Powiązane leki
(opisy)

Polopiryna (tabletki dojelitowe) (Acidum acetylsalicylicum)

Vertigoheel (tabletki, krople)

Polopiryna C (Acidum acetylsalicylicum, Acidum ascorbicum)

Polopiryna S (Acidum acetylsalicylicum)

Aspirin przeciw migrenowym bólom głowy (Acidum acetylsalicylicum)

Coffecorn forte (Ergotamini tartras, Coffeinum)

Coffecorn mite (Ergotamini tartras, Coffeinum)

Argentum Complexe Nr 98

Herbabiloba (Ginkgo biloba)

Gelsemium Comlpexe Nr 70

Tagi

kregoslup polopiryna tabletka bola zawrot zibi powlekac zoladek glowa akulka

Fora dyskusyjne

zobacz Co to może być (6)

zobacz Zatrucie oparami lakieru ? (11)

zobacz nudnosci, senność, zawroty glowy, brak apetytu co zrobić? (1)

zobacz częste nawracające zawroty głowy (1)

zobacz Nadciśnienie tętnicze (2)

zobacz dziwne bóle żołądka (0)

zobacz Dziwne działanie Antybiotyku (20)

zobacz straszny utrzymujacy sie ból pleców. (1)

zobacz Bóle i zawroty głowy (1)

zobacz Czy to od kręgosłupa szyjnego ? (1)

zobacz kręgosłup szyjny (2)

zobacz zawroty glowy (11)

zobacz Dziwne uczucie (7)

zobacz drżenie kończyn, zawroty głowy (1)

zobacz Ból kregosłupa i szyi (5)

polopiryna

, 14-09-2005, 12:34

Witam

Czy regularne zazywanie polopiryny (w tabletkach powlekanych) przez kilka miesiecy moze byc w jakikolwiek sposob szkodliwe? Dokladniej jest to lek o nazwie polocard.

zibi

Re: polopiryna | , 14-09-2005, 13:10

Akulka wrote:
U?ytkownik napisa? w wiadomo?ci news:dg8uc7$q26$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

A co pisz? na ulotce? Z moich informacji wynika (nie jestem lekarzem), ?e nie szkodzi, a wr?cz pomaga - zw?aszcza, ?e dzi? cz?owiek z natury je du?o, za t?usto i ma?o si? rusza. Pomaga sercu i naczyniom krwiono?nym zmniejszy? obci??enia, bo rozrzedza krew. Przeciwwskazaniami s? na pewno choroba krzepliwo?ci krwi, planowane wizyty u dentysty lub zabiegi chirurgiczne, jak i zwyk?e planowanie tatua?u. Oczywi?cie trzeba pami?ta? te?, ?e zwyk?? polopiryn? mo?na te? przedawkowa?, wi?c nie ?yka? gar?ciami, jak to czasami jest pokazane na ameryka?skich filmach.
Ten polocard biore glownie z powodu uporczywych bolow i zawrotow glowy (ale pomaga tylko na ok. 1 dzien).

Po badaniu neurologicznym lekarz wykluczyl jakiekolwiek przyczyny neurologiczne. Czy ktos wie jakie moga byc inne powody zawrotow i bolow glowy?

Czy zazywanie tabletek na tarczyce moze miec wplyw na bole/zawroty glowy (tabletki letrox)? Endokrynolog twierdzi ze nie.

Mam tez problemy z zatokami i alergia. Moze to to jest przyczyna?

zibi

Re: polopiryna | , 14-09-2005, 13:51

Akulka wrote:
U?ytkownik napisa? w wiadomo?ci news:dg90em$5ei$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

Tzn mia?e? robiony rentgen kr?gos?upa? Bo odcinek szyjny cz?sto powoduje b?le g?owy i zawroty tej?e.
Nie - nie mialem takowego badania. Ale ktorys z lekarzy tez kiedystam wspomnial o badaniu odcinka szyjnego - wlasnie przy okazji pytania o bol i zawroty glowy. Czy zwykly lekarz rodzinny moze skierowac na takie badanie? Jaki lekarz moze sie zajac pozniej analiza tego badania - ortopeda? neurolog?

zibi

Re: polopiryna | Akulka, 14-09-2005, 14:49

Użytkownik napisał w wiadomości news:dg8uc7$q26$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
Witam

Czy regularne zazywanie polopiryny (w tabletkach powlekanych) przez kilka miesiecy moze byc w jakikolwiek sposob szkodliwe? Dokladniej jest to lek o nazwie polocard.
A co piszą na ulotce? Z moich informacji wynika (nie jestem lekarzem), że nie szkodzi, a wręcz pomaga - zwłaszcza, że dziś człowiek z natury je dużo, za tłusto i mało się rusza. Pomaga sercu i naczyniom krwionośnym zmniejszyć obciążenia, bo rozrzedza krew. Przeciwwskazaniami są na pewno choroba krzepliwości krwi, planowane wizyty u dentysty lub zabiegi chirurgiczne, jak i zwykłe planowanie tatuażu. Oczywiście trzeba pamiętać też, że zwykłą polopirynę można też przedawkować, więc nie łykać garściami, jak to czasami jest pokazane na amerykańskich filmach.

Pozdrawiam, Akulka

Re: polopiryna | , 14-09-2005, 15:26

Sabina Redlarska wrote:
Dnia Wed, 14 Sep 2005 10:34:47 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisa?(a):

O ile mi wiadomo - polopiryna grozi wrzodami zoladka/dwudnastnicy. Nie wiem czy powlekanie temu w jakis sposob zapobiega. Ale z drugiej strony podobno dobrze robi na serce :)
Z tego co mi kiedys mowiono to te powlekane tabletki to sa tzw. tabletki dojelitowe - tzn. takie ktore rozpuszczaja sie w jelitach, po to zeby wlasnie chronic zoladek.

zibi

Re: polopiryna | Akulka, 14-09-2005, 15:35

Użytkownik napisał w wiadomości news:dg90em$5ei$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
Akulka wrote: Po badaniu neurologicznym lekarz wykluczyl jakiekolwiek przyczyny neurologiczne. Czy ktos wie jakie moga byc inne powody zawrotow i bolow glowy?
Tzn miałeś robiony rentgen kręgosłupa? Bo odcinek szyjny często powoduje bóle głowy i zawroty tejże.

Takie inne przyczyny mi znane, to np.: kłopoty z ciśnieniem, stres, nieuregolowany cykl sen-czuwanie, nieodpowiednia dieta, a nawet chora wątroba. Przyczynę bólu głowy czasami trudno zdiagnozować.

Czy zazywanie tabletek na tarczyce moze miec wplyw na bole/zawroty glowy (tabletki letrox)? Endokrynolog twierdzi ze nie.
To chyba bym wierzyła lekarzowi - i czytała ulotki. Tam naprawdę dużo piszą. Czasami po przeczytaniu ulotki człowiek ma pietra przed przyjmowaniem leku. Często okazuje się, że zwykły przeciwbólowiec może spowodować konwulsje, śpiączkę i śmierć - chyba specjalnie to piszą, by potem ich po sądach nie ciągać.

Pozdrawiam, Akulka

Re: polopiryna | , 14-09-2005, 16:46

Sabina Redlarska wrote:
Dnia Wed, 14 Sep 2005 11:51:38 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisa?(a):

A ile masz lat? :) Bo ja 28, okulistka zalecila mi badanie szyjnego odcinka kregoslupa ze wzgl. na pewne zaburzenia wzroku, do tego mam czeste bole glowy razem z bolami karku, jednak pani doktor z przychodni, do ktorej poszlam po skierowanie skwitowala tylko "jest pani za mloda na zwyrodnienie kregoslupa", nakrzyczala ze sie za duzo ucze i kazala wiecej spacerowac :)

Wakacje sie koncza, a mi zaczely sie te bole znowu nasilac, jeszcze przed rozpoczeciem nauki :)
No to prawie jestesmy rownolatkami. Czy mozna zapytac czy w Twoim przypadku udalo sie cos poradzic na ten problem?

zibi

Re: polopiryna | Sabina Redlarska, 14-09-2005, 17:15

Dnia Wed, 14 Sep 2005 10:34:47 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisał(a):

Czy regularne zazywanie polopiryny (w tabletkach powlekanych) przez kilka miesiecy moze byc w jakikolwiek sposob szkodliwe?
O ile mi wiadomo - polopiryna grozi wrzodami zoladka/dwudnastnicy. Nie wiem czy powlekanie temu w jakis sposob zapobiega. Ale z drugiej strony podobno dobrze robi na serce :)

Sabina

Re: polopiryna | Akulka, 14-09-2005, 17:52

Użytkownik napisał w wiadomości news:dg92sa$bun$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
Akulka wrote:
Nie - nie mialem takowego badania. Ale ktorys z lekarzy tez kiedystam wspomnial o badaniu odcinka szyjnego - wlasnie przy okazji pytania o bol i zawroty glowy.
I było sobie zrobić - co cie powstrzymywało, jeśli nawet lekarz o tym wspomniał? Miałbyś już pewność, czy twoje bóle pochodzą od kręgosłupa czy trzeba szukać bardziej wewnętrznych przyczyn.

Czy zwykly lekarz rodzinny moze skierowac na takie badanie?
Chyba raczej nie, ale może dac skierowanie do neurologa, ortopedy. Ew. można zrobić sobie zdjęcie prywatnie, by zaoszczędzić nieco czasu.

Jaki lekarz moze sie zajac pozniej analiza tego badania - ortopeda? neurolog?
Obydwaj powinni sie na tym znać, a że neurog postawił ci wcześniej diagnozę bez zdjęcia -- to wydaje mi sie nieco dziwne. Choć nie, mnie już nic nie zdziwi. W medycynie obecnie praktykowana jest tzw. "spychologia" - lekarze wysyłają sobie pacjentów od jednego kolegi do drugiego, aż pacjentowi puszczą nerwy. Może dlatego, że coraz częściej lekarz nie chce leczyć pacjęta, którego zaczął leczyć kolega - bo to wiąże się nie wiem z czym - z odpowiedzialnością? Hm, taka sobie zagwozdka. Bo ja w tym sensu nie widzę.

Pozdrawiam, Akulka

Re: polopiryna | Sabina Redlarska, 14-09-2005, 18:09

Dnia Wed, 14 Sep 2005 11:51:38 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisał(a):

Nie - nie mialem takowego badania. Ale ktorys z lekarzy tez kiedystam wspomnial o badaniu odcinka szyjnego - wlasnie przy okazji pytania o bol i zawroty glowy. Czy zwykly lekarz rodzinny moze skierowac na takie badanie? Jaki lekarz moze sie zajac pozniej analiza tego badania - ortopeda? neurolog?
A ile masz lat? :) Bo ja 28, okulistka zalecila mi badanie szyjnego odcinka kregoslupa ze wzgl. na pewne zaburzenia wzroku, do tego mam czeste bole glowy razem z bolami karku, jednak pani doktor z przychodni, do ktorej poszlam po skierowanie skwitowala tylko "jest pani za mloda na zwyrodnienie kregoslupa", nakrzyczala ze sie za duzo ucze i kazala wiecej spacerowac :)

Wakacje sie koncza, a mi zaczely sie te bole znowu nasilac, jeszcze przed rozpoczeciem nauki :)

Pozdrawiam, Sabina

Re: polopiryna | Piotr, 14-09-2005, 18:52

Witaj!

W kwestii bólów głowy wysłałbym Cię w pierwszej kolejności do laryngologa.

W kwestii Polocardu (kwas acetylosalicylowy), to oczywiście wielomiesięczne regularne zażywanie tego leku NIE jest pozbawione działań ubocznych (nie istnieje taki lek, który byłby ich pozbawiony).

W tym przypadku chodzi głównie o powikłania w zakresie przewodu pokarmowego (wrzody żołądka). Mechanizm powstawania tych powikłań jest co najmniej dwutorowy:

1. Tabletka rozpuszczająca się w żołądku (albo wcześniej) bezpośrednio drażni i uszkadza błonę śluzową powodując wrzody. Ten mechanizm został wykluczony w przypadku tabletek dojelitowych.

2. Działanie kwasu acetylosalicylowego (przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe) wynika z tego, że hamuje on produkcję w organizmie pewnych substancji. Tak się składa, że te substancje są jednocześnie odpowiedzialne za produkcję śluzu chroniącego błonę śluzową żołądka. Zahamowanie ich wytwarzania skutkuje zahamowaniem wytwarzania śluzu, przez co żołądek jest podatny na działanie kwasu solnego - powoduje to powstanie wrzodów. Ten mechanizm jest nierozerwalnie związany z zasadniczym (leczniczym) działaniem kwasu acetylosalicylowego i odpowiada za ryzyko rozwoju wrzodów żołądka NIEZALEŻNIE od drogi podania leku. Ten mechanizm dotyczy też prawie wszystkich innych leków z tej grupy (paracetamol, diklofenak, naproksen, ibuprofen - żeby wymienić najczęściej stosowane).

Należy wyraźnie powiedzieć, że stosowanie tych leków w wielu przypadkach jest całkowicie uzasadnione i przynosi "netto" korzyść - mimo działań ubocznych. W Twoim przypadku jednak należy zająć się diagnostyką, a przewlekłe stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest raczej niewskazane.

Pozdrawiam Piotr

Re: polopiryna | Sabina Redlarska, 15-09-2005, 04:31

Dnia Wed, 14 Sep 2005 13:26:53 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisał(a):

Z tego co mi kiedys mowiono to te powlekane tabletki to sa tzw. tabletki dojelitowe - tzn. takie ktore rozpuszczaja sie w jelitach, po to zeby wlasnie chronic zoladek.
O ile mi wiadomo tabletki powlekane to cos jak np. typowy ibuprom czy inne "gladkie" i slodkie z zewnatrz tabletki... wit. c np., takie latwe do polkniecia.

Polopiryna jaka znam nie jest powlekana - jest szorstka i mozna ja rozpuscic :)

A dojelitowe to sa chyba czopki po prostu.

Ale glowy za to nie oddam :)

Sabina

Re: polopiryna | Sabina Redlarska, 15-09-2005, 04:36

Dnia Wed, 14 Sep 2005 14:46:18 +0000 (UTC), zibi [at] neostrada.pl napisał(a):

No to prawie jestesmy rownolatkami. Czy mozna zapytac czy w Twoim przypadku udalo sie cos poradzic na ten problem?
Nie... pewnie cos by dalo dopracowanie ergonomii stanowiska pracy, moze lepsze lozko i poduszki...ale ja od dziecinstwa cierpie na bole glowy roznego rodzaju. Pewnie powinnam sie uprzec i szukac lekarza, ktory sie mna zainteresuje, ale szczescia do lekarzy nie mam, w dzicinstwie np. jeden z nich tlumaczyl moje bole glowy tym ze mi mozg za szybko rosnie i sie w czaszce nie miesci...

Nie chce Cie zniechecac, ja mam naprawde pecha do lekarzy, Ty pewnie bedziesz miala wieksze szczescie, zreszta sama pisalas ze ktorys z lekarzy zalecal Ci sam z siebie i bez walki badanie kregoslupa. Sprobuj sie tym zajac i napisz jak poszlo.

Sabina

Re: polopiryna | scream, 15-09-2005, 05:13

Sabina Redlarska napisał(a):
Nie... pewnie cos by dalo dopracowanie ergonomii stanowiska pracy, moze lepsze lozko i poduszki...ale ja od dziecinstwa cierpie na bole glowy roznego rodzaju.
Próbowałaś brać ketonal albo (lepiej) polomigran? Pomaga. Idź do neurologa, koniecznie.

best regards, scream (at)w.pl Samobójcy są arystokracją wśród umarłych.

Re: polopiryna | , 15-09-2005, 08:41

Piotr wrote:
Witaj!

W kwestii bólów g?owy wys?a?bym Ci? w pierwszej kolejno?ci do laryngologa.

W kwestii Polocardu (kwas acetylosalicylowy), to oczywi?cie wielomiesi?czne regularne za?ywanie tego leku NIE jest pozbawione dzia?a? ubocznych (nie istnieje taki lek, który by?by ich pozbawiony).

W tym przypadku chodzi g?ównie o powik?ania w zakresie przewodu pokarmowego (wrzody ?o??dka). Mechanizm powstawania tych powik?a? jest co najmniej dwutorowy:

1. Tabletka rozpuszczaj?ca si? w ?o??dku (albo wcze?niej) bezpo?rednio dra?ni i uszkadza b?on? ?luzow? powoduj?c wrzody. Ten mechanizm zosta? wykluczony w przypadku tabletek dojelitowych.

2. Dzia?anie kwasu acetylosalicylowego (przeciwzapalne, przeciwgor?czkowe, przeciwbólowe) wynika z tego, ?e hamuje on produkcj? w organizmie pewnych substancji. Tak si? sk?ada, ?e te substancje s? jednocze?nie odpowiedzialne za produkcj? ?luzu chroni?cego b?on? ?luzow? ?o??dka. Zahamowanie ich wytwarzania skutkuje zahamowaniem wytwarzania ?luzu, przez co ?o??dek jest podatny na dzia?anie kwasu solnego - powoduje to powstanie wrzodów. Ten mechanizm jest nierozerwalnie zwi?zany z zasadniczym (leczniczym) dzia?aniem kwasu acetylosalicylowego i odpowiada za ryzyko rozwoju wrzodów ?o??dka NIEZALE?NIE od drogi podania leku. Ten mechanizm dotyczy te? prawie wszystkich innych leków z tej grupy (paracetamol, diklofenak, naproksen, ibuprofen - ?eby wymieni? najcz??ciej stosowane).

Nale?y wyra?nie powiedzie?, ?e stosowanie tych leków w wielu przypadkach jest ca?kowicie uzasadnione i przynosi "netto" korzy?? - mimo dzia?a? ubocznych. W Twoim przypadku jednak nale?y zaj?? si? diagnostyk?, a przewlek?e stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest raczej niewskazane.

Wielkie dzieki za tresciwa i wyczerpujaca odpowiedz.

zibi

Re: polopiryna | Sabina Redlarska, 15-09-2005, 22:26

Dnia Thu, 15 Sep 2005 03:13:11 +0200, scream napisał(a):

Próbowałaś brać ketonal albo (lepiej) polomigran? Pomaga.
Jesli polecasz mi srodki przeciwbolowe to nie trzeba, jakos sobie radze przy pomocy paracetamolu lub ibuprofenu, rzadko sie zdarzaja tak silne bole glowy zeby te leki nie pomogly. No i na tyle sie przyzwyczailam, ze przy lzejszych bolach glowy, kiedy nie musze byc w super formie, po prostu daje rade bez lekow. Gorzej bylo w dziecinstwie.

Idź do neurologa, koniecznie.
Chcialabym tak po prostu pojsc do neurologa, niestety to jest w dzisiejszych czasach sprawa dosc skomplikowana. Ale moze tam kiedys w koncu trafie ;)

Sabina

Re: polopiryna | scream, 16-09-2005, 01:59

Sabina Redlarska napisał(a):
Jesli polecasz mi srodki przeciwbolowe to nie trzeba
Ketonal jest przeciwbólowy, ale Polomigran nie jest stricte przeciwbólowy - trzeba go brać regularnie przez jakiś czas i bóle głowy zanikają. Mi pomogło po około półtora tygodnia, a bóle głowy miałem bardzo silne.

Chcialabym tak po prostu pojsc do neurologa, niestety to jest w dzisiejszych czasach sprawa dosc skomplikowana.
E, to dziwne :) Ja idę do swojego lekarza i mówię "chciałbym skierowanie do lekarza X, bo cośtam" i już mam :)

best regards, scream (at)w.pl Samobójcy są arystokracją wśród umarłych.

Re: polopiryna | BlackMoon, 16-11-2005, 20:50

Choroba wrzodowa. Niedokrzepliwość krwi.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

ABC Akupresury ABC Akupresury

Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania

Bóle kręgosłupa Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach

Naturalna terapia bólu kręgosłupa Naturalna terapia bólu kręgosłupa