Powiązane leki
(opisy)

Tagi

wyklepac kawka radiolog poprzedni kruszyc piekny brzuszny saczyc wynik kwiecien

Fora dyskusyjne

zobacz Wynik tomografu - co oznacza? (2)

zobacz Ziarniak pępka (0)

zobacz Ból pod żebrami z lewej strony (sledziona) (3)

zobacz pulsujacy brzuch (2)

zobacz Czy ja jestem w ciąży?Przecierz miałam okres. (3)

zobacz usunięto nadnercze, czy nie ? (9)

zobacz Wodogłowie a studia (3)

zobacz Ból w klatce piersiowej. (4)

zobacz wątroba a kawa (8)

zobacz Kawa a karmienie piersią (4)

zobacz Wiarygodność wyniku biopsji wątroby (0)

zobacz Co oznacza obecność licznych erytrocytów w cytologii? (2)

zobacz Interpretacja wyników krwi. (5)

zobacz Naturalne mydło z nanosrebrem (0)

zobacz 2 kość sródręcza (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

Magda, 08-04-2005, 16:21

jak sie przygotowac do USG jamy brzusznej?

-- Magda

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 08-04-2005, 23:32

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to piątek, 8 kwietnia 2005 14:21 użytkownik Magda, sącząc kawkę, wyklepał:

jak sie przygotowac do USG jamy brzusznej?

Magda
Dzień przed badaniem jeść lekkie rzeczy, łykać Espumisan trzy razy dziennie od 2 do 5 tabletek (zależnie od masy ciała). W dniu badania wypić litr płynu i podreptać do gabinetu z pełnym pęcherzem. I na czczo być. Acha, zabrać wszystkie wcześniejsze wyniku USG.

Krusz.
Kruszyna #GG 3084947 "Primum non stresere..."

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 08-04-2005, 23:37

Użytkownik "Kruszyzna" napisał w wiadomości

Acha, zabrać wszystkie wcześniejsze wyniku USG.
Lepiej nie zabierac ze soba.

Pozdrawiam Iwona / Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać / Cyceron

Re: USG jamy brzusznej | C.Jola, 08-04-2005, 23:57

Użytkownik "Iwona_s" napisał w wiadomości news:d36mgm$67b$1 [at] news.dialog.net.pl...

Lepiej nie zabierac ze soba.

A czemu, jeśli wolno spytać? -- Jola Nakarm głode dziecko...... www.pajacyk.pl

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 09-04-2005, 01:24

Użytkownik "C.Jola" napisał w wiadomości

A czemu, jeśli wolno spytać?
Nie chce byc zle zrozumiana, ale uwazam, ze na podst. tego pierwszego wyniku opisywany jest nastepny. Kiedys ktos tu na grupie mial podobne spostrzezenie.

Pozdrawiam Iwona / Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać / Cyceron

Re: USG jamy brzusznej | La Luna, 09-04-2005, 01:35

Pewnego wieczoru Fri, 8 Apr 2005 23:24:40 +0200 wiedźmin zdziwił się nieco, gdy strzyga która wyskoczyła na niego z pl.sci.medycyna zamiast rzucić mu się do gardła, dygnęła, przedstawiła się jako Iwona_s, a następnie wyśpiewała przytupując wdzięcznie:

Nie chce byc zle zrozumiana, ale uwazam, ze na podst. tego pierwszego wyniku opisywany jest nastepny.
Dlatego niekoniecznie od razu nalezy wynik podstawiac lekarzowi pod nos - niech zbada to co sam znajdzie jesli nie sprawdza czegos konkretnego - ale jesli jakis problem wystepuje, to majac poprzednie wyniki mozna sprawdzic czy jest lepiej czy gorzej.

Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Mockałło republika.pl/kocia_stronka/ Odpisując na priv, wytnij USUN_TO z adresu.

Re: USG jamy brzusznej | taora, 09-04-2005, 16:55

Użytkownik "Kruszyzna" napisał w wiadomości news:d36m0s$hvq$2 [at] inews.gazeta.pl...

