Tagi

aparat rezonans otwarty jakosc klaustrofobiczny klaustrofobia wjezdzac haczyk livia sobieski

Fora dyskusyjne

zobacz Dokładność rezonansu głowy, otwarty czy zamknięty? (0)

zobacz Czarne paznokcie od urodzenia (3)

zobacz drgawki i utrata równowagi (0)

zobacz Endokrynolodzy z Radomia (1)

zobacz skąd się biorĄ FOBIE (3)

zobacz wstawianie duzej ilosci zebow (0)

zobacz Rezonans magnetyczny głowy a stały aparat ortodontyczny (0)

zobacz pytanie odnosnie badania mozgu (1)

zobacz Spanie z otwartymi oczami (0)

zobacz Dentsply - opinie (0)

zobacz ZŁAMANIE OTWARTE NOGI (3)

zobacz TYMPANOTOMIA EKSPLORATYWNA (1)

zobacz Odczulanie Prywatnie kontra Odczulanie w Szpitalu (0)

zobacz alergia (5)

zobacz endoproteza stawu biodrowego (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Rezonans a klaustrofobia

Rezonans a klaustrofobia

Carni, 23-07-2005, 00:34

Witam,

Własnie dowiedziałem się, że mam klaustrofobię. Mialem rezonans i wytrzymałem (nie jestem pewien) kilkanaście - kilkadziesiąt sekund. Duszności, serce waliło jak młotem, gigantyczna panika. Chyba byłem na granicy utraty przytomności, a przynajmniej najprawdopodobniej na moment film mi się urwał. Facet który prowadził badanie, zasugerował, żebym zgłosił się do IPN na Sobieskiego (Warszawa), bo tam mają podobno cyt. "otwarty system". I tu pytanie, jak wygląda to urządzenie na Sobieskiego? Czy faktycznie mogę mieć nadzieję, że uda się przeprowadzić tam to badanie? Co ewentualnie mógłbym zrobić, jak przygotować się do tego badania, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku paniki? Z góry dziękuję za pomoc.

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Rezonans a klaustrofobia | Carni, 23-07-2005, 10:51

Redtown napisał(a):

Zamiast odsyłać, gośc powinienen zaaplikować Ci midazolam, dajmy na to, i leżałbys jak aniołek :-)

Rozumiem, że to tzw. "głupi jaś"? Tego dnia siłą by mnie drugi raz w pobliże tej maszyny nie zaciągnęli. Ale z innej beczki, czy wobec tego, kiedy będę na badaniu w IPN na Sobieskiego, mam się domagać wstrzyknięcia tego środka? Pozdrawiam,

Marek

Re: Rezonans a klaustrofobia | Redtown, 23-07-2005, 12:09

Zamiast odsyłać, gośc powinienen zaaplikować Ci midazolam, dajmy na to, i leżałbys jak aniołek :-)

Re: Rezonans a klaustrofobia | , 23-07-2005, 13:47

Redtown napisał(a):

Domagac się możesz, a on obowiązku takiego raczej nie ma... W razie oporów, spytaj go wobec tego, jak obsługuje osoby niepełnosprawne umysłowo które muszą temu badaniu zostac poddane - bo o ile wiem - to własnie w taki sposób. A że mogłoby się to dla niego wiązać dodatkowymi obowiązkami - delikwenta należy przenieść, posadzić, odczekać, doglądać
Rozumiem. Warto wiedzieć. Będę starał się dostać ten środek. Dziękuję z informację.

Marek

Re: Rezonans a klaustrofobia | Redtown, 23-07-2005, 14:17

Domagac się możesz, a on obowiązku takiego raczej nie ma... W razie oporów, spytaj go wobec tego, jak obsługuje osoby niepełnosprawne umysłowo które muszą temu badaniu zostac poddane - bo o ile wiem - to własnie w taki sposób. A że mogłoby się to dla niego wiązać dodatkowymi obowiązkami - delikwenta należy przenieść, posadzić, odczekać, doglądać itp... - to najpewniej mu się zwyczajnie nie chce.

Re: Rezonans a klaustrofobia | ika, 23-07-2005, 15:49

Dnia 23.07.05, około 12:17, Redtown bulgocze :

Domagac się możesz, a on obowiązku takiego raczej nie ma...
Nie wiem czy tego nie trzeba 'zgłosić' wcześniej. W przypadku premedykacji do takich zabiegów często jest dodatkowa obstawa anestezjo i w niektórych ośrodkach mają do tego wyznaczony konkretny dzień. Tak, jak na badanie dzieci w znieczuleniu ogólnym.

ika - umop apisdn

Re: Rezonans a klaustrofobia | , 25-07-2005, 15:09

Livia napisał(a):

Ja miałam jakiś czas temu robiony rezonans właśnie na Sobieskiego. Urządzenie wygląda mniej więcej jak aparat do RTG - nad stołem wisi sobie wielka głowica, a sam aparat podczas badania wydaje różne dziwne dźwięki :-
Czy to znaczy, że nie wjeżdża się w rurę? Gdzie jest zatem haczyk? Gorszej jakości wyniki?

Re: Rezonans a klaustrofobia | Livia, 25-07-2005, 16:33

Użytkownik " Carni" napisał w wiadomości news:dbrsa1$rki$1 [at] inews.gazeta.pl...

Facet który prowadził badanie, zasugerował, żebym zgłosił się do IPN na Sobieskiego (Warszawa), bo tam mają podobno cyt. "otwarty system". I tu pytanie, jak wygląda to urządzenie na Sobieskiego? Czy faktycznie
mogę
mieć nadzieję, że uda się przeprowadzić tam to badanie?
Ja miałam jakiś czas temu robiony rezonans właśnie na Sobieskiego. Urządzenie wygląda mniej więcej jak aparat do RTG - nad stołem wisi sobie wielka głowica, a sam aparat podczas badania wydaje różne dziwne dźwięki :-) Zupełnie nie jest to klaustrofobiczne - myślę, że możesz spróbować. A ewentualna premedykacja, jak już przedmówcy pisali, pewnie nie zaszkodzi.

Pozdrawiam i powodzenia,

Livia

-- Malowanie na porcelanie :-) (i nie tylko) www.ciekawerzeczy.pl

Re: Rezonans a klaustrofobia | Livia, 25-07-2005, 17:52

Użytkownik napisał w wiadomości news:dc2o9n$t6m$1 [at] inews.gazeta.pl...

Czy to znaczy, że nie wjeżdża się w rurę? Gdzie jest zatem haczyk? Gorszej jakości wyniki?
Nie, nie wjeżdża się w rurę :) A co do "haczyka" - czytałam o tym, że tzw. system otwarty (czyli taki jak w IPiN) stosuje się właśnie u pacjentów cierpiących na klaustrofobię, u dzieci, osób z chorobami psychicznymi... Ale może wypowie się ktoś, kto bardziej się na tym zna :) Ja ze swojej strony mogę tylko polecić zrobienie badania na Sobieskiego - przemiła obsługa (przynajmniej jak ja byłam), no i właśnie "nie wjeżdżanie w rurę" :-)

Pozdrawiam,

Livia

Re: Rezonans a klaustrofobia | Carni, 26-07-2005, 19:44

Livia napisał(a):

Użytkownik napisał w wiadomości news:dc2o9n$t6m$1 [at] inews.gazeta.pl...

Gorszej
Nie, nie wjeżdża się w rurę :) A co do "haczyka" - czytałam o tym, że tzw. system otwarty (czyli taki jak w IPiN) stosuje się właśnie u pacjentów cierpiących na klaustrofobię, u dzieci, osób z chorobami psychicznymi...
Pytałem o haczyk, bo dziwne mi się wydaje, że produkują te urządzenia "klaustrofobiczne" jeśli jest możliwe zrobienie urządzenia całkowicie otwartego. Zastanawiałem się, czy może w tym otwartym jest obraz gorszej jakości, badanie trwa dłużej, czy coś w tym stylu...

Re: Rezonans a klaustrofobia | Livia, 27-07-2005, 00:02

Użytkownik " Carni" napisał w wiadomości news:dc5sqo$q2t$1 [at] inews.gazeta.pl...

Pytałem o haczyk, bo dziwne mi się wydaje, że produkują te urządzenia "klaustrofobiczne" jeśli jest możliwe zrobienie urządzenia całkowicie otwartego. Zastanawiałem się, czy może w tym otwartym jest
obraz
gorszej jakości, badanie trwa dłużej, czy coś w tym stylu...
Badanie trwa tyle samo, a nawet krócej (przynajmniej w przypadku mojego kolana) a obraz jest normalnej jakości - czyli taki, jak w systemie zamkniętym (ortopeda nie miał problemu z diagnozą). Ale faktycznie nie wiem w takim razie, po co produkować te "klaustrofobiczne" aparaty. Może one po prostu są starsze? A może się wreszcie wypowie ktoś, kto się na tym zna lepiej? :-)

Pozdrawiam,

Livia

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zarys współczesnej ortodoncji Zarys współczesnej ortodoncji

Atlas anatomii człowieka - tom 1, 2 i indeksy Atlas anatomii człowieka - tom 1, 2 i indeksy

Doświadczanie jakości życia po przeszczepie - perspektywa fenomenologiczno-hermeneutyczna Doświadczanie jakości życia po przeszczepie - perspektywa fenomenologiczno-hermeneutyczna

Intensywne leczenie cukrzycy typu 1 Intensywne leczenie cukrzycy typu 1

Opieka nad chorym w domu. Jak pomóc w potrzebie i na starość Opieka nad chorym w domu. Jak pomóc w potrzebie i na starość