Powiązane leki
(opisy)

Rudistrol

Potas

Magnez

Capsigel N (Camphorum, Capsaicinum, Eucalypti oleum, acidum salicylicum, Terebinthinae oleum)

Tantum (Benzydamini hydrochloridum)

100% ABDOS Men

Slow-Mag (Magnesii chloridum)

Mytelase (Ambenonii chloridum)

Polmesilat (Pridinoli mesilas)

Polstigminum (tabletki) (Neostigmini metilsulfas)

Tagi

grubosc zachodzic mocniejszy wlokno bigos miesniowy miofibryla pzdr miesien wzrost

Fora dyskusyjne

NERW PACHOWY (0)

Ziarnica złośliwa - bóle w miejscu po guzie. (3)

Dziwny przyrost mięsni (1)

Tężęc (1)

Nadmierna masa mięśniowa (1)

Operacja bioder i przykurcz mięśni (0)

Creatine (6)

Białko serwatkowe wzbogacone w glutaminę - czy jest zdrowe? (1)

bole miesni (3)

Podkurcz (2)

Wyrostek? (2)

Wiotkie mięśnie. (1)

Zawał mięśnia (1)

niegazująca dieta (2)

Mostek (0)

mięsnie

marecki, 20-05-2005, 07:27

Jak wiadomo podczas treningu, czy każdego innego wysiłku fizycznego, następuje wzrost mięsni. Interesuje mnie jak to się odbywa, a dokładnie dwie sprawy: 1. skąd pochodzą nowe włókna mięsniowe (z podziału już istniejących czy może jakiś innych)? 2. co stymujuje te podziały i ew. różnicowanie się w włókna mięsniowe?

Re: mięsnie | bigOS, 20-05-2005, 14:06

sprawy: 1. skąd pochodzą nowe włókna mięsniowe (z podziału już istniejących czy może jakiś innych)? 2. co stymujuje te podziały i ew. różnicowanie się w włókna mięsniowe?

z tego co wiem stare sie zrywaja a odbudowuja sie nowe wieksze i mocniejsze

Re: mięsnie | marecki, 20-05-2005, 14:08

Użytkownik "bigOS" napisał w wiadomości news:d6kd5i$sq4$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
z tego co wiem stare sie zrywaja a odbudowuja sie nowe wieksze i
mocniejsze
w porządku, nie jestem obeznany w temacie więc pewnie masz racje, ale w takim razie skąd biorą się te nowe

pzdr

Re: mięsnie | bigOS, 20-05-2005, 14:35

w porządku, nie jestem obeznany w temacie więc pewnie masz racje, ale w takim razie skąd biorą się te nowe

ja tez niejestem obeznany tak tylko slyszlaem ale napislem zeby ktos to potwierdzil albo zapreczl

Re: mięsnie | Marek Bieniek, 20-05-2005, 17:35

On Fri, 20 May 2005 12:06:51 +0200, bigOS wrote:

z tego co wiem stare sie zrywaja a odbudowuja sie nowe wieksze i mocniejsze
A skąd to wiesz? Bo czegoś równie niedorzecznego dawno nie słyszałem?

m.
Pozdrawiam, Marek Bieniek (mbieniek na epic pl) Problem nie w nauce, lecz w tym, jaki ludzie robią z niej użytek. /Wilder Penfield/

Re: mięsnie | marecki, 20-05-2005, 17:54

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:9b6w8s08ai6e.dlg [at] always.coca.cola...
On Fri, 20 May 2005 12:06:51 +0200, bigOS wrote:

mocniejsze
A skąd to wiesz? Bo czegoś równie niedorzecznego dawno nie słyszałem?

m.

Mnie tak na dobrą sprawę nie interesuje co się dzieje ze starymi, ale jak powstają nowe. Wiadomo że, dojrzałe włókno mięsniowe posiada niezwykle złorzoną budowę i ciekawi mnie czy są one wstanie dzielić się, czy może nowe włókna powstają z zupełnie innych komórek, a następnie ulegają różnicowaniu w komórki mięsniowe. Tylko niech proszę nikt nie pisze że, w zarodku powstają one z mezodermy przyosiowej, bo to wiem. Chciałbym wiedzieć jak to się odbywa u osobnika dorosłego. No i jeszcze nigdzie nie znalazłem co stymuluje te podziały.

pzdr

Re: mięsnie | Saiko Kila, 20-05-2005, 18:04

Proces marecki zwrócił błąd:
Jak wiadomo podczas treningu, czy każdego innego wysiłku fizycznego, następuje wzrost mięsni. Interesuje mnie jak to się odbywa, a dokładnie dwie sprawy: 1. skąd pochodzą nowe włókna mięsniowe (z podziału już istniejących czy może jakiś innych)?
Nowe włókna nie powstają według obecnego stanu wiedzy.

2. co stymujuje te podziały i ew. różnicowanie się w włókna mięsniowe?
Włókna (czyli komórki mięśniowe, miocyty) nie powstają, ale powstają miofibryle (włókienka) w środku. Przy czym nie zachodzi to tak często, najpierw następuje ich pogrubianie, dopiero kiedy są odpowiednio grube zachodzi podział albo po prostu przestają się pogrubiać.

Zwiększanie masy/objętości mięśnia pochodzi właśnie od zwiększania grubości miofibryli (plus ilości tkanki łącznej), co z kolei przekłada się na wzrost grubości komórek mięśniowych. Nowe komórki nie powstają, choć u myszek wykazano że do już istniejących komórek "dokoptowywane" są komórki z których mięsień się wywodzi, mioblasty. Biorą one też udział w naprawie uszkodzonych komórek.

Wzrost miofibryli jest stymulowany chemicznie, np. testosteronem, i mediatorami, gdy mięśnie są pobudzane (np. obciążane). Oczywiście przed rozrostem następuje zmiana profilu ekspresji genów.

Saiko Kila Unregistered Windows User #7.29581131e8

Re: mięsnie | marecki, 20-05-2005, 18:43

Proces marecki zwrócił błąd:
dwie
może
Nowe włókna nie powstają według obecnego stanu wiedzy.

Włókna (czyli komórki mięśniowe, miocyty) nie powstają, ale powstają miofibryle (włókienka) w środku. Przy czym nie zachodzi to tak często, najpierw następuje ich pogrubianie, dopiero kiedy są odpowiednio grube zachodzi podział albo po prostu przestają się pogrubiać.

Zwiększanie masy/objętości mięśnia pochodzi właśnie od zwiększania grubości miofibryli (plus ilości tkanki łącznej), co z kolei przekłada się na wzrost grubości komórek mięśniowych. Nowe komórki nie powstają, choć u myszek wykazano że do już istniejących komórek "dokoptowywane" są komórki z których mięsień się wywodzi, mioblasty. Biorą one też udział w naprawie uszkodzonych komórek.

Wzrost miofibryli jest stymulowany chemicznie, np. testosteronem, i mediatorami, gdy mięśnie są pobudzane (np. obciążane). Oczywiście przed rozrostem następuje zmiana profilu ekspresji genów.

Saiko Kila
W koncu ktoś kto wie o czym mówi. Serdeczne dzięki za wyjaśnienie.

pzdr

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Dieta oczyszczająca wątrobę Dieta oczyszczająca wątrobę

Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie

Dystrofie mięśniowe Dystrofie mięśniowe

Szczupłe uda płaski brzuch Szczupłe uda płaski brzuch

Co jeść. Dla mężczyzn Co jeść. Dla mężczyzn