Dzień przed badaniem jeść lekkie rzeczy,
a mozna prosic o uszczegolowienie? bo domyslam sie, zeby nie jesc smazonego, straczkowych i tu mi sie pomysly koncza.... albo moze prosciej przykladowo, co jesc?

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 09-04-2005, 20:47

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to piątek, 8 kwietnia 2005 23:24 użytkownik Iwona_s, sącząc kawkę, wyklepał:

Nie chce byc zle zrozumiana, ale uwazam, ze na podst. tego pierwszego wyniku opisywany jest nastepny. Kiedys ktos tu na grupie mial podobne spostrzezenie.

Ale jeśli robisz kontrolne USG, żeby ocenić, czy, dajmy na to, zmiana w wątrobie jest torbielą czy na przykład zmianą o typie meta (przerzut), to poprzednie USG jest niezbędne. Bez tego lekarz nie oceni, czy ognisko zmieniło rozmiar i czy pojawiły się jakieś nowe objawy. Ja mam tego typu zmianę w śledzionie. Torbiel, jak się okazało, zupełnie nieszkodliwa, ale potrzebne było porównanie z poprzednim wynikiem USG. Wiesz, pracuję w tomografii i widzę, że nic tak nie utrudnia lekarzom pracy, jak to, że ludzie nie przynoszą zdjęć z poprzedniej tomografii, bo nie chcą, żeby się lekarz sugerował. Ale jeśli ktoś jest na przykład po chemii, to bez poprzednich zdjęć jest szalenie trudno odpowiedzialnie opisać badanie. Podobnie jest z USG. Oczywiście, że wynik jest opisywany na podstawie poprzedniego, do czegoś przecież trzeba się odnieść w badaniu kontrolnym.

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 09-04-2005, 20:50

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to sobota, 9 kwietnia 2005 14:55 użytkownik taora, sącząc kawkę, wyklepał:

Użytkownik "Kruszyzna" napisał w wiadomości news:d36m0s$hvq$2 [at] inews.gazeta.pl...

a mozna prosic o uszczegolowienie? bo domyslam sie, zeby nie jesc smazonego, straczkowych i tu mi sie pomysly koncza.... albo moze prosciej przykladowo, co jesc?
Unikać pieczywa, zbyt ostrych i smażonych rzeczy, słowem wszystkiego, co produkuje gazy. Unikać gazowanych napojów. Unikać owoców typu winogrona, warzyw typu kapusta. Proponuję lekki rosołek, gotowane mięso z warzywami, coś tam zawsze można wymyślić :) A, i palić nie wolno 8 godzin przed badaniem :)

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Emi, 09-04-2005, 20:58

Kruszyzna napisał(a):

Unikać pieczywa, zbyt ostrych i smażonych rzeczy, słowem wszystkiego, co produkuje gazy. Unikać gazowanych napojów. Unikać owoców typu winogrona, warzyw typu kapusta. Proponuję lekki rosołek, gotowane mięso z warzywami, coś tam zawsze można wymyślić :) A, i palić nie wolno 8 godzin przed badaniem :)
a to ostatnie to dlaczego???

nie słyszałam o tym...

E_m_i_

"Ci co poznali mrok, światło kochają, Oczekują świtu, nocy się lękając" D.R.Koontz

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 09-04-2005, 21:06

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to sobota, 9 kwietnia 2005 18:58 użytkownik Emi, sącząc kawkę, wyklepał:

nie słyszałam o tym...

Nie mam pojęcia, tak było na instrukcji, jak się przygotować :)

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 09-04-2005, 21:43

Ale jeśli robisz kontrolne USG, żeby ocenić, czy, dajmy na to, zmiana w wątrobie jest torbielą czy na przykład zmianą o typie meta (przerzut), to poprzednie USG jest niezbędne. Bez tego lekarz nie oceni, czy ognisko zmieniło rozmiar i czy pojawiły się jakieś nowe objawy.
Jak najbardziej sie zgodze. Do porownania-tak.

