Powiązane leki
(opisy)

Hepa-Merz (Ornithini aspartas, Pancreatinum)

Insulinum Solutio Neutralis (Insulini iniectio neutralis)

Kreon 40000 (Pancreatinum)

Novothyral (Levothyroxinum natricum, Liothyroxinum natricum)

Redufat

Vincored

Fenoratio (Fenofibratum)

Cynamon

Doppelherz Aktiv Na poziom cukru

S-Line System

Tagi

kwasniewski dieta what cholesterol weglowodan learn jajko know tluszcz zwierzecy

Fora dyskusyjne

zobacz Czy to może być rak jelita lub żołądka? (3)

zobacz przyrost wagi (21)

zobacz Przemęczenie (8)

zobacz 17 lat, nadwaga (22)

zobacz dieta wysokoweglowodanowa a zdrowie (1)

zobacz Dieta niskowęglowodanowa (7)

zobacz pomoc w ułożeniu diety. (13)

zobacz jak przytyć ? (1)

zobacz Jajka w diecie a wpływ na potencje (1)

zobacz niedociśnienie, niedowaga i za wysoki cholesterol (0)

zobacz Wysoki cholesterol (4)

zobacz Vilcacora (14)

zobacz Bóle żołądka po posiłkach (2)

zobacz Do dermatologa / Czy to luszczyca (1)

zobacz jak przytyc problem nr2 (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » dieta a cholesterol

dieta a cholesterol

Włodek, 02-07-1999, 23:56

Jakie są najnowsze zalecenia dietetyczne przy znacznym przekroczeniu poziomu cholesterolu - ponad dwukrotnie ponad górną garanicę normy .

Re: dieta a cholesterol | , 03-07-1999, 09:11

In article , "Włodek" wrote:
Jakie są najnowsze zalecenia dietetyczne przy znacznym przekroczeniu
poziomu
cholesterolu - ponad dwukrotnie ponad górną garanicę normy .

Znacznie zmniejszyc spozycie weglowodanow nawet do ok. 0.5g/kg wagi ciala. Oznacza to , ze najlepiej zrezygnowc z cukru, miodu etc ... Zmniejszyc ilosc owocow , szczegolnie winogrona, jablka , gruszki.. Nie pic napojow slodzonych/gazowanyach. Soki owocowe pic tylko rozcienczone. Kupic lecytyne w granulkach i dodawac ok. dwie lyzeczki do posilkow dziennie ( lub preparaty lecytynowe). Uzywac tylko oleju sojowego. Pic mleko sojowe , przynajmniej przez jakis czas.

Pozdrowienia, Jerzy Zieba

P.S.

Dodatek witamin z grupy B rowniez by pomogl.

Sent via Deja.com www.deja.com/ Share what you know. Learn what you don't.

Re: dieta a cholesterol | Roman Sykulski, 03-07-1999, 16:42

Banialuki roman

bartimgz [at] idx.com.au wrote:

In article , "Włodek" wrote: poziomu

Znacznie zmniejszyc spozycie weglowodanow nawet do ok. 0.5g/kg wagi ciala. Oznacza to , ze najlepiej zrezygnowc z cukru, miodu etc ... Zmniejszyc ilosc owocow , szczegolnie winogrona, jablka , gruszki.. Nie pic napojow slodzonych/gazowanyach. Soki owocowe pic tylko rozcienczone. Kupic lecytyne w granulkach i dodawac ok. dwie lyzeczki do posilkow dziennie ( lub preparaty lecytynowe). Uzywac tylko oleju sojowego. Pic mleko sojowe , przynajmniej przez jakis czas.

Pozdrowienia, Jerzy Zieba

P.S.

Dodatek witamin z grupy B rowniez by pomogl.

Re: dieta a cholesterol | Adamus, 04-07-1999, 12:55

Znacznie zmniejszyc spozycie weglowodanow nawet do ok. 0.5g/kg wagi ciala. Oznacza to , ze najlepiej zrezygnowc z cukru, miodu etc ...
Jak sie maja weglowodany do cholesterolu? Nie wiedzialem, ze glukoza moze byc przetwarzana w zwiazki steroidowe. Czyzbym przegapil rewolucje w biochemii? Koledze szanownemu sie chyba hipercholesterolemia z hiperglikemia pomerdala.

