Powiązane leki
(opisy)

Azalia (Desogestrelum)

Cerazette (Desogestrelum)

Lesine (Ethinylestradiolum, Drospirenonum)

Milvane (Ethinylestradiolum, Gestodenum)

Triquilar (Ethinylestradiolum, Levonorgestrelum)

Anteovin (Ethinylestradiolum, Levonorgestrelum)

Artizia (Ethinylestradiolum, Gestodenum)

Harmonet (Ethinylestradiolum, Gestodenum)

Marvelon (Desogestrelum, Ethinylestradiolum)

Minisiston (Ethinylestradiolum, Levonorgestrelum)

Tagi

rodzina tabletka kobieta okres ciaza cykl antykoncepcja prezerwatywa jola skutecznosc

Fora dyskusyjne

zobacz kobieta pijana d... sprzedana (28)

zobacz Okres podczas brania antykoncepcji (7)

zobacz dni nieplodne (18)

zobacz Metody naturalne (14)

zobacz czy istnieje możliwośc zajścia? (2)

zobacz Czy to moze byc ciaza? (3)

zobacz Biała wydzielina zamiast okresu:( (14)

zobacz Co innego niz tabletki jako antykoncepcja????? (11)

zobacz tabletki anty (56)

zobacz problemy z kobiecym libido przy antykoncepcji (9)

zobacz Antybiotyk, probiotyk i antykoncepcja (15)

zobacz Pytanie odnośnie antykoncepcji (7)

zobacz antykoncepcja, choroba (18)

zobacz boje się ciązy (7)

zobacz antykoncepcja po (9)

Antykoncepcja

Artigiana, 14-01-2005, 02:44

Witam. Mam prośbę do Pań. Otóż zastanawiam się nad odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych przynajmniej na kilka miesięcy ponieważ źle na mnie wpływaja ( fatalne samopoczucie i bardzo zagęśzczają krew - każde tabletki ), na razie jednak nie planujemy dzidziusia a nie możemy używac prezerwatyw bo jestem dość silnie uczulona na lateks. Chciałam zaczerpnąć informacji czy np. globulki lub pianki mozna kupic w aptece bez recepty i za ile? Czy któraś z szanownych Pań mogłby polecic coś co sama stosowała i było w miarę skuteczne? Oczywiście wiem że nic nie bedzie tak skuteczne jak tabletki lub całkowita abstynencja :)

------ MartaS

Re: Antykoncepcja | pamana, 14-01-2005, 10:14

Otóż zastanawiam się nad odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych
popieram

a nie możemy używac prezerwatyw bo jestem dość
silnie uczulona na lateks.
no to ból
Chciałam zaczerpnąć informacji czy np. globulki lub pianki mozna kupic w aptece bez recepty i za ile?
wszytksie globulki s abez recepty patentex oval ,za ile nie wiem ,sprawdz w google. jednak osobiscie nigdy nie zdecydowałąbym sie na stosowanie globulek non stop ,(zrobiłam to raz i nigdy wiecej ) globulki takze powoduja uczulenia. powodzenia p.

MartaS

.

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 14-01-2005, 11:10

Użytkownik "Artigiana" napisał w wiadomości news:cs7162$ful$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Czy któraś z szanownych Pań mogłby polecic coś co sama stosowała i było w miarę skuteczne?
NPR czyli Naturalne Planowanie Rodziny. Ja stosuję metodę objawowo-termiczną z elementami metody podwójnego wskaźnika od jakiś 10 lat. Skuteczność około 97% (w zależności od wybranej metody). Wadą NPR jest zachowywanie okresowej wstrzemięźliwości.

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Olleo, 14-01-2005, 14:29

NPR czyli Naturalne Planowanie Rodziny. Ja stosuję metodę objawowo-termiczną z elementami metody podwójnego wskaźnika od jakiś 10 lat. Skuteczność około 97% (w zależności od wybranej metody). Wadą NPR jest zachowywanie okresowej wstrzemięźliwości.
No ale ona nie planuje dzidziusia, tylko wrecz przeciwnie.
Olleo

Re: Antykoncepcja | Profil1, 14-01-2005, 14:41

wszytksie globulki s abez recepty patentex oval ,za ile nie wiem ,sprawdz w google. jednak osobiscie nigdy nie zdecydowałąbym sie na stosowanie globulek non stop ,(zrobiłam to raz i nigdy wiecej ) globulki takze powoduja uczulenia. powodzenia p.
*** Patentex Oval jest dobrą globulką dopochwową (i nie drogą) Rzadko daje uczulenia. Zakłada się na 10 min przed stosunkiem. Jednak jak każdy środek plemnikobójczy jest średnio pewny. Nie należy kochać się ponownie tej samej nocy. Odradzam jego stosownie w dniach płodnych, Henryk

Re: Antykoncepcja | klawy, 14-01-2005, 16:08

Dnia Fri, 14 Jan 2005 00:44:50 +0100, Artigiana napisał(a):

looknij na www.amwaw.edu.pl/antykoncepcja/

www.thunderbird.pl klawyMAŁPAhot.pl

Re: Antykoncepcja | pamana, 14-01-2005, 18:01

looknij na www.amwaw.edu.pl/antykoncepcja/
kto stosuje kapturki wielokrotnego uzycia? co to za starodawna stronka p.

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 14-01-2005, 19:11

Użytkownik "Olleo" napisał w wiadomości news:cs8ae2$5aa$1 [at] news.mch.sbs.de...
No ale ona nie planuje dzidziusia, tylko wrecz przeciwnie.
NPR działa w obie strony :)

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Cathleen, 14-01-2005, 20:02

Fri, 14 Jan 2005 09:10:50 +0100 Mermaind napisał(a):

Użytkownik "Artigiana" napisał w wiadomości news:cs7162$ful$1 [at] atlantis.news.tpi.pl... NPR czyli Naturalne Planowanie Rodziny.
Jeżeli ma nieregularne cykle to NPR będzie wiązało się z bardzo długim okresem wstrzemięźliwości, poza tym wymaga dłuższej obserwacji swojego ciała, zanim się zacznie stosować jako metodę antykoncepcyjną.

Cathleen GG: 1832817 || ICQ: 345347435 || AQQ: 124895 cathleen.freeserverhost.com/

Re: Antykoncepcja | Profil1, 14-01-2005, 20:18

Pozdrawiam Jola
*** skuteczność w/w metody jest znikoma okoł0 50% To jest właśnie "papieska ruletka" 97 % skuteczności mają tabletki hormonalne. pozdrawim Henryk

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 14-01-2005, 23:17

Użytkownik "Cathleen" napisał w wiadomości news:cbkmsyilmnwv$.1srbkt4w3iqkh.dlg [at] 40tude.net...
Jeżeli ma nieregularne cykle to NPR będzie wiązało się z bardzo długim okresem wstrzemięźliwości
To zależy. U mnie ten okres może osiągnąć dwa tygodnie (mam nieregularne cykle), ale zwykle ogranicza się do 10-11 dni. Przy pewnej wprawie i bazując na nieco bardziej zawodnych regułach można ten okres skracać. Jak pisałam - jest to niewątpliwa wada.

poza tym wymaga dłuższej obserwacji swojego ciała, zanim się zacznie stosować jako metodę antykoncepcyjną.
Można już w pierwszym cyklu - stosuje się wtedy specjalne reguły. Ale pewnie, że lepiej zacząć od drugiego.

Ja widzę inny problem - jeśli ktoś bierze pigułki, to pierwsze cykle po ich odstawieniu mogą być niergularne i o nietypowym przebiegu.

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 14-01-2005, 23:17

Użytkownik "Profil1" napisał w wiadomości news:cs8v3k$gu7$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
*** skuteczność w/w metody jest znikoma okoł0 50% To jest właśnie "papieska ruletka" 97 % skuteczności mają tabletki hormonalne.
Daj liniki. "Papieska ruletka" to metoda kalendarzykowa. Rzeczywiście skuteczność jej jest znikoma. Tylko, że kalendarzyk jest anachronizmem nie włączanym do metod NPR.

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Emi, 14-01-2005, 23:23

Profil1 wrote:
*** skuteczność w/w metody jest znikoma okoł0 50% To jest właśnie "papieska ruletka"
NPR a kalendarzyk małżeński (papieska ruletka jak wolisz) to nie to samo ! proponuje pogooglać i poczytać sobie na temat :)

97 % skuteczności mają tabletki hormonalne.
przy antykoncepcji stosuje się częściej indeks pearla a nie procenty.... a niektóre metody naturalne są napradę dokładne (pod warunkiem, że bacznie się obserwuje i "zna" swój organizm, a to wymaga pewnego czasu, skrupulatności i praktyki)

-- e_m_i_

"Ci,co poznali mrok, światło kochają; Oczekują świtu, nocy się lękając." Dean R. Koontz

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 14-01-2005, 23:47

Użytkownik "Mermaind" napisał w wiadomości news:cs99dk$i91$1 [at] news.onet.pl...
linki.
Tak na szybkiego znalazłam:

tinyurl.com/5mp9c "Metoda objawowo-termiczna Jest "mieszanką" metody termicznej i metody Billingsów. Polega na jednoczesnej obserwacji śluzu i temperatury ciała.[...] Najskuteczniejsza z metod naturalnych, gdyż Wskaźnik Pearla wynosi 1."

"Metoda termiczna - wskaźnik Pearla 0,8-1,4 T. Pisarski "Położnictwo i ginekologia PZWL 1991, str. 51." www.schering.pl/a...ja_biol.php (zwracam uwagę, że metda objawowo-termiczna jest skuteczniejsza od termicznej, jeszcze skuteczniejsza jest metoda podwójnego wskaźnika)

Dla porównania z powyższej strony: "Środki plemnikobójcze - wskaźnik Pearla 7,6-8* (4,0-25,0**)" "Prezerwatywa - wskaźnik Pearla 5-8* (2,0-15,0**)" "Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - wskaźnik Pearla 0,0-0,12*(0,2-3,0**)"

"* T. Pisarski "Położnictwo i ginekologia" PZWL 1991" ** J. Guillebaud "Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi" WMP 1995"

Strony poświęcone NPR pomijam ;)

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Cathleen, 15-01-2005, 00:29

Fri, 14 Jan 2005 21:17:42 +0100 Mermaind napisał(a):

To zależy. U mnie ten okres może osiągnąć dwa tygodnie (mam nieregularne cykle), ale zwykle ogranicza się do 10-11 dni.
Dla wielu to zbyt długi okres wstrzemięźliwości płciowej.

Ja widzę inny problem - jeśli ktoś bierze pigułki, to pierwsze cykle po ich odstawieniu mogą być niergularne i o nietypowym przebiegu.
Może być też i inaczej, u mnie pierwsze cykle po odstawieniu anty były regularne, dopiero po pół roku zaczęły się problemy, jakich wcześniej nigdy nie miałam. Każdy organizm jest troszkę inny i może reagować inaczej.

Cathleen GG: 1832817 || ICQ: 345347435 || AQQ: 124895 cathleen.freeserverhost.com/

Re: Antykoncepcja | PaulinaW, 15-01-2005, 01:31

Użytkownik "Cathleen" napisał w wiadomości news:4jj116izs2fq.kxw1qp93vidu$.dlg [at] 40tude.net
Fri, 14 Jan 2005 21:17:42 +0100 Mermaind napisał(a):

Dla wielu to zbyt długi okres wstrzemięźliwości płciowej.
No właśnie. Między innymi po to jest antykoncepcja, aby móc czerpać przyjemność z seksu wtedy, kiedy tego chcemy, a nie ograniczać ją do okresów ściśle wyznaczonych. Po to zrodziła się idea antykoncepcji.

Może być też i inaczej, u mnie pierwsze cykle po odstawieniu anty były regularne,
U mnie też, z przyzwyczajenia ;) A potem znowu polka. Dodam, że u mnie dochodzą dodatkowo częste stany podgorączkowe (chorowita jestem ;) ) i mierzenie temperatury szlag trafia. Plus stres, jaki wiąże się z lękiem przed ciążą, chyba też może zaburzać cykl, hmm?

Tabletki są dla ludzi, wystarczy się badać i zwracać uwagę na to, jak się reaguje na preparat. Mamy na szczęście do wyboru na pęczki różnych pigułek.

Paulina

Re: Antykoncepcja | Robert Pyzel, 15-01-2005, 01:42

W artykule tako rzecze Artigiana :

a nie możemy używac prezerwatyw bo jestem dość silnie uczulona na lateks.
Wejdź na sklep.gumki.pl/ i zobacz po lewej Na skróty, dla alergików. Są tam np. Durex Avanti Na stronie Durexa masz Prezerwatywy wykonane z poliuretanu. Nie uczulają, w przeciwieństwie do prezerwatyw lateksowych, na które niektórzy użytkownicy mogą być uczuleni. Mogą być stosowane z lubrykantami na bazie olejów ropopochodnych.

"Ćwiczenie Tai Chi jest doskonałym treningiem szybkości. Mający 90 lat mistrzowie Tai Chi, poruszają się równie szybko jak młodzi początkujący." Robert Pyzel r p y z e l [at] g a z e t a . p l (usuń BezSpamu z adresu)

Re: Antykoncepcja | pamana, 15-01-2005, 02:08

Tabletki są dla ludzi, wystarczy się badać i zwracać uwagę na to, jak się reaguje na preparat. Mamy na szczęście do wyboru na pęczki różnych pigułek.
owszem dla ludzi ale po to aby zwalczy jakąs chorbe a nie łykanie przez 10 lat ,skutki pigułek dopadną ans za 30 lat ,szczeglnie ze lekarze przepsiuja je na chybił trafił bez badan ,ja jestem po 4 latacg trucia sie (cilest i minulet -problemy z włóknakami ,migreny, depresje ,obsesyjne zmiany nastrojów)nie biore piguł od wrzesnia -cykl pierwsz po 37 dniach ,nastepne po 28 jak w zegarku,czuje sie swietnie . wiele wątków na ten temat były poruszane na wizaz.pl mnóstwo dzieczyn rzuciło pigułki po 5-12 laatch brania -czuja sie swietnie. na szczescie kazdy decyduje za siebie. p.

Re: Antykoncepcja | Cathleen, 15-01-2005, 02:26

Sat, 15 Jan 2005 00:08:39 +0100 pamana napisał(a):

owszem dla ludzi ale po to aby zwalczy jakąs chorbe a nie łykanie przez 10 lat ,skutki pigułek dopadną ans za 30 lat ,szczeglnie ze lekarze przepsiuja je na chybił trafił bez badan ,ja jestem po 4 latacg trucia sie (cilest i minulet -problemy z włóknakami ,migreny, depresje ,obsesyjne zmiany nastrojów)nie biore piguł od wrzesnia -cykl pierwsz po 37 dniach ,nastepne po 28 jak w zegarku,czuje sie swietnie .
Każdy organizm reaguje trochę inaczej. Ja np. nie zauważyłam jakichkolwiek różnic pomiędzy cyklami naturalnymi, cyklami z anty (cilest, minulet, mercilon, diane) a cyklem mocno stymulowanym przy in vitro icsi. Czyli nie można uogólniać ani w jedną, ani w drugą stronę. Po prostu - we wszystkim lepiej zachować umiar.

Re: Antykoncepcja | PaulinaW, 15-01-2005, 10:51

Użytkownik "pamana" napisał w wiadomości news:cs9j82$o5b$1 [at] news.dialog.net.pl
owszem dla ludzi ale po to aby zwalczy jakąs chorbe a nie łykanie przez 10 lat ,skutki pigułek dopadną ans za 30 lat ,szczeglnie ze lekarze przepsiuja je na chybił trafił bez badan ,ja jestem po 4 latacg trucia sie (cilest i minulet -problemy z włóknakami ,migreny, depresje ,obsesyjne zmiany nastrojów)
A ja biorę pigułki 8 rok - nie mam ŻADNYCH negatywnych objawów, robię badania profilaktycznie co jakiś czas - wszystko w idealnej normie. Także poziomy hormonów. Kazdy jest inny i inaczej znosi preparaty antykoncepcyjne.

Paulina

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 15-01-2005, 12:48

Użytkownik "PaulinaW" napisał w wiadomości news:cs9h6c$s8r$1 [at] news.onet.pl...
No właśnie. Między innymi po to jest antykoncepcja, aby móc czerpać przyjemność z seksu wtedy, kiedy tego chcemy, a nie ograniczać ją do okresów ściśle wyznaczonych. Po to zrodziła się idea antykoncepcji.
Toteż właściwie NPR nie zalicza się do antykoncepcji.

Jak ktoś chce, to może skrócić sobie okres abstynencji za pomocą prezerwatywy (choć w okresie najbardziej płodnym to bym się nie odważyła). Dla innych nie będzie to aż takim straszym problemem (np.mały temperament, albo związek o długim stażu, w którym taka wymuszona przerwa rozpala na nowo namiętności ;) ) Fakt jest faktem. NPR ma swoją wadę, podobnie jak tabletki, spirala, prezerwatywa i inne.

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Henryk Modrzejewski, 15-01-2005, 14:49

Daj liniki. "Papieska ruletka" to metoda kalendarzykowa. Rzeczywiście skuteczność jej jest znikoma. Tylko, że kalendarzyk jest anachronizmem nie włączanym do metod NPR.

Pozdrawiam Jola
*** daję Ci swoją wiedzę praktyczną. Strony są pisane często nieobiektywnie lub przepisywane z tekstów amerykańskich (dlaczego nie niemieckich, czeskich, austiackich ?) zupełnie nie przystających do naszej rzeczywistości. Poza ty mogą to być informacje już nieaktualne.

Podane przeze mnie wartości procentowe nie są "wspóczynnikiem" tylko rzeczywistą skutecznością " pro cent" czyli na sto kobiet używających tabletek antykoncepcyjnych tylko kilka zachodzi w niechcianą ciążę. Z różnych powodów, najczęściej bo zapomniały wziąć tabletkę, przyjęły ją za późno lub stres dnia codziennego "zamieszał w organiźmie". Zdarza, że dzieci rodzą się ze spiralką w łożysku. Kto teraz zakłada kapturki i stosuje jakieś inne, dziwne opisane na podanych stronach internetowych [at] antykoncepcja [at] metody? Standart to stosunek przerywany bo to "prawie po bożemu" i nie trzeba się z tego spowiadać. Standart to prezerwatywy bo najprościej, najwygodniej - nawet dżinsy mają "kieszonkę na gumę" najtaniej i najszybciej i dość pewnie a moralnie bardzo pewnie no bo "przecież się zabezpieczałem, czego ode mnie chcesz ! " Standart to spiralki bo "raz się założy" i kolezanki to polecają - (najpowszechniejszy śr. antykon. u pieleniarek.) Rzadziej używane to globulki dopochwowe bo trzeba czekać na stosunek co najmniej 10 minut, później wypada się umyć bo cieknie. Dość drogie. Także rzadziej używane bo drogie, trzeba przyjmować czy się chce czy nie (dosłownie :)) trzeba się z tego spowiadać bo to grzech i ksiądz może nie dać rozgrzeszenia i jeszcze się wypytuje o szczegóły... No i tyle pisze się i mówi o szkodliwości tabletek, że to srodek "zabijający Poczęte" komórki, że rak, różne choróbska i w ogóle... Mało stosowane są metody i modyfikacje metod objawowych i moim zdaniem średnio skuteczne. Wymagają ustabilizowanego, mało stresowego trybu życia, czasu do badań własnego organizmu. Są zupełnie zawodne jeśli kobieta nieregularnie miesiączkuje, gdy życie stwarza problemy, małe dziecko, praca zmianowa, studia, wyjazdy itd.. Także podwójne jajeczkowanie - (wcale nie tak rzadkie) powiększa ludność Polski. Dwie moje koleżanki dzięki tej metodzie mają i już tak zostanie (wiek) po jednym dziecku, natomiast inna, żona baaardzo wierzącego męża dorobiła się dzięki tej metodzie 5 dzieci (i jeszcze pewnie bedzie ze dwoje - chociaz po tym piątym zarzekała się, że już nieee) Kto wysterylizowany ? no kto w Polsce? facet ? bzdura ! Sterylizują się kobiety przy okazji cesarek, prosząc i płacąc ginekologom za podwiązanie jajników. Ot i cała polska sterylizacja. Nie słyszałem żeby po podwiązaniu jakaś kobieta zaszła w ciążę a słyszałbym na pewno bo była by afera na całe miasto a lekarz musiał by zwracać kasę ;) I jeszcze jedno podane na stronach informacje o "współczynnikach skuteczności" antykoncepcji mają się tak do rzeczywistości jak podana w sprawozdaniach katolicko-rządowych informacja że rocznie w całej Polsce wykonuje się do 300 aborcji. Praktycznie jest to wartość 50 na 10 000 mieszkańców.

pozdrawiam Henryk

Re: Antykoncepcja | klawy, 15-01-2005, 16:38

Dnia Fri, 14 Jan 2005 16:01:25 +0100, pamana napisał(a):

kto stosuje kapturki wielokrotnego uzycia? co to za starodawna stronka
Tam są wypisane wszystkie metody, ale skupiają się na hormonalną. AMwaw to Akademia Medyczna w Waraszawie.

www.thunderbird.pl klawyMAŁPAhot.pl

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 15-01-2005, 19:14

Użytkownik "Henryk Modrzejewski" napisał w wiadomości news:csb02k$9hj$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
*** daję Ci swoją wiedzę praktyczną.
To porozmawiamy praktycznie :)

Strony są pisane często nieobiektywnie lub przepisywane z tekstów amerykańskich (dlaczego nie niemieckich, czeskich, austiackich ?) zupełnie nie przystających do naszej rzeczywistości.
A mi się wydawało, że mój organizm zachowuje się podobnie jak kobiet amerykańskich ;)

Mało stosowane są metody i modyfikacje metod objawowych i moim zdaniem średnio skuteczne.
Twoim :) IMHO skuteczniejsze np. od prezerwatyw.

Wymagają [...] czasu do badań własnego organizmu.
? Mi zajmuje to średnio 8 minut dziennie przez jakieś 5-6 dni - akurat lubię sobie dłużej podrzemać rano :) (fakt, lepiej mierzyć codziennie lub przynajmniej w II fazie - czyli jakieś 10 dni) Zawsze można spróbować termometru elektronicznego. Nie odczuwam tej metody jako szczególnie wymagającej czasowo.

Są zupełnie zawodne jeśli kobieta nieregularnie miesiączkuje,
Rzecz nie w regularności, a w prawidłowym przebiegu cyklu. Nie pisz, że zupełnie zawodne, z mojego doświadczenia wynika co innego :) (chyba, że nadal myślisz o kalendarzyku? ;) )

gdy życie stwarza problemy, małe dziecko,
Mam dwójkę ;) Pierwszą noc przespałam po 4 latach, a potem urodziłam drugie i powtórka z rozrywki :)))

studia, wyjazdy itd..
Robiłam studia podyplomowe, czasem wyjeżdżam. I co z tego? Praca w nocy jest pewnym problemem (ale nie wiem, na ile poważnym).

Także podwójne jajeczkowanie - (wcale nie tak rzadkie)
Chętnie się dowiem jakiś konkretów (tylko nie z popularnych gazet plizzz ;) ). Podwójne jajeczkowanie w odstępie 24 godz jest rzeczą znaną i ujętą w regułach NPR. Czasem bywa tak, że w momencie, gdy już, już ma nastąpić owulacja - kobieta np. zachoruje. Wtedy objawowo wygląda tak, jakby się odbyła, brak tylko charakterystycznego wzrostu temperatury. Po jakimś czasie organizm znowu się "rozkręca" i następuje właściwa owulacja. Wygląda to, jakby były dwie :) Z drugiej strony niedawno odkryto, że jajniki zmieniają swoją objętość (dobrze piszę?) nie tylko w czasie owulacji. Nawet jeśli podwójne jajeczkowanie rzeczywiście istnieje, to jest to niewątpliwie rzadkie zjawisko.

Dwie moje koleżanki dzięki tej metodzie mają i już tak zostanie (wiek) po jednym dziecku,
I tu dochodzimy do sedna. Aby stosować skutecznie NPR należy ją poznać. 12 lat temu przeczytałam wszystko, co było dostępne na temat metody termiczno-objawowej. I mam śliczną, niespodziewaną córeczkę :)) (cieszę się z tego, bo zdecdować się było mi bardzo trudno). Dwa lata później dostałam podręcznik NPR (Kippley'ów). I olśniło mnie. Są jasne reguły, w dodatku opracowane na różne sytuacje (typu przeziębienie, inna godzina mierzenia itp.). I wiedziałam, że zrobiłam bardzo prosty błąd - brałam pod uwagę skok temperatury, a nie trzy powyżej poziomu postawowego (wyznaczonego przez najwyższą z 6 przed skokiem temperatury). Różnica była w jednym dniu. Nie metoda więc zawiodła, tylko ja jej nie znałam. Jesteś pewnien, że Twoje koleżanki ją znały??

natomiast inna, żona baaardzo wierzącego męża dorobiła się dzięki tej metodzie 5 dzieci
Jesteś pewnien, że znają NPR i stosują ją rzetelnie? Antykoncepcja po porodzie przy karmieniu piersią to już zupełnie inny problem.

I jeszcze jedno podane na stronach informacje o "współczynnikach skuteczności" antykoncepcji
Której antykoncepcji? Przecież NPR się do nich nie zalicza ;P

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Henryk Modrzejewski, 15-01-2005, 21:55

A mi się wydawało, że mój organizm zachowuje się podobnie jak kobiet amerykańskich ;)
*** ale Polki są ładniejsze i mądrzejsze, ( są szczuplejsze)mają inną mentalność, reakcje, nawyki itd. ... wiesz o co chodzi ;)

/,,,,,,,,,,,,,,,,/ *** znasz się, lubisz swoją MPR i bardzo dobrze.