Oczywiście, że wynik jest opisywany na podstawie poprzedniego, do czegoś przecież trzeba się odnieść w badaniu kontrolnym.
IMO odnosic, to sie chyba powinien lekarz kierujacy na badania. Radiolog powinien tylko opisac stan faktyczny.

Re: USG jamy brzusznej | Emi, 09-04-2005, 21:54

Iwona_s napisał(a):

IMO odnosic, to sie chyba powinien lekarz kierujacy na badania. Radiolog powinien tylko opisac stan faktyczny.
hm... przy usg ??? radiolog??? hm... ciekawe...

E_m_i_

"Ci co poznali mrok, światło kochają, Oczekują świtu, nocy się lękając" D.R.Koontz

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 09-04-2005, 22:35

Użytkownik "Emi" napisał w wiadomości

A coz w tym dziwnego??? Hmm...?

Re: USG jamy brzusznej | ika, 09-04-2005, 23:05

Dnia 09.04.05, około 18:58:18, Emi bulgocze:

Bo się zapowietrzasz, jak przy żuciu gumy itp

ika - umop apisdn

Re: USG jamy brzusznej | ika, 09-04-2005, 23:05

Dnia 09.04.05, około 19:43:49, Iwona_s bulgocze:

Leczy (więc i opisuje) się ludzi, nie zdjęcia i wyniki badań. Dlatego dobrze móc spojrzeć na chorego, zebrać krótki wywiad, a jeśli były poprzednie badania, to porównać - progresję, regresję, charakter zmiany.

Ale skoro pacjenci są tacy mądrzy to niech leczą się sami! Bleh. Czasem mam dość. Czy w Nowej Zelandii też jest tak głupio?

ika - umop apisdn

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 09-04-2005, 23:17

Użytkownik "ika" napisał w wiadomości

Leczy (więc i opisuje) się ludzi, nie zdjęcia i wyniki badań. Dlatego dobrze móc spojrzeć na chorego, zebrać krótki wywiad, a jeśli były poprzednie badania, to porównać - progresję, regresję, charakter zmiany. Ale skoro pacjenci są tacy mądrzy to niech leczą się sami! Bleh. Czasem mam dość.
O co ci chodzi? Nikt nie mowi o leczeniu zdjec czy tez wynikow. Wyskoczyles jak Filip z konopii.

Czy w Nowej Zelandii też jest tak głupio?
Jak tam bede to zdam ci relacje.

Re: USG jamy brzusznej | taora, 09-04-2005, 23:25

Użytkownik "Kruszyzna" napisał w wiadomości news:d390sr$6p0$2 [at] inews.gazeta.pl...

Unikać pieczywa
zeby uszczegolowic - zadnego? chrupkiego, razowego, jakiegokolwiek? i to wszystko dobe przed czy wczesniej?

A, i palić nie wolno 8 godzin przed badaniem :)
ja slyszalam, ze to samo z guma do zucia

Re: USG jamy brzusznej | taora, 09-04-2005, 23:26

Użytkownik "Emi" napisał w wiadomości news:d391jb$a8v$1 [at] news.onet.pl...

nie słyszałam o tym...
ja tez o tym slyszalam - dym chyba zaslania obraz. nawet gumy nie pozwolili.

Re: USG jamy brzusznej | ika, 09-04-2005, 23:32

Dnia 09.04.05, około 21:17:18, Iwona_s bulgocze:

O co ci chodzi? Nikt nie mowi o leczeniu zdjec czy tez wynikow. Wyskoczyles jak Filip z konopii.
Dla mnie to jedno i to samo. Poza tym jeśli sobie nie pomarudzę, to się nieswojo czuję, a dziś był całkiem udany dzień więc muszę odreagować ;) "Radiolog powinien tylko opisać stan faktyczny" - no przewraca mi się od tego zdania. Bo to nie jest żadne 'tylko'. Radiolog ma do opisania dziennie sporą kupkę różnych badań. Jeśli teraz każde jedno miałby opisywać 'od początku' czyli wymieniając wszelkie możliwe patologie, a nie tylko te najbardziej prawdopodobne wynikające z przebiegu choroby, to pacjenci czekaliby na te opisy JESZCZE dłużej i byłyby one JESZCZE bardziej zagadkowe ;)

Jak tam bede to zdam ci relacje.
Koniecznie. I uwzględnij informacje czy jest po co tam wiać i czy w ogóle chcą lekarzy.