GS/MD/G d+(d--) s+:+ a- C++ [at] U-- [at] P? L>L++ E? W+>W++ N+ o [at] K- W+ [at] O-- M? V? PS+ PE++ Y PGP- t [at] X+ R tv- b+++ DI+ D+ G e+++ r [at] y+ --------------- CU AB

Re: dieta a cholesterol | jasiu, 04-07-1999, 23:19

Roman Sykulski napisał(a) w wiadomości: ...
Banialuki roman

Jezeli to sa banialuki to moze pare "niebanialuk"?

Pozdrawiam!!! Jasiu.

Re: dieta a cholesterol | Roman Sykulski, 05-07-1999, 02:13

Juz w innym poscie bylo, ze weglowodany maja sie do cholesterolu jak piesc do lokomotywy. Cholesterol jest dla ludzkiego organizmu konieczny do wielu funkcji. Najwazniejsza sa hormony, wiele z nich zbudowanych jest na "rdzeniu" cholesterolowym. Wiec: bez cholesterolu nie ma zycia. Cholesterol w organizmie ludzkim "budowany" jest w watrobie. Dieta niskocholesterolowa jest w stanie obnizyc poziom cholesterolu we krwi o okolo 10%! Nie jest to wiele, ale w niektorych przypadkach wystarczajace do obnizenia ryzyka choroby wiencowej, a wlasciwie ryzyka powiklan choroby wiencowej jakimi jest zawal serca i nagla smierc. Obnizania cholesterolu za pomoca diety niskocholesterolowej u ludzi zdrowych (wysoki cholesterol wykazany przy rutynowym badaniu) jak dotychczas nie wykazalo obnizenia zachorowalnosci na choroby zwiazane z miazdzyca (zawal serca, zator mozgu, niewydolnosc tetnicza itd.). Podwyzszony cholesterol nie jest jednoznaczny z choroba miazdzycowa, na choroby tego typu sklada sie wiele przyczyn. Dieta jest wiec tylko wskazana dla ludzi ktorzy maja jakies objawy choroby. Swiadczy to o wieloprzyczynowym podlozu choroby. Co do diety to krotko mozna powiedziec: Tluszcz zwierzecy, podroby, mleko i wyroby mleczne (szczegolnie smietana), zoltko jaj, maslo itp zawieraja duza ilosc cholesterolu. Kawa, herbata itp nie powoduje zmian w cholesterolu. Duzo ruchu obniza, a brak ruchu go podwyzsza. Jeszcze raz stosowanie scislej diety u ludzi zywiacych sie normalnie zmniejsza zawartosc cholesterolu o 10% ale nie zmniejsza ryzyka chorob miazdzycowych. A co zmniejsza-to inna para kaloszy. pozdrawiam roman

jasiu wrote:

Roman Sykulski napisał(a) w wiadomości: ...

Jezeli to sa banialuki to moze pare "niebanialuk"?

Pozdrawiam!!! Jasiu.

Re: dieta a cholesterol | , 06-07-1999, 20:18

Roman Sykulski napisał(a):

Banialuki
A to dlaczego ? (patrz: moj post w: Odp.: czy ktos boryka sie z odchydzaniem) Janusz

roman

Re: dieta a cholesterol | Roman Sykulski, 07-07-1999, 01:03

Tu chodzi o cholesterol a nie kalorie. Poziom chpolesterolu we krwi jest glownie kontrolowany genetycznie, produkuje go watroba i nie ma z tym zadnych problemow. Dieta ma tu malo do powiedzenia. Podwyzszony cholesterol podwyzsza ryzyko zachowania na miazdzyce, ale nie jest jednoznaczny z ta choroba. Sprawy sie komplikuja i sprowadzanie wszystkiego do diety, a szczegolnie znachorskiej diety Kwasniewskiego (co on jest z zawodu-bo lekarz to chyba nie) jest proba ureligijnienia problemu. roman

jll [at] kki.net.pl wrote:

Roman Sykulski napisał(a):

A to dlaczego ? (patrz: moj post w: Odp.: czy ktos boryka sie z odchydzaniem) Janusz

Re: dieta a cholesterol | , 08-07-1999, 07:56

In article , roman.s [at] dadlnet.dk wrote:
Co do diety to krotko mozna powiedziec: Tluszcz zwierzecy, podroby, mleko i wyroby mleczne (szczegolnie
smietana),
zoltko jaj, maslo itp zawieraja duza ilosc cholesterolu. Kawa, herbata
itp .. nie powoduje zmian w cholesterolu.

To znaczy, ze nie powinnismy spozywac tluszczu zwierzecego, podrobow, zoltek jaj itp.. ze wzgledu na wysoka zawartosc cholesterolu. Jak w takim razie funkcjonuja ludzie ktorzy jedza codziennie jajka na bekonie i na masle ? I ..nie maja problemow z cholesterolem. Czy istnieje moze inny mechanizm, ktory zabezpiecza nas przed powstaniem nadmiernego poziomu cholesterolu ?

Znam ludzi , ktorzy przez cale lata w ten sposob sie odzywiali bez zadnych problemow miazdzycowych, przy czym prowadzili raczej statyczny tryb zycia.

Sprawdzilem tez : dr.Jan Kwasniewski rzeczywiscie byl absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Lodzi.

Nadal szukam kogos , kto moglby mi powiedziec DOKLADNIE, ale bez emocji gdzie jego teoria metabolizmu jest bledna. Zainteresowany jestem konstruktywna i wywazona krytyka w solidny sposob uzasadniajaca jego bledy. Czytalem jego ksiazki , ale nie znam sie na tyle , zeby byc w stanie wypowiadac sie autorytatywnie.

Powtarzam jednak , ze bardzo chetnie przeanalizuje krytyke, poniewaz wydaje mi sie , ze ktos , gdzies sie myli. Dlatego zalezy mi na zdaniu przedstawionym na podstawie faktow , a nie emocji.

Pozdrawiam, Jerzy Zieba

Re: dieta a cholesterol | Roman Sykulski, 08-07-1999, 15:58

Nie wiem na jakiej podstawie Kwasniewski wymyslil swoja diete. Tu nie chodzi o teorie ale zycie. Pytanie o zawartosci cholesterolu w artykulach spozywczych nie ma nic wspolnego z poziomem cholesterolu u konkretnych osob. Czytajac uwaznie co napisalem widac, ze cholesterol w artykulach spozywczych ma tylko niewielki wplyw na poziom (podwyzsczonego) cholesterolu, a zalkowite unikanie tluszczu nie doprowadza w zadnym stopniu do normalizacji czy tez znacznego obnizenia. Ludzie zdrowi nie maja zadnych powodow do scislej diety, ani Kwasniewskiego ani innej. Normalny choesterol u ludzi zywiacych sie jajkami na boczku tez nie jest niczym innym jak do pewnego stopnia potwierdzeniem, ze zwiazek bezposreni miedzy dieta a cholesterolem jest w wielu przypadkach watpliwy. I tu tez niezaleznie od diety. roman

In article , roman.s [at] dadlnet.dk wrote: smietana), itp .. nie powoduje zmian w cholesterolu.

To znaczy, ze nie powinnismy spozywac tluszczu zwierzecego, podrobow, zoltek jaj itp.. ze wzgledu na wysoka zawartosc cholesterolu. Jak w takim razie funkcjonuja ludzie ktorzy jedza codziennie jajka na bekonie i na masle ? I ..nie maja problemow z cholesterolem. Czy istnieje moze inny mechanizm, ktory zabezpiecza nas przed powstaniem nadmiernego poziomu cholesterolu ?

Znam ludzi , ktorzy przez cale lata w ten sposob sie odzywiali bez zadnych problemow miazdzycowych, przy czym prowadzili raczej statyczny tryb zycia.

