Powiązane leki
(opisy)

NeoAfrin (Dexbrompheniramini maleas, Pseudoephedrini sulfas)

Disophrol Retard (Dexbrompheniramini maleas, Pseudoephedrini sulfas)

Akutol

Octenilin

Silol (Dimethiconum)

Aquacel

R- 1 krople na stany zapalne

Phytolacca Dagomed 24 bóle gardła, chrypka

Olbas Oil

Aloe compose

Tagi

bola opatrunek poradzic stomatolog zdjac wypelnic bolec opracowac kanalowy kanal

Fora dyskusyjne

Ból zęba po leczeniu kanałowym. (50)

ból po leczeniu kanałowym (3)

Ból bezpośrednio po kanałowym (8)

Silny ból głowy po leczeniu kanałowym? (2)

Zapalenie zęba? (5)

Powtórne leczenie kanałowe (3)

Problem-leczenie kanałowe (0)

KANAŁÓWKA (10)

Leczenie kanałowe (6)

Co widać na zdjęciu? (1)

Ból dolnej szóstki. (6)

Leczenie kanałowe i poszerzanie kanałów (3)

Boli po leczeniu kanałowym? (7)

Nietypowy korzeń zęba (1)

Ząb martwy (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » boli ząb :( proszę - poradźcie !

boli ząb :( proszę - poradźcie !

Bartek, 29-01-2006, 10:41

Witam, Mam problem, bardzo proszę o poradę... Ząb 6stka na dole, jakiś czas temu leczony kanałowo, kilka dni temu zaczął boleć przy nagryzaniu, natychmiast odwiedziłem stomatologa który otworzył zęba, pooglądał, stwierdził że nic niepokojącego nie widać, włożył do środka jakieś białe wypełnienie i założył "opatrunek", następnie kazał zrobić prześwietlenie i przyjść ze zdjęciem, była to sobota więc w poniedziałek rano zrobiłem prześwietlenie i wróciłem do stomatologa, pooglądał zdjęcie i stwierdził że wszystko jest w porządku i na zdjęciu również nie widać nic niepokojącego, wspomniał coś o konieczności poszerzania kanałów (?? nie wiem czy dobrze zapamiętałem ?), wtedy, gdy byłem u stomatologa ze zdjęciem, ząb praktycznie wogóle nie bolał, mogłem normalnie jeść i wogóle nie czułem aby bolał przy nagryzaniu, tak więc dostałem termin wizyty na 2'giego lutego, 5 dni chodziłem z tym "opatrunkiem" w zębie i wszystko było ok, wczoraj zaczelo dosyć mocno pobolewać, dzisiaj rano obudziłem się z mocnym bólem, cały czas czuje "kłucie" w zębie, reaguje on też na nagryzanie - wtedy ból się nasila, oczywiście nie będę czekał do 2'giego lutego tylko jutro rano pojade do dentysty, ale chciałem zapytać Grupowiczów co może być przyczyną że ząb leczony kanałowo boli, bardzo się boje ze bede musial go usunac, czy jesli na zdjeciu nie widac zadej ropy itp. to jest szansa ze zeba uda sie jeszcze uratowac ? Jakim cudem ząb który jest już pozbawiony unerwienia może boleć ? i czy to "tymczasowe" wypełnienie wlozone przez stomatologa do zeba przed zalozeniem opatrunku ma jakis "ziolowy" sklad ? poniewaz od kilku dni cały czas wyczuwam w ustach dosyć nieprzyjemny posmak, wg. mojego odczucia jest to smak jakiegos lekarstwa "ziolowego", z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi na moje pytania, pozdrawiam serdecznie ! Bartek

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Iwon(k)a, 29-01-2006, 09:47

"Bartek" wrote in message news:drhv31$9h6$1 [at] news.onet.pl...
Witam, Mam problem, bardzo proszę o poradę... Ząb 6stka na dole, jakiś czas temu leczony kanałowo,
zalezy jak byl tez zab leczony kanalowo. Jesli nie byl doleczony do szczytow kazdego z kanalow, a w dolnej szostce moze byc ich niekiedy 4, to bedzie taki zab nie jest wyleczony. jesli mozesz dowiedz sie kto w Twojej okolicy specjalizuje sie albo wykonuje prawidlowo leczenia kanlowe. kiedys tu na grupi podawano link z lekarzami (endodontami) (endodoncja.pl czy cos takiego). szukaj kogos kto ma w gabinecie lapme rtg albo digital, i w czasie leczenia wykonuje kontrolne zdjecia oceniajce jak przebiega leczenie. kanaly nie tylko trzeba wyleczyc "do konca" ale i odpowiednio wlasnie poszerzyc. poza tym chodzenie z opatrunkiem moze doprowadzac do nadkazenia zeba. po wyleczeniu kanalowym trzeba go w miare szybko szczelnie zamnkac, (ploma/korona).

iwon(k)a

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Iwon(k)a, 29-01-2006, 11:11

"Radoslaw Rossa" wrote in message news:drilea$qar$1 [at] inews.gazeta.pl...
W zasadzie się zgadza to co piszesz o "leczeniu do szczytów", ale przestrzegałbym przed samodzielną oceną prawidłowego wypełnienia kanałów na podstawie RTG. RTG nie jest jedyną, a na pewno nie powinno być samodzielną metodą określania długości kanału. Na RTG bowiem jesteśmy w stanie ocenić jedynie położenie wierzchołka radiologicznego.
a nie, to oczywiste ta ocena miala nalezec do lekarza, ktory zna sie na rzeczy. zwykle jesli chodzi o ocene RTG to prawidlowe leczenie to takie kiedy material wypelniajacy znajduje sie od .5 do 1 mm od szczytu radiologicznego. plus ma miec odpowiednia szerokosc, nie mowiac juz o ocenie tego wypelnienia, czy tez wypalnienia korony zeba. przeviekajaca korona, czy plomba to tez nieudane leczenie kanlowe. iwon(k)a

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Radosław Rossa, 29-01-2006, 12:47

Ząb pozbawiony unerwienia może boleć, chociażby wtedy kiedy "coś się dzieje" w przyzębiu okołowierzchołkowym. Jest bardzo dużo białych wypełnień. A jeżeli chodzi o opatrunek, to mogę domniemyać, że został założony do kanału. I tutaj też masz wybór - wodorotlenek wapnia, czy chociażby pasty kortykosteroidowo-antybiotykowe. Kanały trzeba dobrze opracować (poszerzyć), bo opracowanie mechaniczne odgrywa zasadniczą rolę w usuwaniu drobnoustrojów. Naturalnie używa się jednocześnie środków chemicznych. Ziołowy smak... Może założył wypełnienie z tlenku cynku z eugenolem (olejkiem goździkowym). Nigdy się nie zastanawiałem nad smakiem wypełnień. Zobacz, czy masz w kuchni goździki, porównaj smak/zapach. Jeżeli jest podobny, to masz odpowiedź.

Użytkownik "Bartek" napisał w wiadomości news:drhv31$9h6$1 [at] news.onet.pl...
Witam, Mam problem, bardzo proszę o poradę... Ząb 6stka na dole, jakiś czas temu leczony kanałowo, kilka dni temu zaczął boleć przy nagryzaniu, natychmiast odwiedziłem stomatologa który otworzył zęba, pooglądał, stwierdził że nic niepokojącego nie widać, włożył do środka jakieś białe wypełnienie i założył "opatrunek", następnie kazał zrobić prześwietlenie i przyjść ze zdjęciem, była to sobota więc w poniedziałek rano zrobiłem prześwietlenie i wróciłem do stomatologa, pooglądał zdjęcie i stwierdził że wszystko jest w porządku i na zdjęciu również nie widać nic niepokojącego, wspomniał coś o konieczności poszerzania kanałów (?? nie wiem czy dobrze zapamiętałem ?), wtedy, gdy byłem u stomatologa ze zdjęciem, ząb praktycznie wogóle nie bolał, mogłem normalnie jeść i wogóle nie czułem aby bolał przy nagryzaniu, tak więc dostałem termin wizyty na 2'giego lutego, 5 dni chodziłem z tym "opatrunkiem" w zębie i wszystko było ok, wczoraj zaczelo dosyć mocno pobolewać, dzisiaj rano obudziłem się z mocnym bólem, cały czas czuje "kłucie" w zębie, reaguje on też na nagryzanie - wtedy ból się nasila, oczywiście nie będę czekał do 2'giego lutego tylko jutro rano pojade do dentysty, ale chciałem zapytać Grupowiczów co może być przyczyną że ząb leczony kanałowo boli, bardzo się boje ze bede musial go usunac, czy jesli na zdjeciu nie widac zadej ropy itp. to jest szansa ze zeba uda sie jeszcze uratowac ? Jakim cudem ząb który jest już pozbawiony unerwienia może boleć ? i czy to "tymczasowe" wypełnienie wlozone przez stomatologa do zeba przed zalozeniem opatrunku ma jakis "ziolowy" sklad ? poniewaz od kilku dni cały czas wyczuwam w ustach dosyć nieprzyjemny posmak, wg. mojego odczucia jest to smak jakiegos lekarstwa "ziolowego", z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi na moje pytania, pozdrawiam serdecznie ! Bartek

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Bartek, 29-01-2006, 13:43

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:dri2tv$a02$1 [at] inews.gazeta.pl...
Ząb pozbawiony unerwienia może boleć, chociażby wtedy kiedy "coś się dzieje" w przyzębiu okołowierzchołkowym.
Witam, dziekuje Ci bardzo za odpowiedz, rozumie ze jesli stomatolog powiedzial ze w zębie jest "miejsce" zeby te kanaly jeszcze "opracować", narazie nie muszę się zamartwiać koniecznością usunięcia tego ząbka ? Pozwole sobie zadac jeszcze jedno pytanie, czy to prawda ze ząb wyleczony kanałowo ma mniejsza "żywotność" niż zdrowy ząb ? dziękuję i pozdrawiam Bartek

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Radosław Rossa, 29-01-2006, 14:09

Teoretycznie nie ma mniejszej "żywotności", praktycznie często ma. Leczenie kanałowe nie należy (moim zdaniem) do najłatwiejszych. Wymaga dużej precyzji, cierpliwości i staranności. Niestety nie zawsze wykonywane jest tak jak należy. Pomijając przypadki (które widziałem) "opracowania" i wypełnienia zęba wielokanałowego w czasie mniejszym, niż pół godziny (co moim zdaniem jest niewykonalne), gdzie materiałem wypełniającym był cement fosforanowy (co jest niedopuszczalne - kwaśne pH, nieszczelność, resorpcja etc.). Łatwo jest zrozumieć dlaczego tak się dzieje - cena takiego "leczenia" potrafi byc mniejsza od 50 PLN (za całość), co przy cenie od 100 PLN za kanał, za leczenie "poprawne" wydaje się być usługą darmową . Oczywiście nie chciałbym Ciebie zrazić do leczenia kanałowego, jeżeli będzie tańsze. Znam wielu stomatologów, którzy stosują z powodzeniem metodę jednego ćwieka (obecnie raczej nie zalecaną) i mają w tej kwestii całkiem spore (i dobre) doświadczenie. Dla pocieszenia i porównania - w USA leczenie kanałowe np. dolnej szóstki potrafi kosztować ok. 600 USD i nie jest to cena najwyższa. Nie ma w zasadzie przeskód, żeby kanały opracowywać szeroko. W zasadzie szerokie opracowanie daje większą pewność, jeżeli chodzi o jałowość kanałów, a kanały szeroko opracowane znacznie łatwiej się wypełnia. Co do zbyt szerokiego opracowania kanałów - nie martw się na zapas. Wszystkimi procedurami rządzą jakieś zasady, które zostaly określone po to, żeby pacjenta (zanadto ;-) nie skrzywdzić. Pozdrawiam.

Użytkownik "Bartek" napisał w wiadomości news:dri67s$uds$1 [at] news.onet.pl...
Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:dri2tv$a02$1 [at] inews.gazeta.pl...

Witam, dziekuje Ci bardzo za odpowiedz, rozumie ze jesli stomatolog powiedzial ze w zębie jest "miejsce" zeby te kanaly jeszcze "opracować", narazie nie muszę się zamartwiać koniecznością usunięcia tego ząbka ? Pozwole sobie zadac jeszcze jedno pytanie, czy to prawda ze ząb wyleczony kanałowo ma mniejsza "żywotność" niż zdrowy ząb ? dziękuję i pozdrawiam Bartek

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Iwon(k)a, 29-01-2006, 15:28

"Iwona_s" wrote in message news:drirn0$cci$1 [at] news.dialog.net.pl...