Zdrówko,
ika - umop apisdn

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 09-04-2005, 23:42

Użytkownik "ika" napisał w wiadomości

Dla mnie to jedno i to samo. Poza tym jeśli sobie nie pomarudzę, to się nieswojo czuję, a dziś był całkiem udany dzień więc muszę odreagować ;)
Chyba jest ci potrzebna pomoc.

"Radiolog powinien tylko opisać stan faktyczny" - no przewraca mi się od tego zdania. Bo to nie jest żadne 'tylko'.
Nie czepiaj sie prosze jednego zdania. Przeczytaj calosc. Albo sobie odpusc. Nie czytaj-nie pisz.

Radiolog ma do opisania dziennie sporą kupkę różnych badań. Jeśli teraz każde jedno miałby opisywać 'od początku' czyli wymieniając wszelkie możliwe patologie, a nie tylko te najbardziej prawdopodobne wynikające z przebiegu choroby, to pacjenci czekaliby na te opisy JESZCZE dłużej i byłyby one JESZCZE bardziej zagadkowe ;)
Chyba jednak zle z toba.

Koniecznie. I uwzględnij informacje czy jest po co tam wiać i czy w ogóle chcą lekarzy.
Chyba nie myslisz o sobie... to ja tam nie jade;)

Re: USG jamy brzusznej | ika, 10-04-2005, 00:15

Dnia 09.04.05, około 21:42:15, Iwona_s bulgocze:

Nie czytaj-nie pisz.
Iiizi izi!

Chyba nie myslisz o sobie... to ja tam nie jade;)
No trudno ;)

BP za głupawkę, już się zamykam. To wszystko przez to, że od dwóch dni nie piję. A teraz chlup - na pohybel pacjentom, którzy nie przynoszą wyników poprzednich badań na kontrolę ;>
ika - umop apisdn

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 10-04-2005, 10:33

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to sobota, 9 kwietnia 2005 19:54 użytkownik Emi, sącząc kawkę, wyklepał:

A myślałaś, że kto robi USG? Tylko i wyłącznie ginekolog? Jasne, że radiolog :)

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 10-04-2005, 10:55

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to sobota, 9 kwietnia 2005 19:43 użytkownik Iwona_s, sącząc kawkę, wyklepał:

Jak najbardziej sie zgodze. Do porownania-tak.
Jeśli USG nie jest pierwszym w życiu, to oczywiste, że porównujemy stan obecny ze stanem poprzednim :) Przy pierwszym USG nie ma szans na wynik poprzedniego :)

Nie. Lekarz kierujący na badania wyciąga odpowiednie wnioski z opisu radiologa i proponuje odpowiednie do sytuacji leczenie. Natomiast radiolog, aby _odpowiedzialnie_ i _rzetelnie_ opisać badanie, czyli dać jak najwięcej wskazówek lekarzowi kierującemu, musi się do czegoś odnieść.

Wyczuwam tu taką nieufność: pacjent przychodzi z poprzednim USG na badanie, w wyniku stoi, że nerki prawidłowe. Radiolog bada i patrzy, że układ kielichowo-miedniczkowy jest poszerzony, co świadczy np. o stanie zapalnym. Patrzy na poprzedni wynik, a tam, że było prawidłowo. No to fajnie - myśli radiolog - ja też napiszę, że prawidłowo, co się tam będę przemęczać.

Naprawdę tak nie jest. Jeśli miąższ nerek jest prawidłowy, to lekarz napisze, że prawidłowy. Tu nie ma żadnego sugerowania się wynikiem. To znaczy jest, ale nie w sposób negatywny.

