Powiązane leki
(opisy)

Sojaprotein

Acard (Acidum acetylsalicylicum)

Bestpirin (Acidum acetylsalicylicum)

Dentovit

Efient (Prasugrelum)

Polixar 5

Septofervex (Chlorhexidini gluconas)

Femurin

Urinatin

Urostim

Tagi

wynik bialko podwyzszyc kontekst mocz plytki badac swiadczyc parametr morfologia

Fora dyskusyjne

zobacz podwyższony FT4 (0)

zobacz co to jest RF2 (1)

zobacz Interpretacja wyników badań - podwyższone PLT (1)

zobacz analiza moczu (1)

zobacz morfologia u 4 msc chłopczyka (5)

zobacz wynik krwi (1)

zobacz wyniki (0)

zobacz O pęcherzu-tabela parametrów moczu (4)

zobacz interpretacja wyników morfologii i badania moczu (4)

zobacz Krwiomocz, białko w moczu, ból po prawej stronie pleców. (0)

zobacz wyniki badań moczu (ogólne) (2)

zobacz BADANIE KRWI (0)

zobacz BADANIE KRWI (0)

zobacz BADANIE KRWI (0)

zobacz BADANIE KRWI (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Morfologia - płytki krwi

Morfologia - płytki krwi

aa, 01-02-2006, 23:32

Witam,

Mam pytanie dotyczące wyników morfologii, mam następujące wyniki: PLT - 177 10^3/ul (norma 140 - 440) PDW - 17.4 fl (norma 9.0 - 17.0) MPV - 13.4 fl (norma 9.0 - 13.0)

Reszta rzeczy jest w normie, czy nieznaczne podwyższenie pdw i mpv może świadczyć o jakiejś chorobie?

Jestem po lekturze różnych rzeczy w google'u i nic konkretnego na ten temat nie znalazłem.

pozdrawiam, aa

Re: Morfologia - płytki krwi | Piotr, 02-02-2006, 01:00

Szkoda, że nie jesteś po lekturze sporej ilości podobnych wątków na niniejszej grupie. Wiedziałbyś wtedy, że NIGDY NIE PODAJE SIĘ DO INTERPRETACJI WYNIKÓW WYRWANYCH Z KONTEKSTU! Choćbyś miał setkę wyników i jeden z nich nieprawidłowy, to do interpretacji podaje się całą setkę.

Pozdrawiam Piotr

Re: Morfologia - płytki krwi | K, 02-02-2006, 01:20

Użytkownik "aa" napisał w wiadomości news:drr5up$ieq$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

Reszta rzeczy jest w normie, czy nieznaczne podwyższenie pdw i mpv może świadczyć o jakiejś chorobie?
Tak. To z pewnością rak.

Jesteś człowiekiem, który składa się z tysięcy "parametrów" i detali, które potrafi całościowo ocenić lekarz. Kilka parametrów krwii bez kontekstu nie mówi absolutnie nic.

K.

Re: Morfologia - płytki krwi | aa, 02-02-2006, 20:07

K wrote:
Użytkownik "aa" napisał w wiadomości news:drr5up$ieq$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

Tak. To z pewnością rak.

Z całą pewnością to rak. Mózgu. U ciebie.

[ciach odstęp zrobiony przez idiotę] (Kup sobie nową klawiaturę, albo przestań tak mocno przyciskać klawisze. To działa.)

Jesteś człowiekiem, który składa się z tysięcy "parametrów" i detali, które potrafi całościowo ocenić lekarz. Kilka parametrów krwii bez kontekstu nie mówi absolutnie nic.

Co prawda wydaje mi się, że piszemy o czymś innym, bo ciekawią mnie wyniki badań krwi, a nie jakichś innych, nieznanych zarówno mi jak i słownikom rzeczy ("krwii"), ale napiszę: rozumiem, że autorzy tejże strony diagnostykalab.com.pl/pacjent/bad_podstawowe/morfologia/morfologia_z_rozmazem.htm są niedouczeni i podają bezsensowne możliwe przyczyny podwyższonego poziomu MPV. Rozumiem też, że nie da się określić powodów podwyższenia jakichś parametrów jeśli nie ma innych "detali" i "kontekstu" - czyli, że nie ma sensu iść do lekarza, bo on tak samo z jakichś dwóch parametrów nie będzie w stanie nic wywnioskować. A może lekarze to tacy hiperspecjaliści, że na podstawie tych dwóch czynników oraz tego, że np. HCT wyniosło 41.2 a nie 41.1 potrafią wywnioskować wszystkie choroby do trzech pokoleń wstecz? W końcu coś takiego jak norma nie ma żadnego znaczenia, ważniejszy jest wynik korelacji liniowej wszystkich możliwych badań jakie tylko można zrobić i bez nich nawet najlepszy lekarz nie będzie w stanie odróżnić ciąży od przeziębienia.

pozdrawiam i zdrowia życzę aa

Re: Morfologia - płytki krwi | Kamilka, 02-02-2006, 20:28

Nie no tak ie wyniki to niejeden by chcial miec... czesto przeciez jest tak ze mamy troche wyzsze lub troche nizsze od normy ktora ustala.... wlasciwie nie wiem kto ani na jakiej podstawie:) ja wiecznie mam slabe wyniki choc parunastu lekarzy twierdzi ze jestem zdrowa jak lew:D

Użytkownik "aa" napisał w wiadomości news:drteaq$r4s$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...
K wrote: Z całą pewnością to rak. Mózgu. U ciebie.

[ciach odstęp zrobiony przez idiotę] (Kup sobie nową klawiaturę, albo przestań tak mocno przyciskać klawisze. To działa.) Co prawda wydaje mi się, że piszemy o czymś innym, bo ciekawią mnie wyniki badań krwi, a nie jakichś innych, nieznanych zarówno mi jak i słownikom rzeczy ("krwii"), ale napiszę: rozumiem, że autorzy tejże strony diagnostykalab.com.pl/pacjent/bad_podstawowe/morfologia/morfologia_z_rozmazem.htm są niedouczeni i podają bezsensowne możliwe przyczyny podwyższonego poziomu MPV. Rozumiem też, że nie da się określić powodów podwyższenia jakichś parametrów jeśli nie ma innych "detali" i "kontekstu" - czyli, że nie ma sensu iść do lekarza, bo on tak samo z jakichś dwóch parametrów nie będzie w stanie nic wywnioskować. A może lekarze to tacy hiperspecjaliści, że na podstawie tych dwóch czynników oraz tego, że np. HCT wyniosło 41.2 a nie 41.1 potrafią wywnioskować wszystkie choroby do trzech pokoleń wstecz? W końcu coś takiego jak norma nie ma żadnego znaczenia, ważniejszy jest wynik korelacji liniowej wszystkich możliwych badań jakie tylko można zrobić i bez nich nawet najlepszy lekarz nie będzie w stanie odróżnić ciąży od przeziębienia.

Re: Morfologia - płytki krwi | wirgo, 02-02-2006, 21:57

Co prawda wydaje mi się, że piszemy o czymś innym, bo ciekawią mnie wyniki badań krwi, a nie jakichś innych, nieznanych zarówno mi jak i słownikom rzeczy ("krwii"), ale napiszę: rozumiem, że autorzy tejże strony diagnostykalab.com.pl/pacjent/bad_podstawowe/morfologia/morfologia_z_rozmazem.htm

są niedouczeni i podają bezsensowne możliwe przyczyny podwyższonego poziomu MPV. Rozumiem też, że nie da się określić powodów podwyższenia jakichś parametrów jeśli nie ma innych "detali" i "kontekstu" - czyli, że nie ma sensu iść do lekarza, bo on tak samo z jakichś dwóch parametrów nie będzie w stanie nic wywnioskować. A może lekarze to tacy hiperspecjaliści, że na podstawie tych dwóch czynników oraz tego, że np. HCT wyniosło 41.2 a nie 41.1 potrafią wywnioskować wszystkie choroby do trzech pokoleń wstecz? W końcu coś takiego jak norma nie ma żadnego znaczenia, ważniejszy jest wynik korelacji liniowej wszystkich możliwych badań jakie tylko można zrobić i bez nich nawet najlepszy lekarz nie będzie w stanie odróżnić ciąży od przeziębienia.

Podwyzszony poziom jednego parametru niestety o niczym nie swiadczy - tym bardziej faktycznbie wyrwany z kontekstu - w tym przypadku wskaznik czerwonokrwinkowy wyrwany z morfologii krwi. Tym bardziej ze jest to parametr wyliczany matematycznie! Jest stosunkiem hematokrytu do hemoglobiny i naprawde nic nie mowi podany sam. Podobnie jesli robisz ogolne badanie moczu i w tym wyniku bedziesz miec wszystko w normie poza np obecnoscia bialka. Teoretycznie obecnos bialka w moczu moze swiadczyc o ciezkich zaburzeniach pracy nerek.Ale obecnosc bialka w moczu moze byc tez wynikiem wysilku. Tak wiec aby cokolwiek sensownego powiedziec nalezy przedstawiac calosc wynikow. Przede wszystkim jesli chodzi wlasnie o morfologie i badanie ogolne moczu. Bardziej obrazowo - samochod Ci nie chce zapalic - to ile masz mozliwosci?

Pozdrawiam
Wirgo (Mam gugla i nie zawaham się go użyć.)

Re: Morfologia - płytki krwi | ika, 02-02-2006, 22:08

Dnia 02.02.06, około 18:07, aa bulgocze :

rozumiem, że autorzy tejże strony są niedouczeni i podają bezsensowne możliwe przyczyny podwyższonego poziomu MPV. Rozumiem też, że nie da się określić powodów podwyższenia jakichś parametrów jeśli nie ma innych "detali" i "kontekstu" - czyli, że nie ma sensu iść do lekarza, bo on tak samo z jakichś dwóch parametrów nie będzie w stanie nic wywnioskować.
Przysiądź trochę człowieku, zamiast tak podskakiwac nerwowo. Nie chodzi o to, żebyś podał wszystkie wyniki wszystkich badań jakie miałeś w życiu do tej pory zrobione, tylko, żeby mieć TŁO - czyli kogo badamy, jakie ma objawy i z jakich powodów zlecono morfologię. Jak pójdziesz do lekarza to też Cię o to wszystko zapyta ;)

ika - umop apisdn

Re: Morfologia - płytki krwi | aa, 02-02-2006, 22:43

ika wrote:
Przysiądź trochę człowieku, zamiast tak podskakiwac nerwowo.
Hmm newrowo powiadasz - nerwowy to jest ten onkolog z Bożej łaski...