No, ale co tu porownywac, my mamy relatywnie nizsze zarobki... ;(
nawet jesli, to wciaz np dla Amerykanow wciaz wydanie $1000 na leczenie endodotyczne jest znaczacym wydatkiem.

iwon(k)a

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Radosław Rossa, 29-01-2006, 18:03

W zasadzie się zgadza to co piszesz o "leczeniu do szczytów", ale przestrzegałbym przed samodzielną oceną prawidłowego wypełnienia kanałów na podstawie RTG. RTG nie jest jedyną, a na pewno nie powinno być samodzielną metodą określania długości kanału. Na RTG bowiem jesteśmy w stanie ocenić jedynie położenie wierzchołka radiologicznego. Otwór anatomiczny może znajdować się nieco bliżej komory. A kanał w wielu przypadkach opracowujemy do tzw. otworu fizjologicznego, który znajduje się jeszcze bliżej. Także kanał, który na RTG wydaje się być niedopełniony może byc w rzeczywistości wypełniony prawidłowo. Reasumując: RTG to jedno, a endometr to drugie. Zarówno badanie przy pomocy endometru, jak i RTG jest obarczone błędem, a dla zminimalizowania możliwości pomyłki powinno stosowac się i jedno i drugie.

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:drih1k$3m0$1 [at] news.onet.pl...
"Bartek" wrote in message news:drhv31$9h6$1 [at] news.onet.pl...

zalezy jak byl tez zab leczony kanalowo. Jesli nie byl doleczony do szczytow kazdego z kanalow, a w dolnej szostce moze byc ich niekiedy 4, to bedzie taki zab nie jest wyleczony. jesli mozesz dowiedz sie kto w Twojej okolicy specjalizuje sie albo wykonuje prawidlowo leczenia kanlowe. kiedys tu na grupi podawano link z lekarzami (endodontami) (endodoncja.pl czy cos takiego). szukaj kogos kto ma w gabinecie lapme rtg albo digital, i w czasie leczenia wykonuje kontrolne zdjecia oceniajce jak przebiega leczenie. kanaly nie tylko trzeba wyleczyc "do konca" ale i odpowiednio wlasnie poszerzyc. poza tym chodzenie z opatrunkiem moze doprowadzac do nadkazenia zeba. po wyleczeniu kanalowym trzeba go w miare szybko szczelnie zamnkac, (ploma/korona).

iwon(k)a

Re: boli ząb :( proszę - poradź | LM, 29-01-2006, 18:16

Radosław Rossa pisze 29-01-2006 16:03:
[...] ciach topposting
Radek, ja Cię bardzo proszę, pisz _pod_cytatem_

Nieustannie pozdrawiam Leszek Maszczyk lmaszczyk (at) tenbit pl

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! OT | Radosław Rossa, 29-01-2006, 19:34

Radek, ja Cię bardzo proszę, pisz _pod_cytatem_
OK. Już sie poprawiam.

Re: boli ząb :( proszę - poradźcie ! | Iwona_s, 29-01-2006, 19:50

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości

Dla pocieszenia i porównania - w USA leczenie kanałowe np. dolnej szóstki potrafi kosztować ok. 600 USD i nie jest to cena najwyższa.
W Australii, pare dni temu moja siostra placila za kanalowe 1200 AUD. Natomiast , o dziwo, wybielanie zebow kosztuje w przeliczeniu mniej wiecej tyle co u nas (!) Czyli maja tanie jak barszcz. W Niemczech tez pewnie leczenie jest drogie i dlatego coponiektorzy przyjezdzaja do Polski ;)

No, ale co tu porownywac, my mamy relatywnie nizsze zarobki... ;(

Pozdrawiam Iwona // Gdy widzimy juz tylko to, co chcemy widziec, osiagnelismy duchowa slepote // Marie von Ebner-Eschenbach

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Choroby zawodowe lekarzy stomatologów Choroby zawodowe lekarzy stomatologów

Interna dla stomatologów Interna dla stomatologów

Bądź zdrowy Bądź zdrowy

Problemy z nadwagą u dzieci Problemy z nadwagą u dzieci

Podręcznik pierwszej pomocy Podręcznik pierwszej pomocy