Podam swój przykład. Idę na badanie. W wyniku poprzedniego USG jest torbiel w śledzionie do różnicowania z zejściem krwiaka i dwie śledziony dodatkowe (to się zdarza, pół Polski tak ma :) ). Lekarz co prawda ma zwrócić szczególną uwagę na pęcherz i nerki (w związku z przewlekłym, często nawracającym zapaleniem pęcherza), ale patrzy, że jest to coś w śledzionie, więc mówi do mnie, że sprawdzi i to. Sprawdza i dochodzi do wniosku, że zejście krwiaka możemy wykluczyć, bo to na pewno jest torbiel. Dodatkowo widzi, że od czasu poprzedniego USG nie zmieniły się jej rozmiary, więc inny charakter ogniska również można wykluczyć. I już. Gdybym nie pokazała tego wyniku, sprawa śledziony nie zostałaby wyjaśniona, a lekarz, który oczywiście zauważyłby ognisko (bo jest takich rozmiarów, że trudno je przeoczyć), zacząłby zadawać mi rozmaite pytania, czy coś mnie nie boli, czy się nie uderzyłam, jakie mam wyniki krwi i tak dalej.

I na koniec tego długaśnego mojego ględzenia powiem tak. Pracuję na co dzień z radiologami i codziennie jestem świadkiem przynajmniej jednego takiego przypadku, że ktoś nie zabrał poprzednich wyników, bo nie chciał, żeby się lekarz sugerował/uważał, że nie musi zabierać/nie chciało mu się zabierać/nie chce mu się iść na oddział, gdzie wyniki zostały/uważa, że nie ma sensu zabierać wyniku sprzed dwóch lat, bo jest stary. I niestety taka osoba najczęściej musi się wracać po poprzednie wyniki. Fakt, to dotyczy tomografii, ale przy tomografii jamy brzusznej szalenie ważny jest wynik USG jamy brzusznej, a najlepiej wszystkie, jakie się posiada. Wtedy można porządnie przeprowadzić badanie i odpowiedzialnie je opisać :) Dobra, kończę, bo strasznie marudzę.

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 10-04-2005, 10:57

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to sobota, 9 kwietnia 2005 21:25 użytkownik taora, sącząc kawkę, wyklepał:

zeby uszczegolowic - zadnego? chrupkiego, razowego, jakiegokolwiek? i to wszystko dobe przed czy wczesniej?
No, ja nie jadłam żadnego, tak na wszelki wypadek. Chrupkie nie chrupkie, zawsze to mąka, może to o to chodzi? :)

ja slyszalam, ze to samo z guma do zucia
O popatrz, o gumie nie słyszałam :)

Krusz.

Re: USG jamy brzusznej | Emi, 10-04-2005, 12:28

Kruszyzna napisał(a):

A myślałaś, że kto robi USG? Tylko i wyłącznie ginekolog? Jasne, że radiolog :)
nie myślałam, że robi je tylko ginekolog, tylko że robią je po prostu lekarze... radiolog kojarzy mi się z rtg...

E_m_i_

Re: USG jamy brzusznej | Iwona_s, 10-04-2005, 12:40

Użytkownik "Emi" napisał w wiadomości

nie myślałam, że robi je tylko ginekolog, tylko że robią je po prostu lekarze... radiolog kojarzy mi się z rtg...
Ginekolog (i inni) tez moze, o ile zrobi sobie odpowiednie kursa, certyfikaty etc.

Re: USG jamy brzusznej | Kruszyzna, 11-04-2005, 22:40

Pewnego pięknego dnia, a był(a) to niedziela, 10 kwietnia 2005 10:28 użytkownik Emi, sącząc kawkę, wyklepał:

Zgadza się, kojarzy się przede wszystkim z rtg, ale radiolog robi też USG i rezonans i tomografię "zwykłą" i PET :)

Krusz.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zespół metaboliczny w praktyce klinicznej Zespół metaboliczny w praktyce klinicznej

Druga dojrzałość.  W poszukiwaniu pomysłu na życie Druga dojrzałość. W poszukiwaniu pomysłu na życie

250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować

Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy