Tagi

naczyniowy wylew uzyskac babcia incydent specjalistyczny badac pamiec szybki przemijac

Fora dyskusyjne

zobacz Wylew do oka - proszę o porady (0)

zobacz Co może mi dolegać. (4)

zobacz Chirurgia naczyniowa PILNE!! (0)

zobacz Wylew, pęknięcie tętniaka w mózgu (4)

zobacz Wylew (0)

zobacz zaniki pamieci (1)

zobacz Dretwienie rąk (3)

zobacz Słaba pamięć po udarze. (9)

zobacz ZANIKI PAMIĘCI (6)

zobacz Zanikająca pamięc krótkotrwała u osób starszych (14)

zobacz Zawroty głowy (1)

zobacz dziwny zapach moczu (1)

zobacz Nietypowy trądzik ropny u dorosłego. Lekarze bezsilni. (4)

zobacz Pomocy! Krwawienie przy oddawaniu stolca i moczu! (2)

zobacz Wyniki badań (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wylew krwi do mózgu?

Wylew krwi do mózgu?

gdn, 26-11-2004, 21:23

Witam wszystkich grupowiczów, a w szczególności lekarzy neurologów,

Już raz pisałem na tą grupę, jednak tym razem nie chodzi o mnie, a o osobę bardzo mi bliską. Właśnie się dowiedziałem, że u babci lekarz podejrzewa możliwość wystąpienia wylewu krwi do mózgu. Niestety babcia nie chce udzielić mi żadnych szczegółów jednak wiem, że jadąc kilka dni temu tramwajem na jakiś czas straciła pamięć. Wiem też, że prababcia zmarła właśnie z powodu wylewu krwi do mózgu.

Moje pytanie jest następujące, czy w przypadku takich podejrzeń i występujących objawów lekarz nie powinien zlecić wykonanie jakichś dodatkowych badań specjalistycznych, np. rezonans magnetyczny głowy? Jaka powinna być poprawna procedura postępowania w takim przypadku? Czy jakieś leki, wydane bez specjalistycznych badań pomogą? Dodam jeszcze, że babcia przebywa w domu (nie skierowano jej do szpitala), wiec zależało by mi na w miarę szybkiej i rzetelnej odpowiedzi, tak abym miał jakieś argumenty w rozmowie z lekarzem i babcią.

Dziękuję za odpowiedź, Piotr

Re: Wylew krwi do mózgu? | Marek Bieniek, 26-11-2004, 21:16

On Fri, 26 Nov 2004 19:23:20 +0100, gdn wrote:

Właśnie się dowiedziałem, że u babci lekarz podejrzewa możliwość wystąpienia wylewu krwi do mózgu. Niestety babcia nie chce udzielić mi żadnych szczegółów jednak wiem, że jadąc kilka dni temu tramwajem na jakiś czas straciła pamięć. Wiem też, że prababcia zmarła właśnie z powodu wylewu krwi do mózgu.
Nie bardzo trzyma się kupy to co piszesz.

U starszego człowieka przejściowe zaburzenia pamięci o ile mają być koniecznie pochodzenia naczyniowego (bo piszesz "krwi") raczej będą wynikać z przemijających incydentów niedokrwiennych (TIA), a nie z krwotoku domózgowego czy innego krwawienia wewnątrzczaszkowego.

Moje pytanie jest następujące, czy w przypadku takich podejrzeń i występujących objawów lekarz nie powinien zlecić wykonanie jakichś dodatkowych badań specjalistycznych, np. rezonans magnetyczny głowy?
To zależy co ten lekarz podejrzewa.

Jaka powinna być poprawna procedura postępowania w takim przypadku?
To zależy od przypadku. Przemijające zaburzenia pamięci wymagają kompleksowej diagnostyki, a jej schemat zależy od tego jak wygląda pacjent.

Zakładając, że widzę pacjentkę, która jest czyjąś babcią (czyli ma lat powiedzmy od 50 wzwyż), nie choruje na nic, nie przyjmuje żadnych leków, nie ma danych na żadne zaburzenia metaboliczne (cukier, jonogram, RKZ itp w normie) i miała przemijający incydent amnezji, myślałbym o dwóch głównych przyczynach - padaczce i sprawach naczyniowych (w znaczeniu TIA), ale inne też wchodzą w grę. Diagnostyka może obejmować wiele badań - w tym EEG, USG naczyń domózgowych i badania obrazowe. Ale to jest tylko gdybanie, zakładające istnienie jakiegoś wyimaginowanego pacjenta, który nie ma nic wspólnego z osobą, o której piszesz.

Czy jakieś leki, wydane bez specjalistycznych badań pomogą?
Dopóki nie wiadomo co się dzieje - lepiej nie szaleć z lekami.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Umieranie człowieka jest większym problemem dla osób pozostających przy życiu, niż dla niego samego. /Tomasz Mann/

Re: Wylew krwi do mózgu? | Marek Bieniek, 26-11-2004, 22:14

On Fri, 26 Nov 2004 20:53:20 +0100, gdn wrote:

[...]
Celem mojego posta nie jest uzyskanie djagnozy ponieważ wiem doskonale, że żaden lekarz nie postawi jej nie widząc pacjęta, a dodatkowo dysponując takimi danymi.Chodzi mi raczej o to, aby uzyskać informacje na temat zalecanych kroków, które należy podjąć w przypadku wystąpienia ww. objawów.
Zatem jedynym sensownym krokiem jest udanie sie do lekarza. IMHO najlepiej do neurologa.

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Zadziwiające jest, że mało dokształcający sie lekarz może praktykować medycynę, nie dziwi jednak, że robi to źle /Sir William Osler/

Re: Wylew krwi do mózgu? | gdn, 26-11-2004, 22:53

Dziękuje Panu za szybką odpowiedź.

Nie twierdzę, że to co napisałem o objawach choroby jest jakims składnym opisem (nie jestem lekarzem) i dodatkowo mam niekompletne info na ten temat. Celem mojego posta nie jest uzyskanie djagnozy ponieważ wiem doskonale, że żaden lekarz nie postawi jej nie widząc pacjęta, a dodatkowo dysponując takimi danymi.Chodzi mi raczej o to, aby uzyskać informacje na temat zalecanych kroków, które należy podjąć w przypadku wystąpienia ww. objawów.

Raz jeszcze dziękuję, Piotr

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet

Domowe uzdrowisko Domowe uzdrowisko

Choroby układu sercowo-naczyniowego Choroby układu sercowo-naczyniowego

Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni

Encyklopedia zdrowia rodziny Encyklopedia zdrowia rodziny