Sprawdzilem tez : dr.Jan Kwasniewski rzeczywiscie byl absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Lodzi.

Nadal szukam kogos , kto moglby mi powiedziec DOKLADNIE, ale bez emocji gdzie jego teoria metabolizmu jest bledna. Zainteresowany jestem konstruktywna i wywazona krytyka w solidny sposob uzasadniajaca jego bledy. Czytalem jego ksiazki , ale nie znam sie na tyle , zeby byc w stanie wypowiadac sie autorytatywnie.

Powtarzam jednak , ze bardzo chetnie przeanalizuje krytyke, poniewaz wydaje mi sie , ze ktos , gdzies sie myli. Dlatego zalezy mi na zdaniu przedstawionym na podstawie faktow , a nie emocji.

Pozdrawiam, Jerzy Zieba

Re: dieta a cholesterol | , 09-07-1999, 11:46

Nie wiem na jakiej podstawie Kwasniewski wymyslil swoja diete.
Jest to wyjasnione w jego ksiazkach. Warto przeczytac, chociaz by ze zwyklego zainteresowania. Ciekaw jestem komentarzy fachowcow. Nie chodzi mi o to , ze chcialbym na czyms Kwasniewskiego "zlapac". Chodzi mi jednak o rozsadna ocene techniczno-naukowa tego co napisal.

Np. Czy to nie jest prawda, ze w procesie metabolizmu weglowodanow watroba rozklada je na trojglicerydy , gdzie produktem ubocznym tej reakcji jest cholesterol ? itd ...

Czytajac uwaznie co napisalem widac, ze cholesterol w artykulach spozywczych ma tylko niewielki wplyw na poziom (podwyzsczonego) cholesterolu, a zalkowite unikanie tluszczu nie doprowadza w zadnym stopniu do normalizacji czy tez znacznego obnizenia.
Jasne. Ogolny poziom cholesterolu we krwi pochodzacy z pozywienia , to zaledwie 5% calego cholesterolu , ktory watroba codziennie nam produkuje ( srednio ). Jesli wiec nawet calkowicie zrezygnowac z tluszczow, to spadek bedzie niewielki, ( prawdopodobnie ponizej 5%), co zreszta zostalo potwierdzone juz doswiadczalnie.

ze zwiazek bezposreni miedzy dieta a cholesterolem jest w wielu przypadkach watpliwy. I tu tez niezaleznie od diety.
Tak. Zgadzam sie. Wlasnie o to mi chodzi.

Podchodzac do sceptycznie do teorii Kwasniewskiego , postanowilem sprawdzic na sobie. Od ok. 6-ciu miesiecy mam sniadanie z 4 zoltek jajek z odpowiednia zawartoscia tluszczow i przy nieiwlkiej ilosci weglowodanow. Nie jest to takie dlugoletnie testowanie o jakim pisalem poprzednio, ale zawsze jakis poglad daje... Badam krew co dwa miesiace. Narazie widze lekki spadek cholesterolu, wszystkie enzymy, cukier, trojglicerydy itd ...sa idealnie w normie. Co wskazuje na poprawnosc w/w naszych komentarzy.

Dla ciekawosci podaje URL artykulu , ktory mnie bardzo zainteresowal.

www.icom.net/~nexus/oilingAmerica.1.html www.icom.net/~nexus/oilingAmerica.2.html

Ciekawe jest ( miedzy innymi ) to , ze magazyn medyczny o najwyzszej na swiecie renomie tj.Lancet , w 1994 , opublikowal najnowsze badania , ktore stwierdzaja, ze : "...tluszcze blokujace arterie nie sa tluszczami zwierzecymi lecz pochodza z tluszczy roslinnych..." ( Felton, C.V et al. " Dietary Polyunsaturated Fatty Acids and Composition of Human Aortic Plaques", Lancet 344:1195, 1994.

Jurek

Re: dieta a cholesterol | Majkel, 10-07-1999, 01:11

bartimgz [at] idx.com.au wrote in message ...

