Tagi

kolanin wlasn zlamac rzepka ortopeda reka noga zginac uciskowy gips

Fora dyskusyjne

zobacz Dziwny uraz kolana (1)

zobacz problem z kolanem (6)

zobacz Ból w kolanie podczas obciążania z jednoczesnym zginaniem. (0)

zobacz Problem z kolanami (63)

zobacz ZłAMANIE KłYKCIA PRZYśRODKOWEGO (0)

zobacz Złamanie rzepki (3)

zobacz kolano po urazie (3)

zobacz złamanie kości bocznej piszczela (7)

zobacz zlamanie spiralne 8miesiecy temu (1)

zobacz złamanie kolana (2)

zobacz Połamane nogi (1)

zobacz Przeciążenie kolana (3)

zobacz Skrecenie kolana (0)

zobacz Skręcenie kolana ---co dalej? (0)

zobacz Problemy z nadgarstkiem (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » zlamanie rzepki

zlamanie rzepki

flagge, 16-01-2005, 17:38

witam,

Zlamalam sobie rzepke w kolanie, konkretnie - wg lekarzy - to: wieloodlamowe, poprzeczne zlamianie rzepki (bez przemieszczenia). Na rentgenie widac tylko taka mala kreske (i zadnych odlamow!). Ortopeda chcial mi naturalnie zalozyc gips - na prawie cala noge i na 5tygodni, ale nie zgodzilam sie. Aktualnie sama porzadnie usztywniam sobie kolano bandazami uciskowymi (zreszta i bez tego prawie sie nie zgina) i chodze ostroznie, powoli, no i jak najmniej. Czy jest szansa, ze to sie zrosnie, czy bez gipsu nie da rady? Zdaje sobie sobie sprawe, ze teoretycznie powinnam nosic gips, ale jak na moj gust to bez niego tez powinno sie to zrosnac? Polecano mi ortezy typu luski adama (za drogie i za wielkie!) czy tez lekki plastikowy (?) gips, ale mimo wszystko to gips;/ A to przeciez tylko takie jakby pekniecie. W czym niby gipsy lepsze maja byc od moich opasek elastycznych uciskowych? Pytam jak najbardziej powaznie, gdyz absolutnie nie mam ochoty na zaden gips (oraz pozniej rehabilitacje, bo wiem, ze po takim czasie to miesnie nie uzywane zanikaja), ale z drugiej strony boje sie, bo wiem, ze z kolanami nie ma zartow. Niepokoi mnie tez fakt, ze nie moge tej nogi zgiac ani podniesc (tylko tak troszke sie zgina). Generalnie jest prawie jak kloda, tak jakby jakies miesnie przestaly pracowac. Czy to oznacza, ze tez jakies wiazadła sie zerwaly albo cos, czy to normalne przy zlamaniu?

Best regards, flagge

Re: zlamanie rzepki | Ewa W, 16-01-2005, 18:04

Ja czego nie rozumiem. Skoro chcesz się leczyć na własn rękę, czego dowód dajesz swoim postępowaniem, to skd te wtpliwoci? Była u specjalisty, zalecił konkretne postępowanie, a Ty i tak robisz swoje. Masz rację, z kolanami nie ma żartów, co o tym wiem z praktyki. W życiu nie przyszłoby mi do głowy kombinować na własn rękę, bo nie mam o tym zielonego pojęcia. Przeraża mnie Twoja niefrasobliwoć. Jak nie ufasz ortopedzie, skonsultuj to z innym. Albo faktycznie lecz się na własn rękę, ale w razie powikłań powinni żdać od Ciebie pokrycia w stu procentach kosztów leczenia ew. powikłań.

Pozdr. Ewa

Re: zlamanie rzepki | deberg, 16-01-2005, 18:58

Po pierwsze i najważniejsze: opaska uciskowa pogarsza odpływ krwi z kończyny i zwiększa ryzyko zakrzepicy i zatorowoci. Jeli nie chodzisz normalnie i nie zginasz normalnie kolana to konieczna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa. Co do wybranego przez Ciebie sposobu leczenia to cóż masz do tego prawo. Pamiętaj tylko, żeby nie mieć do nikogo pretensji, że co będzie nie tak.

Re: zlamanie rzepki | Docia, 16-01-2005, 20:22

witam,

moja znajoma miała po wypadku samochodowym pęknięte rzepki w obydwu kolanach w jednym z przemieszczeniem. Składal jej to ordynator z puszczykowa i był ponoć jedyn osob w Polsce która podjęła się zabiegu. Rzepki ma na jakie rubki poskręcane ale normalnie chodzi !!! a lekarze we Wrocławiu nie dawali jej na to większych nadziei.

To super, że nie masz żadnych przemieszczeń ale zainteresuj się może konsultacjami u jakiego jeszcze specjalisty (może ortopeda sportowy, może kto w prywatnej klinice - a nie na pogotowiu bo tam faktycznie w pierwszym odruchu jako zabezpieczenie założ ci gips i tyle) żeby za pół roku nie piszczała że już za póno!! I wtedy nawet więty Boże nie pomoże...

Zastanów się taż nad swoj diagnoz i sposobem leczenia - koć zrasta się około 6 tygodni jak jej nie ruszasz!!!, czy z opask dasz rade jej nie ruszać? A jeli teraz masz nogę jak kłoda to co za różnica czy jest w gipsie czy nie - mięnie i tak Ci polac, rehabilitacja nieunikniona.

I to co mówił deberg - profilaktyka przeciwzakrzepowa bo możesz się nabawić bardzo podłych przypadłoci z efektem końcowym na Intensywnej Terapii co jaki czas.

pozdrawiam Dorota

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

77 sposobów walki z przeziębieniami i grypą 77 sposobów walki z przeziębieniami i grypą

Czy grubo w tym wyglądam? Czy grubo w tym wyglądam?

Osteoporoza Osteoporoza

Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku

Co radzi lekarz.Osteoporoza Co radzi lekarz.Osteoporoza