Jesteś pewnien, że znają NPR i stosują ją rzetelnie? Antykoncepcja po porodzie przy karmieniu piersią to już zupełnie inny problem.
*** jestem pewien. Po prostu moja znajoma "łatwo zachodzi w ciążę" I tyle.

Której antykoncepcji? Przecież NPR się do nich nie zalicza ;P
*** nie czepiajmy się słówek. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje. Dzięki za wymianę poglądów. pozdrawiam Henryk

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 15-01-2005, 22:54

Użytkownik "Henryk Modrzejewski" napisał w wiadomości news:csbp6r$5dp$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
*** jestem pewien. Po prostu moja znajoma "łatwo zachodzi w ciążę" I tyle.
To może niech się skontaktuje ze specjalistami? Pomogą jej odkryć, dlaczego "łatwo zachodzi"? Błędna interpretacja, niedostatek wiedzy, albo rzeczywisty problem. Sama się kiedyś konsultowałam i dobrze na tym wyszłam :) (polecam LMM lub forum prywatne o NPR na gazeta.pl).

*** nie czepiajmy się słówek. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje. Dzięki za wymianę poglądów.
Dzięki :) Było mi miło :) Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | MałGosia, 17-01-2005, 09:56

Mermaind napisała
Dla innych nie będzie to aż takim straszym problemem (np.mały
temperament,
albo związek o długim stażu, w którym taka wymuszona przerwa rozpala
na nowo
namiętności ;) )
Eee tam, jaka przerwa! Na pewno sama dobrze wiesz, ze temperament mozna w czasie tej przerwy zaspokoic na wiele innych sposobow ;)

pozdrawiam Gosia

Re: Antykoncepcja | Olleo, 17-01-2005, 12:06

A czy rowniez bada plodnosc mezczyzny w danym dniu? Bo wiesz, teoretycznie plemniki moga zyc od 1 dnia do blisko tygodnia...
Olleo

Re: Antykoncepcja | Olleo, 17-01-2005, 12:12

Jak ktoś chce, to może skrócić sobie okres abstynencji za pomocą prezerwatywy (choć w okresie najbardziej płodnym to bym się nie odważyła).
Sorry, ale boisz sie skutecznosci prezerwatywym, a nie boisz sie o NPR, ktora skutecznosc ma nieporownywalnie gorsza? Przeciez to absurdalne.
Olleo

Re: Antykoncepcja | Olleo, 17-01-2005, 12:23

Twoim :) IMHO skuteczniejsze np. od prezerwatyw.
Zalezy jak sie prezerwatyw uzywa - jesli sie nie zachowa pewnych zasad, to tak samo beda nieskuteczne. To co brakuje do 100% skutecznosci, to nieprzestrzeganie tych zasad.

po
I tu dochodzimy do sedna. Aby stosować skutecznie NPR należy ją poznać. 12
Caly czas piszesz o badaniach kobiety. Co z facetem? Co z czasem zycia plemnikow, ich ruchliwoscia itd? Piszesz, ze maksymalnie 2 tygodnie okres plodnosci moze trwac - dodaj jeszcze do tego min tydzien na wypadek jakiegos zucha z ogonkiem, co przetrwal sobie w ciepelku, az jajeczko pojawilo sie w zasiegu i wyjdzie ci tydzien barabara na miesiac. Dodaj jeszcze mozliwosc "zapomnienia sie"... NPR to metoda _planowania_ rodziny, czyli kiedy masz _najwieksze_ szanse na zajscie w ciaze.
Olleo

Re: Antykoncepcja | Emi, 17-01-2005, 12:25

Olleo wrote:
A czy rowniez bada plodnosc mezczyzny w danym dniu? Bo wiesz, teoretycznie plemniki moga zyc od 1 dnia do blisko tygodnia...
yyyy płodność mężczyzn nie zmienia się cyklicznie ;)

chodzi o to czy w ogóle jest płodny i w jakiej kondycji są jego plemniki...

-- e_m_i_

"Ci,co poznali mrok, światło kochają; Oczekują świtu, nocy się lękając." Dean R. Koontz

Re: Antykoncepcja | Olleo, 17-01-2005, 14:53

chodzi o to czy w ogóle jest płodny i w jakiej kondycji są jego plemniki...
A kondycja moze zalezec od samopoczucia, zdrowia, stresu itd
Olleo

Re: Antykoncepcja | Emi, 17-01-2005, 21:07

Olleo wrote:
A kondycja moze zalezec od samopoczucia, zdrowia, stresu itd
no pewnie ... ijeszcze papierosy, kawa, dieta itp

ale jeszcze pozostaje kwestia, powiedzmy, "wrodzona" :)

-- e_m_i_

Re: Antykoncepcja | Olleo, 18-01-2005, 11:13

ale jeszcze pozostaje kwestia, powiedzmy, "wrodzona" :)
I owszem. Nic nie widze, zeby Mermaind uwzgledniala te czynniki.
Olleo

Re: Antykoncepcja | Cosa, 18-01-2005, 19:02

Pewnego dnia , a był to Fri, 14 Jan 2005 17:11:24 +0100, "Mermaind" napisał coś takiego:

Użytkownik "Olleo" napisał w wiadomości news:cs8ae2$5aa$1 [at] news.mch.sbs.de...

Przy skuteczności rzędu 97% przez rok ze stu kobiet w ciąże zajdą 3. Przez 10 lat będzie 30 ciąż. To jakaś 1/3 circa about - nie za dużo jak na antykoncepcję?

-- Cosa "Pokolenia dziedziczyły pocałunek drogą tradcji ustnej" --

Re: Antykoncepcja | Jola Gryko, 19-01-2005, 14:02

Olleo napisał(a):
Zalezy jak sie prezerwatyw uzywa - jesli sie nie zachowa pewnych zasad, to tak samo beda nieskuteczne.
Identyczne zastrzeżenia dotyczą każdego rodzaju antykoncepcji.

Caly czas piszesz o badaniach kobiety. Co z facetem? Co z czasem zycia plemnikow, ich ruchliwoscia itd?
Wiesz zapewne, że kobieta jest płodna przez bardzo krótki czas (jakieś dwa dni+dzień na ewnetualną podwóją owulację). Ten dłuższy termin "abstynencji" wynika z uwzględnienia czasu przetrwania plemników (w ciepełku ;) - zawyczaj liczy się tydzień. Stąd te 10 dni :)

Dodaj jeszcze mozliwosc "zapomnienia sie"...
Przy innych metodach też się można "zapmnieć". Ale to już nie wina metody.

Pozdrawiam Jola

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 19-01-2005, 18:42

Olleo napisał(a):
Sorry, ale boisz sie skutecznosci prezerwatywym, a nie boisz sie o NPR, ktora skutecznosc ma nieporownywalnie gorsza? Przeciez to absurdalne.
Nic na to nie poradzę, że wskaźniki Pearla dla obu metod mówią, że statystycznie prezerwatywa jest bardziej zawodna :) (nie biorę pod uwagę górnych granic dla obu metod, bo uwzględniają one sytuacje praktyczne - np. ktoś nieprawidłowo interpetuje reguły NPR, albo kupił prezerwatywę wątpliwej jakości).

Pozdrawiam Jola

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Antykoncepcja | Olleo, 20-01-2005, 11:55

górnych granic dla obu metod, bo uwzględniają one sytuacje praktyczne -
np.
ktoś nieprawidłowo interpetuje reguły NPR, albo kupił prezerwatywę
wątpliwej
jakości).
Gdzies czytalem o rzeczywistej skutecznosci prezerwatyw, jesli sa stosowane prawidlowo (chodzi o to, kiedy sa zakladane, jak, kiedy zdejmowane, czy przed lub po uzyciu prezerwatywy jest kontakt, czy gumka pekla przez zle uzytkowanie itd) i byla to skutecznosc bliska pigulkom (nie liczac zapomnianych pigulek), a ten niewielki promil brakujacy do 100% to byly wlasnie kiepskiej jakosci gumki. Natomiast w przypadku NPR nie mozemy wprost wykluczyc czynnika ludzkiego, gdyz prawie cala metoda opiera sie na czynniku ludzkim i zawsze mozna zwalic, ze "ktos zle zinterpretowal reguly NPR".
Olleo

Re: Antykoncepcja | pamana, 20-01-2005, 12:42

Wiesz zapewne, że kobieta jest płodna przez bardzo krótki czas (jakieś dwa dni+dzień na ewnetualną podwóją owulację). Ten dłuższy termin "abstynencji" wynika z uwzględnienia czasu przetrwania plemników (w ciepełku ;) - zawyczaj liczy się tydzień. Stąd te 10 dni :)
tiaa ciekawe ,z erodziny wielodzietne najczesniej patologiczne trafiają akurat w te 2 dni. wiesz ,ze kobieta moze zajsc w ciażę podczas okresu?

NPR to metoda planowania poczecia a nie antykoncepcji . dlatego temat nad wyższosćia npr a gumi jest bez sensu. na szczescie kazdy sam sie decyduje na anty.lub npr tylko szkoda ,że potem tyle płaczu i nieszczęśc. p.

Re: Antykoncepcja | PaulinaW, 20-01-2005, 15:14

Użytkownik "pamana" napisał w wiadomości news:csnu91$s59$1 [at] news.dialog.net.pl
NPR to metoda planowania poczecia a nie antykoncepcji .
Dokładnie - antykoncepcją nazywamy wyłącznie to, co zapewnia ochronę przed poczęciem bez konieczności abstynencji seksualnej nawet przez jeden dzień cyklu...