Jasne. Ogolny poziom cholesterolu we krwi pochodzacy z pozywienia , to zaledwie 5% calego cholesterolu , ktory watroba codziennie nam produkuje

Panowie robicie zamieszanie. czy moze sie tu wypowiedziec jakis lekarz. jak sie to stalo, ze po pol roku diety gdy zrezygnowalem z slodyczy i mieska z sosem, przerzucilem sie na margaryne oraz uciekalem od jajek cholesterol spadl mi z 300 do 150.

Re: dieta a cholesterol | Roman Sykulski, 10-07-1999, 10:18

Jestes jednym z tych, u ktorych czesc cholesterolu z jedzenia jest stosunkowo wysoka. Niestety u wiekszosci ludzi (z wysokim cholesterolem z powodow genetycznych) taki efekt nie jest mozliwy, ale nigdy nie zawadzi sprobowac. I tu nasz racje, tluszcz zwierzecy, zoltka jajek i td. nalezy unikac. roman ps jestem kardiologiem

Majkel wrote:

bartimgz [at] idx.com.au wrote in message ...

Panowie robicie zamieszanie. czy moze sie tu wypowiedziec jakis lekarz. jak sie to stalo, ze po pol roku diety gdy zrezygnowalem z slodyczy i mieska z sosem, przerzucilem sie na margaryne oraz uciekalem od jajek cholesterol spadl mi z 300 do 150.

Re: dieta a cholesterol | , 11-07-1999, 03:00

In article , "Majkel" wrote:

jak sie to stalo, ze po pol roku diety gdy zrezygnowalem z slodyczy i mieska z sosem, przerzucilem sie na margaryne oraz uciekalem od jajek cholesterol spadl mi z 300 do 150.
Sprawa genetyczna, i to juz zostalu tutaj wyjasnione. Ja wrocilem do jajek i mieska z sosem , tluszczykow zwierzecych i ... tez cholesterol mi spadl. Jak juz wczesniej pisalem testuje na sobie zasadnosc teorii dra.Kwasniewskiego. Mam znajomych , ktorzy w ten sposob odzywiaja sie juz od ponad dwoch lat, regularnie robia badania krwi i moczu. Czuja sie doskonale, cholesterolu podwyzszonego nie maja, w trwaly sposob pozbyli sie nadwagi , ale DOKLADNIE stosuja zasady podane przez dra.Kwasniewskiego.

Ja stosuje to od szesciu miesiecy , efekty sa rowniez jak wyzej, chociaz uwazam , ze jest to jeszcze zbyt krotki okres, zeby cos konkretnego powiedziec poza tym , ze cala gospodarka hormonalna , enzymatyczna, krew etc ... sa OK. Z subiektywnych obserwacji : czuje sie bardziej rzesko, mam wiecej energii, w poludnie nie jestem senny , znacznie lepiej spie w nocy, waga wrocila do normy i tak sie utrzymuje no i ... jedzenie smakowo jest po prosu wysmienite ! Szczegolnie salatki owocowo warzywne i sosy :-))

Pozdrawiam, Jerzy Zieba

Re: dieta a cholesterol | , 11-07-1999, 03:13

Jestes jednym z tych, u ktorych czesc cholesterolu z jedzenia jest stosunkowo wysoka. Niestety u wiekszosci ludzi (z wysokim
cholesterolem z
powodow genetycznych) taki efekt nie jest mozliwy, ale nigdy nie
zawadzi
sprobowac. I tu nasz racje, tluszcz zwierzecy, zoltka jajek i td.
nalezy
unikac.
Chodzi u unikanie w tym szczegolnym ( powyzej ) przypadku ? Czy tez ogolnie jest to zalecenie dla wszystkich. Jesli tak , to jak takie zalecenie jest uzasadnione ?

Jerzy Zieba

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Życie bez nadwagi Życie bez nadwagi

Paleodieta dla sportowców Paleodieta dla sportowców

Cholesterol - cichy zabójca Cholesterol - cichy zabójca

Grupa krwi AB Grupa krwi AB

Kalorie i tłuszcze. Atlas Kalorie i tłuszcze. Atlas