Nie chodzi o to, żebyś podał wszystkie wyniki wszystkich badań jakie miałeś w życiu do tej pory zrobione, tylko, żeby mieć TŁO - czyli kogo badamy, jakie ma objawy i z jakich powodów zlecono morfologię. Jak pójdziesz do lekarza to też Cię o to wszystko zapyta ;)

Nie ma żadnych objawów, nie ma też żadnego uzasadnionego medycznie powodu, dla którego zlecono morfologię (badania okresowe w pracy). Czyli wracamy do punktu wyjścia. Czy dalej lekarz nic nie jest w stanie zrobić (poza oczywiście badaniami na wszelkie znane choroby u ludzi, lub powiedzeniem wszystko jest w porządku, a normami się nie przejmujemy), czy może jednak coś wie, przynajmniej w jakim kierunku szukać.

aa

Re: Morfologia - płytki krwi | aa, 02-02-2006, 23:32

wirgo wrote:
Podwyzszony poziom jednego parametru niestety o niczym nie swiadczy - tym bardziej faktycznbie wyrwany z kontekstu - w tym przypadku wskaznik czerwonokrwinkowy wyrwany z morfologii krwi. Tym bardziej ze jest to parametr wyliczany matematycznie! Jest stosunkiem hematokrytu do hemoglobiny i naprawde nic nie mowi podany sam. Podobnie jesli robisz ogolne badanie moczu i w tym wyniku bedziesz miec wszystko w normie poza np obecnoscia bialka. Teoretycznie obecnos bialka w moczu moze swiadczyc o ciezkich zaburzeniach pracy nerek.Ale obecnosc bialka w moczu moze byc tez wynikiem wysilku. Tak wiec aby cokolwiek sensownego powiedziec nalezy przedstawiac calosc wynikow. Przede wszystkim jesli chodzi wlasnie o morfologie i badanie ogolne moczu. Bardziej obrazowo - samochod Ci nie chce zapalic - to ile masz mozliwosci?

Pytanie wydaje się być proste: o czym może świadczyć podwyższony poziom PDW i MPV (chodzi o płytki krwi). Zrobiłem badania (okresowe w pracy)nie związane z żadnymi objawami - dwa parametry nie mieszczą się w normie i to mnie trochę zaniepokoiło i tyle. Przecież nie oczekuję, żeby ktoś stawiał jakieś diagnozy na odległość, bo tego nawet z wszystkimi wynikami nie dałby rady zrobić.

aa

Re: Morfologia - płytki krwi | aa, 02-02-2006, 23:35

wirgo wrote:

Pytanie wydaje się być proste: o czym może świadczyć podwyższony poziom PDW i MPV (chodzi o płytki krwi). Zrobiłem badania (okresowe w pracy)nie były one związane z żadnymi objawami - dwa parametry nie mieszczą się w normie i to mnie trochę zaniepokoiło i tyle. Przecież nie oczekuję, żeby ktoś stawiał jakieś diagnozy na odległość, bo tego nawet z wszystkimi wynikami nie dałby rady zrobić.

aa

Re: Morfologia - płytki krwi | Marek Li, 03-02-2006, 17:46

Użytkownik "aa" napisał w wiadomości news:drtncp$4hr$1 [at] atlantis.news.tpi.pl...
Hmm newrowo powiadasz - nerwowy to jest ten onkolog z Bożej łaski...

Nie ma żadnych objawów, nie ma też żadnego uzasadnionego medycznie powodu, dla którego zlecono morfologię (badania okresowe w pracy). Czyli wracamy do punktu wyjścia. Czy dalej lekarz nic nie jest w stanie zrobić (poza oczywiście badaniami na wszelkie znane choroby u ludzi, lub powiedzeniem wszystko jest w porządku, a normami się nie przejmujemy), czy może jednak coś wie, przynajmniej w jakim kierunku szukać.
Przyglądam sie temu wątkowi i widzę, że najlepiej będzie, jak sprawdzisz co to są normy. Co tak naprawdę oznacza, że wartość jakiegoś parametru jest od do. I sprawdź przy okazji jaki procent zdrowych jest poza normą. Wtedy zrozumiesz dlaczego ważne śa też inne rzeczy by móc odpowiedzieć na pozornie proste pytanie.
Marek Li

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować

Opieka paliatywna Opieka paliatywna

Grupa krwi 0 Grupa krwi 0

Grupa krwi B Grupa krwi B

Jaja i mleko Jaja i mleko