Powiązane leki
(opisy)

Sinuspax

Olimp Vita-Min Plus Mama

Falvit Mama

Femibion Vital Mama

Vibovit Mama

Nurofen Plus (Ibuprofenum, Codeini phosphas)

Apo-Naproxen (Naproxenum)

Arcoxia (Etoricoxibum)

Aromagel (Camphorum, Eucalypti oleum, Balsamum peruvianum, Rosmarini oleum)

Bi-profenid (Ketoprofenum)

Tagi

metotrexat mama dawka zapalic przepisac toksycznosc napisac serdeczny reumatyzm ostry

Fora dyskusyjne

zobacz Encorton, a imieniny u Cioci (0)

zobacz Ostry ból brzucha od popołudnia do zaśnięcia. (5)

zobacz Zapalenie spojówek a maść (1)

zobacz Proszę o poradę - ostre zapalenie trzustki (0)

zobacz zapalenie wyrostka (1)

zobacz euthyrox 75 (14)

zobacz kłopoty z nerwem łokciowym (4)

zobacz Biostymina (3)

zobacz Bóle nóg (0)

zobacz POLYCYTHEMIA I WYNIKI BADAŃ (6)

zobacz Interpretacja wyników TPO i TG - 28. tydzień ciąży (7)

zobacz Jaki antybiotyk na zapalenie płuc dla starszej osoby? (3)

zobacz Żylaki i zapalenie ściany żołądka (0)

zobacz Co mam zrobić aby urosnąć (2)

zobacz metotrexat (0)

Metotrexat ?

Raf, 10-06-1999, 12:08

Witam serdecznie. Mam pytanie do leku jak w temacie. Moja mama dostala go na reumatyzm (przepisano go), w zwiazku z tym czy ktos wie, jakie ma skutki uboczne, czy jest to po prostu niebezpieczny lek, i cokolwiek o nim?

Pozdrawiam -- Raf UIN31590152

Re: Metotrexat ? | , 10-06-1999, 12:32

In article , "Raf" wrote:
Witam serdecznie. Mam pytanie do leku jak w temacie. Moja mama dostala go na reumatyzm (przepisano go), w zwiazku z tym czy ktos wie, jakie ma skutki uboczne, czy jest to po prostu niebezpieczny lek, i cokolwiek o nim?
RTFM. (Przeczytaj ulotkę).

Marek Wasilewski Wojewódzki Szpital Zakany Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS Warszawa

Re: Metotrexat ? | Raf, 10-06-1999, 15:20

Marek Wasilewski napisał(a) w wiadomości: ...
RTFM. (Przeczytaj ulotkę).

Witam. Żeby przeczytać, muszę kupić. A jeśli nawet nie, to jest napisana w sposób bardziej zrozumiały może dla Ciebie, ale nie dla mnie, mam wykształcenie techniczne. Interesuje mnie raczej opinia kogoś, kto to przepisuje, lub stosuje (stosował). Pozdrawiam Raf

Re: Metotrexat ? | Adamus, 10-06-1999, 22:40

Raf napisał(a) w artykule ...
Witam serdecznie. Mam pytanie do leku jak w temacie. Moja mama dostala go na reumatyzm (przepisano go), w zwiazku z tym czy ktos wie, jakie ma skutki uboczne,
czy
jest to po prostu niebezpieczny lek, i cokolwiek o nim?
Jestes pewien ze na reumatyzm? A moze raczej na RZS (reumatoidalne zapalenie stawow)? Stosuje sie go raczej w nowotworach, luszczycy i RZS i to tez w wyjatkowych przypadkach.

Jest to cholernie silny lek i co tu duzo pisac - dosc toksyczny. Ale niestety, czasami konieczny. Daj wiecej informacji.

---------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------- Odrobina niescislosci potrafi oszczedzic cale poklady zmudnych wyjasnien. ---------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------- CU AB

Re: Metotrexat ? | Przemysław Sajewski, 11-06-1999, 01:19

Czesc Metotreksat jest antagonista kwasu foliowego, ale nie bede sie wglebial w jego mechanizmy dzialania... Stosowany jest głownie jako lek p/nowotworowy i immunosupresyjny, ale rowniez w reumatyzmie. podawany jest w duzym zakresie dawek, objawy toksyczne zaleza tez od czasu ekspozycji moze dzialac nefrotoksycznie ( wytraca sie i odklada w kanalikach nerkowych uszkadzajac nerki ), hepatotoksycznie ( zapalenie lub marskosc watroby ), moze uszkadzac blone sluzowa przewodu pokarmowego, powodujac stany zapalne, nudnosci, wymioty, biegunke, nadzerki... wypadanie wlosow, zapalenie naczyn krwionosnych, skory... W zwiazku na w/w objawy nie powinien byc przyjmowany przez osoby z niewydolnościa watroby i nerek. W celu zmniejszenia jego toksycznosci nalezy przyjmowac folinian wapnia Calcium folinate ), badz preparat Leucovorin, ( ktore maja zdolnosc wypierania Metotreksatu z newralgicznych etapow procesow metabolicznych zdrowych komorek ). Nie nalezy stosowac lekow hamujacych wydalanie M. z organizmu pzez kanaliki nerkowe sa to: Sulfonamidy, Penicylina, Salicylany, Cefalotyna. Toksycznosc oprocz w/w zwiekszaja takze Fenylobutazon i fenytoina. Jesli zachodzi koniecznosc stosowania metotreksatu z w/w nalezy zmniejszyc jego dawke oczywsicie w porozumieniu z lekarzem badz farmaceuta ). Natomiast lek p/grzybiczy Gryzeofulwina przyspieszajac metabolizm M. oslabia jego dzialania.

pozdrawiam

Przemek

Re: Metotrexat ? | Raf, 11-06-1999, 12:32

Witam. Dziękuję Wam bardzo serdecznie. Ten lek przepisano mojej mamie, na RZS. Dla mnie, laika, RZS a reumatyzm to to samo;-)) Ponieważ mama brała juz dużo silnych leków, a nie chodzi i prowadzi życie na wózku, jest podatniejsza jak sądzę na toksyczność lekarstw niż przeciętny człowiek prowadzący aktywne życie. Z tego, co napisaliście, podaje się go w ciężkich przypadkach. A u mamy RZS zatrzymał sie juz kilka lat temu, i nie widać, ani też mama nie czuje, żeby cokolwiek postępowało. Po prostu kilka lat ostrego przebiegu choroby, i reemisja, jak to sie ładnie nazywa (o ile wiem). Dlatego też byliśmy zaniepokojeni przepisaniem takiego mocnego leku, bez jakichś ostrych objawów. Tym bardziej, że kiedyś na dzień dobry przepisano mamie Encorton, i nikt nic nie powiedział, a osteoporoza mało nie rozpuściła jej kości. Jeszcze raz dziękuję Wam serdecznie, za to, że zadaliście sobie trud. Najłatwiej bowiem napisać RTFM, której to FM notabene nie ma przy tabletkach. Pozdrawiam Raf

Re: Metotrexat ? | Przemysław Sajewski, 12-06-1999, 02:03

Jeszcze raz dziękuję Wam serdecznie, za to, że zadaliście sobie trud. Najłatwiej bowiem napisać RTFM, której to FM notabene nie ma przy tabletkach. Pozdrawiam Raf
Wiesz wiekszosc, czesto i gesto nie pamieta o Hipokratesie pozdrawiam przemek

Re: Metotrexat ? | Adamus, 12-06-1999, 20:38

Dziękuję Wam bardzo serdecznie. Ten lek przepisano mojej mamie, na RZS.
Dla
mnie, laika, RZS a reumatyzm to to samo;-))
Hmm. Rożnica subtelna w nazwie lecz kolosalna dla pacjenta.

byliśmy zaniepokojeni przepisaniem takiego mocnego leku, bez jakichś
ostrych
objawów.
A co na to lekarz prowadzacy? Twoja mama, jako osoba przewlekle chora, ma chyba jakiegos stalego lekarza-specjaliste?

Najłatwiej bowiem napisać RTFM, której to FM notabene nie ma przy tabletkach.
to raczej dziwne, zeby nie powiedziec- niemozliwe. Psim obowiazkiem producenta lub importera jest dolaczenie ulotki informacyjnej do leku. Zwlaszcza do tak "powaznego' leku jak metotrexat.
---------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------- Odrobina niescislosci potrafi oszczedzic cale poklady zmudnych wyjasnien. ---------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------- CU AB

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Artretyzm i reumatyzm. Wszystko o chorobach Artretyzm i reumatyzm. Wszystko o chorobach

Poradnik karmiącej matki Poradnik karmiącej matki

Właściwe i smaczne żywienie w reumatyzmie Właściwe i smaczne żywienie w reumatyzmie

Zioła w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu oraz innych dolegliwości i schorzeń układu ruchowego Zioła w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu oraz innych dolegliwości i schorzeń układu ruchowego

Mamo, Tato, patrzcie ja rosnę Mamo, Tato, patrzcie ja rosnę