Powiązane leki
(opisy)

ArmoLipid

Asmag (Magnesii hydroaspartas)

Asmag B (Magnesii hydroaspartas, Pyridoxinum)

Asmag forte (Magnesii hydroaspartas)

ColestOil

Polixar 5

Sensilab Mocne Serce

AprilGen (Quinaprilum)

Aprovel (Irbesartanum)

Diovan (Valsartanum)

Tagi

cisnienie serce spoczynek puls corka tachykardia tetno siliana scream prawidlowy

Fora dyskusyjne

zobacz Ciśnienie i puls (1)

zobacz Niskie ciśnienie, wysoki puls. (1)

zobacz ZBYT NISKIE CIŚNIENIE (10)

zobacz tachykardia problem (9)

zobacz Proba wysiłkowa - EKG (4)

zobacz Wysoki Puls (14)

zobacz Zaburzenia rytmu serca (9)

zobacz ciśnienie (4)

zobacz Niskie ciśnienie rozkurczowe. Co mi może być? (6)

zobacz szybkie tętno (20)

zobacz NISKIE CISNIENIE A WYSOKI PULS (4)

zobacz niskie ciśnienie, wysokie tętno, temperatura, biegunka (1)

zobacz Bardzo wysokie ciśnienie i tachykardia (1)

zobacz Tachykardia, a niskie ciśnienie - jakie leki? (0)

zobacz wysokie tętno- proszę o analizę testu wysiłkowego (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » jaki puls jest prawidlowy?

jaki puls jest prawidlowy?

siliana, 18-01-2006, 01:09

kupilam sobie cisnieniomierz, w instrukcji jest napisane, jakie cisnienie jest dobre czy zle, natomiast nie ma nic o pulsie. czy jego sie jakos przelicza? co oznacza za niski czy za wysoki i czy zawsze jest on uzalezniony od cisnienia? i na ile grozna moze byc arytmia (ten aparat pokazuje ten wskaznik).

Re: jaki puls jest prawidlowy? | ape, 18-01-2006, 01:23

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:43cd698e$0$17922$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
kupilam sobie cisnieniomierz, w instrukcji jest napisane, jakie
cisnienie
jest dobre czy zle, natomiast nie ma nic o pulsie. czy jego sie jakos przelicza? co oznacza za niski czy za wysoki i czy zawsze jest on uzalezniony od cisnienia?
zalezy czy bedziesz go sprawdzala chwilke po przebudzeniu sie czy tuz po sekscesach :>

pozdro ape

Ne noceas, dum vis prodesse, memento! (Ovidius)

Re: jaki puls jest prawidlowy? | scream, 18-01-2006, 01:27

siliana napisał(a):
jest dobre czy zle, natomiast nie ma nic o pulsie. czy jego sie jakos przelicza?
ilosc uderzen na minutę :) prawidłowy powinien być między 65 a 85 na minutę

co oznacza za niski czy za wysoki i czy zawsze jest on uzalezniony od cisnienia?
wg mnie to logiczne - skoro puls to uderzenia serca, większe ciśnienie = serce szybciej pompuje krew = puls jest większy :)

best regards, scream (at)w.pl Samobójcy są arystokracją wśród umarłych.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Emi, 18-01-2006, 01:32

scream napisał(a):

wg mnie to logiczne - skoro puls to uderzenia serca, większe ciśnienie = serce szybciej pompuje krew = puls jest większy :)
no niezupełnie...

niskocisnieniowcy często maja wysoki puls, tak jakby serducho chciało nadrobić ;)

E_m_i_

"Ptak, który pragnie wzbić się ponad niziny tradycji i przesądów musi mieć mocne skrzydła. Żałosny to widok, gdy wyczerpane i okaleczone pisklę wraca na ziemię." K. Chopin "Przebudzenie"

Re: jaki puls jest prawidlowy? | ape, 18-01-2006, 01:33

Użytkownik "scream" napisał w wiadomości news:dqjqse$nr8$1 [at] news.onet.pl...

wg mnie to logiczne - skoro puls to uderzenia serca, większe ciśnienie
=
serce szybciej pompuje krew = puls jest większy :)
mozesz to rozwinac?

pozdro ape

Re: jaki puls jest prawidlowy? | siliana, 18-01-2006, 01:35

Użytkownik "ape" napisał w wiadomości news:dqjr2r$a7b$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...

zalezy czy bedziesz go sprawdzala chwilke po przebudzeniu sie czy tuz po sekscesach :
zgodnie z instrukcja cisnienie i puls mierzyc w spokoju, relaksie, nie po wysilku.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | ape, 18-01-2006, 01:36

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:43cd6f9d$0$17934$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
tuz po
zgodnie z instrukcja cisnienie i puls mierzyc w spokoju, relaksie, nie
po
wysilku.
w trakcie glebokiej medytacji moze sie okazac, ze prawie nie zyjesz :>

pozdro ape

Re: jaki puls jest prawidlowy? | scream, 18-01-2006, 01:37

Emi napisał(a):
niskocisnieniowcy często maja wysoki puls, tak jakby serducho chciało nadrobić ;)
Może tak się dzieje wtedy, kiedy przyczyną ich niskiego ciśnienia nie są kłopoty z sercem, a z żyłami (np. zaawansowana miażdżyca)? I po prostu serce musi szybciej pompować, żeby krew mogła przepłynąć przez żyły.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | siliana, 18-01-2006, 01:40

Użytkownik "scream" napisał w wiadomości news:dqjqse$nr8$1 [at] news.onet.pl...

a jak bys skomentowal taki wynik 35 latka 140/89, puls 97?

i co oznacza jak tylko 1 z tych 3 skladnikow jest nie w normie? np. ze gorne odpowiada z awylew a dolne za zawal?

i czy na cisnienie ma wplyw przeziebienie lub zmeczenie?

chodzi o to, ze w przypadkowych mierzeniach u lekarza wyszlo 3 x wysokie cisnienie tj. 140/100 i 160/100, a w wiekszosc wychodzi w normie. lekarz kazal mierzyc 4 x dziennie przez 2 tygodnie. i teraz nie wiem - czy te 4 x dziennie to o tych samych godzinach? jak mysliscie?

Re: jaki puls jest prawidlowy? | ape, 18-01-2006, 01:46

Użytkownik "Norbert" napisał w wiadomości news:dqjs64$em8$1 [at] inews.gazeta.pl...
chciało
Takie rzeczy to tylko we wstrzasie, hipowolemii... :)
racja: szybkie, nitkowate. wyczuwalne czesciej centralnie niz obwodowo :)

pozdro ape

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 18-01-2006, 01:47

Takie rzeczy to tylko we wstrzasie, hipowolemii... :) Wedlug ciebie wysokie cisnienie oznaczaloby ze serce moze pracowac wolniej. Skurczowe cisnienie rosnie w pewnej korelacji z rozkurczowym (dla czlowieka w spoczynku), 120/80 i 140/100 to dla samego przeplywu prawie to samo. W czasie wysilku roznie, rozkurczowe moze nawet byc bliskie 0 u wydolnych sportowcow.

Pozdrawiam Norbert :-)

Re: jaki puls jest prawidlowy? | siliana, 18-01-2006, 01:55

Użytkownik "ape" napisał w wiadomości news:dqjrrb$d9e$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:43cd6f9d$0$17934$f69f905 [at] mamut2.aster.pl... tuz po w trakcie glebokiej medytacji moze sie okazac, ze prawie nie zyjesz :
widze, ze masz dobra zabawe:(

Re: jaki puls jest prawidlowy? | ape, 18-01-2006, 01:56

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:43cd7445$0$17921$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
:>
widze, ze masz dobra zabawe:(
przeciez otrzymalas juz wszystkie podstawowe odpowiedzi na temat i cisnienia i czestosci serca. czego wiec jeszcze oczekujesz, silano?

pozdro ape

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 18-01-2006, 02:02

Dla przykladu: niewydolnosc komory w przebiegu zawalu, zmniejszenie frakcji wyrzutowej, zwiekszenie tetna, spadek cisnienia, zastoj w zylach krazenia duzego. Jak widac samo zwiekszone tetno nic nie znaczy.

a jak bys skomentowal taki wynik 35 latka 140/89, puls 97?
Jeden pomiar? pacjent przestraszyl sie pomiaru cisnienia. W tym przypadku zrobilbym kolejne pomiary. Jest niepokojacy ale nie jest tragiczny i w sumie da sie zyc.

i co oznacza jak tylko 1 z tych 3 skladnikow jest nie w normie? np. ze gorne odpowiada z awylew a dolne za zawal?
Jak dla mnie to 2 sa niezbyt w normie.

i czy na cisnienie ma wplyw przeziebienie lub zmeczenie?
Z pewnoscia jakis ma.

chodzi o to, ze w przypadkowych mierzeniach u lekarza wyszlo 3 x wysokie cisnienie tj. 140/100 i 160/100, a w wiekszosc wychodzi w normie. lekarz kazal mierzyc 4 x dziennie przez 2 tygodnie. i teraz nie wiem - czy te 4 x dziennie to o tych samych godzinach? jak mysliscie?
Rob po przebudzeniu, przed snem, w poludnie i tak kolo 18. Bedziesz mial rozrzut przez wszystkie pory dnia, nie musisz dokladnie przestrzegac godzin. I zeby to bylo w spoczynku a nie po wbiegnieciu po schodach, albo.... ;) I jesli tobie wychodzi mniej niz u lekarza to znaczy ze albo sie boisz lekarza, albo nie umiesz w co watpie :)

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 18-01-2006, 02:05

racja: szybkie, nitkowate. wyczuwalne czesciej centralnie niz obwodowo :)
kocham te zwroty, wypelnione itd...... :)

Re: jaki puls jest prawidlowy? | scream, 18-01-2006, 03:09

ape napisał(a):
mozesz to rozwinac?
Czego konkretnie nie zrozumiałeś?

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Marek Li, 18-01-2006, 04:14

Użytkownik "Norbert" napisał w wiadomości news:dqjt4n$ide$1 [at] inews.gazeta.pl...

Dla przykladu: niewydolnosc komory w przebiegu zawalu, zmniejszenie frakcji wyrzutowej, zwiekszenie tetna, spadek cisnienia, zastoj w zylach krazenia duzego. Jak widac samo zwiekszone tetno nic nie znaczy.
Tak to piszesz, jakby przyspieszenie częstości pracy serca powodowało spadek ciśnienia - co nie jest prawdą, bo spadek RR jest tu spowodowany zmniejszeniem rzutu. Umieszczasz zastój w żyłach po tym nieszczęsnym zmniejszeniu RR, jakby miało to być konsekwencja tegoż. Ogólnie - możesz napisać o co chodzi? Bo z punktu widzenia patofizjologii, to nie trzyma sie to kupy.
Marek Li

Re: jaki puls jest prawidlowy? | elka, 18-01-2006, 11:19

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:43cd698e$0$17922$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
kupilam sobie cisnieniomierz, w instrukcji jest napisane, jakie cisnienie jest dobre czy zle, natomiast nie ma nic o pulsie. czy jego sie jakos przelicza? co oznacza za niski czy za wysoki i czy zawsze jest on uzalezniony od cisnienia? i na ile grozna moze byc arytmia (ten aparat pokazuje ten wskaznik).
Coś tam sobie gaworzycie, ale własciwie niczego konkretnego z tej dyskusji nie można sie dowiedzieć.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Iwona_s, 18-01-2006, 12:01

Użytkownik "elka" napisał w wiadomości news:dqkto8$78g$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

Coś tam sobie gaworzycie, ale własciwie niczego konkretnego z tej dyskusji nie można sie dowiedzieć.
Z tego co mi wiadomo norma dla pulsu jest przedzial 60-80. Cisnienie nie ma wplywu na wyznacznik pulsu. Puls co najwyzej rosnie z temp. ciala, w chorobach serca, w zmeczeniu, w stresie/nerwach. Arytmie nalezy leczyc. A czy grozna? to zalezy.

Pozdrawiam Iwona // Wlasciwoscia czlowieka jest bladzic, glupiego - w bledzie trwac / / Cyceron

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Krzysztof (Suzuki Kokushu), 18-01-2006, 12:21

Może tak się dzieje wtedy, kiedy przyczyną ich niskiego ciśnienia nie są kłopoty z sercem, a z żyłami (np. zaawansowana miażdżyca)? I po prostu serce musi szybciej pompować, żeby krew mogła przepłynąć przez żyły.
Czy mógłbyś rozwinąć tą ciekawą teorię?

Krzysiek, EBP Niestety obróbka termiczna niszczy enzymy zawarte w pożywieniu, co powoduje, że organizm jest ograbiany ze składników aby te enzymy wytworzyć.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 18-01-2006, 12:21

Tak to piszesz, jakby przyspieszenie częstości pracy serca powodowało
To nie jest kolejnosc nastepowania zmian, to jest przypadek i wymienione objawy. Chcialem pokazac ze przy zwiekszonym tetnie, cisnienie moze byc obnizone jak w powyzszym przypadku, co nie wynika z szybkiego tetna, a niewydolnosci i zmniejszenia rzutu.

spadek ciśnienia - co nie jest prawdą, bo spadek RR jest tu spowodowany zmniejszeniem rzutu. Umieszczasz zastój w żyłach po tym nieszczęsnym
wiem

zmniejszeniu RR, jakby miało to być konsekwencja tegoż. Ogólnie - możesz napisać o co chodzi? Bo z punktu widzenia patofizjologii, to nie trzyma sie to kupy.
Napisalem :) Moze moglem w innej kolejnosci ale nie myslalem o przecinkach jako o ->

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 18-01-2006, 12:25

Jakie jest prawidlowe tetno i cisnienie mozesz sprawdzic na google. Jesli czegos nie rozumiesz to sie zapytaj.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | gburek, 18-01-2006, 18:49

teoretycznie puls prawidlowy zamyka sie w granicach 60-90 ale to wlasnie tylko suche okreslenia ksiazkowe szybkosc szerca zmienia sie stale i zalezna jest od duzej ilosci czynnikow dla przykladu napisze Ci iz w nocy ja mam zmierzone tetno na poziomie 32 uderzenia/minute a podczas wysilku, kiedys podczas pobytu w gorach i przymusowego biegu pod gore z 30 kg plecakiem, wyliczylem sobie puls niemal 220 teoretycznie patrzac na sucha teorie jestem chorym czlowiekiem a tak naprawde nic mi nie dolega

akcja serca w spoczynku na dluzsza mete nie powinna jednak przekraczac 90/min ale i to moze byc "norma" jesli pacjent pali badz jest nalogowym ochlejem kawy badz siekierzastych herbat ewentualnie korzysta z innych dobrodziejstw "uzywkowych"

co do arytmii okreslanych na podstawie automatycznego aparatu to podchodzilbym do tego bardzo sceptycznie... sam nie uzywam aparatow automatycznych ale watpie czy potrafia one rozpoznac niemiarowosc oddechowa jesli jakis aparat to potrafi - wyprowadzcie mnie z bledu

Dominik

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Emi, 18-01-2006, 18:55

scream napisał(a):

syndrom barlowa, cisnienie srednio 100-110/60-70, puls średnio ok 85

E_m_i_

"Ptak, który pragnie wzbić się ponad niziny tradycji i przesądów musi mieć mocne skrzydła. Żałosny to widok, gdy wyczerpane i okaleczone pisklę wraca na ziemię." K. Chopin "Przebudzenie"

Re: jaki puls jest prawidlowy? | siliana, 19-01-2006, 20:24

Użytkownik "Iwona_s" napisał w wiadomości news:dql02e$ojn$1 [at] news.dialog.net.pl...

Z tego co mi wiadomo norma dla pulsu jest przedzial 60-80. Cisnienie nie ma wplywu na wyznacznik pulsu. Puls co najwyzej rosnie z temp. ciala, w chorobach serca, w zmeczeniu, w stresie/nerwach. Arytmie nalezy leczyc. A czy grozna? to zalezy.
a czy puls (w spoczynku) zalezy od wieku? czy moze byc podwyzszony przez przeziebienie?

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Iwona_s, 19-01-2006, 23:56

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości

a czy puls (w spoczynku) zalezy od wieku? czy moze byc podwyzszony przez przeziebienie?
Niemowlaki maja wyzszy puls od osob doroslych. Z wiekiem to sie zmienia, ale pozniej nie ma znaczenia czy ma 20 czy 50 lat - powinien oscylowac wokol 60-80 (w spoczynku). Zmiane wartosci pulsu moze zmienic, np. tachykardia, palenie papierosow, stres/zdenerwowanie, zatrucie, goraczka, niedokrwistosc pokrwotoczna, itd. Sportowcy moga miec nizszy puls.

Moja corka (obecnie 16lat) jeszcze do niedawna miala puls ok.110-130 (w spoczynku). Przyczyna prawdopodobnie jest tachykardia. Ostatnio zauwazam poprawe (ok.80) i nie wiem czym to tlumaczyc, chociaz nie ukrywam, ze sie ciesze.

Przy okazji znalazlam ciekawa strone (porady), szczegolnie polecam rodzicom malych dzieci: hyperreal.info/dr....to/art/306

Jezeli gdzies strzelilam gafe, to prosze mnie poprawic.

Pozdrawiam Iwona // Gdy widzimy juz tylko to, co chcemy widziec, osiagnelismy duchowa slepote // Marie von Ebner-Eschenbach

Re: jaki puls jest prawidlowy? | gburek, 20-01-2006, 00:19

Użytkownik "Iwona_s" napisał | Jezeli gdzies strzelilam gafe, to prosze mnie poprawic.

strzelilas :)

| Moja corka (obecnie 16lat) jeszcze do niedawna miala puls ok.110-130 (w | spoczynku). Przyczyna prawdopodobnie jest TACHYKARDIA. Ostatnio zauwazam | poprawe (ok.80) i nie wiem czym to tlumaczyc, chociaz nie ukrywam, ze sie | ciesze.

Otoz tachykardia to objaw a nie przyczyna. Tachykardia to po prostu medyczne okreslenie przyspieszonego rytmu serca.

Dominik

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 20-01-2006, 01:58

| Moja corka (obecnie 16lat) jeszcze do niedawna miala puls ok.110-130 (w | spoczynku). Przyczyna prawdopodobnie jest TACHYKARDIA. Ostatnio zauwazam | poprawe (ok.80) i nie wiem czym to tlumaczyc, chociaz nie ukrywam, ze sie | ciesze.

Otoz tachykardia to objaw a nie przyczyna. Tachykardia to po prostu medyczne okreslenie przyspieszonego rytmu serca.
Wlasnie, i co lekarz na taki rytm corki?

Re: jaki puls jest prawidlowy? | gburek, 20-01-2006, 02:30

Użytkownik "Norbert" napisał | Wlasnie, i co lekarz na taki rytm corki?

heh jestem lekarzem a nie wrozbita :) niech corka pojdzie do swojego lekarza i niech ten majac ja przed oczyma i pod reka zbada dziewcze i oceni jej stan zdrowia :)

Dominik

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Norbert, 20-01-2006, 11:43

heh jestem lekarzem a nie wrozbita :) niech corka pojdzie do swojego lekarza i niech ten majac ja przed oczyma i pod reka zbada dziewcze i oceni jej stan zdrowia :)
heh, sorry nie pytalem sie ciebie ;), zle odpisalem na to co napisala Iwona, chcialem sie zapytac co powiedzial lekarz ktory badal jej corke.

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Iwona_s, 20-01-2006, 14:29

Użytkownik "gburek" napisał w wiadomości

Oswiec mnie w takim razie;)

Nie jestem lekarzem, ale powtorzylam, to co lekarz kardiolog powiedzial po badaniu corki (przeswietlenie klatki p.+osluchanie+holter+echo serca). Powiedzial, ze powodem wysokiego pulsu u corki sa zaburzenia rytmu serca czyli tachykardia i kazal obserwowac. Przez te wszystkie lata nie bylo zadnego leczenia w tym kierunku. Wspomne jeszcze, ze corka ma epi - od jakiegos czasu bez zauwazalnych atakow (i bez lekow od kilku lat).

Pozdrawiam Iwona // Wlasciwoscia czlowieka jest bladzic, glupiego - w bledzie trwac / / Cyceron

Re: jaki puls jest prawidlowy? | Hektor, 21-01-2006, 11:58

scream napisał(a) wnews:dqjqse$nr8$1 [at] news.onet.pl:

prawidłowy powinien być między 65 a 85 na minutę
Dlaczego tak sadzisz? Ja mam 57 (sredni puls spoczynkowy, mierzony wieczorem), a jak sie troche cwiczy i kondycha podskoczy to pewnie i mniejszy byc moze.

Pozdr. Hektor

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Wysokie ciśnienie Wysokie ciśnienie

Subkliniczne uszkodzenia narządowe w nadciśnieniu tętniczym Subkliniczne uszkodzenia narządowe w nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze. Zdrowa dieta Nadciśnienie tętnicze. Zdrowa dieta

Cukrzyca. Pytania i odpowiedzi Cukrzyca. Pytania i odpowiedzi