Powiązane leki
(opisy)

Tagi

zasada siec grupa sniezka torun dyskusja internet dziedzina maciek wstepniak

Fora dyskusyjne

Laryngolog TORUŃ (0)

Chirurg dziecięcy (0)

dwóch lekarzy dwie opinie, proszę o dyskusje (0)

Nadciśnienie (2)

Rytm serca (1)

Nikiel (8)

endokrynolog toruń włocławek inowrocław (0)

wybielanie zelem "Biała perła"...? (3)

czy to własciwe leczenie HP? (4)

łzawienie jednego oka (0)

Omamy węchowe (2)

chwilowa utrata wzroku-pomocy (1)

Kaszel gorączka (2)

ortopeda-prawostronnna skolioza -wyrownawcza lewostronna (0)

złamanie V kości śródstopia proszę o odpowiedz (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Witam w grupie pl.sci.medycyna - wstepniak

Witam w grupie pl.sci.medycyna - wstepniak

, 16-12-1996, 20:43

Niniejszym chcialbym powitac wszystkich zainteresowanych nowo reprezentowana dziedzina w polskim Usenecie - medycyna. Na poczatek chcialbym przypomniec opis grupy zawarty w ogloszeniu glosowania:

"Od pediatrii do patologii. Medycyna tradycyjna i niekonwencjonalna. Nowinki ze swiata lekarzy, rzadkie przypadki, trudne pytania, kontrowersyjne metody, praktyczne rady, moralne dylematy. Dyskusje zawodowcow i amatorow."

Proponujac poltora miesiaca temu grupe poswiecona tej dziedzinie spotkalem sie z glosami sceptycznymi:

'Co do grup medycznych to mam w ogole bardzo mieszane uczucia. Z roznych powodow, a glownie ze operuja one tak wielka iloscia "czarodziejstwa", reklam itp., ze czlowiek chory albo hipochondryk moze sie bardzo na czyms "przejechac". Bardzo latwo jest zasugerowac czlowiekowi ze lekarstwo jest dla niego dobre (modna Melatonina, modny Prozac itp). Tu wlasnie siec powinna dozowac swoje bogactwo slow ostroznie.'

'Te podwoje dla ludnosci musz byc jednak tak otwarte aby nagle ktos sie nie wladowal z "garazowa" tematyka w calkiem powazne sprawy.'

Coz, zgadzam sie z tymi argumentami, sadze jednak, ze nie ma dziedzin zakazanych czy zamknietych dla sieci. Siec i tak kiedys stanie sie naszym glownym srodkiem komunikacji, a to, ze pan X jest szarlatanem nie znaczy, ze nie moze miec w telewizji wlasnego programu. Faktem jest, ze pojecia "oszust", i "naciagacz" sa w medycynie niesamowicie wzgledne. Niniejszym wiec inauguruje polska komurke Usenetowa lekarzy i pacjentow.

Do tej pory polskie srodowiska medyczne korzystaly z zamknietych list dyskusyjnych. Mam nadzieje, ze mozemy spodziewac sie teraz ich uczestnictwa w rozmowach, co z pewnoscia uatrakcyjni je, uwiarygodni i sprawi, ze niektorzy z amatorow czegos ciekawego sie dowiedza. Mam prosbe do wszystkich Panstwa o informowanie znajomych medykow majacych dostep do Internetu o powstaniu tej grupy.

Troche na temat specjalnego regulaminu. Oczywiscie standardowe zalecenia netykiety (dokumenty z www.usenet.pl/doc) plus specjalne prosby do Panstwa, w zwiazku z delikatnoscia poruszanych tu tematow:

- nie beda mile widziane reklamy wszechstronnych specyfikow, dobrych na wszystko i wszystko uleczajacych, - podczas cytowania zrodel ksiazkowych koniecznie nalezy podac tytul, autora i rok wydania, - jakkolwiek wszyscy proszeni sa o ujawnianie swojej tozsamosci (anonimy nigdzie nie sa mile widziane), osobiste sprawy poruszane na tej grupie nie powinny byc rozpowszechniane bez zgody autorow.

To sa chyba najwazniejsze zasady uwzgledniajace specyfike grupy. Tematyka obejmuje w zasadzie wszystko zwiazane z medycyna i, tymczasowo, rowniez z weterynaria. Profilaktyka, diagnostyka, techniki badan, anatomia, fizjologia i patologia. Dietetyka, ziololecznictwo, rehabilitacja. Czasowo rowniez bedziemy goscic prawdopodobnie sprawy mniej "ludzkie" - parazytologia, bakteriologia i wirusologia. Zachecam do umieszczania adresow stron domowych poswieconych jakiemus waskiemu tematowi z naszej dziedziny. Recenzje cdrom'ow, polecane pozycje z literatury, zapowiedzi wykladow i wystaw - to wszystko znajdzie u nas miejsce. To tylko przyklady - medycyna jest nauka ogromna i to autorzy i cztelnicy zadecyduja, co ich interesuje oczywiscie. Jednak nauczony przykrym doswiadczeniem innych grup wolalbym ustalic te wstepne zasady - calkowicie mobilne i otwarte.

To by bylo na tyle. W sprawach technicznych (np. dostepnosc Medycyny na serwerach na swiecie) prosze o poczte do mnie lub o obejrzenie plikow umieszczonych na www.usenet.pl/doc. Uprzedzajac pytania - artykuly z tej grupy NIE sa dostepne przez e-mail. Wszelkie informacje dodatkowe (spostrzezenia, pytania, sugestie dotyczace zasad) prosze kierowac na moj adres.

Dziekuje wszystkim, ktorzy swoimi glosami spowodowali powstanie grupy: Wladyslaw Majewski, Michal Tyrala, Konrad Plich, Katarzyna Marszalek, Andrzej Briske, Andrzej Malysz, Maciej Lazarewicz, Ryszard Glab, Przemyslaw Sajewski, Kasia B. Jazwinska, Marcin Debowski, Pawel Krawczyk, Jaroslaw Rafa oraz Teresa G., Michal Karlik, Sebastian Malarz i Pawel Borcuch. Specjalne podziekowania dla Michala Jankowskiego.

Pozdrawiam,

Maciek Sniezek - dcdinter [at] it.com.pl grupa "Internet Lokalnie"

Re: Witam w grupie pl.sci.medycyna - wstepniak | Piotr Kasztelowicz, 21-12-1996, 19:32

On Mon, 16 Dec 1996, Maciek Sniezek wrote:

'Co do grup medycznych to mam w ogole bardzo mieszane uczucia. Z roznych powodow, a glownie ze operuja one tak wielka iloscia "czarodziejstwa", reklam itp., ze czlowiek chory albo hipochondryk moze sie bardzo na czyms "przejechac". Bardzo latwo jest zasugerowac czlowiekowi ze lekarstwo jest dla niego dobre (modna Melatonina, modny Prozac itp). Tu wlasnie siec powinna dozowac swoje bogactwo slow ostroznie.'
To sie zgadza. Medyczne grupy USENET ( takze amerykanskie ) o tyle sie nie sprawdzaja, ze na 80% zadawanych tam pytan odpowiedzi moze udzielic lekarz pierwszego kontaktu. Wazne, mogace pomoc zyciu ludzkiemu otoczone sa wielka ilosci smieci. Najwazniejszym wiec pytaniem jest to, co zrobic aby medyczne newsy nie byly medycznym internetowym smietnikiem. Ostatnio co raz bardziej wydaje mi sie, ze grupy takie powinny byc grupami moderowanymi.
naszym glownym srodkiem komunikacji, a to, ze pan X jest szarlatanem nie znaczy, ze nie moze miec w telewizji wlasnego programu. Faktem jest, ze pojecia "oszust", i "naciagacz" sa w medycynie niesamowicie wzgledne. Niniejszym wiec inauguruje polska komurke Usenetowa lekarzy i pacjentow.
Niezupelnie, nie moze byc wzgledne, poniewaz od tego zalezy zycie ludzkie. To nie zarty!
Do tej pory polskie srodowiska medyczne korzystaly z zamknietych list dyskusyjnych. Mam nadzieje, ze mozemy spodziewac sie teraz ich
Kompletna bzdura, dotad wszystkie listy dyskusyjne medyczne byly i sa otwarte takze dla nie-medykow.

Mam nadzieje, ze ta grupa rzeczywsiscie spelni swoje oczekiwania. Oczywiscie - jak to bywa w news'ach - wiele zalezy od moderatora, ktorego dzialanie sprawi, czy grupa taka bedzie traktowana jako powazne zrodlo informacji medycznej, czy jako "folklor"

Pozdrowienia

Piotr ------------------------------------------------------------ Piotr Kasztelowicz pekasz [at] am.torun.pl Info about me---> www.mat.uni.torun.pl/~pekasz = Ja jestem, jestem miedzy innymi ... . (E.Stachura) = ------------------------------------------------------------

Re: Witam w grupie pl.sci.medycyna - wstepniak | , 21-12-1996, 20:04

In article , Piotr Kasztelowicz wrote:
Niezupelnie, nie moze byc wzgledne, poniewaz od tego zalezy zycie ludzkie. To nie zarty!
To jak Pan nazwie, dajmy na to Z. Nowaka ? Oszust czy cudotworca ? Jedni tak, inni inaczej - i to sie nazywa wzglednosc.
Kompletna bzdura, dotad wszystkie listy dyskusyjne medyczne byly i sa otwarte takze dla nie-medykow.
Chodzilo mi o ich popularnosc. Byc moze sa one na stronie PZS, ale nigdzie indziej ich nie widzialem. Watpie, czy wiele osob slyszalo chociaz o jednej grupie lek-med.

Mam nadzieje, ze ta grupa rzeczywsiscie spelni swoje oczekiwania. Oczywiscie - jak to bywa w news'ach - wiele zalezy od moderatora, ktorego dzialanie sprawi, czy grupa taka bedzie traktowana jako powazne zrodlo informacji medycznej, czy jako "folklor"
Ta grupa NIE ma moderatora. Jestem jedynie pomyslodawca - nic wiecej. Brak moderacji byl "mysla przewodnia" powstania grupy.

Pozdrawiam,

Maciek Sniezek - dcdinter [at] it.com.pl grupa "Internet Lokalnie"

Re: Witam w grupie pl.sci.medycyna - wstepniak | Piotr Kasztelowicz, 22-12-1996, 14:58

On Sat, 21 Dec 1996, Maciek Sniezek wrote:

To jak Pan nazwie, dajmy na to Z. Nowaka ? Oszust czy cudotworca ? Jedni tak, inni inaczej - i to sie nazywa wzglednosc.
Nie wiem, ale byc moze temat ten bylby wlasciwszy dla pl.soc.medycyna. Ja po prostu staram sie jednak trzymac pewnej klasyfikacji. Jesli cos jest "sci", to czesc osob moze chciec wprost czerpac rady znajdujace sie w takiej grupie. Nie jestem przeciw takim dyskusjom, a jeszcze bardziej sie ciesze z powstania pierwszej polskiej grupy newsowej, tylko sie zastanawiam jak taka grupa moglaby sie przyczynic dla propagowania zachowan prozdrowotnych, kontaktu lekarzy z pacjentami via internet itp.

Chodzilo mi o ich popularnosc. Byc moze sa one na stronie PZS, ale nigdzie indziej ich nie widzialem. Watpie, czy wiele osob slyszalo chociaz o jednej grupie lek-med.
No przepraszam sa i w PZS Rafala Maszkowskiego i w Spisie Zasobow Medycznych w Sieci Internet - tam jest tego duzo - www.amg.gda.pl/MEDIC/medic.html. W ponad 2 letniej historii listy lek-med [at] achilles.wam.lodz.pl udalo sie pomoc wielu osobom - takze pacjentom, patrz moj artykuly w marcowym numerze "Magazynu Internet"

Brak moderacji byl "mysla przewodnia" powstania grupy.
Rozumiem, tym bardziej, ze moderowanie newsami jest jeszcze trudniejsze niz listami dyskusyjnymi. Ja mam z doswiadczenia wlasnego pewne obawy o poziom dyskusji na takiej niemoderowanej grupie, chyba ze rzeczywiscie ma ona miec charakter pl.soc.medycyna.

Moja krytyka jest oczywiscie konstruktywna. Gratulacje, w pelni doceniam Twoj trud powolania do zycia tej grupy i na pewno bedzie ona potrzebna. Moja dyskusja wynika z troski o poziom, ktory w przypadku dyskusji medycznych jest bardzo wazny. Polecam Ci bardzo cenne wskazowki dotyczace zasad jakosci merytorycznej serwisow medycznych zalecanych przez "Health on Net Foundation" - www.hon.ch/Conduct.html. Ta inicjatywa tworzenia merytorycznie wartosciowych zasobow uwazam jest bardzo istotna. Moze wiec jest to temat dla dyskusji na pl.sci.medycyna.

Pozdrowienia

Piotr

------------------------------------------------------------ Piotr Kasztelowicz pekasz [at] am.torun.pl Info about me---> www.mat.uni.torun.pl/~pekasz = Ja jestem, jestem miedzy innymi ... . (E.Stachura) = ------------------------------------------------------------

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Farmakologia w zarysie Farmakologia w zarysie

Wywiad lekarski oparty na zasadach EBM Wywiad lekarski oparty na zasadach EBM

Zdrowie mężczyzny w sieci Zdrowie mężczyzny w sieci

Bioetyka dla wszystkich Bioetyka dla wszystkich

Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii