z zkręgosłupem (0)

zobacz rezonans magnetyczny (8)

zobacz rehabilitacja czy operacja oddcinka lędźwiowego? (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Uszkodzone kręgi:/

Uszkodzone kręgi:/

[TENGU], 24-11-2004, 01:09

Dostałem od ortopedy diagnozę:

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zwężenie krażków C4/C5/C6. Zaostrzenie w stawach Luschki. Blok czynnościowy na odcinku C5-C7 w przodopochyle.

Jednak pan lekarz nie specjalnie kwapił się do wyjaśnienia czym to grozi, na czym to polega i jakie mogą być tego skutki w przyszłości? Zalecił jedynie ćwiczenia wzmacniające kark. I tu moja prośba do kogoś zorentowanego o wyjaśnienie moich powyższych pytań.

Z góry dziękuje.

ps. uszkodzenie kręgów jest najpewniej wynikiem licznych urazów z niedawnej przeszłości

Re: Uszkodzone kręgi:/ | Marek Bieniek, 24-11-2004, 13:00

On Tue, 23 Nov 2004 23:09:52 +0100, [TENGU] wrote:

Dostałem od ortopedy diagnozę:

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zwężenie krażków C4/C5/C6. Zaostrzenie w stawach Luschki. Blok czynnościowy na odcinku C5-C7 w przodopochyle.
To nie jest diagnoza, a opis zdjęcia rentgenowskiego.

Jednak pan lekarz nie specjalnie kwapił się do wyjaśnienia czym to grozi, na czym to polega i jakie mogą być tego skutki w przyszłości?
Jak już pisałem- to nie jest rozpoznanie a opis zdjęcia RTG, Nie musi niczym grozić (choć nie jest powiedziane, czy coś nowego kiedyś się nie pojawi). Trudno powiedzieć "na czym polega" - spłycenie lordozy syjnej oznacza, ze kręgosłup zamiast tworzyć widoczny na zdjęciu wyraźny wypukły ku przodowi łuk, tworzy łuk "mniej wyraźny". Zwężenie krążków międzykręgowych - czyli zmniejszenie odległości między trzonami kręgów na zdjęciu - może świadczyć o patologii krążka międzykręgowego (sprawa dość powszechna i często bezobjawowa, wykrywana przypadkowo). Zaostrzenia w stawach Luschki to radiologiczny objaw zmian zwyrodnieniowych (ze zużycia) w stawach międzykręgowych. A ów blok czynościowy oznacza prawdopodobnie, że kręgi nie poruszają się względem siebie jak to jest w zupełnej normie. Trzeba by te zdjęcia obejrzeć, żeby powiedzieć coś więcej. A tak - nawet nie wiadomo ile lat ma pacjent. Interpretacja tego opisu zależy od stanu klinicznego pacjenta i nie można powiedzieć "jakie będą tego skutki" - zdjęcie to też obraz skutku, a nie przyczyny.

Zalecił jedynie ćwiczenia wzmacniające kark.
A co byś chciał? Operację?

Zoperować kręgosłup szyjny zawsze się zdąży, a póki można sobie radzić rehabilitację i fizjoterapią - to trzeba. Bo operacja jest nieodwracalna i bywa (choć dość rzadko), że nie daje poprawy.

I tu moja prośba do kogoś zorentowanego o wyjaśnienie moich powyższych pytań. ps. uszkodzenie kręgów jest najpewniej wynikiem licznych urazów z niedawnej przeszłości
Czy ja wiem? Z opisu wygląda to raczej na przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe. Ale mogę się mylić, bo nie widziałem pacjenta, nie zebrałem wywiadu ani nie zbadałem neurologicznie.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Zadziwiające jest, że mało dokształcający sie lekarz może praktykować medycynę, nie dziwi jednak, że robi to źle /Sir William Osler/

Re: Uszkodzone kręgi:/ | [TENGU], 26-11-2004, 12:23

Dnia 2004-11-24 12:00, Użytkownik Marek Bieniek napisał:
A tak - nawet nie wiadomo ile lat ma pacjent.
Wiek 21 lat

Interpretacja tego opisu zależy od stanu klinicznego pacjenta i nie można powiedzieć "jakie będą tego skutki" - zdjęcie to też obraz skutku, a nie przyczyny.
Stan kliniczny dobry:) Bez chorób, sprawny fizycznie, wyczynowo uprawiający sport.

A co byś chciał? Operację?
Może jakąś rehabilitacje? Kark mam mocny (kolnieżyk 44 cm)

A co do objawów to niestety nie przebiega to tak miło: przy każdym skręcie szyi słychać wyraźny trzask. Niby fizycznie w ruchach nie przeszkadza, ale nie musze chyba mówić jakie to denerwujące:/

Re: Uszkodzone kręgi:/ | Marek Bieniek, 27-11-2004, 15:59

On Fri, 26 Nov 2004 10:23:27 +0100, [TENGU] wrote:

Wiek 21 lat
To dość młody jak na taki kręgosłup. Grał na skrzypcach kiedyś może? Albo był dentystą?:) (pytania retoryczne of... czywiście)

Stan kliniczny dobry:) Bez chorób, sprawny fizycznie, wyczynowo uprawiający sport.
No to w czym problem?:)

Może jakąś rehabilitacje? Kark mam mocny (kolnieżyk 44 cm)
Wiesz o tym, że rehabilitacja to takie ćwiczenia są?:) Stąd moje zdziwienie, że nie chcesz rehabilitacji:)

A co do objawów to niestety nie przebiega to tak miło: przy każdym skręcie szyi słychać wyraźny trzask. Niby fizycznie w ruchach nie przeszkadza, ale nie musze chyba mówić jakie to denerwujące:/
Ja bym się skontaktował z rehabilitantem w tej sytuacji, żeby omówić jaki rodzaj ćwiczeń jest wskazany i jaki rodzaj sportu wskazany nie jest:)

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Umieranie człowieka jest większym problemem dla osób pozostających przy życiu, niż dla niego samego. /Tomasz Mann/

Re: Uszkodzone kręgi:/ | [TENGU], 27-11-2004, 17:04

Dnia 2004-11-27 14:59, Użytkownik Marek Bieniek napisał:

Ja bym się skontaktował z rehabilitantem w tej sytuacji, żeby omówić jaki rodzaj ćwiczeń jest wskazany i jaki rodzaj sportu wskazany nie jest:)

m.
Sport to zdrowie, ale ... na odpowiednim poziomie (czyt. odpowiednio niskim:) Dzięki za rady - pójde do jakiegoś lekarza sportowego celem naprawy;]

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany

Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli wychowawców i rodziców Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli wychowawców i rodziców

Medycyna alternatywna w sporcie Medycyna alternatywna w sporcie

Żywienie w sporcie Żywienie w sporcie

Paleodieta dla sportowców Paleodieta dla sportowców