Paulina

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 20-01-2005, 15:45

Użytkownik "pamana" napisał w wiadomości news:csnu91$s59$1 [at] news.dialog.net.pl...
tiaa ciekawe ,z erodziny wielodzietne najczesniej patologiczne trafiają akurat w te 2 dni.
Przeczytałaś uważnie, co napisałam? O plemniczkach czekających cierpliwie na owe dwa dni zapomniałaś? Uważasz, że w rodzinach wielodzietnych ludzie nie mogą kochać się prawie codziennie? Czy za rodziny wielodzietne uważasz też te, co mają czwórkę dzieci? Bo jeśli tak, to moje obserwacje co do ich patologiczności są odmienne od Twoich.

wiesz ,ze kobieta moze zajsc w ciażę podczas okresu?
Przeczytaj pierwszy z brzegu podręcznik NPR, a przekonasz się, że nie tylko ty na to wpadłaś :)

na szczescie kazdy sam sie decyduje na anty.lub npr
Na szczęście :)))

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 20-01-2005, 15:45

Użytkownik "Olleo" napisał w wiadomości news:csnrlj$ja9$1 [at] news.mch.sbs.de...
Gdzies czytalem o rzeczywistej skutecznosci prezerwatyw, jesli sa
stosowane
prawidlowo [...] byla to skutecznosc bliska pigulkom
Przy prawidłowym stosowaniu skuteczność NPR też jest bliska pigułkom ;)

No dobrze, ja spotykałam się z innymi wynikami. Zresztą wystarczyło trochę pogooglać, aby zorientować się, że wskaźniki Pearla są różniaste :)) Nadal nie zaufałabym prezewatywom w okolicy owulacji.

Natomiast w przypadku NPR nie mozemy wprost wykluczyc czynnika ludzkiego, gdyz prawie cala metoda opiera sie na czynniku ludzkim i zawsze mozna zwalic, ze "ktos zle zinterpretowal reguly NPR".
To mi się podoba, bo przenosi odpowiedzialność w moje/nasze ręce. Nie muszę się martwić, że ktoś mi przeleżały towar sprzedał ;)

A jeśli chodzi o "zwalanie" na czynnik ludzki, to w podręczniku Kippley'ów jest cały rodział poświęcony poczęciom "nieplanownym" i "niespodziewanym". Organizacja CCL (Couple to Couple Leagaue) prosiła o nadsyłanie kart z obserwacjami cyklów, w których takie poczęcia następowały. W większości wypadków były tam jawne naruszenia reguł. Ale były też karty cykli, w których nie widać było naruszenia reguł i autorzy podręcznika jawnie o tym pisali. Nikt nie daje 100% przy metodach naturalnych. Może to dziwne, ale bardzo mi się takie uczciwe podejście spodobało :)) Inna sprawa, że reguły - min. dzięki takim kartom obserwacji cykli - ciągle się odrobinkę zmieniają.

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | pamana, 20-01-2005, 17:46

Uważasz, że w rodzinach wielodzietnych ludzie nie mogą kochać się prawie codziennie?
niech sie kochaja do woli ale swiadomie i odpowiedzialnie.

Czy za rodziny wielodzietne uważasz też te, co mają czwórkę dzieci? Bo jeśli tak, to moje obserwacje co do ich patologiczności są odmienne od Twoich.
rodziny patologiczne to nie rodziny wielodzietne ale rodziny pijane ,itp. a o takie mi chodzi bo to w takich rodzinach jest problem z antykoncepcja jak i takze z npr. p.

Re: Antykoncepcja | idiom, 20-01-2005, 17:58

Użytkownik "Mermaind" napisał w wiadomości news:csaotr$r74$1 [at] news.onet.pl...

Toteż właściwie NPR nie zalicza się do antykoncepcji.

To dlaczego na pytanie Marty o metody antykoncepcji (a nie - planowania rodziny) podałaś jej właśnie NPR ??

Monika

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 20-01-2005, 20:13

Użytkownik "pamana" napisał w wiadomości news:csog28$agj$1 [at] news.dialog.net.pl...
rodziny patologiczne to nie rodziny wielodzietne ale rodziny pijane
No cieszę się, bo poprzednia wypowiedź trochę niejasna była :) (ta w zasadzie odrobinę też...)

,itp. a o takie mi chodzi bo to w takich rodzinach jest problem z antykoncepcja jak i takze z npr.
Co nie jest winą żadnej z tych metod...

Pozdrawiam Jola

Re: Antykoncepcja | Mermaind, 20-01-2005, 20:24

Użytkownik "idiom" napisał w wiadomości news:csogg4$fg0$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
To dlaczego na pytanie Marty o metody antykoncepcji (a nie - planowania rodziny) podałaś jej właśnie NPR ??
Może dlatego, że choć temat wątku brzmi "Antykoncepcja" to w treści nie ma zastrzeżenia, że metoda ma spełniać definicję podaną przez Paulinę :) Albo dlatego, że na wielu stronach, gdzie podaje się ocenę skuteczności _antykoncepcji_ wymienia się min. metody objawowo-termiczne. Albo ze względu na inną definicję antykoncepcji "Świadome działanie, mające ne celu zapobieganie niepożądanej ciąży, a jednocześnie umożliwiające człowiekowi podjęcie niezawisłej decyzji o posiadaniu potomstwa." (to ze strony AM w Warszawie). Albo dlatego, że dla mnie NPR obecnie to sposób na uniknięcie ciąży. Albo dlatego, że jestem praktykiem i definicje mają dla mnie mniejsze znaczenie.

Zresztą termin "planowanie rodziny" nie oznacza wyłącznie sposobu na jej powiększanie :)

Pozdrawiam Jola

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Żywienie kobiet w ciąży Żywienie kobiet w ciąży

Opieka nad kobietą ciężarną Opieka nad kobietą ciężarną

Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie i ginekologii Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie i ginekologii

Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia

Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży